5 tipů na prožití klidných Vánoc s Vaší kočkou

kočka u vánoční čepice

I když Vánoce mají probíhat v duchu zpěvu „tichá noc, svatá noc“, pro kočky je toto období spojeno se zvýšenou mírou stresu a nebezpečí. Ukážeme Vám, v jakých situacích je potřeba být obezřetný i kterým byste se raději měli vyhnout úplně. Jestliže si naše tipy a triky vezmete k srdci, zaručujeme Vám, že prožijete se svým tygříkem báječné, klidné Vánoce.

Plápolající světla svíček, třpytící se vánoční ozdoby, barevné lamety nebo načančané stuhy na dárcích. Jen málokteré období ukazuje kočce tolik pokušení najednou. Zároveň je však advent i obdobím plným nebezpečí, jak ukazují statistiky nehodovosti, které si vedou veterináři. Při všem tom předvánočním shonu, kdy jsme zaujatí zdobením domů, pečením cukroví, sháněním stromečku i svíček a psaním vánočních přání mnoho lidí přehlédne, že tyto změny mohou jejich mazlíčka nejen zatěžovat, ale také ohrožovat. Ale žádný strach, s trochou ohleduplnosti a obezřetnosti si může Vaše kočka užít Vánoce podobně jako Vy. Jak toho docílit Vám přiblížíme v následujících odstavcích.

5 tipů na Vánoce s kočkou, které budou plné bezpečí a oddychu

1. Únik před shonem: Vytvořte klidné místo určené k odpočinku

Barevný nazdobený stromeček v obýváku, plápolající světla svíček, sladká vůně cukroví, zvuk vánočních koled a hosté – na Vánoce se kočkám přetočí svět a přestanou mu zase na chvíli rozumět. Zvířata, která mají svoje návyky, k nimž patří i kočky, snášejí proměny Vaší domácnosti špatně. O to je důležitější, být vůči nim ohleduplný a potřeby našich miláčků mít na zřeteli i přes vánoční shon. To samozřejmě neznamená, že nesmíte během svátků slavit, myslete však na to, že zvýšené míry hluku a zmatku, především na Štědrý den, může mít kočka brzy dost. Jedinci, pohybující se i venku, dají většinou najevo svou nevoli právě odchodem ven z domu, ovšem čistě domácí kočky jsou vydány hluku a hektičnosti na pospas.

Zajistěte proto své kočce útulné, klidné místečko, na nějž se zvíře bude moci stáhnout, když toho na něj bude příliš. Může se jednat o ložnici, sklep nebo jen malé průzory pod postelí případně skříň. I stará krabice, která bude zatemněná a opatřená víkem není vůbec špatným úkrytem. Většina koček miluje, smí-li se ukrýt pod dekou nebo v otvorech ve škrabadle, této možnosti budou přes Vánoce určitě rády využívat. Důležité je, aby si kočka svůj bezpečný úkryt našla sama a sama jej následně opustila. Vy ji nesmíte nutit, aby zůstala mezi hosty ani ji zamykat. Aby se kočka cítila ještě komfortněji, měli byste jí dát k dispozici toaletu, krmivo a eventuálně oblíbený pelíšek. Kdo by chtěl pro uvolnění zvířete udělat ještě více, může zakoupit ještě osvěžovač vzduchu do zásuvky. Zakoupíte-li variantu pro kočky s feromony (tělu vlastní pachy), bude na kočku působit uklidňujícím dojmem a zamezí stresu.

Objevte naši nabídku Feliway produktů pro kočky!

Majitelé koček, kteří sami chtějí uniknout vánočnímu stresu nebo chtějí navštívit vzdálenou rodinu, by si měli co nejdříve zajistit hlídání pro kočku. Vzít s sebou zvíře na vánoční návštěvy není zrovna ideální řešení, protože samotná cesta i nové prostředí znamenají pro kočku zase jen čistý stres. Kočičí chůva, která se o Vašeho miláčka postará v jeho domácím prostředí je určitě lepší alternativou.

