Labradorský retrívr

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je velmi trpělivý a vyrovnaný pes.

Labradorský retrívr je snadno ovladatelný, přátelský a odolný. Tato středně velká rasa je velmi oblíbená v rodinách. Labradorský retrívr však původně sloužil jako pracovní pes a jako takový vyžaduje fyzické a psychické vyžití.

Vzhled: svalnatá a silná stavba těla

Labradorský retrívr patří mezi střední plemena psů. Výška v kohoutku dosahuje 56 až 57 centimetrů u psů a 54 až 56 centimetrů u fen. Jsou to velmi aktivní psi s radostí z pohybu. Tomu také odpovídá jejich svalnatá a silná postava.

Celkově je typický labrador velmi kompaktní. Má s širokou lebku, silný krk a široký a hluboký hrudní koš. Charakteristický je vysoko nasazený, silný a zužující se „vydří ocas“. Pes jej používá ve vodě jako kormidlo.

Labradorský retrívr má širokou hlavu se zřetelným stopem a silnou, středně dlouhou tlamou. Uši jsou posazeny daleko vzadu a těsně přiléhají.

Pro plemeno je také typická krátká silná srst s dobrou voděodolnou podsadou. Krátká srst je vyšlechtěna ve třech různých barevných variantách podle standardu plemene: černá, žlutá a hnědá.

Srst je vždy jednobarevná, ale lze akceptovat malou bílou skvrnu na hrudi. Žlutá barva sahá od světle krémové po rezavou. Hnědá barva labradora je světle až tmavě čokoládově hnědá. Dominantně děděná černá barva srsti je stále nejběžnější barvou.

„Show-typ“ a „work-typ“

Ve standardu plemene je popsán pouze jeden typ. V posledních několika desetiletích se však v chovu objevily dvě různé linie labradorů. Na jedné straně kompaktněji postavený „Show Retriever“ a lehčí „Field Trial Labrador“. Ten je primárně chován jako pracovní pes. Má užší hlavu s většinou delší tlamou.

Na druhé straně by měl „dvouúčelový“ typ harmonicky kombinovat obě linie „work“ a „show“, a tak se přibližovat ideálu plemene.

Povaha: trpělivý a vyrovnaný

Labradoři milují své lidi, zejména děti. Nejraději by s námi byli všude a nechtějí být příliš dlouho sami. U svých majitelů se vykazují labradoři zvláště trpělivou a vyrovnanou povahou.

Klidnou povahou a neotřesitelnou přívětivostí přispívají tito psi rozhodujícím způsobem k harmonii v rodině. Pořízení labradora pouze z tohoto důvodu by však rozhodně nebylo k tomuto plemeni spravedlivé.

Retrívr, původně chovaný jako lovecký pes, je stále velmi aktivní a pracovitý. Tito psi mají dobrý čich a obrovskou výdrž. Vyznačují se ale především vyloženou láskou k vodě a výraznou radostí z aportování.

Labradorský retrívr je velmi oblíbený rodinný pes. Často jej lze také potkat jako slepeckého vodícího psa, záchranářského a lavinového pátracího psa. Tito všestranní psi slouží také jako detekční psi pro policii a celníky.

Jak udělat labradora šťastným? V každém případě je třeba vzít v úvahu jeho touhu pracovat a potřebu být zaměstnán. Pokud má pes všestranné duševní i fyzické vyžití, bude citlivým a vyváženým členem rodiny.

Chov psa a výchova

Chov a výchova labradora je docela jednoduchá. Toto přátelské a oddané plemeno je proto také ideální pro začátečníky bez zkušeností se psy. Ale i při chovu labradorského retrívra musíte mít na paměti několik zásad.

Spousta prostoru, spousta pohybu

Labrador je od přírody pracovní pes. Aby byl šťastný, potřebuje proto spoustu pohybu a dostatek příležitostí k zaměstnání. Jeho touhu po aportování je potřeba naplnit.

Dům s vlastní zahradou, ve které má aktivní pes dostatek prostoru, by měl být předpokladem pro chov tohoto psa plného radosti z pohybu. Labradoři musí mít možnost se „vybít“. Pár krátkých procházek denně k tomu nepostačí.

Můžete zkusit psí sporty. Obedience a dog dancing, výcvik stopování nebo lovecké zkoušky jsou vhodné pro fyzický i psychický vývoj Vašeho psa.

