10 ukazatelů, že je vaše kočka šťastná

škrabání kočky na bradě

Deset ukazatelů toho, že vaše kočka je ta nejšťastnější na světě:

Jak poznám, že je moje kočka šťastná

Pokud někoho milujeme, přejeme si, aby byl šťastný – a uděláme vše proto, abychom k tomu nějak přispěli. Totéž v určité míře platí i u našich kočičích miláčků, s nimiž život sdílíme. Koneckonců i oni nás dělají šťastnými.

Jedním si můžete být jistí: pokud své kočce umožňujete žít život, který odpovídá její nátuře a potřebám, děláte velmi mnoho proto, aby se váš mazlíček skvěle cítil. K celkovému pocitu štěstí přispívá i odpovídající míra zábavy s hračkami, které by měly být zvoleny úměrně inteligenci vašeho zvířete. Důležitou složkou je i kvalitní strava.

Kromě toho potřebuje kočka ke štěstí i škrabadlo, aby si mohla brousit drápky a označovat si svoje místečko individuálním pachem a dále je důležité i mít místo k odpočinku. Dle plemena nebo povahy zvířete potřebuje kočka větší nebo menší výběh. Činnost, která kočky těší obzvlášť je samozřejmě, jak jistě tušíte, dostatečné mazlení!

Když své kočce poskytnete vše výše uvedené, můžete předpokládat, že se jí daří dobře. Abyste si však mohli být zcela jistí, zkoumali jsme, jak se kočičí štěstí projevuje. A tohle jsou odpovědi:

1. Bujaré pobíhání okolo

Rezavá kočka v trávě © Melashacat / stock.adobe.com

Pobíhá vaše milovaná kočka bez zjevného důvodu sem a tam po zahradě, v domě nebo po bytě? Gratulujeme! Udělali jste něco správně a kočka se u vás cítí skutečně dobře. Podobně jako dětmi, které se radují ze života, ukazuje i kočka nespoutanou radost.

2. Vysoká koncentrace při hraní si

kočka si hraje s hračkou © mariesacha / stock.adobe.com

Hraje si vaše roztomilá micinka s nějakou hračkou, třeba s udičkou nebo polštářkem, a působí při této činnosti zcela vážně? Pak se jí hra s vysokou pravděpodobností líbí. Navíc zvíře pozitivně ocení, když se mu budete věnovat co nejvíce. Dle plemena, které vlastníte a povahy jedince můžete sáhnout i po hračkách, které podporují inteligenci. K tomuto účelu slouží „inteligentní hračky“, které prosvítí šedivé dny vašeho miláčka.

3. Chlupatý tygřík přede

kočka v náručí

Váš kočičí kamarád může příst z různých důvodů. Zpravidla je předení ukazatelem pozitivních emocí. Nicméně je třeba mít na paměti, že vyluzování tohoto zvuku může naznačovat i bolest nebo strach. Vy jako znalí chovatelé však na základě dalších faktorů poznáte, jestli se jedná o poklidné vrnění z čistého pocitu blaha nebo jestli má předení negativní příčinu.

4. Kočka se hodně mazlí

Rezavá kočka v klíně © Konstantin Aksenov / stock.adobe.com

Hezkým ukazatelem pozitivních pocitů vaší kočičky je i to, když za vámi přijde na postel nebo gauč proto, aby se mohla mazlit. Případně vás může „volat“ na gauč, zatímco pracujete. Mnohé kočky začínají svůj den tak, že skočí k vám do postele, tulí se a žduchají do vás čumákem.

5. Otírá se o vás nosem

mazlení s kočkou © detailblick-foto / stock.adobe.com

Otírá se kočka svým nosem o váš nebo o jakoukoli jinou část vašeho těla? Pak si stojíte dobře, protože micinka vám ukazuje, že se cítí tak skvěle, že na vás předává svůj pach, vlastně si vás označuje.

6. Je povídavá

Podobně jako je tomu u předení je tato činnost také velmi pozitivním ukazatelem, ovšem opět může poukazovat i na bolest, kterou zvíře cítí. Znovu záleží na majiteli, který dokáže zvuk správně identifikovat.

7. Válí sudy v zahradě

kočka se válí v trávě © Aleksandra Madejska / stock.adobe.com

Sledujete-li, jak vaše kočka řádí na zahradě a válí sudy, přičemž ukazuje břicho, daří se jí z největší pravděpodobností velmi dobře. Pokud vám ještě navíc roste na zahradě šanta kočičí, pak bude dovádět ještě více, protože tu kočky milují. Avšak i když tuto bylinu usušíte, bude kočka nadšená a rozproudí se v ní hormony štěstí.

8. Jí s chutí

kočka jí mokré krmivo © Serhii / stock.adobe.com

Sní-li vaše kočka zdravé krmivo i pamlsky s chutí, pak je tato skutečnost jednoznačným ukazatelem, že je zvíře šťastné.

9. Ocásek zvednutý nahoru

kočka v postroji © DenisNata / stock.adobe.com

Drží vaše kočička ocásek rovně a má případně lehce srolovanou jeho špičku? Jestliže vás zvíře takto zdraví a případně se vám ještě otírá o nohy, je očividně spokojená.

Section

10. Vzrušené pozorování ptactva

Sedí-li kočka v zimě na svém oblíbeném, sluncem ozářeném místě a rozrušeně pozoruje ptactvo venku, můžete si být jistí, že se ve své kůži cítí skvěle a nezáleží na tom, zda se jedná o jedince, který žije pouze v bytě nebo o kočku, kterou pouštíte ven. Stejně je tomu, jestli kočka nadšeně pozoruje vaše akvárium nebo zahradní rybníček. Mnohé kočky mají radost i z toho, když se dívají v televizi na fotbal, protože míč ztotožňují s myší. A jelikož kočka nemá žádný oblíbený tým, není ani rozčílená, když jeden nebo druhý prohraje.

Výsledek je jasný – učiňte své kočky šťastnými a ony na oplátku učiní šťastné z vás! Přejeme hodně štěstí!

Prohlédněte si i naši nabídku krmiv a hraček pro kočky, aby se váš miláček mohl radovat ze života ještě více!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.