kočka si hraje s vánočním stromkem © annaav / stock.adobe.com

2. Tlapky pryč: hořící svíčky a řetězy z dosahu

Svíčky a světelné řetězy vyzařující příjemné světlo, které nám prozáří temnější část roku, působí velmi uklidňujícím dojmem, avšak pro kočky představují riziko, které nelze podceňovat. Která kočka ví, že svíčky pálí a že ubrus může začít hořet, když se bude snažit vylézt na stůl a převrhne adventní věnec? Plápolající plamínky jsou také velmi zajímavé a lákají především koťata, která chtějí tuhle divnou, neznámou věc prozkoumat. Nemálo koček má s Vánocemi spojené bolestivé zážitky, kdy musely za svou zvědavost zaplatit popáleninami na tlapkách i srsti. Hořící svíčky, ať už se nacházejí na adventním věnci, vánočním stromečku nebo ve stojáncích, musejí být umístěny vždy z dosahu kočky. Jaké by to bylo, kdybyste adventní věnec umístili nad jídelní stůl a řádně jej upevnili? Ovšem ani v tomto případě nemůžete nechat svíčky hořet, když nejste v místnosti spolu s kočkou. Kočky jsou zdatní lezci, a pokud se tento faktor propojí se zvědavostí, dostanou se prakticky všude.

Jako vhodná alternativa se nabízejí LED-světélka, která uměle napodobují světlo svíček a pro kočky nejsou nebezpečné. Co se týče světelných řetězů, které se dávají do zásuvky, můžou být pro kočku opět nebezpečné. Při hraní si s tímto zajímavým předmětem se do něj kočka může zamotat a uškrtit se. Nemůžeme pominout ani ohrožení, které plyne z elektrického proudu jako takového, např. pokud by se kočka zakousla do kabelu. Umístěte proto světelný řetěz na stromeček co možná nejvýše, aby se dole nenacházela žádná světélka, která by kočku rozrušovala. I na oknech či balkonech by světla měla být dobře upevněná, aby za ně kočka nemohla tahat tlapkou. Elektrické svíčky zapojujte do obvodu, pouze pokud se v místnosti pohybujete, nenechávejte je a kočku s nimi bez dozoru.

3. Když se z vánočního stromečku stane škrabadlo: zajistěte bezpečnost

Kočky jsou opravdoví lezci a ovládají umění balance, proto se dokážou venku s grácií pohybovat po tenkém živém plotě nebo šplhat po stromečku. Není divu, že spousta koček považuje vánoční stromeček díky ozdobám, zářícím svíčkám a leklým baňkám za svoji osobní hračku, po níž mohou šplhat a škrabat ji.

Rozbitá vánoční baňka může vést k bolestivým, nebezpečným řezným poraněním na tlapce zvířete nebo v jeho tlamičce. Pokud kočka omylem spolkne střepinu, hrozí dokonce vnitřní zranění. Neméně nebezpečné jsou i vánoční třásně a stuhy na dárky, které při spolknutí uzavřou střevo a nebudete-li jednat, může takové ucpání vést i k smrti zvířete. Dalším zdrojem nebezpečí jsou i jehličky z jedle, které jsou pro kočku nestravitelné a v krizovém případě mohou vyvolat perforaci střeva, pití vody ze stromečku nebo olizování pryskyřice zase mohou vést k otravě. Další riziko představuje i nebezpečí, že se stromeček převrátí, když jej bude kočka využívat jako škrabadlo nebo že na sebe kočka strhne světla.

Abyste snížili množství rizik souvisejících se zdobením vánočního stromečku a se stromečkem obecně, měli byste postupovat následovně:

  • Dbejte na to, aby byl stromeček postaven opravdu pevně a nehýbal se. Stabilní stojan s dětskou pojistkou a zabezpečením šňůrou, kterou upevníte stromek i ke stěně, snižuje riziko, že se stromek převrátí.
  • Ke zdobení stromečku používejte nejlépe dřevěné, slámové nebo umělohmotné ozdoby. Pokud se skleněných baněk nechcete vzdát, pověste je v dostatečné vzdálenosti a zajistěte, aby nespadly na zem. Třásně by však majitelé koček neměli používat vůbec.
  • Kontrolujte, zda jsou světelné řetězy těsně upevněny na větvích stromku a že dolů nevisí žádný kabel, za nějž by se kočka mohla zavěsit. I se skutečnými svíčkami byste měli zacházet opatrně a ideálně se jich vzdát úplně. Zajímavou alternativou jsou bezkabelové LED lampičky, které se zapínají a vypínají dálkově.
  • Pokud stromku poskytujete i vodu, tak prostor zakryjte např. kartonem, aby kočka nemohla z nádoby pít.
  • Spadané jehličí odklízejte co možná nejdříve, abyste zabránili tomu, že kočka jehličí polkne.

