Anglický pointer

English Pointer

Tohoto atraktivního a chytrého psa oceňuje mnoho milovníků zvířat po celém světě. Vzhledem ke svým vlastnostem loveckého psa – zejména v terénu – je však anglický pointer náročným společníkem. Patří do rukou pokročilých majitelů, kteří s ním sdílejí jeho největší vášeň: lov.

Silný a elegantní

Anglický pointer vyzařuje svou loveckou vášeň i vizuálně. Již na první pohled zaujmou harmonické tělesné proporce psa. Je to šlachovitý a elegantní pes, který v sobě spojuje sílu a pružnost. Příznivci pointerů obdivují estetiku tohoto psa, který se elegantně a vytrvale pohybuje po lesích a loukách. Při stopování má pointer svůj nos nápadně vysoko. Dynamická postava prozrazuje dědictví chrtů, neboť i ti se mezi předky pointera vyskytují.

Krátká srst se vyskytuje v kombinacích bílé a citronově žluté, bílé a játrově hnědé, bílé a černé, tříbarevné a také jednobarevné hnědé nebo černé. Ve všech barevných variantách by měla být srst hladká a lesklá. Maximální výška v kohoutku je u psů 69 cm, feny jsou o něco menší. Pointer váží 25 až 30 kilogramů.

Brit se španělskými kořeny

Přestože je tento pes z dnešního pohledu typickým britským loveckým psem, jeho předkové pravděpodobně pocházeli ze Španělska. S britskými vojáky nakonec dorazili do Velké Británie. Na tom, že se z pointera stal atraktivní a výkonný lovec, se podíleli i jeho předci. Mezi ty se řadí rychlí chrti, foxhoundi a francouzští honiči.

Pointer je považován za průkopníka ohařů. Tento typ psa se vyznačuje tím, že při úspěšném vystopování zvěře zůstane nehybně stát. Pravděpodobně se tato vlastnost objevila jako spontánní mutace u některých psů, kteří pak byli využiti k chovu. Odtud také pochází název pointer, který je odvozen ze španělského perro de punta, „pes, který ukazuje“. Pointer se používá zejména k lovu pernaté zvěře, například bažantů.

Povaha: mírný lovec

Dobře vytížený anglický pointer je všestranně přátelský a chytrý pes. Je velmi věrný své smečce a přátelský k lidem i zvířatům. Soužití s dětmi nebo kočkami je obvykle velmi harmonické. Pointer by se měl v ideálním případě setkat s kočkami a dalšími domácími zvířaty již u chovatele.

Tento citlivý pes se po svých dobrodružstvích v lesích a na loukách rád pomazlí se svými blízkými. Lovecky vedený anglický pointer proto může výborně žít v rodině. Pointeři nejsou příliš teritoriální a vzhledem ke své otevřené povaze nejsou vhodní jako hlídací psi. Tento pes bude rád plnit vaše přání, ale není submisivní. Čtyřnohý přítel by samozřejmě měl žít přímo v domě a nikdy by neměl být držen v boudě.

Anglický pointer - portrét

Citlivá výchova

Citlivého pointera lze v podstatě snadno vychovat klidným a důsledným výcvikem. Od přírody je rád poslušný, a protože je také chytrý, rychle pochopí, co po něm chcete.

I dobře vychovaní psi však mají potíže poslouchat povely, když jsou uprostřed lovu – pointery lze obtížně odvolat. Nechtějte po svém psu nemožné a vždy ho cvičte s velkým citem.

Ve věcech výcviku jednejte vždy důsledně, ale bez snahy si svého společníka podřídit. Protože tento pes rád dělá, co po něm požadujete, ale chce, abyste s ním jednali jako s partnerem.

Úspěšný výcvik může přinést ovoce pouze tehdy, pokud se čtyřnohý přítel může věnovat svým loveckým potřebám nebo je jinak intenzivně zaměstnán. Nevyužitý lovecký pes bude vždy obtížně cvičitelný a bude hledat jiné cesty pro svou přebytečnou energii.

