Borelióza u psů: jak jí předejít, poznat nebo léčit?

Lymská borelióza u psů

Veterinář odstraňuje klíště z ucha kokršpaněla. Klíšťata jsou přenašeči bakterie borelie.

Jakmile teploty trvale stoupnou nad sedm stupňů, probudí se nemilovaná klíšťata ze zimního spánku. Tito malí parazité jsou nejen nepříjemní, ale mohou také přenášet nemoci, jako je borelióza. U lidí je to nejčastěji diagnostikovaná nemoc v souvislosti s kousnutím klíštětem. Vyskytuje se však i u našich čtyřnohých přátel. Jak se ale borelióza u psů projevuje a jak ji lze léčit?

Jak nebezpečná je borelióza u psů?

Dobrá zpráva na úvod: Psi sice mohou často být infikováni bakteriemi, které způsobují boreliózu. Pouze zřídka ale dohází k onemocnění s příznaky. Ve většině případů bakterie borélie setrvávají v kůži psa a stimulují tam tvorbu protilátek. Pokud je však imunitní systém Vašeho psa oslaben jinými infekcemi, patogeny se v těle šíří.

Symptomy: jaké jsou hlavní příznaky boreliózy u psa?

Pokud se Váš pes nakazí boreliózou, příznaky se obvykle objeví dva až pět měsíců po infekci. Zarudnutí kůže v místě kousnutí se může objevit hned. Je však vzácné a obvykle po týdnu zmizí.

Příznaky boreliózy u psů jsou bohužel poměrně nespecifické. Mezi nejdůležitější příznaky však patří:

  • zánět kloubů a kulhání (obvykle nejprve v kloubu, který je nejblíže místu kousnutí)
  • horečka
  • ztráta chuti k jídlu
  • slabost
  • otok lymfatických uzlin

Zejména u zlatého retrívra, labradorského retrívra a bernského salašnického psa se vyskytuje také zánět ledvin.

Terapie: jaké jsou možnosti léčby?

K léčbě boreliózy u psů se používají různá antibiotika po dobu přibližně čtyř týdnů. Často dochází k zřetelnému zlepšení příznaků krátce po zahájení léčby.

Bakterie borélie však často nejsou zcela odstraněny. Pokud je borelióza již chronická, léčba často není úspěšná nebo dochází k recidivám. V tomto případě veterináři navíc používají protizánětlivé léky ke zmírnění příznaků.

Prognóza: jaké jsou šance na vyléčení boreliózy?

U boreliózy platí to samé, co u mnoha jiných onemocnění. Čím dříve necháte svého psa léčit, tím větší je šance na uzdravení. Pokud je totiž infekce již chronická, mohou se recidivy opakovat.

Příčiny: jak dochází k onemocnění boreliózou?

Borélie jsou spirálovité bakterie, které přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus). Patogeny se nacházejí ve střevě klíštěte a během 16 až 24 hodin od přisátí migrují do slinných žláz klíštěte. Teprve poté dojde k přenosu bakterií borélií na psa.

Bakterie se množí v místě kousnutí a poté se šíří do pojivové tkáně. U některých psů se bakterie dostanou z kůže do jiných tkání a kloubů a vyvolávají tam příznaky.

Borelióza je také známá jako „lymská borelióza“. Tento název je odvozen od amerického města Lyme v Connecticutu. Právě zde byla v roce 1975 nemoc poprvé popsána u lidí.

Prevence: jak se vyhnout borelióze u psa?

Prevence je lepší než léčba. Pro prevenci boreliózy je proto pro Vašeho psa nejlepší kvalitní ochrana před klíšťaty.

Vhodné prostředky jsou k dispozici ve formě spot-on přípravků, obojků nebo sprejů. Chraňte svého psa dostatečně proti klíšťatům i při mírných teplotách (nad sedm stupňů Celsia). Pravidelně opakujte ošetření.

Očkování proti borelióze

Od roku 1999 je pro psy k dispozici vakcína proti borelióze. Protože však očkování nechrání proti všem typům borélií, je jeho účinnost stále sporná.

Proti již existující infekci boréliemi očkování nic nezmůže. Pokud se klíště zakouslo do psa ještě před prvním očkováním je třeba nejprve vyloučit infekci. První očkování je možné provést od dvanácti týdnů věku.

Komora veterinárních lékařů klasifikuje očkování jako vakcinaci, která nepatří mezi základní očkování. Proto se očkování psa proti borelióze doporučuje pouze v individuálních případech a u silně exponovaných psů.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.