Coton de Tuléar

Coton de tuléar na pláži

Coton de tuléar je psí rasa s velmi zajímavou historií.

Ve francouzských koloniálních dobách byl malý a krásný Coton de Tuléar psem francouzské vyšší třídy na Madagaskaru. Dnes již naštěstí dělá radost svou okouzlující povahou a výrazným vzhledem většímu množství milovníků psů. Někdy však musí obdivovatelé tohoto plemene cestovat na dlouhé vzdálenosti, aby mohli mít tohoto společenského psa doma. Coton de Tuléar je dnes stále výjimečný.

Měkký jako bavlna

Díky tomuto šarmantnímu psovi roztaje už při prvním pohledu srdce mnoha milovníků psů, protože je jednoduše k pomazlení. Není divu, protože již první část názvu odkazuje na zjevnou charakteristiku plemene. „Coton“ znamená ve francouzštině „bavlna“. Odkazuje na načechraný vzhled lehkého šestikilového psa.

Měkká srst je vždy bílá. Jsou povoleny také malé citronově žluté nebo šedé skvrny – nacházejí se zejména v blízkosti uší. Podle standardu nesmí být srst na omak hrubá nebo drsná. Má být bohatá a může se lehce vlnit. Nos je většinou černý, i když je akceptována i hnědá barva. Stejně tak oči jsou černé nebo hnědé a jsou široce umístěné. Výška v kohoutku je kolem 28 až 30 cm. Pes by měl být podle standardu vždy delší než vyšší.

Exotická historie

Symbol moci v období kolonializmu

Druhá část názvu odkazuje na původ psa: „de Tuléar“, z Tuléaru. Dnes je běžnější název „Toliara“. Označuje provincii a město se stejným názvem na jihozápadě Madagaskaru. Legenda praví, že v dávné minulosti se potopila loď u pobřeží Madagaskaru. Bišonci, kteří na této lodi cestovali, byli zachráněni a jsou považováni za předky dnešního Coton de Tuléar.

Předci načechraného madagaskarského psa pravděpodobně přišli na ostrov s francouzskými správními úředníky v průběhu francouzské koloniální nadvlády (1895–1960).

Faktem je, že coton je příbuzný bišonkovi, boloňskému, havanskému a maltézskému psíku a lvíčkovi.

Na Madagaskaru byl Coton de Tuléar společníkem a prestižním objektem bohaté francouzské vyšší třídy.

Zpět do Francie

Po koloniální éře pokračovali obdivovatelé těchto psů v chovu exkluzivních psů ve Francii. Na Madagaskaru bylo toto plemeno zapomenuto. Dnes tam žijí divocí potomci původních společenských psů. Ve Francii se však „bavlníček“ těšil postupně větší a větší popularitě. I ve zbytku světa se objevuje stále více stoupenců.

V roce 1970 FCI oficiálně uznala Coton de Tuléar jako samostatné plemeno. Původně vzniklo plemeno na Madagaskaru. Patronát byl však dán Francii. To znamená, že francouzský chovatelský svaz vyvinul standard plemene. Někteří chovatelé ale čas od času do Afriky zavítají. Divocí psi se někdy používají k osvěžení krve plemene, k rozšíření genofondu.

Coton de Tuléar – štěně © Dogs / stock.adobe.com
Coton de Tuléar je vhodný pes i pro začátečníky.

Šťastný a nadýchaný

Standard plemene výslovně zdůrazňuje, jak důležitá je pro toto plemeno přátelská povaha. Protože tak jak je jeho vzhled nadýchaný, milý a příjemný, taková je i povaha tohoto šťastného psa. Coton de Tuléar je považován za klidného, přítulného a rád se všude přizpůsobí.

Má rád děti a obvykle dobře vychází s jinými domácími mazlíčky, zejména s podobnými psy. S malými zvířaty byste však měli být opatrní. Na cizince je spíš zvědavý než nedůvěřivý – to mu ale nezabrání je hlasitě oznámit. Tito psi někdy opravdu rádi štěkají, ale s dobrou výchovou nejsou náchylní k nepřetržitému štěkotu.

Vyrovnaný „bavlníček“ je vždy připraven na dobrodružství. Díky své otevřené povaze šíří veselou náladu. Pokud je vytížený, tak i při veškeré své zvědavosti a touze po dobrodružství není nikdy hektický ani nervózní. Výchova tohoto psa je, za předpokladu důslednosti, snadno zvládnutelná i pro začátečníky. Cennou oporou může být psí škola.

Co potěší Vašeho Coton de Tuléar

Stejně jako všichni bišonci nepotřebuje Coton de Tuléar žádné velké sportovní vyžití v podobě několikahodinových procházek. Rád si hraje a dovádí na čerstvém vzduchu. Dospělý „bavlníček“ Vás samozřejmě bude rád doprovázet, když si nazujete turistické boty. Vzhledem ke své velikosti však není vhodný jako společník pro výlety na kole. Ambiciózní běžecké trasy se pro malého veselého psíka také mohou brzy stát příliš dlouhé.

Dejte si pozor na aktivity v lesích a na loukách. Coton de Tuleár nemá sklony k samostatným výletům, ale když roztomilý pes spatří myš, občas ho nic nezadrží. Někteří jedinci jsou vášnivými lovci myší. Trénujte přivolání již od štěněte. U tohoto psa je také vhodný dogdancing nebo agility pro malé psy. Také se s Vámi bude rád učit různé triky – vyzkoušejte například trénink pomocí clickeru.