Chcete-li trochu oživit každodenní procházky, měli byste také zahrnout malé vyhledávací a aportovací hry. A samozřejmě potěšíte svého milovníka vody tím, když mu dopřejete koupel v potoce nebo v rybníce.

I labrador potřebuje vychovat

Pes musí poslouchat Vaše pokyny a příkazy. To je pro přátelské a bezproblémové soužití v přírodě nebo ve společnosti je samozřejmé. Platí to pro labradora stejně jako pro německého ovčáka. Správná výchova je základním kamenem v životě lidí a psů.

Obecně Vám tuto výchovu labrador usnadňuje svou lidskou povahou a vůlí poslouchat. Je důležité, abyste citlivého psa trénovali důsledně, ale láskyplně. Váš pes bude mnohem lépe reagovat na pozitivní odměnu. Pochvala nebo pamlsek jsou při tréninku Vaši spojenci –přílišná síla nebo přísnost nikoliv

Pro začátečníky se doporučuje navštívit psí školu. Pes se zde naučí nejdůležitější příkazy a chování. I lidé se naučí, jak ovládat svého psa.

V zásadě platí, že čím lépe je Váš pes vycvičen, tím více s ním můžete podniknout a společně prožít. Ať už se jedná o cykloturistiku, návštěvu přátel na zahradě nebo společnou dovolenou na psí pláži. S labradorským retrívrem budete mít zaručeně pestrý život.

Labradorský retrívr – štěňata © jeka_pi / stock.adobe.com
Labradorský retrívr je klidný a přátelský pes, který miluje svoji lidskou smečku.

Zdraví a chov labradorského retrívra

Vyloučení dědičných onemocnění

Aktivní labrador, který má bohaté vyžití a hodně se pohybuje, je obvykle také zdravý a robustní. U takového psa se nemusíte obávat velkého množství onemocnění.

Nicméně i u labradorského retrívra existuje řada dědičných chorob, kterým lze zabránit pouze kontrolovaným a rozvážným chovem. Patří sem především onemocnění pohybového aparátu, jako je dysplazie kyčelního kloubu (DKK), dysplazie loketního kloubu (DLK) a osteochondróza (OCD). Vyskytují se i dědičné oční choroby, jako je progresivní retinální atrofie (PRA) nebo dědičná katarakta (HC).

Při pořízení labradora se ujistěte, že psi s jednou z těchto chorob byli systematicky vyloučeni z chovu. Rodiče a štěňata musí být „geneticky zdravá“. To je jediný způsob, jak zabránit dalšímu šíření těchto nemocí.

Pokud máte zájem o čistokrevné štěně, měli byste si ho zakoupit od seriózního chovatele. Takový chovatel má všechna potřebná vyšetření a dodržuje zdravotní opatření. Kontrolované, zdravé a očkované štěně, které má všechny potřebné dokumenty, stojí samozřejmě více peněz. Cena štěňat labradorského retrívra se pohybuje obvykle kolem 20.000 Kč.

Zdravý pes, se kterým si užijete dlouhá léta radosti a minimum návštěv veterináře, by Vám měl za tuto cenu stát.

Péče: krátké „kontroly“

Správná péče je pro zdraví Vašeho labradora zásadní. Pravidelně navštěvujte veterináře. Pravidelnými krátkými „kontrolami“ lze rozpoznat infekce v rané fázi a podle toho jednat. Zvláštní pozornost byste měli byste věnovat uším, očím a zubům Vašeho labradora.

Abyste zabránili zraněním nebo zánětům, měli byste pravidelně zkracovat drápy Vašeho psa.

O srst labradora je velmi snadné pečovat a čistí se téměř sama. Alespoň jednou týdně byste však měli psa důkladně vykartáčovat, aby se odstranila vypadaná srst a zatvrdlá špína.

Udělejte si z péče rutinu

Správná péče o psa nemusí zabrat mnoho času. Je ideální naplánovat si vyšetření a péči o psa ve svém týdenním rozvrhu. Měla by to být rutina pro Vás i Vašeho psa. Psi mají rádi pravidla a dobrou organizaci. Příliš mnoho neočekávaných překvapení a změn Vašeho citlivého labradora mate. Nejlepší je začít s „programem péče“ ve věku štěněte. Pes si tak přivykne již v rané fázi života.

Výživa: labradorský retrívr je všežravec

Od chvíle, kdy si koupíte psa, je odpovědnost za jeho zdraví ve Vašich rukách. Vyvážená strava poskytuje všechny důležité živiny a dodává přesné množství energie. Zajistí tak, že Váš miláček zůstane aktivní a zdravý po mnoho let.

