Péče o kočky v zimě: tipy pro chladné období roku

Kočka obklopená sněhem

Ne všem kočkám vadí sníh.

I když kočky mají hustou srst, mnohé z nich dávají v zimě přednost příjemnému teplu. Přečtěte si, co domácí tygříci i venkovní kočky potřebují, aby v pořádku přestáli zimu. Dáme Vám také tipy, jak můžete Vaši kočku hýčkat během chladné části roku.

Mohou kočky zmrznout?

Ptáte se, zda Váš tygřík vůbec chce, abyste se o něj během chladného období nějak zvlášť starali? A zda kočky vlastně mrznou? Venkovní kočka, která po celý rok tráví spoustu času venku, se instinktivně připravuje na zimu tím, že mění srst a přibírá na váze.

Chlad jí nemůže tak rychle ublížit. Přesto bude ráda, když jí v zimě nabídnete teplé útočiště. Venkovní kočce byste měli kdykoli umožnit zahřát se v teple domova, pokud je jí zima.

Zda je kočkám v zimě chladno poznáte z jejich držení těla:

  • Kočka se přikrčí a stočí se.
  • Tlapky má úplně schované pod tělem.
  • Kočka má načechranou srst.
  • Oči stáhne do dvou malých štěrbin.

Domácí kočky pravděpodobně mrznou méně než venkovní kočky, ale jejich těla se také „naladí“ na zimu. Dáme Vám tipy, abyste mohli své kočce poskytnout nejlepší možnou podporu během chladného období – uvnitř i venku.

Kočka spí na parapetu © vubaz / stock.adobe.com
Kočky tráví v zimě spoustu času spánkem a mají radost z útulných a teplých pelíšků.

Spánek je pro kočky v zimě zábava číslo jedna

Když jsou venku teploty kolem nuly a zimní obloha nám posílá první sněhové pozdravy, nejraději bychom zůstali celý den zachumlaní v peřinách. Mnoho venkovních koček také raději zůstává v zimě doma a tráví většinu dne spánkem. Dokonce i kočky trvale žijící v bytě najednou podřimují víc než obvykle.

Proč kočky v zimě více spí?

Kočky obvykle spí dvanáct až 16 hodin denně. V zimě však není neobvyklých ani 20 hodin a více. Bohatá nabídka krmiva a málo denního světla domácí tygříky zmáhá. Kočky ve spánku šetří energii. Pomáhá jim to také přizpůsobit svoji tělesnou teplotu chladu.

Připravte pro kočku teplá místa na ležení, aby nemrzla a šetřila energii. Útulný pelíšek na jednom z Vašich okenních parapetů nebo lůžko na radiátoru kočka určitě uvítá. Aby kočka v zimě neprospala to hezké, co kočičí život nabízí, pravidelně větrejte a nabízejte jí hraní. To ji probere k životu a zažene zimní blues.

Jak v zimě správně krmit kočky?

I když by Vaše domácí kočka byla jistě ráda, kdyby mohla v zimě nabrat nějaký ten tuk, díky velkému množství spánku a příjemným teplotám v domě nepotřebují domácí kočky v zimě více krmiva než v létě. Potřebují ale pohyb: kočku můžete i v zimě zaměstnat, například tím, že se s ní budete častěji mazlit a na Vánoce ji překvapíte novými hračkami pro kočky.

Slavíte Vánoce se svou kočkou poprvé? Máme tipy na povedenou oslavu.

Pokud je Vaše kočka venku, může v zimě jíst o něco více. Určitě jí podávejte kvalitní krmivo. Koneckonců Váš čtyřnohý přítel potřebuje hodně energie, aby se obrnil proti zimnímu chladu. Ale nepřehánějte to, jinak bude mít Vaše kočka na jaře problém se zimních tukových zásob zbavit.

Správná péče o kočky při výměně srsti

Kočky jsou profesionálové, pokud jde o ochranu před mrazem. Přizpůsobují tomu nejen svůj spánkový rytmus, ale také srst. My lidé to poznáme podle toho, že při hlazení je naše kočka najednou „nadýchanější“ – a také podle nesčetných chlupů, které se najednou objevují po celém domě.

Pokud Vaše kočka změní srst na zimní – obzvláště hustou srst s hřejivou podsadou – můžete změnu srsti podpořit vydatným kartáčováním. U domácích koček není zimní srst tak výrazná jako u venkovních koček. Domácí tygři však také potřebují důkladnou péči. Díky speciálnímu krmivu proti tvorbě smotků chlupů můžete u své kočky zabránit nepříjemné zácpě.

Podobně jako u psů i tlapky venkovních koček vyžadují hodně pozornosti a péče, aby nepraskaly. K péči o tlapky, které byly poškozeny posypovou solí, sněhem a chladem, můžete použít jemný balzám na tlapky.

Jak chránit venkovní kočky v zimě před chladem

Chcete-li v zimě chovat kočky venku, měli byste pro ně mít vždy otevřenou cestu do tepla v bytě. Nejjednodušší způsob, jak toto vyřešit, jsou kočičí dvířka. Vaše venkovní kočka se tak může sama rozhodnout, kdy má dost sněhu a ledu. Koťata a starší kočky by měly zůstat uvnitř a zimu přestát na teplém místě. Jejich stárnoucí imunitní systém nebo příliš tenká srst neposkytují dostatečnou ochranu před ledovým zimním chladem.

Kočka obvykle na sněhu vydrží bez problémů. Příliš mnoho vlhkosti však může proniknout do podsady srsti a kočku podchladit. Měli byste proto pravidelně kontrolovat srst své kočky a v případě potřeby ji nechat proschnout.

Pokud je Vaše kočka zdravá a chce být venku i v chladném období, můžete pro ni vytvořit venkovní chráněné útočiště. Například kočičí dům je skvělý zimní přístřešek pro kočky. Zde jsou kočky v zimě chráněny před větrem a deštěm a mohou si odpočinout a nabrat sílu.

Kočka vyhlíží v zimě z kočičího domu. © vubaz / stock.adobe.com
V kočičím domku nacházejí venkovní kočky úkryt před jakýmkoli počasím.

Co patří do kočičího domu

  • Podpěry pod kočičím domem chrání před chladem odspodu.
  • Sláma nebo přikrývky nabízejí další pohodlí.
  • Obzvlášť luxusní je vyhřívaný domek.
  • Zajistěte čerstvou vodu a granule. Nepoužívejte však kovové misky.
  • Dům by měl být izolován proti chladu a vyroben z nepromokavého materiálu.
  • Umístěte venku i kočičí toaletu.

Bez ohledu na to, zda je Vaše kočka v zimě většinou doma nebo venku – pokud svému miláčkovi věnujete dostatek pozornosti, rychle uvidíte, co zvíře potřebuje. Využijte vánoční období a zimní měsíce k tomu, abyste se se svou kočkou hodně mazlili. To zahřeje i ty nejzmrzlejší tlapky, potěší srdce každého milovníka koček, nabídne společnou zábavu a přinese Vám i Vaší kočce relaxaci v chladném období.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.