Vídeňský modrý

Vídeňský modrý

Typické pro modré vídeňské: lesklá, modrošedá srst a modrošedé oči.

Jak prozrazuje už jeho jméno, králičí plemeno vídeňský modrý pochází z Rakouska. Zástupci tohoto plemene jsou se svou lesklou modrošedou srstí nejen krásní na pohled, ale mají také milou povahu. Kromě toho jsou tito přátelští ušáci považováni za odolné a snadno se o ně pečuje.

Vzhled vídeňského modrého

Vídeňský modrý patří mezi tzv. vídeňské králíky. Jedná se o skupinu středně velkých plemen králíků různých barev.

Každá barevná varianta vídeňského králíka tvoří vlastní plemeno. Proto kromě vídeňského modrého existuje také vídeňský bílý, vídeňský černý, vídeňský šedý a vídeňský modrošedý.

Jak název napovídá, pochází toto plemeno králíků z Vídně. Jejich srst se vyznačuje sytě modrošedým odstínem. Srst je středně dlouhá, lesklá a má obzvlášť hustou podsadu. Oči jsou modré nebo modrošedé. Drápy mají tmavé zbarvení.

Všichni vídeňští králíci, kterým se zkráceně říká „vídeňáci“, mají podobný tvar těla. Jejich trup je mírně protáhlý a válcovitý, nohy jsou středně dlouhé a silné.

Na krátkém krku sedí hlava s širokým čelem, širokou čenichovou partií a dobře definovanými tvářemi. Vztyčené uši jsou dlouhé deset až třináct centimetrů.

Ideální hmotnost králíka tohoto plemene se pohybuje mezi 4,25 a 5,25 kg. Minimální hmotnost je 3,75 kg.

Charakter: důvěřivý a zvídavý

Vídeňský modrý je považován za relativně nekomplikované zvíře. Tito králíci mají mírumilovnou a důvěřivou povahu a dají se snadno ochočit. Při dobrém zacházení si mohou ke svému majiteli vybudovat důvěrný vztah. Není proto divu, že jsou v České republice jedním z nejoblíbenějších králičích plemen.

Vídeňští modří jsou navíc velmi zvědaví. Rádi zkoumají své okolí a milují pohyb.

Díky svým povahovým rysům je toto plemeno vhodné i pro začínající chovatele. Předpokladem je však samozřejmě druhově vhodný chov, který zohledňuje jejich potřebu rozmanitosti a společnosti.

Chov a péče

Strava

Strava vídeňského modrého

Z hlediska výživy není třeba brát v úvahu žádné zvláštnosti. Stejně jako všichni králíci má i vídeňský modrý poměrně citlivý žaludek. Denně čerstvé seno a sláma zabraňují zažívacím problémům, a proto jsou povinností. Vždy by také měla být k dispozici čerstvá voda.

Kromě čerstvé zeleniny, jako je mrkev, mají králíci rádi čerstvou trávu a pampelišky. Poskytněte jim také větve a větvičky k ohlodávání.

Pokud chcete svým modrým vídeňákům dávat hotové krmné směsi, dbejte na vysokou kvalitu bez cukru a dalších škodlivých přísad.

Zdraví

Zdraví: vídeňský modrý je odolný

Vídeňští modří jsou považováni za odolné plemeno králíků, které nemá vysoké nároky. Jejich průměrná délka života je osm až deset let.

Jak již bylo zmíněno, jsou velmi plodní. Také rychle rostou a dobře přijímají krmivo.

Toto plemeno je však údajně náchylné k vadám chrupu – kvůli široké, zkrácené hlavě. Pro jistotu nechte zuby svého vídeňského modrého pravidelně kontrolovat veterinářem.

Větvičky, čerstvá tráva a seno podporují opotřebení zubů a zabraňují zubním problémům.

Pořízení

Pořízení vídeňského modrého

Toto roztomilé plemeno králíků si získalo vaše srdce a rádi byste poskytli domov skupině vídeňských modrých králíků?

Vídeňští modří jsou nabízeni k prodeji na různých inzertních portálech. Ochránci zvířat však obecně nedoporučují kupovat králíky od takovýchto soukromých chovatelů. Zvířata jsou často chována v nevhodných podmínkách. Příliš málo prostoru, špatná hygiena a nedostatečná veterinární péče nejsou výjimkou.

Samci musí žít většinu času sami, bez společnosti jiných králíků, protože jsou potřební pouze ke krytí samic.

Totéž se pravděpodobně týká i obchodů se zvířaty a obchodů pro kutily. Ochránci práv zvířat si stěžují, že někdy jsou zde nabízena velmi mladá zvířata. Ta jsou příliš brzy oddělena od matek a občas chována v pochybných podmínkách.

Je obtížné posoudit, do jaké míry organizovaní chovatelé plemenných králíků chovají svá zvířata druhově vhodným způsobem. Pokud chcete králíka od chovatele, můžete se obrátit na různé svazy (například Český svaz chovatelů), které vám poskytnou informace o renomovaných chovatelích.

Nejlepší je adoptovat ušáka z útulku pro zvířata. V útulku najdete králíky všech plemen a při troše štěstí také vídeňské modré. Výhoda je, že zaměstnanci znají své svěřence velmi dobře. Rádi vám poradí, který chlupáč vám bude nejlépe vyhovovat.

