Grónský pes

Grónský pes

Z mrazivého severu

Z Grónska, největšího ostrova na světě, si tento čtyřnohý přítel získal srdce mnoha milovníků psů. Chov tohoto tažného psa vyžaduje zkušenosti. Grónský pes také potřebuje spoustu prostoru a času. Tento pracant miluje pohyb.

Vzhled typického tažného psa

U této rasy byly vlastnosti vždy důležitější než vzhled. Robustní postava umožňuje grónskému psu dlouhé tahání nákladu ve sněhu. Ve velikosti se vyskytují mírné rozdíly, samci mají obvyklou kohoutkovou výšku přes 60 cm, feny více než 55 cm.

Uši jsou vztyčené, trojúhelníkové a na špičce mírně zaoblené. Ocas má tento tažný pes mírně stočený přes záda.

Srst se skládá z měkké podsady a rovné, spíše hrubé vrchní srsti. Na hlavě a končetinách je srst krátká, na zbytku těla je delší a hustší.

Jsou povoleny všechny barvy srsti s výjimkou albínů a merle. Oči by měly být mírně šikmé a tmavé. Modré nebo různě zbarvené oči vedou podle standardu k diskvalifikaci.

Jedno z nejstarších plemen na světě

Grónský pes provází Inuity v jejich společné vlasti po celá staletí. Údajně přišel ze Sibiře do Severní Ameriky se svými předky před více než 1000 lety. Na zmrzlých pláních stále slouží obyvatelům jako všestranný pomocník. Vždy byl chován speciálně pro svou robustnost a schopnost pracovat. Pomáhal při lovu tuleňů a ledních medvědů i při tahání nákladu ledem a sněhem – a to i na velké vzdálenosti. V nouzi sloužil obyvatelům také jako jídlo.

Vynikající fyzické schopnosti grónského psa vzbudily zájem dřívějších polárních průzkumníků, kteří ho považovali za ideálního společníka pro expedice. Například Roalda Amundsena, nejúspěšnějšího průzkumníka Arktidy a Antarktidy, doprovázeli grónští psi.

Plemeno má původ v Grónsku, a proto je spravováno pod záštitou Dánska. Geneticky je grónský pes totožný s kanadským eskymáckým psem, kterého FCI neuznává. Grónský pes je dnes jedním ze čtyř tažných plemen psů. Kromě něj jsou to aljašský malamut, samojed a sibiřský husky.

Samostatný přítel

Charakter plemene je dán oblastí jeho použití: grónští psi jako saňoví psi Inuitů jsou velmi vytrvalí a plní energie. Lovečtí společníci jsou navíc odvážní a projevují silný lovecký instinkt. Většinou žili v smečce a věrně sloužili několika lidem. Obvykle se ani dnes nevážou silně na jednoho člověka, ale obecně jsou k lidem přátelští – a proto se nehodí jako hlídací psi. Nenechají si ujít hlasité a veselé pozdravení svých přátel i cizinců. Pozor: grónský pes moc neštěká, ale má sklon k velkému vytí. Rád žije v smečce s jinými psy.

Grónský pes - dvě štěňata

Výchova pro zkušené

Pokud chcete cvičit grónského psa, potřebujete znalosti, zkušenosti se psy, a především hodně trpělivosti. Jasná hierarchie je pro nezávislého saňového psa velmi důležitá a pokud se mu naskytne příležitost, bude ji zpochybňovat. Potřebuje spolehlivou, důslednou a citlivou výchovu, která akceptuje jemu vlastní tvrdohlavost.

Základním předpokladem dobré výchovy je fyzické a psychické vyžití psa. Nedostatečně vytížený tažný pes bude chtít „vypustit páru“ jinde – a to pravděpodobně k malé radosti jeho majitelů. Je rozumné chodit s tímto psem do psí školky, aby se správně socializoval se psy různých plemen a velikostí. Pokud byste chtěli cvičit dospívajícího psa v psí škole, měli byste si předem zjistit, zda cvičitel již má zkušenosti se speciální povahou tažných psů.

