Zabydlení kotěte – základní vybavení a tipy

kotě v klíně

Zvykání si: Když kotě a člověk žijí společně

Očekáváte příchod nových spolubydlících? Můžeme Vám jen poblahopřát. Nyní byste měli zvážit, jak si zvyknout na koťata. Kočky jsou jedinečná stvoření, která mají jak individualitu, tak citlivost. Vycítí, pokud je jejich lidským kamarádům smutno, a rády je utěšují. Jejich citlivost a seismický smysl jsou tak výrazné, že předtím, než se vyskytnou, cítí jevy jako zemětřesení a bouře.

I přes svoji citlivost jsou však kočky velmi soběstačné a mají vlastní hlavu. Tento mix je pro lidi velmi vzrušující. Je zaručeno, že život po boku milované kočky nikdy nebude nudný. Ale než se půjdete podívat po svém budoucím spolubydlícím, zvažte pečlivě, jak budou kočce vyhovovat Vaše životní podmínky a životní prostor. V podstatě se kočky s Vaší prací vyrovnají dobře. Nemusíte ani pracovat z domova. Kočky se dobře vypořádají s tím, když jsou přes den samy doma.

Nicméně to neodpovídá životnímu stylu, který by si kočka zvolila. Je proto v zájmu zvířat, když si domů pořídíte několik koček. Vaše kočka také jistě ocení, když jí během dne pohladíte a naplníte misku lahodným krmivem.

Než si pořídíte kotě, měli byste zvážit otázku, kam dáte kočku, pokud pojedete na dovolenou, nebo kdo se o ní může v případě potřeby postarat. Než přijdete s kotětem, má smysl začít s přípravami a zařídit svůj byt pro kočku, aby se zde cítila co nejpohodlněji, stejně jako Vy.

Široká škála produktů pro malé tygry, může udělat čekání na Vaše roztomilé koťátko zábavné. Pro potřebné věci pro Váš nový přírůstek se můžete inspirovat online. Vaše kočka bude potěšena, pokud dostane mnoho příležitostí k úkrytům, lovu a hraní, poděkuje Vám velkým úsměvem, mazlením a otíráním se o nohy. Kromě toho šance na ochranu nábytku a závěsů bude mnohem vyšší, pokud Vaše milovaná kočička bude moci zaseknout své drápky do škrabadel, vyvinutých pro tento účel.

Aklimatizace kotěte: Čas na zábavu, hry a protažení

Než si přinesete kotě, je důležité věnovat pozornost několika aspektům. Mimo jiné, že zejména malá koťata jsou velmi hravá a zvídavá, což může být spojeno s úrazy v domácnosti, jak pro Vaši kočku, tak pro Vaše zařízení.

domek pro kočky s kočkou

Pokud Vaše kočka zkouší své drápy na Vaší oblíbené pohovce, pak musíte láskyplně reagovat a ukázat jí škrabadlo.

Na druhou stranu můžete kotě povzbudit při hře a poznávání krásnými kočičími hračkami, jako udice, a vychutnat si zvědavost Vaší kočky. Kočce přijde všechno vzrušující, pokud se to pohybuje sem a tam, podobně jako myš ve volné přírodě.

Kočka si hraje s peříčky
Dvě kočky s inteligentní hračkou

Zejména kočky žijící v domácnosti to ocení a potřebují fantazii svých lidských spolubydlících. V ideálním případě by tedy asi čtvrtina až třetina dne měla být věnována hře s kočkou. Například míčky pro kočky nebo Catit Play’n Scratch, který kombinuje několik aspektů, které jsou pro kočku velmi vzrušující. Nabízí scratch podložku s catnipem, míček, hračku na pružině a přináší představivost a nadšení Vašemu rychlému lovci.

Kočky jsou však také velmi nezávislá, soběstačná stvoření a jsou spokojené, pokud se mohou vypořádat například s polštářem pro kočku. Když kočky chytají myši, někteří odborníci to interpretují v tom smyslu, že kočka demonstruje lidem, kteří jsou méně talentovaní, jak správně lovit.

Kočka si hraje s polštářkem
Kotě leží na polštářku

Udělejte Vaší kočce radost a mějte radost, když uloví kořist, ať už je to skutečná myš ze zahrady nebo kočičí hračka. Stejně jako lidé, také kočky rádi dělají to, co odpovídá jejich pravé povaze. Člověk by měl dát své kočce příležitost, aby tak činila.

Aklimatizace kotěte: Toaleta

Kočky jsou přirozeně velmi čistotné a mohou být dokonce trochu pedantské, pokud toaleta nevyhovuje jejich hygienickým požadavkům. Je důležité, abyste ji pravidelně čistili. Koťata, která žila u dobrého chovatele, jsou přirozenou cestou naučená na kočičí toaletu. Nicméně může se stát, že se jim stane nehoda. Neměli byste je v žádném případě trestat, ale musíte ukázat pochopení a najít příčinu. Pokud se to stane častěji, může být příčinou nemoc.

V takovém případě byste si měli ověřit u příslušného veterinárního lékaře, že například infekce močového měchýře není spouštěcím faktorem. Předtím je však třeba zkontrolovat, zda toaleta splňuje všechny požadavky Vaší kočky. Aby se Vaše kočka cítila dobře, toaleta by měla být dostatečně prostorná.

Kočka se nesmí cítit stísněně, zvlášť pokud chce svůj výtvor zahrabat, stejně jako v přírodě. Kočičí toaleta, přizpůsobená pro potřeby Vaší kočky je k dispozici například s krytem.

