Kangal

Kangal stojí na pláži

Kangal je velmi impozantní a svébytné plemeno.

Kangal – hrdý pastevecký pes z Anatolie. Tento ovčácký pes původem z Turecka je díky svému působivému vzhledu často považován za symbol určitého postavení. Tak je i propagován v mnoha inzerátech na prodej štěňat. Znalec se však bude spoléhat na seriózní chov a ocení neochvějnou povahu tohoto tvrdohlavého psa. Budoucí majitelé by se měli před pořízením psa dostatečně seznámit s vysokými nároky plemene.

Vzhled – pastevecký pes s maskou

Když uvidíte kangala, na pohled tohoto hrdého psa jen tak nezapomenete! Samci mají výšku v kohoutku od 72 do 78 cm. Feny jsou o něco menší s výškou 65 až 73 cm. Podle standardu FCI může kangal vážit až 60 kilogramů. Obecně lze říci, že v Turecku je plemeno o něco menší a drobnější než v mnoha jiných zemích. Svalnatý ovčácký pes vyzařuje klid, ale umí reagovat rychlostí blesku.

Jeho širokou hlavu rámují svěšené uši, huňatý svěšený ocas je na konci stočený. Srst psa má silnou podsadu a v zimě je obvykle o něco delší než v létě. V rámci plemene se délka srsti může lišit, může být krátká až středně dlouhá.

Pro kangala je charakteristická černá maska a plavá nebo sobolí srst. Nos a uši by měly být černé. Ve standardu plemene je kangal popsán jako jednobarevný. Světlé skvrny na tlapkách a krku jsou povoleny. Platí však, že čím méně bílé, tím lepší.

Historie – pastevecký pes z Turecka

Název plemene „kangal“ je z pohledu FCI zcela nový. Organizace FCI uznala toto plemeno teprve v červnu 2018 a je zapsáno pod číslem 331. Pod tímto číslem byl dříve uveden „Anatolský pastevecký pes“. Tento název se v roce 2018 změnil na „Kangalský pastevecký pes“.

Standard zahrnuje nejen samotného anatolského pasteveckého psa a kangala, ale také bílého ovčáckého psa akbaše. Kangal je nyní samostatně vedený, ale turecký svaz chovatelů psů usiluje také o uznání akbaše jako nezávislého plemene FCI.

Prolínání jmen různých tureckých pasteveckých psů je také způsobeno skutečností, že chov psů podle standardu v Turecku teprve začíná. Naproti tomu historie kangala sahá daleko. Pravděpodobně přišel z Malé Asie do dnešního Turecka před tisíci lety spolu s putujícími nomády.

Zejména ve střední a východní Anatolii se od 12. století předci dnešního kangala využívali jako psi pro hlídání stád ovcí a jako hlídací psi.

Mnoho psů tohoto typu bylo údajně ve městě Kangal, které tomuto plemeni dalo jeho současný název. Kangal bylo Vzhledem karavanové město. Díky tomu se odtud psi šířili mnohem lépe než jejich příbuzní ve vzdálených vesnicích.

V 60. letech 20. století se začalo dostávat stále více kangalů do Velké Británie. V té době se tomuto plemeni ještě říkalo karabaš. Tento název označuje černou masku a překládá se jako „černá hlava“. Název prvního chovatelského klubu ve Velké Británii byl proto „Anatolian Karabash Dog Club“. Působivý pes se nakonec dostal také do USA, Francie a Německa.

Povaha – nezávislý ochránce

Kangal je spíše psem na ochranu stáda než pasteveckým psem. Odráží se to také v jeho povaze. Toto plemeno je považováno za velmi teritoriální. Je vždy připraveno bránit své blízké nebo své území. Zejména samci mohou mít sklony k dominanci a často se jen těžko přátelí s ostatními psy.

Zatímco svou dvounohou smečku má kangal velmi rád, vůči cizím lidem je odměřený až nepřátelský.

Toto plemeno je považováno za inteligentní a nezávislé. Koneckonců jako hlídací pes musel kangal po celá staletí nést odpovědnost za své stádo. Většina zástupců tohoto plemene si proto stále zachovává svou vlastní hlavu. Tento velký pes potřebuje hodně prostoru, aby mohl plnit svůj účel hlídacího a ochranářského psa.

Kangal leží na pláži

Výchova kangala – jen pro zkušené

Nezávislost kangala by neměla být podceňována. Tento pes vyžaduje hodně jistoty a vědomostí, aby uznal svého pána jako vůdce smečky. Důslednost a zkušenosti s nezávislými psy jsou důležité.

Není však vyhráno, i když Vás kangal uzná jako vůdce smečky. Stále platí, že pokud to považuje za nutné, rozhodne se sám.

