Lymská borelióza u psů: jak ji předejít, poznat nebo léčit?

Lymská borelióza u psů

Veterinář odstraňuje klíště z ucha kokršpaněla. Klíšťata jsou přenašeči bakterie borelie.

Borelióza nebo lymská borelióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty po celém světě. Název „lymská nemoc“ nebo „lymská borelióza“ je odvozen z amerického města Lyme, kde byla v roce 1975 nemoc poprvé popsána u lidí. Jedná se o nejčastěji diagnostikovanou klíšťovou chorobu u lidí. Ačkoliv infekce borelie je u našich čtyřnohých společníků běžná, lymská borelie se u psů jen zřídkakdy se rozvine.

Borrelia je bakterie ve tvaru spirály, která je přenášena klíštětem obecným (Ixodes ricinus). Ve volném prostředí tyto bakterie nemohou přežít, ke svému přenosu vyžadují hostitele a klíště. Tyto bakterie mohou infikovat jak lidi, tak  i zvířata. Zdrojem infekce a zároveň hostitelem je lesní zvěř, která přenáší borelii, aniž by sama onemocněla.

Klíšťata se nakazí borelií, když sají krev zvěře, a mohou ji přenést na psy, když se znovu přisají. Bakterie původně sídlí ve střevu klíštěte. Jakmile klíště nasaje krev, vstoupí borelie do slinné žlázy. Trvá přibližně 24 až 48 hodin, než se borelie dostane do kůže psa. Borelie se rozmnožuje v místě přisátí a šíří se vazbou na různé proteiny v pojivové tkáni.

U některých psů se bakterie přesouvají z kůže do jiných tkání nebo kloubů. Často však přetrvávají v kůži, obvykle po celý život psa, a stimulují tvorbu protilátek. Změnou povrchu bakterie může borelie uniknout protilátkám a dále se šířit v organismu, například při oslabení imunitního systému.

K rozšíření borelie krví dochází jen velmi zřídka. Pouze u malého procenta psů infikovaných borelií z klíštěte se rozvine onemocnění s příznaky. Borelióza se vyskytuje častěji, pokud je pes infikován i jinými infekčními původci, jako jsou např. bakterie Anaplasma (Ehrlichia). V oblastech, kde se častěji vyskytuje lymská borelióza, je infikováno přibližně 30 procent klíšťat a protilátky se nacházejí u 5 až 20 procent psů.

Příznaky boreliózy u psů

Známky nemoci se obvykle objevují dva až pět měsíců po infikování lymskou boreliózou – někdy i později. Příznaky nejsou specifické. Borelióza u psů se může projevit následujícími příznaky:

 • zčervenání kůže v místě přisátí klíštěte: Tento příznak je však vzácný a obvykle po týdnu zmizí.
 • horečka
 • ztráta chuti k jídlu
 • slabost
 • otok lymfatických uzlin a kloubů
 • kulhání způsobené zánětem kloubů
 • Zánět ledvin způsobený borelií byl popsán u zlatého retrívra, labradora a bernského salašnického psa.

Klinické příznaky jsou způsobeny zánětlivou reakcí psa na přítomnost bakterií. Zánět kloubů často začíná v kloubu, který je nejblíže místu přisátí klíštěte.

Diagnóza boreliózy u psů

Stanovení diagnózy „lymská borelióza“ je pro psa a majitele výzvou. Protilátky mohou být zjištěny v krvi přibližně čtyři až pět týdnů po přenosu nemoci, ale mohou být také detekovány po vakcinaci nebo předchozím kontaktu s borelií. Boreliózu lze vyloučit nepřítomností protilátek. Přítomnost protilátek kvůli přirozené infekci nevypovídá o onemocnění způsobeném lymskou boreliózou, ale pouze o infekci těmito bakteriemi.

Borelie velmi často přetrvává v kůži, nešíří se v organismu a nezpůsobuje žádné příznaky. Ze vzorku kůže z místa přisátí klíštěte nebo z blízkosti prvního postiženého kloubu lze provést tzv. test PCR. Pokud je v tomto vzorku nalezena borelie, tento pozitivní výsledek poukazuje na nemoc. Tato metoda je v současnosti pouze ve fázi studií.

Diagnostická léčba antibiotiky nesvědčí o nemoci, protože tyto léky jsou účinné i pro jiná onemocnění a obecně mohou léčit zánět kloubů.

K diagnóze boreliózy lze dojít pouze tehdy, jsou-li splněna následující kritéria:

 1. Pes měl klíště.
 2. Příznaky se shodují s příznaky lymské boreliózy, přičemž musí být vyloučeny další možné choroby s těmito příznaky.
 3. Pes má protilátky proti lymské borelióze.
 4. Pes rychle reaguje na léčbu.

Jak léčit boreliózu u psů?

K léčbě boreliózy se používají různá antibiotika po dobu asi čtyř týdnů. Často lze pozorovat významné zlepšení příznaků krátce po zahájení léčby. Čím dříve po nástupu onemocnění je zahájena léčba, tím lepší jsou výsledky. Boreliózu však pravděpodobně nelze zcela odstranit. Pokud je borelióza již chronická, nemusí být léčba úspěšná nebo může dojít k opětovnému propuknutí nemoci. Ke zmírnění příznaků mohou být také nasazeny protizánětlivé léky.

Jak předejít borelióze u psů?

Abyste snížili riziko lymské boreliózy a dalších chorob přenášených klíšťaty, je nejlepší provádět následující kroky. Po každé procházce zkontrolujte, jestli pes nemá klíště.  Pokud na nějaké klíště narazíte, odstraňte jej. Většina infekčních původců potřebuje alespoň 12 hodin, aby se dostala do těla psa, tudíž tímto způsobem lze eliminovat riziko nákazy.

Zvažte použití odpuzujících přípravků (proti klíšťatům a hmyzu) ve formě kapek (spot-on) nebo antiparazitních obojků pro psy. K dispozici je očkování proti borelióze. Očkovat  však lze pouze proti několika typům borelie. Mimo to je pro dostatečnou ochranu vyžadována velmi vysoká hladina protilátek. Existující infekci nelze očkováním eliminovat, lze zabránit pouze infekci jinými typy borelie. Před očkováním je vhodné otestovat, zda již došlo k infekci borelií. Očkování proti lymské borelióze je klasifikováno jako tzv. doplňkové očkování. To znamená, že se doporučuje pouze v individuálních případech pro vysoce exponované psy. Je důležité chránit Vašeho psa před napadením klíšťaty, protože mohou přenášet i další patogeny.

Přečtěte si také o parazitech nebo roztočích u psů.

Nejlépe hodnocené články

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.