Pevné zdraví

Po staletí byla nejvyšší prioritou chovu tohoto plemene robustnost. Není tedy divu, že grónský pes je jedním z plemen, která nemají téměř žádná zdravotní omezení. Při nákupu štěněte však věnujte pozornost rodičovským zvířatům, že prokazatelně nemají dysplazii kyčelního kloubu (DKK) – v některých rodových liniích k tomu může být mírná tendence.

Stejně jako u všech větších psů může dojít k torzi žaludku. Po krmení je proto nutné dodržovat klid pro strávení potravy.

Grónský pes je kvůli svému původu a srsti přizpůsobené mrazivým podmínkám citlivý na teplo. Neměl by tedy být chován v teplých krajích. Při teplotách nad 15 stupňů Celsia byste neměli svého grónského psa povzbuzovat ke sportovním aktivitám.

V chladné části roku se váš společník cítí dobře. V zimě nezapomeňte na péči o tlapky, protože posypová sůl může rychle způsobit rozpraskanou nebo zanícenou pokožku.

Strava grónského psa: krmivo pro vytrvalostní sportovce

Pes využívaný v psím spřežení spotřebovává enormní množství energie a vyžaduje vhodně přizpůsobenou stravu. Je proto důležité přizpůsobit množství stravy pracovní zátěži a konstituci těchto psů – informace uvedené výrobcem poskytují pouze orientační hodnoty.

V případě štěněte není energetická potřeba samozřejmě tak výrazná, protože štěňata by měla mít jen mírný pohyb a zátěž. Štěně krmte třikrát až čtyřikrát denně vysoce kvalitním krmivem.

Bez ohledu na věk vašeho psa by maso mělo být ve složení vždy na prvním místě. Mělo by tvořit hlavní složku stravy. Obiloviny by se v jídelníčku vašeho psa neměly vyskytovat vůbec. Pokud váš grónský pes podává velké výkony, zvyšte odpovídajícím způsobem množství krmiva. Krmivo by mělo mít poměrně vysoký obsah tuků. Mělo by obsahovat málo sacharidů a vlákniny, aby váš sportovec měl dostatek energie.

Je důležité, aby další aktivita proběhla až nějaký čas po posledním krmení – nejlepší je grónského psa krmit tři hodiny před tréninkem a v každém případě se po krmení vyhnout přílišnému cvičení. To je jediný způsob, jak minimalizovat riziko život ohrožující torze žaludku.

Samozřejmě je také důležité, aby měl váš čtyřnohý kamarád vždy k dispozici čistou pitnou vodu. Na delší cesty byste s sebou měli vždy vzít dostatek vody.

Péče o srst přírodního psa

K pročesání měkké podsady stačí hřeben se širokými zuby. Grónského psa byste měli vyčesávat zejména při výměně srsti, kdy hodně líná. Pokud se váš společník zašpinil, obvykle stačí nechat srst uschnout a potom čtyřnohého kamaráda důkladně vyčesat. Odolné nečistoty by měly být ze srsti jemně otřeny vlhkým hadříkem. Koupel obvykle není nutná – pokud ano, použijte jemný šampon pro psy.

Zvláště u starých psů, kteří se pohybují méně, byste měli zkontrolovat, zda mají dostatečně obroušené drápy. Je-li to nutné, měli byste je zastřihnout nůžkami na drápy. Rovněž mějte po ruce čisticí prostředky na oči a uši a pinzetu na klíšťata, abyste je mohli v případě potřeby použít.

Pro péči o zuby jsou vhodné například speciální snacky pro psy, které se starají o mechanické čištění zubů. Nebo můžete použít zubní kartáček a pastu pro psy, což je samozřejmě zvláště účinné v boji proti zubnímu kameni. Mnoho majitelů psů pravidelně provádí tento rituál. Pokud o tom ale uvažujete, měli byste na to zvykat psa již od štěněte.

Zaměstnání pro grónského psa

Využití plného potenciálu grónského psa je ve středoevropských zeměpisných šířkách náročný úkol, na který má dostatek času a prostoru jen málo milovníků psů. V ideálním případě se účastní výcviku psích spřežení, což je zase ve většině zemí možné jen ve velmi omezené míře. Alternativou je trénink se speciálními tažnými prostředky.