Historie

Původ plemene

Toto plemeno králíků pochází z Rakouska z 19. století. V té době se králíci nechovali jako domácí mazlíčci. Králíci měli poskytovat hřejivou srst nebo dobrou pečínku.

Železniční úředník Johann Konstantin Schultz chtěl vyšlechtit plemeno králíků, které by poskytovalo obojí. V roce 1895 popsal své důvody v časopise pro chovatele králíků: „Vedoucím motivem, který mě vedl k vytvoření tohoto nového druhu králíka, bylo vyšlechtit králíka, který by nejen v ničem nezaostával za nejlepšími druhy svého druhu, ale také nabízel dvojnásobnou ekonomickou hodnotu díky své vydatné produkci masa a krásné srsti.“

Vídeňský železničář používal k chovu belgické obry, francouzské berany a modré lotrinské. Tak vznikl vídeňský modrý.

V roce 1903 přišli do Německa první vídenští modří, kteří se stali velmi oblíbeným „hospodářským plemenem“. Postupně se ušáci z rakouského hlavního města stávali také stále oblíbenějšími domácími mazlíčky.

Důležité při chovu: společnost a rozmanitost

Přestože je vídeňský modrý robustní a nenáročné plemeno, je třeba při jeho chovu zohlednit některé body, aby se cítil dobře.

Stejně jako všichni králíci jsou i tito modrošedí ušáci velmi společenská zvířata a nikdy by neměli žít sami. Potřebují alespoň jednoho dalšího králíka, se kterým mohou svým králičím způsobem komunikovat a mazlit se.

Nejlépe se osvědčuje společné soužití s vrstevníky různého pohlaví. Možná je i skupina jednoho samce a dvou samic.

Za určitých podmínek můžete svého vídeňského modrého chovat společně s kočkami. Nedělejte si však naděje, že se z toho vyvine důvěrné přátelství. Psi a králíci spolu mohou také dobře vycházet. Pro jistotu však nikdy nenechávejte své králíky se psem o samotě.

S morčaty ne

Králíci jsou bohužel často chováni společně s morčaty. Oba druhy však mají jen málo společného, a proto by neměly být chovány společně.

Králíci se například rádi mazlí a vzájemně se čistí. Morčata takové chování neznají a cítí se jím být rozrušena. Jiný příklad: zatímco morčata mají velmi složitou řeč, králíci křičí pouze ve strachu ze smrti. Nedorozumění a agrese jsou zde nevyhnutelné.

Vídeňští modří jsou velmi plodní

Pozor: vídenští modří se velmi ochotně rozmnožují. Díky své vysoké plodnosti jsou tito modrošedí ušáci velmi oblíbení, zejména u chovatelů. Abyste předešli nechtěným potomkům a agresivnímu chování v souvislosti s říjí a falešnou březostí, měli byste zvířata včas nechat vykastrovat.

Nejlepší je venkovní chov

Ačkoli lze vídeňské modré chovat i uvnitř, vhodnější alternativou je venkovní ubytování s připojeným výběhem. Protože tam se tito odolní ušáci cítí nejlépe.

V létě nezapomeňte používat vhodnou ochranu proti slunci. Důvodem je, že příliš mnoho slunečního světla může srst modrého vídeňáka vybělit. Obecně byste měli dbát na to, aby vaši chlupatí přátelé nebyli v létě příliš vystaveni horku.

Co patří k základnímu vybavení králíkárny:

V internetovém obchodě zoohit najdete také velký výběr králíkáren a výběhů.

Králíci potřebují prostor

Malá boudička na balkoně není pro králíka vhodným ubytováním. To platí i pro zvědavé vídeňské modré s jejich výraznou touhou po pohybu. Už jen kvůli své velikosti rozhodně potřebují prostorné ubytování.

Stejně jako všichni zajícovití se i vídeňští modří rychle začnou nudit. Proto potřebují pravidelnou aktivitu a jsou rádi za pestrý pohyb. Výběh by měl nabízet dostatek prostoru pro skákání, běhání a kličkování. Dobrodružné hřiště s pískovišti na hrabání i jeskyněmi a tunely na schovávání zrychlí králíčkovi tep.

Hrací tunely a roury pro králíky najdete také v internetovém obchodě zoohit.

Snadná péče o králíky

Králíkárna a výběh by se samozřejmě měly pravidelně čistit. Kromě toho však péče o vídeňského modrého není nijak zvlášť časově náročná.

Během výměny srsti na jaře a na podzim byste měli srst čas od času vyčesat.

Svým čtyřnohým společníkům byste také měli pravidelně kontrolovat drápky. Zejména pokud se zvířata pohybují výhradně v interiéru, jejich drápky se dostatečně neopotřebovávají. Příliš dlouhé drápky byste měli zkrátit nůžkami na drápy. To však může provést i veterinář.

Shrnutí: roztomilí krasavci

Díky svému pevnému zdraví a klidné povaze jsou tito krasavci vhodní i pro začátečníky.

Přesto bychom neměli podceňovat úsilí, které je nutné vynaložit na druhově vhodný chov. Stejně jako všichni králíci i vídeňští modří potřebují ke štěstí dostatek aktivity a kontaktu se svými druhy.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.