5 dobrých důvodů pro adopci starší kočky

Kočka ležící v klíně

Cute cat lying on its owner's knees, close up view

Ta jsou ale roztomilá! Musíte uznat, že malá neohrabaná koťátka jsou tak roztomilá, že byste si je nejraději okamžitě vzali domů. Ale přemýšleli jste někdy o adopci dospělé kočky? Proč byste to měli udělat a proč jsou starší kočky v mnoha ohledech lepší než koťata, se dozvíte v tomto článku.

S věkem přichází moudrost? V případě lidí to vždy platit nemusí, ale u koček toto přísloví trefilo do černého. Starší kočky již neškrábou po tapetách a pohovkách, nevyprazdňují odpadkové koše a v noci už neloví myši. Vědí, jak si užívat života v klidu, trpělivě čekají na „otevření konzervy“ a nepotřebují tolik aktivit. Soužití se staršími kočkami se ukázalo být méně komplikované a pohodovější než každodenní život s aktivním kotětem, které ve své dětské zvědavosti neustále obrací vše vzhůru.

Každý, kdo chce poskytnout kočce nový domov, by proto neměl úvahy o starším zvířeti zcela vyloučit. Adopce dospělé kočky může být prospěšná v mnoha ohledech, jak dokazuje následujících pět důvodů.

5 dobrých důvodů pro adopci starší kočky

  • Nekoupíte zajíce v pytli

U dospělé kočky víte, co dostáváte: Můžete vidět postavu a hmotnost kočky a nemusíte se obávat, že bude v určitém okamžiku příliš velká nebo příliš tlustá. Můžete vidět barvu a strukturu srsti, uvidíte, zda má kočka hodně nebo málo chlupů, a ověříte si, zda je aktivní nebo spíše pohodlná. Zatímco kotě – navzdory všem slibům chovatele – zůstává malým balíčkem plným překvapení. U staší dospělé kočky se nepříjemných překvapení obávat nemusíte.

Další výhoda: Osobnost zvířete je již vyvinutá.  V útulku se obvykle dozvíte vše, co potřebujete vědět o charakteru Vašeho nového mazlíčka. Dozvíte se, zda je kočka hravá, nebo raději odpočívá na gauči, zda miluje společnost nebo příliš vzrušení nevyhledává, zda se ráda mazlí a můžete jí vzít do náruče, nebo zda upřednostňuje život nezávislého samotáře. Můžete si tedy vybrat kočku, která nejlépe vyhovuje Vám a Vašemu životnímu stylu, a zároveň se můžete připravit na určité chování nebo zvláštnosti ještě před jejím příchodem do Vašeho domova.

© serav / stock.adobe.com
Portrait of a Maine Coon cat
  • Máte více času na mazlení

Jakmile odezní divoké období dospívání, je odpočívání na pohovce mnohem pohodlnější. Strach z toho, že propásnete něco důležitého, je pryč a zůstat doma je mnohem lákavější. To platí nejen pro nás lidi, ale také pro naše čtyřnohé mazlíčky. Zatímco malá koťata musí objevovat stále něco nového a potřebují rozptýlení, kočičí senioři mnohem více ocení mazlení a odpočinek. Jednoduše si užívají, když mohou být se svou lidskou rodinou a mazlit se.

Pokud také rádi trávíte spoustu času na gauči, čtete knihy nebo se díváte na televizi, nebo pracujete doma na počítači, doporučujeme nákup starší kočky. Koneckonců, není nic lepšího, než pohladit kočku a poslouchat příjemné předení. A pokud budete potřebovat odejít z domu, nemusíte si o straší kočku dělat takové starosti. Dospělé kočky jsou zvyklé být samy. Nenudí se tak rychle jako mladé kočky a nemusí si neustále hrát s klubíčkem vlny.

  • Starší kočky znají domácí pravidla

Jednou z největších výhod dospělé kočky je, že je již čistotná. Používá kočičí toaletu a obvykle nevykoná potřebu na koberci, v posteli nebo v květináči. Výchově dospělé kočky již nemusíte věnovat tolik času jako výchově malého kotěte, která se všechna domácí pravidla musí teprve naučit. Starší kočka již ví, že nesmí šplhat po závěsech, neměla by poškrábat koberec a v noci, když páníček spí, by neměla divoce skákat stůl. Také ví, že v noci nemůže od páníčka očekávat žádné jídlo a že je pevně stanovená doba na hraní, krmení, spaní a volný výběh.

V útulku jsou samozřejmě také dospělé kočky, kterým se v mládí dobré výchovy a socializace nedostávalo, a které se navzdory svému pokročilému věku musí některá pravidla naučit. Dobrou zprávou je, že dospělé kočky z útulku jsou obvykle tak vděčné za svůj nový domov, že se snaží udělat pro svého nového páníčka maximum. Starší kočky již nezkoušejí, kam až mohou zajít, a brzy se budou řídit Vašimi pravidly. Mimochodem, v útulcích je mnohem méně „nevychovaných“ koček, než si myslíte. Konec konců, většina zvířat končí v útulku, protože se jejich majitel musel odstěhovat, má novou práci, rozešel se s partnerem nebo zemřel – a ne proto, že výchovu kočky nezvládá

.

  • Ušetří Vám peníze

Obvykle stojí dospělé kočky – zejména v prvních dnech – méně peněz než koťata stará několik týdnů, která musí absolvovat důležitá veterinární vyšetření a očkování. Dospělá kočka je obvykle očkovaná, odčervená, čipovaná a obvykle i kastrovaná. Na rozdíl od chovatele, který často vyžaduje tisíce korun za čistokrevná koťata, za adopci kočky z útulku zaplatíte jen relativně malý poplatek.

Každý, kdo krmí svou kočku zdravě a podle jejích výživových potřeb, dopřává jí náležitou péči a dostatek pohybu, nemusí se bát vysokých veterinárních nákladů, a to ani s přibývajícím věkem kočky.

Starší kočka si olizuje tlapku © ChenPG / stock.adobe.com
fat tabby cat sleep on the table indoor
  • Starší kočka s Vámi bude déle

Tento důvod může být na první pohled matoucí – koneckonců starší kočky už mají většinu života za sebou. Ale vezmeme-li v potaz čas, který s Vámi kočka tráví doma, je na tomto důvodu kus pravdy. Dospělé kočky již nepodnikají tolik nočních výletů a raději zůstávají v teple u nohou svého majitele. Dokonce ani během nejsou tak aktivní jako malá koťata, která stále chtějí všechno prozkoumávat. I kočky, které milují volný pohyb venku, se s přibývajícím věkem zdržují raději v blízkosti domu. Tím se nejen snižuje riziko nehody, ale také posiluje vztah mezi Vámi a Vaší kočkou.

Potřebujete ještě více důvodů, proč si pořídit dospělou kočku?

Jak vidíte, nákup starší kočky může mít velké výhody. Zejména začátečníci, kteří si pořizují kočku poprvé, nebo lidé, kteří jsou pracovně vytížení, si často poradí lépe s dospělou kočkou než s malým kotětem, které bylo nedávno odděleno od své matky a musí se teprve učit pravidlům spolužití s lidmi.

A i když jsou malá koťátka tak roztomilá – ze svých „dětských bot“ vyrostou rychleji, než si myslíte. Uplyne sotva rok a už jsou dospělá a dokazují, že mohou být nejen roztomilá, ale také pěkně svéhlavá. Není tedy lepší, když víte od začátku, co můžete očekávat?

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.