Zdraví Coton de Tuléar

Stejně jako mnoho malých psů je i Coton de Tuléar náchylný k problémům s čéškami, k takzvané luxaci pately. Vyhledejte chovatele, pro kterého je důležitá zdravotní péče. Takový chovatel k chovu používá pouze rodičovská zvířata bez této vady. Protože i pro toto plemeno platí: renomovaný chovatel je nejlepší investicí do zdraví Vašeho psa. Jinak je Coton de Tuléar velmi robustní malý pes. Zvláště v létě dbejte na to, aby se pod měkkou srstí příliš nezahříval. Zajistěte mu přístup na chladné místo.

Čas na krásu – náročná péče o srst

Jakkoli může být Coton de Tuléar nekomplikovaný – péče o srst se ukazuje jako poměrně náročná. Měkká srst potřebuje každodenní kartáčování, jinak bude plstnatět. Tip: srst psa vždy před kartáčováním navlhčete, například ošetřujícím Grooming sprejem. To zabrání lámání jemných chlupů během péče.

Bílý pes potřebuje také pravidelnou koupel: zvykejte ho na tento rituál již od štěněte. Před návštěvou vany by měl být čtyřnohý kamarád již učesaný a vykartáčovaný. Předejdete tak plstnatění srsti. Jemným šamponem a kondicionérem pro psy si můžete usnadnit péči v dalších dnech.

Pod bohatou vnější srstí není žádná podsada, takže toto plemeno v bytě nelíná. To Vám zase ušetří spoustu času při úklidu domu v porovnání s jinými psy. Drápy byste měli kontrolovat každé dva týdny, abyste zjistili, zda je třeba je zkrátit. Zejména velmi lehcí psi, jako je toto plemeno, si často neobrousí drápy dostatečně rychle. Měli byste je proto pravidelně zastřihovat nůžkami na drápy. Vyhnete se tak případným zraněním.

Šťastný coton de Tuléar běží v parku © Mikkel Bigandt / stock.adobe.com
Šťastný coton de Tuléar kolem sebe šíří radost.

Ke komu se hodí Coton de Tuléar?

Coton de Tuléar vyhovuje mnoha milovníkům psů. Díky své nekomplikované a hravé povaze se ideálně hodí jako rodinný pes. Svobodní lidé i senioři si také mohou v okouzlujícím malém psíkovi najít zvířecího společníka.

Je důležité, aby oddaný čtyřnohý přítel nikdy nemusel zůstat dlouho sám. Společnost své smečky miluje natolik, že chřadne, pokud je pravidelně dlouho bez kontaktu. Pro pracující lidi je vhodný pouze za předpokladu, že si jej mohou vzít s sebou do kanceláře.

Majitelé Coton de Tuléar by se měli rádi věnovat péči o srst. Neměli by ji vidět pouze jako nutné zlo. Po pořízení psa se totiž stane na mnoho let každodenním rituálem. I začátečníci mohou žít společně v harmonii se sympatickým psem.

Mimochodem: protože pes neztrácí srst, může být vhodný pro některé alergiky. Psí obdivovatelé, kteří trpí alergiemi, by si však nejprve měli promluvit se svým lékařem. Měli by se také pokusit strávit co nejvíce času se zástupci plemene. Jedině tak zjistí, zda je možné společné soužití.

Kde najdu svého Coton de Tuléar?

Coton de Tuléar od renomovaného chovatele

Coton de Tuléar již není raritou vyhrazenou pro vyšší třídu na Madagaskaru. Příliš často ho ale nepotkáme. V závislosti na tom, kde žijete možná budete muset trochu hledat nebo počkat, než najdete svého vysněného psa. Například v České republice každý rok spatří světlo světa zhruba jen 100 štěňat tohoto plemene.

Stojí však za to podniknout dlouhé cesty nebo počkat delší dobu, abyste získali štěně od renomovaného chovatele. Seriózní chovatelé se vyznačují nejen svým know-how. Záleží jim na zdraví psů a investují spoustu času a peněz do svého chovu. Štěně Vám chovatel uvolní nejdříve ve věku osmi týdnů. Nikdy nekupujte od chovatelů, kteří chovají bez papírů!

Podobný pes z útulku

Zamilovali jste si vzhled a osobnost Coton de Tuléar, ale dali byste přednost dospělému společníkovi? Je pravda, že šance na nalezení čistokrevného Coton de Tuléar v útulku pro zvířata je malá. Přesto se návštěva útulku vyplatí. Někdy hledají nový domov velmi podobní bišonci nebo kříženci. Nějaký z nich Vás může chytit za srdce.

Jinak samozřejmě platí, že nejlepší místo pro vyhledávání je internet. Zejména se podívejte na stránky organizací, které se starají speciálně o bišonky. Sem tam budou také k adopci starší Coton de Tuléar, kteří z různých důvodů přišli o domov.

Podívejte se i na ostatní podobná plemena. Maltézáčci nebo bišonci nemají o nic menší kouzlo, a přitom mají podobné vlastnosti. V každém případě se informujte u zprostředkovatele co nejpodrobněji o povaze a historii čtyřnohého přítele. Seznamte se se psem nejlépe na společné procházce, abyste se navzájem poznali.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.