Intenzivní fáze vtiskávání a socializace s jinými psy jsou pro mladého psa obzvláště důležité.

Během společných procházek se však vždy mohou objevit nepříjemné chvíle. Mnoho kangalů není spolehlivě přivolatelných, když nastane vyhrocená situace. Zejména v kritických situacích se kangal domnívá, že se musí bleskurychle rozhodnout, jak nejlépe „ochránit“ svoji smečku nebo území.

Pokud si vyhodnotí, že útok bude nejlepší obranou, může se vše rychle změnit v katastrofu. Tento pes se nepodřídí, a proto potřebuje opravdové znalce, kteří do života kangala přinesou pochopení a klid.

Podívejte se kriticky na Vaše vlastní zkušenosti se psy. Kdo vychoval labradora, se stejnými výchovnými metodami se u kangala daleko nedostane.

Přečtěte si více o výchově štěňat!

Zdraví a typické nemoci – odolný přírodní pes

Toto plemeno je považováno za velmi robustní – za předpokladu odpovědného chovu. Pořizujte si štěně pouze u renomovaného chovatele, abyste podpořili zdraví plemene. Kangalové by měli být před využitím v chovu vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu. Před zakoupením štěněte od chovatele si nechte předložit příslušné doklady.

Psi jsou ze své domoviny zvyklí na horká léta a chladné zimy. I přes to byste se však měli ujistit, že Váš kangal může v horkých dnech vyhledat stinné místo k odpočinku. Vyhněte se také nadměrné námaze během poledních veder.

Po jídle potřebuje Váš kangal odpočinek pro strávení potravy. Tím se zabraňuje nebezpečným torzím žaludku, na které jsou velcí psi obzvláště náchylní.

Zdravý kangal může žít v průměru až 12 let.

Výživa velkého kangala

Velcí a těžcí psi mají zvláštní nároky na stravu, aby se kostra a klouby mohly zdravě vyvíjet. Pro výživu mladého kangala se doporučuje krmivo pro štěňata velkých plemen psů. Obsah bílkovin a tuků je přizpůsoben růstu těchto psů. Příliš mnoho energie během doby růstu může vést k poškození kostí.

Vyhněte se krmivům pro psy, která obsahují obilniny nebo dokonce cukr. Místo toho se spolehněte na mokré nebo suché krmivo, ve kterém je maso na prvním místě.

Sledujte obvod jeho pasu a chraňte svého kangala před nadváhou. Pokud nabírá tuk, snižte krmné dávky nebo mu poskytněte více pohybu. Kromě chybné výživy ve štěněcím věku je nadváha dalším faktorem, který může vést k bolestivým kloubním problémům.

Přírodní pamlsky, jako jsou hovězí uši nebo kosti vyrobené z hovězí kůže, jsou ideální pro uspokojení žvýkacích potřeb Vašeho psa. Pravé zvířecí kosti mohou naopak vést ke zranění. Nezapomeňte, že pes musí mít vždy přístup k čerstvé vodě.

Chov – kangal je nenáročný

Pokud jde o péči o srst, nepředstavuje kangal žádnou výzvu. Stačí ji každých pár dní vykartáčovat, abyste odstranili uvolněnou srst. Dvakrát ročně, při výměně srsti, byste ho měli kartáčovat častěji. Špínu v srsti můžete nechat uschnout a poté ji vyčistit. Silně znečištěné kangaly je třeba čistit vlhkým hadrem.

Koupel může být vítaným osvěžením koupel v létě. V teplejších měsících roku byste také měli kangala pravidelně kontrolovat, zda nemá klíšťata. Pokud je potřeba, malé škůdce můžete odstranit pomocí pinzety.

Zvykejte svého psa již od štěněte, že se ho můžete kdekoli dotknout.

Pravidelně mu kontrolujte uši a drápy. Když už mluvíme o uších: pokud jsou špinavé, měli byste je vyčistit pomocí čističe uší pro psy. Drápy mohou, zejména u starších psů, přerůstat – v případě potřeby je zkraťte kleštěmi na drápy. Pokud si nejste jisti, jak drápy stříhat, požádejte o radu veterináře.

Štěňata kangala si hrají na sněhu

Klidné zaměstnání

S kangalem byste měli vše podnikat v klidu. Majestátní pes se během hektických her rychle rozruší, což byste neměli podporovat.

Spoléhejte na každodenní základní výcvik poslušnosti, abyste podpořili budování důvěry a vzájemné pouto. Práce nosem (nosework) a inteligentní hry mohou být pro Vašeho kangala také velkou zábavou, aniž by ho příliš „nabudily“.

Psí sporty, jako je agility, dogdancing atd., nejsou vhodné ani pro povahu, ani pro robustní tělo kangala. Silní psi by stejně tak neměli skákat nebo chodit po schodech, aby se předešlo onemocnění kloubů.

