Činčila

činčila

Malý přistěhovalec z Jižní Ameriky

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.

Druhy činčil

Existují dva druhy činčíl: činčily krátkoocasé a dlouhoocasé. Všechny pokusy o demestikaci krátkoocasých činčil selhaly. Činčily dlouhoocasé jsou tedy předky našich domácích mazlíčků. Původně žily činčily pouze v pustých andských oblastech Jižní Ameriky, dlouho před začátkem jejich chovu v Evropě. Zatímco činčily krátkoocasé žijí ve vyšších polohách v Andách ve výšce 3500 až 4500 metrů nad mořem, činčily dlouhoocasé lze nalézt pouze ve výšce 1 000 až 2 500 metrů.

Bílá činčila

Přirozené prostředí činčily

V Andách je suché, pouštní klima s velmi malým množstvím srážek a nízkou vlhkostí. Zvířata tam jsou vystavena velkým teplotním výkyvům. Během dne spí činčily mezi štěrbinami,v jeskyních, v zemních prohlubních nebo pod silným křovím. Živí se za soumraku nebo v noci.

Přirozená strava je kvůli životním podmínkám bohatá na vlákninu s nízkým obsahem živin. V přírodě se tito chlupáči živí kořeny některých druhů kaktusů a jejich spadanými plody, semeny určitých keřů, květinami a různými travinami. Vodu přijímají prostřednictvím ranní rosy z různých listů a spodní strany kaktusů. Pro vynikající skokany a lezce je každodenní písková lázeň nezbytná pro péči o srst.

Chov činčily

Před pořízením činčily byste měli zvážit, zda se Vám domů vejde dostatečně velká klec, protože malí skokani a lezci potřebují hodně pohybu. Kromě toho žijí činčily ve volné přírodě ve velkých rodinných skupinách, a proto by nikdy neměly být chovány jako jedináčci. Činčily jsou aktivní v noci a jsou velmi plaché, a proto nevhodné pro děti. V přírodě se činčily dožívají 10–15 let, domestikovaná zvířata mohou dosáhnout dokonce věku 18 až 22 let.

Činčila
© Alexey Kuznetsov / stock.adobe.com

Výživa činčily

Seno by mělo být základní složkou stravy. Mělo by být zvířatům volně dostupné. Na jedné straně je důležité pro obrušování zubů hlodavců, na druhé straně krmivo bohaté na vlákninu zajišťuje zdravé trávení. Vzhledem k tomu, že seno je hlavní potravou činčil, je třeba dbát na  jeho dobrou kvalitu. Ujistěte se, že seno nebylo skladováno příliš dlouho a je čerstvé. Kvalitní seno najdete v našem online obchodě zoohit.

Aby strava činčily odpovídala té přirozené, měly by se v jejím jídelníčku objevit také květy, byliny a trávy v sušené a čerstvé formě. Vzhledem k citlivému zažívacímu systému je třeba činčily, které nikdy nebyly krmeny zeleným krmivem, pomalu navykat na nové složky stravy: čerstvé zelené krmivo by mělo být nabízeno v malém množství, které se postupem času zvyšuje. Během navykací fáze byste měli věnovat zvýšenou pozornost zdraví své činčily.

Ovoce a zeleninu podávejte spíše střídmě. Nemělo by být příliš sladké nebo kyselé. Je to hlavně proto, že činčily konzumují ve svém přirozeném prostředí, Andách, převážně byliny a trávy. Ovocné stromy jsou zde vzácností. Jako pamlsek však můžete občas činčile dopřát kousek ovoce nebo zeleniny, pokud jí nezpůsobí průjem.

V případě suchého krmiva a pelet byste měli dbát na vysokou kvalitu, protože krmiva pro činčily často obsahují nezdravé přísady, jako například cukr, obilniny nebo melasu. Ujistěte se, že nepodáváte příliš velké množství granulí, jinak bude čičnčila brzy trpět nadváhou. Kvalitní suché krmivo speciálně pro činčily naleznete v online obchodě zoohit.

Voda je pro činčily životně důležitá a musí jim být vždy k dispozici. Voda by měla být každý den vyměněna za čerstvou.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Klec pro činčilu

Nejprve je třeba dbát na to, aby činčily nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření nebo průvanu. V místnosti, kde budou tito hlodavci pobývat, by neměly být příliš nízké teploty (15-20 ° C) a vlhkost by neměla být příliš vysoká. Protože jsou činčily aktivní v noci, doporučujeme umístit klec do místnosti, kde bude přes den klid. Činčily by měly být chovány alespoň po dvou. Minimální velikost klece pro dvě zvířata je 100 cm x 50 cm x 150 cm (d x š x v). Pokud budete chovat více činčil, měla by být klec samozřejmě větší. I v tomto případě platí: čím větší, tím lepší. Žádný výběh není příliš velký. Činčily rády šplhají a sedí na vyvýšených místech, proto velmi doporučujeme klec s více patry.

Činčila na dřevěném mostku

Zařízení klece

  • Úkryty: Činčily potřebují dostatek úkrytů, jako jsou dřevěné domečky, tunely nebo trubky, které by měly být umístěny ve zvýšené poloze.
  • Stelivo: Seno či podestýlka potří k základnímu vybavení každé hlodavčí domácnosti.
  • Větve: Klec by měla být vybavená větvemi, které slouží činčilám na šplhání a hlodání.
  • Písková koupel: Pro činčily jsou velmi důležité pravidelné pískové koupele, které slouží k čištění srsti a ke snížení stresu. Je důležité pravidelně čistit vanu a vyměňovat písek pro činčily.
  • Krmítka a pítka: Na krmivo a vodu jsou vhodné misky a pítka. Pítka a misky pravidelně čistěte. Pro seno můžete nainstalovat několik držáků v různých výškách.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.