Burunduk páskovaný (sibiřský čipmunk)

Burunduk

Chov

Sibiřský čipmunk (burunduk) se stává stále oblíbenějším domácím mazlíčkem. Zvláště díky živé povaze, očím jako dva knoflíky a roztomilému vzhledu okouzluje stále více lidí. Nicméně, čipmunkové jsou poměrně nároční na chov.

Zajímavé informace o sibiřském čipmunkovi

Sibiřský čipmunk se v zajetí dožívá asi 7 let. Pro děti je tento hlodavec nevhodný, protože je zvířetem na pouhé pozorování, nikoli na hlazení a mazlení.


Burunduk žije ve volné přírodě v Číně, v severním Japonsku, Mongolsku a Sibiři. Žije hlavně ve smíšených a jehličnatých lesích bohatých na nízký porost a obývá v zemi postavená hnízda. Chrání si své vlastní území před svými druhy. Pouze na krátký čas v období páření toleruje jiné čipmunky na svém území.


Většinu dne stráví hledáním potravy, živí se především pupeny a semeny. Živočišné bílkoviny získává z hmyzu.
Burunduk, nazývaný též sibiřský čipmunk, je velmi dobrý lezec. Ke šplhání používá pouze polštářky na tlapkách a drápky, ocas slouží jako podpěra.


Krátce po probuzení ze zimního spánku začíná období páření. Samice signalizují připravenost k páření pískáním. Období březosti trvá přibližně 29 až 31 dnů a v jednom vrhu se rodí průměrně tři až osm mláďat. Po cca. 8 týdnech jsou mláďata odstavena od matky.
Přirozenými nepřáteli burunduku jsou dravci, kuny, lišky, divoké kočky a rysi.

 

Dva burunduci na kameni

Výživa

Specializované obchody nabízejí různé hotové směsi. Burunduk má také rád bér, kardi, chrastici, len, oves v klasech atd. Potrava ve formě klasů je pro něj vítanou změnou, ale také zábavou.
Kromě toho by měl burunduk dostávat dva až tři různé ořechy denně. Jako zdroj bílkovin poslouží mouční červi, cvrčci nebo potemníci. Dvakrát týdně by si měli dát od bílkovin pauzu.

Ovoce nebo zelenina by měly být podávány denně, ale žádné zelí a hlávkový salát – nadýmají a narušují trávení malých veverek.

Pro dostatečné zásobování minerály vložte do voliéry minerální kámen a sépiovou kost. Dostatečný přísun tekutin zajistí pítko, které je třeba denně doplňovat. Ale pozor, ne každý čipmunk umí pít z pítka, proto by měl mít k dispozici také misku na vodu, zejména v období zabydlování.

 

Burunduk jí slunečnicová semínka

Chování

Sibiřští čipmunkové jsou denní zvířata, ale žijí velmi osaměle: žádné další jedince svého druhu netolerují. Dřív nebo později začnou veverky žijící ve společenství svádět boje, které obvykle končí smrtí.

Na podzim burunduk shromažďuje zásoby, což může být také doprovázeno agresivním chováním vůči chovateli. Kousnutí a škrábance nejsou v tuto dobu ničím výjimečným. V zimě většina čipmunků upadá do zimního spánku. Zřídkakdy vycházejí ven a doba, kterou tráví ve voliéře nebo v místnosti, se zkracuje. Někteří čipmunkové spí ve svém hnízdě několik týdnů. Během této doby nesmí být rušeni. Metabolismus je zpomalen a každé vyrušení může zvíře zbytečně oslabit.

Chov čipmunků v kleci

Burunduk je nesmírně aktivní zvíře. V zajetí by měl být proto chován ve velké voliéře s minimálními rozměry 1 m x 1 m a výškou 2 m. Žádná voliéra není pro čipmunka příliš velká.

Zařízení klece

Umístěte do klece dvě až tři hnízda pro andulky. Dále nesmí chybět větve o průměru tři až čtyři centimetry. Zadní stěnu voliéry můžete zatraktivnit konopnými nebo kokosovými rohožemi. Travní hnízda bez drátěného rámu, květináče nebo malé amfory, korkové trubičky, kmeny stromů atd. můžete použít jako další úkryty. Jako vyhlídkové místo nebo místo na krmení lze použít bidýlko. Některé čipmunkové si vyberou jeden roh, kde vykonávají potřebu. Na takové místo vložte misku se stelivem nebo pískem pro činčily, což usnadní očistu. Pro péči o srst a kvůli přirozenému instinktu budovat tunely potřebuje čipmunk koupel v zemině. Tu můžete připravit v malém akváriu nebo nádobě na květiny. Jako zeminu lze použít květinový substrát bez hnojiv nebo substrát z kokosová vlákna.

Volný výběh

Po fázi navykání a zabydlování se (4-6 týdnů) dopřejte čipmunkovi každodenní, alespoň hodinový, volný výběh po pokoji. Veverka by měla být dostatečně ochočená, aby se při každém pohybu nepolekala a neukryla. Odstraňte z pokoje všechny jedovaté květiny, kabely, špatně přístupná místa, čisticí prostředky, léky apod.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.