Canicross také nabízí sportovním majitelům příležitost, jak společně se svým psem objevovat krásy přírody. Jako doplněk ke svému zaměstnání má grónský pes rád mnohakilometrové túry lesem. Vždy berte v úvahu jeho silný lovecký instinkt. Abyste si mohli užít pohodové výlety, určitě byste měli mít psa pod kontrolou. Dbejte na pracovní nasazení přiměřené věku. Dávejte pozor, abyste svého čtyřnohého společníka nepřetěžovali.

Grónský pes - matka a štěně

Je pro mě grónský pes vhodný?

Grónský pes je ifrální pro sportovně založené znalce, kteří ocení jeho nezávislost a chtějí s ním hodně pracovat v přírodě. Tento saňový pes z ledových oblastí Grónska v žádném případě nepatří do bytu nebo dokonce do města – a ani do teplých oblastí jižní Evropy.

Pokud chcete žít s grónským psem, měli byste přemýšlet o koupi dvou zvířat současně. Tito psi mají rádi psí společnost. Na venkově můžete chovat grónské psy ve smečce pod širým nebem v zabezpečené zahradě s otevřeným přístřeškem. Tak může tento pes citlivý na teplo vyhledat v létě stinné místo, které by rozhodně měl mít k dispozici.

Grónský pes je samozřejmě také šťastný, když je v kontaktu se svojí rodinou. Není to však klasický „pes jednoho pána“. Měli byste si být vždy vědomi, že tito zvířecí společníci nikdy nebudou primárně rodinnými nebo společenskými psy, ale spíše pracovními psy. Pokud jsou tito psi plně vytíženi, mohou žít dobře s rodinou. Jsou také velmi přátelští k dětem. Grónský pes je ambicózní lovec. Společnému hcovu s kočkami a malými zvířaty byste se měli raději vyhnout.

Pokud chcete chovat toto plemeno, nemusíte být odborníkem na psy. Měli byste však již mít nějaké zkušenosti. V žádném případě nepodceňujte čas potřebný k zaměstnání psa. Díky těmto požadavkům je grónský pes plemenem pro znalce, kteří dokážou splnit vysoké nároky na chov.

Kde najdu grónského psa?

Grónský pes je ve střední Evropě raritou. Například v České republice se každý rok narodí jen několik štěňat tohoto plemene – někdy deset, jindy ani jeden. Pokud si tedy chcete pořídit grónského psa, měli byste kontaktovat kluby severských plemen psů. Tam vám mohou dát kontakty na chovatele grónských psů, a to i ze zahraničí. Můžete se také v případě potřeby poradit ohledně požadavků plemene.

Pokud hledáte grónského psa a nemůžete ho ve svém regionu najít, můžete zvážit, zda by vhodnou alternativou nebylo jedno z dalších tří tažných plemen. Sibiřský husky je v Evropě mnohem častějším psem. Relativně snadno můžete také najít chovatele aljašských malamutů nebo samojedů. Ale: všechna plemena kladou na své majitele vysoké nároky.

Pokud hledáte staršího již dospělého grónského psa, můžete se poohlédnout po severských plemenech psů v útulku. Je velká pravděpodobnost, že zde nenajdete čistokrevného grónského psa. Na nový domov zde ale čeká mnoho severských psů, jejichž majitelé podcenili nutnost zaměstnání psa. Třeba právě vy jim můžete nabídnout domov, ve kterém budou mít dostatek aktivit.

Hledání na internetu je nejúspěšnější. V případě potřeby vám mohou kluby pro severská plemena psů také poskytnout tipy, kde hledat. Určitě se najde severský čtyřnohý kamarád, který si vás svým kouzlem dokáže okamžitě omotat kolem tlapky. V ideálním případě ho najdete poblíž vašeho domova, abyste se mohli vy a váš potenciální spolubydlící navzájem poznat, než se rozhodnete pro jeho adopci. Pamatujte také na to, že tito psi chtějí žít nejlépe s jinými psy svého druhu. Ujasněte si – s chovatelem nebo v útulku – do jaké míry je nový pes dobrým partnerem pro stávajícího psa nebo zda se rozhodnete pořídit hned dva psy.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.