Maltézský psík

Maltézský psík

Péče o srst maltézského psíka je velmi náročná.

Chytří a živí společenští psi – malí, sněhově bílí maltézáčci uchvacují mnoho milovníků zvířat. Maltézský psík je mimořádně dobrým společníkem. Jeho majitelé by měli mít rádi svého psa stále u sebe. Měli by si také připravit dostatek času, který vyžaduje péče o hedvábně měkkou srst.

Vzhled – elegantní a roztomilý

Kdo by odolal tmavým knoflíkovým očím a černému nosu v zářivě bílé srsti? Maltézský psík si získá srdce mnoha milovníků psů již svým vzhledem. Pozornost si však umí získat tak jako tak. Veselá povaha převáží malou postavu.

Hedvábná srst nemá podsadu a sahá až k zemi. Dobře upravený vzhled maltézských psíků však vyžaduje rozsáhlou péči ze strany jeho majitele. Vizuálně je toto plemeno docela podobné svým blízkým příbuzným, ostatním „bišonkům“. Tato plemena jsou často nazývána jako „gaučoví psi“. Mnoho laiků si toto plemeno plete zejména s bílým Coton de Tuléar. Maltézáček je však menší a má hladkou srst.

Historie – maltézský psík okouzlil již starý Egypt

Kořeny tohoto plemene sahají až do starověk. Jedna teorie říká, že předkové maltézáčků pocházeli z Egypta, odkud se dále rozšířili s obchodníky. V hrobce faraóna Ramsese II., který zemřel v roce 1225 před naším letopočtem, byly nalezeny sochy malých psů. Tyto sochy se podobaly dnešním maltézským psíkům.

Obrazy na vázách asi o 700 let později ukazují malého psa se slovem „Melitae“. Minulost je však stejně nejasná jako původ názvu. Dlouho se předpokládalo, že název jednoduše odkazuje na ostrov Malta u pobřeží Sicílie nebo na dalmatský ostrov Mljet. Dnes se má za to, že název pochází ze semitského slova „màlat“, které znamená „přístav“. Toto slovo bylo používáno v mnoha místních jménech.

Jisté je, že předkové tohoto malého psa byli známí již ve starověku a byli oblíbení jako společenští psi. V průběhu staletí byli hezcí miniaturní psíci vyhledávanými společníky napříč vyšší společností. Bylo možno je spatřit po boku významných dam a šlechticů, dokonce i císaře a krále. Mezi šťastné vlastníky maltézských psíků patřila například britská královna Victoria a francouzské královny Marie Antoinette a Joséphine Bonaparte. Maltézáčci jsou dodnes oblíbenými psy, kteří se cítí dobře i ve městě.

Povaha – dobrá nálada na čtyřech tlapkách

Maltézští psíci dohánějí svou malou velikost pozitivním a živým charismatem. Jsou chytří, dobráčtí, hraví a rádi se učí nové triky. I když jsou ostražití, nemají tendenci štěkat. S cizími lidmi se maltézáček seznamuje jen pomalu.

Veškerou svou náklonnost věnuje svému majiteli. Toho má nejraději vždy u sebe. Toto plemeno bylo po tisíciletí chováno k tomu, aby těšilo lidi svou společností. Je tedy pro něj velmi obtížné zůstávat o samotě. Proto byste nikdy neměli nechat tohoto oddaného čtyřnohého přítele dlouho samotného.

Je nekomplikovaným společníkem pro společné hraní, výlety nebo společné lenošení. Maltézáček vždy šíří dobrou náladu. Hlavní pro něj je být stále se svým milovaným člověkem.

Maltézský psík – štěně
Maltézský psík je velmi učenlivý.

Maltézský pes je ochotný se učit

Výchova tohoto poslušného psa není problém ani pro začátečníky. Maltézský psík se bude ochotně všemu učit. Je ale také citlivý. Vyhněte se proto jakémukoli hrubému zacházení. Maltézáček rád splní každé přání svého majitele. Při objevování nových věcí jej ale nerozmazlujte. Tento malý pes je obvykle odvážný a otevřený a je mnohem víc než jen „gaučový pes“.

Maltézský psík samozřejmě také potřebuje důslednou výchovu, aby se naučil, co může a co ne. Nenechte se obměkčit žebráním a smutnými pohledy a nedělejte žádné výjimky. Pokud povolíte jednou, vždy budete muset začít od začátku. To platí například i pro spaní v posteli.

Zdraví – věnujte pozornost pohybu a očím

Stejně jako mnoho malých psů je toto plemeno náchylné k luxaci pately, bolestivému vykloubení kolenního kloubu. Nejlepším opatřením je vyhnout se obezitě a pravidelně se hýbat, protože pohyb posiluje stabilizační svaly kolem kolen.

Existuje také predispozice k cukrovce a problémům se slznými kanálky. Abyste tomu zabránili, udržujte oči svého maltézáčka čisté a bez chlupů. Špičky chlupů se často dostanou do oka a oko je pak podrážděné. Nejlepší je oči svého psíka čistit každý den pomocí speciálního čističe očí pro psy.

K udržení dobrého zdraví patří rovněž každodenní kartáčování srsti. Plstnatění totiž rychle vede k zánětu nebo kožním plísním na pokožce.

Při dobrém zdravotním stavu se maltézský psík může dožít 14 až 16 let.

