Osteoartróza u psů

mops u veterináře

Osteoartróza je rozšířené a velmi časté onemocnění u lidí i zvířat. Jedná se o degenerativní, chronickou kloubní změnu spojenou s bolestí a progresivním omezením pohyblivosti postiženého kloubu. Osteoartróza není zánětlivé ani infekční onemocnění. Je důsledkem trvalé degenerace kloubní chrupavky nad obvyklou úroveň.

Příčiny

Osteoartritida se může objevit v jednom nebo více kloubech, na končetinách i páteři. Obvykle jsou postiženy klouby, které jsou vystaveny nadměrné zátěži, jako jsou kolenní, loketní, kyčelní a ramenní klouby. Osteoartróza se může objevit v jakémkoli věku, ale častěji u starších zvířat. Nejčastěji postihuje plemena s genetickými predispozicemi k onemocnění kloubů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Riziko existuje ale i u malých plemen. Osteoartróza může mít různé příčíny:

  • Přetížení nebo stres v důsledku sportovních nebo služebních aktivit nebo v důsledku nadváhy
  • Traumata jako natržení, vymknutí nebo zlomeniny kostí
  • Zánět kloubů v důsledku infekcí, jako je například lymská borelióza nebo ehrlichióza
  • Abnormality nebo malformace končetin, jako u dysplazie kyčelního kloubu

Artróza je v první řadě onemocnění kloubní chrupavky. Z výše uvedených příčin dochází k přetížení a poškození chrupavky. Ztrácí elasticitu, která je doprovázena opotřebením chrupavky a vznikajícími trhlinami na povrchu. Chrupavka je tenčí a hrubší. Kloubní jamka musí v důsledku snížené funkce chrupavky absorbovat nárazy a může dojít k jejímu poškození. Dochází k zanícení a ztuhnutí kloubní jamky. Navíc se může objevit podráždění synoviální membrány, vnitřní výstelky kloubní jamky a místa tvorby synoviální tekutiny. Kvůli podráždění synoviální membrány může být snížena nebo změněna tvorba kloubní tekutiny, nedochází k dostatečnému mazání kloubu a tření se zesiluje. Navíc změnou složení kloubní tekutiny nemůže být chrupavka dostatečně zásobována živinami.

Kost pod chrupavkou se snaží rozšířit zatíženou plochu a začne vytvářet kostnaté usazeniny, které vyčnívají do prostoru kloubu. Tím se poškozuje a deformuje další materiál chrupavky. Kostní tkáň, na rozdíl od chrupavky, je citlivá na bolest a zvýšené zatížení kosti tak může způsobovat silnou bolest.

Příznaky

Majitel si většinou okamžitě všimne, že pes má po ránu nebo po dlouhém odpočinku potíže při vstávání, pohybuje se strnule nebo chromne. Po chvíli se pes rozpohybuje a příznaky během dne ustoupí. Často jsou příznaky osteoartrózy spíše skryté: Pes  při procházce zůstane stát nebo se otočí, nechce skočit do auta nebo si neustále olizuje končetiny. Kvůli bolesti v kloubech způsobené artrózou se psi snaží vyhnout zátěži. Dochází k oslabení svalové hmoty na postižených končetinách, čímž obtíže zesilují, protože jsou více zatěžovány klouby. Navíc může dojít ke ztuhnutí kloubu.

Diagnóza osteoartrózy

Podle klinických příznaků, předběžných informací od majitele zvířete, věku a plemene má již veterinář často podezření na artrózu. Pomocí vyšetření a vyhodnocení pohybů psa při běhu lze obvykle identifikovat postižený kloub. Zobrazovací diagnostika, jako rentgenové snímky, ultrazvuk, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) a také kloubní punkce pomohou vyloučit další onemocnění a posoudit stupeň postižení osteoartrózou.

© Lilli / stock.adobe.com

Léčba osteoartrózy

Vzhledem k tomu, že osteoartróza není léčitelná, je cílem léčby snížení bolesti a zpomalení progrese změn. Měla by být určena a odstraněna příčína. Poškození, poranění kloubů a zlomeniny by měly být léčeny chirurgicky. Pro zabránění progrese onemocnění doporučujeme přijmout následující opatření:

  • Snížení hmotnosti – nadváha klouby zatěžuje, což urychluje opotřebení kloubu • Pohybové aktivity s nízkým zatížením – pravidelný pohyb s minimálním zatížením kloubů nebo rovnoměrný běh • Fyzioterapie – snížení napětí a budování svalstva pomocí cíleného pohybu a tréninku • Krmivo a potravinové doplňky – krmiva a doplňky, které obsahují chondroitin, glukosamin, a slávku zelenoústou, pro podporu kloubů mohou obsahovat také omega-3 mastné kyseliny • Léky – existují různé léky pro snížení bolesti a zánětu kloubů. V závislosti na závažnosti onemocnění se veterinář rozhodne, které léky nasadí. • Další možnosti léčby jsou ozařování, léčba rázovou vlnou, léčba kmenovými buňkami a chirurgické postupy, jako je vyztužení kloubu nebo použití umělého kloubu.

Přečtěte si také náš článek o krmivu pro psy trpící kloubními obtížemi.

Prognóza

Fyzioterapie, vyvážený pohyb, léky a další opatření mohou zpomalit vývoj onemocnění a zlepšit kvalitu života psa. Je důležité zahájit léčbu včas. V případě závažných změn kloubů a silných bolestí je možné přistoupit k chirurgickému zákroku zvanému artrodéze (zpevnění) nebo použití umělé kloubní náhrady.

Prevence

Již ve štěněčím věku může majitel psa započít s opatřeními pro prevenci artrózy. Jedním z nejdůležitějších opatření je zabránit nadváze zvířete. Pro optimální růst je důležité vhodné krmivo s obsahem všech základních vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin. Při výběru psa doporučujeme ujistit se, že rodiče netrpí onemocněním kloubů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Aby se klouby v období růstu správně vyvíjely, nemělo by štěně být vystaveno nadměrné zátěži, jao je chůze po schodech, skákání do auta nebo dlouhé procházky. Kratší, ale častější procházky jsou lepší, a to i u starších psů.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.