V ideálním případě by tento pes měl projít profesionálním výcvikem loveckých psů. Pokud hledáte vhodné trenéry, dbejte na to, aby zde byl kladen důraz na pozitivní motivaci. Obecně platí, že klíčem k úspěchu při výcviku pointerů je důslednost a pozitivní přístup.

Sportovní milovník přírody

Oblíbenou zábavou tohoto čtyřnohého přítele je lov, pro který byl po staletí chován. Bez naplnění této potřeby lze pointera jen stěží udržet v určitých mezích. U některých jedinců můžete jejich velkou chuť do práce namířit jiným směrem. Psí sporty, jako je mantrailing nebo výcvik záchranářského psa, mohou být díky jejich výbornému čichu pro pointery zajímavé.

Pointer by měl mít každý den a za každého počasí dostatek pohybu. Dospělý pointer je vynikajícím společníkem pro běhání, jízdu na kole nebo na koni. Pro tato aktivní zvířata je také ideální, když se mohou proběhnout v oploceném prostoru zahrady. Zvláště proto, že volné pobíhání není u všech anglických pointerů možné.

Odolný sportovec

Angličtí pointeři jsou statní psi, kteří se mohou dožít až 14 let. Pokud si vyberete pointera od renomovaného chovatele, je velmi pravděpodobné, že váš pes bude mít ty nejlepší předpoklady pro dlouhý a zdravý psí život.

Je správné se chovatele zeptat na zdravotní vyšetření – například na jaké nemoci nechal rodičovská zvířata testovat. V každém případě je vhodné provést vyšetření kyčlí rodičovských zvířat, protože dysplazie kyčelních kloubů se může vyskytnout i u anglických pointerů.

Vytrvalý lovec může někdy citlivě reagovat na chlad a vlhkost a snadno se nachladit. Proto nezapomeňte svého čtyřnohého přítele po vycházce v deštivém počasí vytřít do sucha.

Strava anglického pointera: najít správnou míru

Zásadní podíl na zdravém životě psa má strava. Pointer, stejně jako ostatní plemena psů, potřebuje krmivo bohaté na bílkoviny, jehož hlavní složkou je maso. A nezáleží na tom, zda zvolíte mokré krmivo nebo granule. Dbejte na to, aby bylo maso na prvním místě v seznamu složek, a vyhýbejte se potravinám, které obsahují obiloviny.

Energetická potřeba psa úzce souvisí s úrovní jeho fyzické zátěže a doporučené denní dávky na obalu jsou pouze orientační. Pointeři, kteří nejsou využíváni k lovu nebo jiným psím sportům, mají tendenci rychle tloustnout. Proto sledujte obvod pasu svého psa a v případě, že váš pes přibere nebo zhubne, upravte podle toho stravu.

Je důležité, aby si pes po každém jídle odpočinul, aby nedošlo k život ohrožující torzi žaludku. Dospělému psovi byste měli dát denní dávku krmiva alespoň ve dvou porcích.

Mezi vhodné pamlsky patří suché žvýkací pamlsky nebo pamlsky pro péči o zuby. Dbejte na to, aby měl váš společník vždy k dispozici pitnou vodu.

Srst nenáročná na péči

Krátká srst anglického ohaře se snadno udržuje. Dvakrát týdně vyčesejte svého společníka měkkým kartáčem, abyste odstranili uvolněné chlupy. Tím také snížíte množství chlupů, které skončí ve vaší domácnosti. Psa byste měli koupat pouze v nezbytně nutném případě, kdy nečistoty nelze ze srsti za sucha vyčesat. Nezapomeňte použít jemný psí šampon a ujistěte se, že váš pointer po koupeli neprochladne.

Pravidelně kontrolujte svěšené uši a v případě potřeby je vyčistěte čističem uší, abyste předešli zánětům. Díky velké touze po pohybu si pointer většinou sám obrušuje drápy, takže není třeba je zastřihávat. Pouze starší psi někdy potřebují pedikúru, aby se jim příliš dlouhé drápy nezasekly. Mohlo by dojít ke zranění.

Anglický pointer v lese

Pro koho je anglický pointer vhodný?

