Zácpa u psa

Zácpa u psa

Trpí-li Váš pejsek zácpou neboli obstipací, znamená to, že jeho vyměšování je značně omezeno nebo že střeva vyprázdnit nemůže. Dochází tak k hromadění výkalů v tlustém střevě. Majitelé psů mají často dojem, že se pes snaží nějaký exkrement vyprodukovat, ovšem bezúspěšně. Tento proces je provázen značnými bolestmi. Zácpa u psa může být akutní. To znamená, že jde o krátkodobý jev. Může také být chronická. Trvá tedy po delší časový úsek. Akutní zácpa u psa není ve většině případů tak vážná jako chronická, lépe se léčí a málokdy na sebe váže další komplikace. Oproti tomu chronickou zácpu je třeba zavčasu diagnostikovat a začít léčit, abyste zamezili nástupu dalších symptomů a možných následků.

Jaké jsou příčiny zácpy u psa?

Důvodů, proč se objevuje zácpa u psa, může být mnoho. V každém případě jde o to, že zpracovaná strava nemůže být ve střevech dál transportována. Jednotlivé trávené porce na sebe tlačí a střevo ucpávají.

Nejčastější příčiny patří pochybení ve stravování:

 • krmení kostmi
 • snížený příjem tekutin nebo ztráty tekutin, např. vlivem horečnatého onemocnění nebo stravy, která obsahuje příliš velké množství vlákniny
 • pozření cizího tělesa
 • snížená frekvence pohybu, nemožnost nebo snížená možnost vyprázdnit se v přírodě
 • strava s nízkým obsahem vlákniny

Další faktory, které vedou k zácpě u psa:

 • bolesti pohybového aparátu nebo zánět v anální oblasti
 • fraktura v oblasti pánevní
 • tumory nebo jiné hmoty jako lymfomy či hematomy, které tlačí na koncovou část střeva, případně onemocnění prostaty
 • vedlejší účinky léků
 • oslabení střevní stěny např. vlivem výrůstků
 • onemocnění související s nefunkční látkovou výměnou jako např. snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza) a neurologické poruchy tlustého střeva.

Zácpa u psa se velmi často vyskytuje u slabých nebo starších psů. Právě tito jedinci by měli být co nejdříve prohlédnuti veterinářem. Tím se zjistí příčina zácpy a problém může být eliminován co nejrychleji.

Jaké má zácpa u psa symptomy?

Obstipace se většinou projeví tak, že se pes opakovaně neúspěšně snaží vykonat potřebu. Někdy se mu povede vyloučit malé, tvrdé kousky exkrementů. To je však možné pouze při absolvování značné bolesti. Výsledný „produkt“ může být obalen krví nebo hlenem.

Pes může mimo jiné vylučovat tzv. pseudoprůjem, kdy se při silném tlačení z těla zvířete vyloučí pouze krev s hlenem. Vlivem hromadění výkalů v tlustém střevě může dojít k namožení a přetížení střevní stěny, tzv. megakolonu. Střevní svalstvo je jím pak trvale poškozeno a střevní peristaltika zaniká. Takové následky chronické zácpy nelze zvrátit a mohou způsobit trvalé potíže.

Mohou se také objevit obecné symptomy jsou ztráta chuti k jídlu a nálady, zvracení nebo nadýmání.

Jak se diagnostikuje zácpa u psa?

Domněnku, že se jedná o zácpu, může veterinář většinou velmi snadno potvrdit. Majitele popíše s jakými potížemi se pejsek potýká. Poté veterinární lékař provede ohledání zvířete. Diagnóza přesné příčiny, především pokud se jedná o chronickou, opakovanou záležitost, je ovšem věc složitá.

K identifikaci příčiny je třeba důkladná anamnéza, a kromě klinického prohlédnutí i rentgen břicha, pánve a obratlů.  Především u chronického onemocnění je často silně poškozena střevní stěna. Při rektálním vyšetření se musí postupovat s nejvyšší opatrností. Hrozí nebezpečí, že se jinak odolná stěna při vyšetření a manipulaci roztrhne. V některých případech se provádí také vyšetření ultrazvukem. Aby bylo možné diagnostikovat nebo vyloučit onemocnění látkové výměny či zánět, je nutný odběr krve a její vyšetření.

Pokud existuje podezření na tumor nebo cizí těleso ve střevě, může být provedena i kolonoskopie. Při té je střevo zevnitř prohlíženo prostřednictvím kamery a je odebrán vzorek k dalšímu zkoumání. V obzvlášť těžkých případech je dokonce zapotřebí operace, která otevře celou dutinu břišní.

Jak léčit zácpu u psa?

Aby se zácpa u psa dala účinně léčit, je nutné znát její příčinu. Musíme také rozlišovat mezi neškodnou, krátkodobou zácpou a tou dlouhodobou, těžkou, která se stále opakuje.

Při neškodné variantě lze nasadit krátkodobé dietní opatření ve formě laktulózy, mléka, semínek se slupkou a velkým množstvím tekutin. Vlivem těchto produktů dokážou exkrementy lépe „sklouznout“ střevem, čímž dojde k jejich vyloučení z těla psa.

U těžších případů musí být pes nejdříve pečlivě prohlédnut veterinářem. Psovi je podána infuze, prostřednictvím níž dostane pes dostatek tekutin. Poté je střevo, pokud je to nutné, tak pod narkózou, uvolněno prostřednictvím klystýru a různých masáží.

Někdy jsou k odstranění materiálu ve střevě nutné i určité nástroje. Ve zvlášť těžkých případech musí být zvíře dokonce operováno. Pro další postup a léčbu je samozřejmě nutné stanovit přesnou příčinu zácpy.

Jak předcházet zácpě u psa?

Zácpě můžete u většiny psů předcházet podáváním vyvážené stravy, která obsahuje dostatek vlákniny. Kromě toho byste měli mít pod kontrolou i hmotnost Vašeho zvířete. Psi, kteří trpí nadváhou, mají k zácpě větší sklony.

Samozřejmě musíte pejskovi dopřát i pravidelný pohyb spolu s dostatkem tekutin. U starších psů trpících bolestmi pohybového aparátu můžete pomocí terapie zácpě také zabránit.

Psi, kteří snědí, co uvidí, by měli být pečlivě hlídání – nejen s ohledem na hrozící zácpu. Stav vylučování by měl být pravidelně kontrolován a konzultován s veterinářem. To umožní v případě průjmu nebo zácpy včas zasáhnout.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené tělesné funkce vašeho psa. Upozorňujeme však, že dietní krmiva nemohou nemoci ani léčit, ani jim předcházet. Správnou stravu pro vašeho psa byste měli vždy probrat s vaším veterinářem. Speciální dietní krmivo pro psy najdete v internetovém obchodě zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.