Váš kangal ocení společné procházky a delší výlety, během nichž ale obvykle musí zůstat na vodítku.

Je pro mě kangal vhodný?

Spousta zkušeností a prostoru

Kangal je pes pro znalce, kteří po svém boku ocení nezávisle uvažujícího společníka. Zároveň ho ale musí umět s respektem ovládat. Jen málo milovníků psů dokáže chovat kangala zodpovědně a správně.

Pokud se má kangal nastěhovat do domácnosti s dětmi, ty by měly být určitě starší. Není vhodný pro život ve městě. Měl by mít dostatek prostoru v podobě vlastního území.

Je kangal vhodný jako hlídací pes? Ano, samozřejmě. Pokud máte ovce nebo velký pozemek, Váš Kangal vše spolehlivě ohlídá.

Kangal potřebuje kontakt

Nezapomeňte mu umožnit intenzivní sociální kontakt. Ve své turecké domovině žili psi většinou venku, ale často doprovázeli nomády nebo polonomády. V Evropě může kangal také trávit většinu času venku. I přesto byste mu měli umožnit přístup do Vašeho domu, a tím mu umožnit společenský kontakt. Těsné pouto má také pozitivní vliv na výchovu, takže kangal kvůli Vám někdy nechá svou tvrdohlavost stranou.

Naproti tomu kangal, který byl odsunut do zahrady, není šťastným hlídačem. Je docela možné, že kvůli nedostatku sociálních kontaktů brzy bude mít radost i z cizinců, kteří se budou toulat po pozemku.

Kangal potřebuje velký a dobře oplocený pozemek, na kterém se může volně pohybovat a který může střežit. Měl by mít také přístřešek, kam se může schovat při nepříznivém počasí.

Toto plemeno má obvykle silný lovecký instinkt a má tendenci štěkat. Některým sousedům by štěkot mohl vadit.

Velký pes, vysoké náklady

Pes této velikosti také znamená vysoké náklady na každodenní stravu. K tomu se přidávají další náklady – na veterinární ošetření, na pojištění odpovědnosti a poplatek za psa. Raději si předem spočítejte, co můžete v tomto ohledu očekávat. Myslete na rezervy na nepředvídané náklady na veterinární péči.

Co dalšího je nutné promyslet, než si Vašeho nového spolubydlícího pořídíte? Ujistěte se, že máte někoho, do se o Vašeho psa postará, když budete na dovolené nebo onemocníte. Teritoriální pes této velikosti nemusí být zrovna šťastný, že Vás bude na dovolené doprovázet. je lepší mu zajistit péči od znalého člověka a v prostředí, na které je zvyklý.

Kde najdu kangala?

Kangal od chovatele

V chovu kangalů bohužel existuje mnoho černých ovcí, které chtějí na majestátním psovi pouze vydělat. Malý důraz je kladen na typ, povahu a zdraví. Do popředí se dostává pouze zisk z prodeje silného zvířete.

Pokud hledáte kangala, narazíte na mnoho internetových stránek a inzercí, které prodávají štěňata bez dokladu o původu. Vyhýbejte se jim a pokud chcete štěně, hledejte renomovaného chovatele.

Kupte štěně pouze od chovatele, který je registrován v klubu chovatelů uznaném FCI. Takový chovatel Vám ochotně poskytne informace o svých chráněncích, jejich zdraví a svých chovatelských cílech. Je dobrým znamením, pokud se vyptává na Vaši motivaci chovat kangala a svá štěňata neprodá každému.

Pastevecký pes z útulku

Zvažte také, zda by pro Vás nepřicházel v úvahu dospělý kangal. Mnoho kangalů, ať už s papíry nebo z černého trhu, skončí v útulku pro zvířata. Spousta majitelů byla zaskočena tvrdohlavou povahou psa.

Pokud máte zájem o kangala, měli byste mít nějaké zkušenosti se psy. Možná právě Vy splňujete požadavky a budete moci dát kangalovi šanci na nový správný psí život.

Kromě toho v útulku často čeká mnoho hlídacích pasteveckých psů a kříženců, kteří vypadají podobně jako kangal.

Pokud v útulcích nemůžete najít to, co hledáte, mohou Vám pomoci sdružení pro pastevecké psy v nouzi. V těchto a podobných sdruženích je k adopci obvykle mnoho psů tohoto typu, včetně kříženců.

Informujte se co nejvíce o historii takového psa. abyste zjistili, zda Vám bude vyhovovat a zda na něj stačí Vaše zkušenosti se psy.

Lesen Sie auch unsere Artikel über Welpen eingewöhnen: Erstausstattung & Tipps!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.