Díky této toaletě neproniknou žádné nepříjemné pachy do Vašeho domova. Dokonce i kočkolity nabízejí širokou škálu. Vyzkoušejte různé druhy a zjistěte, ve kterém se Vaše kočka cítí nejpohodlněji.

Můžete si vybrat z nejrůznějších variant – od Tigerino Crystals Levandule, Golden Grey Master až po Cat’s Best Original pro kupujícího, který chce být šetrný k životnímu prostředí. Pokud splníte všechny požadavky, Vaše kočka bude vždy ráda chodit na toaletu.

Kočka v obalu od kočkolitu

Misky a fontánky na pitnou vodu – věc dobrého vkusu

Kočky jsou mlsné. Aby se naši chlupatí gurmáni cítili dobře, je důležité, aby jim vždy chutnalo. Protože tam, kde chutná, tam se chtějí vrátit nejen lidé, ale i naši čtyřnozí přátelé. Láska prochází i kočičím žaludkem. Potřebují tak správné krmivo a vodu.

Když si přinesete domů kotě, ujistěte se, že misky na krmivo a vodu jsou na různých místech. Aby to odpovídalo přírodním podmínkám. Venku v přírodě existuje nebezpečí, že by voda mohla být kontaminována krví nebo masem kořisti, proto kočka instinktivně pije na jiném místě, než se krmí.

kočka při krmení

Z tohoto důvodu by se miska na krmivo měla nacházet několik metrů od misky na vodu. Doporučujeme pitné fontánky pro kočky, které neustále vodu okysličují. To napodobuje například tekoucí vodu potoka, ve kterém by kočka v přírodě uhasila svou žízeň. Mimochodem, dobrá miska je vyrobena ze skla, keramiky nebo vysoce kvalitního nerezového materiálu.

Ve skutečnosti je ovšem známo, že časté krmení koček není obecně prospěšné. Samozřejmě pokud je kočka fyzicky oslabena, může být vhodné dávat kočce častěji menší porce krmiva. Z krásné keramické misky s motivem jí bude velmi chutnat. Také se dají koupit krásné misky s vtipnými nápisy. Takto si užijete krmení Vy i Vaše kočka.

kočka mourek pije vodu

Miska s protiskluzovou úpravou je velmi trendy a zabraňuje jejímu posunování při krmení. Pokud máte štěstí, že máte hned několik kočičích spolubydlících, může to být výhodné, pokud pro ně vytvoříte několik krmných míst. Tímto způsobem zabráníte stresu. Jedna kočka by nemusela pustit druhou ke krmivu.

To se může například projevit tím, že jedna kočka „zatlačuje” druhou, nebo blokuje přístup k misce. Stejné chování může být někdy pozorováno i u škrabadla nebo u pelíšků. Takové chování může vést k napětí. Ale i tomu můžete nádherně zabránit tím, že každé kočce dáte své místo. Tak zajistíte klid ve vícečetné kočičí domácnosti. V každém případě, pokud kočce chutná, pak si můžete být zcela jistí, že je v pořádku. A pokud je v pořádku, osoba, která s ním sdílí dům, je šťastná.

Kočičí pelíšky, kukaně – oázy klidu a relaxace

Jeden z největších koníčků koček je spánek, stejně jako nějakých lidí. Kočky rády stráví den v jemném spánku. Vydrží spát až 16 hodin a z toho 76 % má sny. Mimochodem deštivé dny kočky rády prospí, protože vědí, že jim venku nic neuteče. Ve spánku kočky sní o tom, co zažily při lovu, hraní a řádění. Zpracovávají všechna svá dobrodružství, aby byly neustále otevřeny novým zkušenostem.

Spánek je také pro kočku velmi osvěžujícím zdrojem energie, protože být lovec, může být vyčerpávající a stojí to spoustu energie. Ale i kdybychom měli kočku, která zjevně nemá tolik pohybu, i tak by byl spánek jedním z jejích nejoblíbenějších zájmů. Pokud máte koťata teprve chvilku, měli byste vědět, že spí až 90% dne. A bez ohledu na to jestli spí nebo si hrají, jsou koťátka roztomilá pořád! My lidé bychom si od našich malých tygříků měli vzít příklad a také si dělat přestávky ve svém nabytém programu, pak se nám zbytek půjde lépe od ruky.

Kotě leží na odpočivadle u topení

Kočka nám ráda ukáže, jak na to. Když vidíme ten výběr plyšových pelíšků a kukaní pro naše spolubydlící, je nám jasné, proč tak ráda spí.

Mimochodem, když kočky spí, jejich tělesná teplota prudce klesá. Občas se ujistěte, že není v pelíšku nebo v kukani není podchlazená. Kočky rády spí i na odpočívadlech, která jsou na škrabacích stromech.

Kočičí strom tak splňuje různé kočičí potřeby, od broušení drápků po spánek. Vždy je hezké pozorovat, jak se kočka probouzí. Jak se rozcvičuje s cílem protažení všech svalů po spánku. Některé se po této rozcvičce jdou ještě důkladněji protáhnout ke škrábací podložce nebo desce.

Nechte kočku nerušeně regenerovat ve sladkém spánku, aby mohla v klidu doplnit energii pro svá velká i malá dobrodružství. Dříve nebo později se Vaše milovaná kočka probudí dobrovolně, nejpozději, když je hladová. A to, jak víme, je také velmi častá zábava mezi chlupatými gurmánkami a po nakrmení často leží a spí.

Navštivte náš obchod pro koťata a přečtěte si článek o výchově kotěte.

Nejlépe hodnocené články
4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.