Tento čtyřnohý milovník přírody nepatří do městského bytu. Jako vášnivý lovecký pes se ideálně hodí k myslivcům. Ani mezi myslivci se jeho chov nedoporučuje každému, protože pointer je speciálně vyšlechtěn pro lov na otevřeném poli. Toto plemeno patří nejlépe do rukou profesionálů, kteří jsou schopni ovládat obrovskou rychlost v kombinaci s nezávislostí. Je tedy samozřejmé, že pointer není vhodný pro pohodlné lidi nebo začátečníky.

Pointer vycvičený jako lovecký pes může být výborným rodinným psem, protože obvykle velmi dobře vychází s dětmi. Samozřejmě by měly být od útlého věku zvyklé na ohleduplné zacházení se zvířaty – pak už nic nestojí v cestě přátelství na celý život!

Pokud má žít s kočkami nebo dokonce s malými zvířaty, měl by se s nimi pointer setkat už jako štěně. Jen tak je může přijmout jako členy smečky. Přesto byste ho nikdy neměli nechávat bez dozoru s malými zvířaty.

Velkou výhodou je, pokud můžete svému psovi nabídnout zabezpečený výběh v podobě dobře oplocené zahrady. Tam si může běhat a čmuchat, jak se mu zlíbí. Vzhledem k loveckému instinktu pointera nelze každého zástupce plemene nechat volně běhat bez vodítka. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás lovecký pes tím pravým společníkem, poohlédněte se po jiných plemenech psů.

Před pořízením

Před pořízením si uvědomte, že koupí anglického pointera přebíráte odpovědnost za svého nového společníka na mnoho let dopředu. To zahrnuje nejen spoustu času, ale také spoustu peněz, které v následujících letech utratíte za život se svým psem. Kromě základního vybavení bude váš pes potřebovat pravidelné návštěvy veterináře. K běžným výdajům je třeba připočíst kvalitní krmivo, pojištění odpovědnosti za psa a poplatek za psa. Měli byste mít dostatečné rezervy, kdyby váš čtyřnohý přítel onemocněl.

Měli byste se také zajistit pro případ, že byste sami onemocněli nebo chtěli odjet na dovolenou bez psa. U pointera s velkou touhou po pohybu je mnohem složitější najít vhodné opatrování po čas vaší dovolené než u malého psa. Nejlepší je předem promyslet možnosti dobrého zaopatření psa. Zvažte také, kolik času byste měli denně trávit venku se svým psem od okamžiku, kdy se k vám nastěhuje. Pointer potřebuje denně alespoň dvě hodiny pohybu v podobě procházek nebo loveckých obchůzek.

Kde najdu mého anglického pointera?

Pointera byste měli kupovat pouze od registrovaného chovatele. Ale i mezi nimi se najdou černé ovce. Určitě navštivte štěňata v jejich původním domově a seznamte se s jejich rodiči. Působí všichni vyrovnaným a zdravým dojmem? Štěně se k vám nastěhuje nejdříve ve věku osmi týdnů. Do té doby budou několikrát odčervená, očkovaná – nezapomeňte na posilovací očkování – a s sebou budou mít pas zvířete v zájmovém chovu.

Promluvte si s potenciálními chovateli o jejich chovatelských cílech a loveckém využití anglického pointera. Buďte rádi, když se i vás chovatel kriticky zeptá na určité otázky. Svědčí to o tom, že mu leží na srdci blaho jeho svěřenců. Pointeři nejsou příliš rozšířeni, což znamená, že pro štěně pointera budete muset cestovat daleko a/nebo dlouho čekat. Čekání se však vyplatí, když budete moci mít nového spolubydlícího z rukou zkušeného chovatele.

Každý, kdo chce dát domov dospělému pointerovi, by se měl podívat na internet, zejména na speciální spolky ohařů. Zaměřují se na umisťování ohařů a kříženců ohařů, kteří potřebují nový domov. Někdy se při hledání objeví i zahraniční kříženci, kteří mohou být také skvělými společníky. Předem se intenzivně zajímejte o povahu psa a porovnejte ji s vašimi zkušenostmi se psi.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.