Bohužel, zejména labradoři mají tendenci se přejídat. Nadváha je však pro psy extrémně nezdravá. Vede k řadě nemocí, které mohou zkrátit život Vašeho psa.

Spousta masa a zeleniny, málo tuku a obilnin

Nadbytečné tuky nebo dokonce sladidla jako cukr nebo glukóza nepatří do žádné misky. Zdravá a vyvážená strava je obvykle charakterizována vysokým podílem masa (nejméně 70 procent).

Maso je pro psa nejdůležitějším zdrojem bílkovin. Zelenina a ovoce (asi 20-30 procent) také poskytují důležité vitamíny a živiny. Na druhou stranu Váš pes potřebuje jen malé množství obilovin. Příliš vysoký podíl obilovin ukazuje na spíše méně hodnotné krmivo.

Vyvarujte se nadváhy

Jak se u psa vyhnout nadváze? Měli byste – kromě správného složení krmiva – také zajistit jeho odpovídající množství. Nenechávejte na labradorovi, aby se sám rozhodl, kolik toho spořádá. Labradorští retrívři jsou dost nenasytní psi a spořádají mnohem víc, než je pro ně a jejich žaludky dobré. Množství krmiva se však může velmi lišit v závislosti na věku, hmotnosti a úrovni aktivity psa.

Zpravidla postačuje labradorovi jedno nebo dvě jídla denně. Krmivo by mělo být podáváno vždy ve stejnou dobu. Pokud dáváte svému psovi pamlsky během dne, měli byste odečíst toto množství od denního množství krmiva.

V zásadě platí, že by měla být cítit žebra, pokud po nich přejedete rukou. Neměla by však být vidět. Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého veterináře nebo chovatele. Rádi Vám poradí správnou stravu a množství krmiva pro Vašeho psa.

Černý labradorský retrívr © Katherine / stock.adobe.com
Lqabradorský retrívr miluje vodu a aportování.

Historie: původem pochází z Kanady

Ve Velké Británii a USA je labradorský retrívr jedním z nejoblíbenějších plemen. V mnoha evropských zemích je také na vrcholu statistik zájmu o štěňata.

Není divu. Labradorský retrívr se – jako téměř žádné jiné plemeno – vyznačuje jasným přátelstvím k člověku a výraznou poslušností. Tato vrozená „vůle potěšit“ z něj dělá velmi snadno ovladatelného společenského psa. To se odráží také v jeho velké ochotě spolupracovat a schopnosti se přizpůsobit.

Labradorského retrívra můžete vzít snadno kamkoli. K cizím lidem je přátelský a vítá je vrtícím ocasem. Přátelský, otevřený pes je zvědavý a vždy chce být ve společnosti. Plachost, strach nebo nejistota jsou pro společenského labradora stejně cizí jako agresivní ostrost.

Původ labradora

Předci labradora mají svůj původ stejně jako novofundlandský pes nebo landseer na východním pobřeží Kanady. Říká se, že labrador pochází z tzv. psa sv. Jana, černého vodního psa s hustou srstí. Tito psi pomáhali při lovu nebo vytahovali z vody ulovené ryby a rybářské sítě.

První cílené šlechtitelské pokusy se odehrály v Anglii a Skotsku ve druhé polovině 19. století, poté, co britští rybáři přivezli horlivé psy do vlasti.

Anglický název plemene labradorský retrívr odkazuje na jedné straně na stejnojmenný kanadský poloostrov Labrador. Na straně druhé název vypovídá o aportovacím nadání psů („to retrieve“ = angl. aportovat, přinést zpět, oživit, zachránit).

Právě díky anglickému chovatelskému úsilí, mimo jiné 2. hraběte z Malmesbury (1778-1841), se plemeno labrador prosadilo mezi lovem nadšenými aristokraty. Konkrétně se hrabě soustředil na lovecký výkon chovných zvířat.

7. července 1903 byl labrador anglickým chovatelským klubem oficiálně uznán jako nezávislé plemeno psa. Četné úspěchy na výstavách učinily brzy aktivního a přátelského labradora známého i mimo hranice aristokracie a Velké Británie.

Žlutá a hnědá barva srsti byla však dlouho považována za chybu v chovu. Teprve později byly – vedle běžné černé barvy – přijaty a žádány.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.