Nicméně: I prostor pod stromečkem dokáže kočce připravit mnohá nebezpečenství, vánoční stuhy a barevný, šustivý papír mají až téměř magickou moc a kočky lákají enormní silou, především mladé, rozverné jedince. Proto ihned po vybalení dárků stuhy, papíry atd. odkliďte, aby se kočka v zápalu hry např. se stuhami sama neuškrtila nebo aby nespolkla část balicího papíru. Samozřejmě můžete kočku nechat, aby si pod Vaším dohledem se stuhami a papírem pohrála a užila si zábavu, kterou tyto předměty nabízejí. Stuhu však kočka nesmí kousat. Pokud by se i přesto povedlo, že kočka část snědla, navštivte neprodleně veterináře nebo veterinární kliniku. V žádném případě se nepokoušejte stuhu vytáhnout svépomocí. I kdyby kočce ještě kousek koukal z tlamičky, nikdy byste za ni neměli tahat, protože byste zvířeti mohli způsobit vážná vnitřní zranění.

kočka si hraje s vánočním dárkem © annaav / stock.adobe.com

4. Pozor, jedovaté: následujících rostlin a vůní byste se měli vzdát

Vánoční hvězda, jmelí nebo čemeřice – mnoho rostlin patří k vánoční tradici, a proto si je na tohle období stěhujeme domů, ovšem některé z nich jsou pro kočku nebezpečné. Pokud Vaše kočička patří mezi ty, které všechno zelené okusují, měli byste výše uvedené rostliny raději nechat v obchodě. Následkem požití těchto rostlin je totiž těžká otrava, jejímiž příznaky jsou zvracení, průjem, silné křeče, ale i závažné poškození ledvin.

Podobné nebezpečí v sobě skrývá i olizování mističek s vonným olejem, které po domě šíří vánoční vůni. Abyste měli úplnou jistotu, že se Vaší kočce v průběhu Vánoc nic nestane, měli byste si jedovaté rostliny a vonné oleje zakázat. I další rostliny, které pěstujeme v bytě, mohou být pro kočku jedovaté, např. lilie. Proto byste se před koupí rostliny měli nejdříve poradit, zda není jedovatá.

5. Čokolády ani vánoční pečeně nejsou nic pro kočky

Barevné talíře plné čokolády, nugátů, placiček a perníčků – Vánoce si lidé chtějí zkrátka užít bez toho, aby mysleli na váhu. Proti tomu nelze nic namítat, ovšem majitelé koček musí mít na paměti, že nemohou kočce dopřávat všechny dobroty, kterých si sami užívají. Třeba čokoláda nesmí kočce přijít nikdy do tlapek, protože obsažený teobromin je pro mnohá zvířata jedovatý a může způsobit závažné zdravotní problémy jako je zvracení, křeče průjem nebo vysoký tlak. Podle toho, jak velký kus čokolády kočka zpracovala, může celá dobře míněná akce vyústit až ve smrt zvířete. Nenechávejte tedy čokoládu nikdy volně ležet na stole a talíře se sladkostmi schovávejte, jestliže z místnosti odcházíte.

Podobně nestravitelné a nebezpečné jsou i zbytky vánoční pečeně. I když to s kočkou myslíte dobře a chcete jí dopřát něco dobrého z vánočního menu, myslete na to, že lidské jídlo je pro kočku příliš tučné a často i přesolené.  Následkem naší velkorysosti na sebe většinou nenechají dlouho čekat a „obdarují“ kočku trávicími problémy, zvýšenou zátěží slinivky i jater nebo nadváhou. Ani zbylé drůbeží kosti by kočka neměla pozřít. Úzké kosti se snadno roztříští a mohou způsobit vážná vnitřní zranění. Pokud chcete pro svou kočku udělat opravdu něco dobrého, zakupte jí pamlsky přímo pro kočky, které nedostává každý den, čímž i jí připravíte skvělý kulinářský zážitek, který kočce však neuškodí. Nebo můžete případně kočičí pamlsek i sami upéct.

Štěstí přeje připraveným

I přes zvýšená rizika jsou Vánoce pro Vaši kočku i pro Vás veskrze příjemným zážitkem. Budete-li se řídit výše uvedenými doporučeními a budete-li kočce věnovat v tomto období o něco více pozornosti, můžete si společné adventní období skvěle užít. Koneckonců k nákupnímu seznamu dárků pro své milované můžete připojit i nákup krmiva pro kočku nebo nezbytně nutných léků, kdyby se náhodou něco přihodilo. Uložte si také telefonní číslo a adresu na veterinární kliniku, která bude mít otevřeno i v průběhu Vánoc – kdyby náhodu došlo k nehodě, abyste nemuseli dlouho hledat místo, kde Vás ošetří. Pokud budete takto připraveni, nemůže Vás nic překvapit!

Přejeme Vám i vaší kočce příjemné vánoční svátky plné odpočinku!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.