Péče – kartáčování není nikdy dost

Hustá srst se hodí i k malému psíkovi – maltézáček je toho živým důkazem! Péče o něj je náročná a neměla by být nováčky v této oblasti podceňována! Milovníci psů, pro které je péče o srst nutným zlem, by se měli raději rozhodnout pro jiné plemeno. Péče o srst by měla být zábava pro oba, protože v každodenním životě se psem zabere hodně času!

Po každé procházce byste měli svého maltézského psíka prohmatat a odstranit mu ze srsti zaseknuté listy nebo větvičky. Dlouhé, hedvábné chlupy vyžadují každodenní kartáčování, jinak mají sklon k plstnatění.

Kromě toho je na programu péče o srst koupel alespoň dvakrát za měsíc. Zvykněte štěně na tento rituál a používejte jemný psí šampon na dlouhou nebo bílou srst. Před koupáním psíka důkladně vykartáčujte. Použijte vlažnou vodu, šampon jemně vmasírujte a srst důkladně opláchněte. Druhé oplachování s přidáním kondicionéru se postará o krásnou srst. Nakonec jemně vymačkejte vodu ze srsti a vysušte psíka fénem. Mokrý maltézáček může rychle nachladnout.

V případě potřeby vyčistěte uši čističem na uši. Oči, které byste měli pravidelně čistit čističem na oči, udržujte bez chlupů. Měli byste také pravidelně kontrolovat drápy. Zejména ve stáří bývají často příliš dlouhé. Je proto nutné je zkrátit kleštěmi na drápy.

Zaměstnání – i od gauče je třeba si odpočinout

Stejně jako povalování na gauči má maltézský psík rád i dobrodružství. Rád chodí na každodenní průzkumné túry, kde může čenichat a objevovat. Hraní ho velmi baví.

Nalezněte dobrou rovnováhu mezi fyzickou a duševní zátěží. Příliš mnoho „psího sportu“ může způsobit, že Váš malý čtyřnohý přítel bude nevyrovnaný. Obrazně řečeno bude vždy očekávat další kop do míče. Prokládejte tedy sport také hodinami mazlení a lenošení.

Váš maltézáček bude milovat spoustu hraček – například přetahovací hračky, míčky a frisbee nebo inteligentní hračky. Maltezáčci se rádi učí nové triky. Jejich cvičení navíc posiluje společné pouto. Clicker je pro trénink dobrým společníkem.

Psí tanec je další skvělý způsob, jak procvičovat tělo i mysl současně.

Myslíte, že by Vašeho malého neposedu bavilo agility? Žádný problém: v současné době existuje také agility vybavení pro malé psy, se kterým můžete trénovat. Dělejte často přestávky, aby se Váš čtyřnohý kamarád s malýma nohama příliš neunavil.

Náročnější kroky v psích sportech byste měli trénovat až tehdy, když je Váš maltézský psík dospělý. Předejdete tak poškození pohybového aparátu.

Maltézský psík na trávníku
Maltézský psík miluje lidskou společnost.

Pro koho je maltézský psík vhodný?

Zájemci by v každém případě měli mít rádi hlazení, kartáčování a procházky se psem. Oddaní čtyřnozí kamarádi neradi zůstávají dlouho sami. Potřebují proto lidi, kteří je často a vydatně zaměstnají. Hodí se pro seniory, kteří jsou často v přírodě. Šťastní budou i se zaměstnanými lidmi, kteří si je mohou vzít s sebou do práce. Maltézští psíci se velmi upínají na své majitele.

Vzhledem ke své velikosti jsou také vynikajícími společníky na cesty.

I v městském bytě se cítí jako doma, pokud má dostatek pohybu. I když si rád hraje, nepotřebuje intenzivní sportovní aktivitu.

Toto plemeno je vhodné i pro učenlivé začátečníky.

Kde najdu svého vysněného maltézského psíka?

Maltézský psík od chovatele

Každý, kdo si toto plemeno zamiloval, by si měl koupit štěně pouze od odpovědného chovatele. Ten psy chová s využitím znalostí o povaze, typu a zdraví plemene.

Vyhýbejte se „náhodným vrhům“ nebo dokonce množitelům. V takovém případě nemáte žádnou záruku, že se jedná o pravého maltézáčka. Povaha a zdraví psa mohou být také podlomené. Tito psi bývají často nemocní a nejsou dobře socializovaní.

Investice času a peněz do hledání dobrého chovatele se rozhodně vyplatí. Koneckonců nehledáte výhodný obchod, ale společníka na mnoho dalších let!

Pokud navštívíte chovatele, můžete v ideálním případě poznat rodičovská zvířata a zjistit, jak štěňata vyrůstají. Všechna by měla vypadat zdravě a vyrovnaně.

Chovatel Vám rád poskytne informace o zdravotních prohlídkách a poradí Vám, jaké štěně Vám bude nejlépe vyhovovat. Je také poradcem pro vše, co souvisí s výživou a péčí. Určitě pro Vás bude mít v tomto ohledu několik tipů.

Váš malý maltézáček se k Vám nastěhuje nejdříve ve věku osmi týdnů. Ve výbavě do nového domova má kromě dokladu o původu také očkovací průkaz. Dbejte na to, abyste dodržovali pravidelné termíny očkování a chránili tak svého psíka před určitými nemocemi.

Maltézský psík z útulku

Pokud hledáte dospělého psa, můžete na zeptat v místním útulku pro zvířata. Čas od času se tam vyskytne i maltézáček nebo jiný „bišonek“. Můžete také hledat prostřednictvím internetu. Je spousta psů, kteří z mnoha různých důvodů hledají nový domov.

Mazliví maltézáčci bez kontaktu s lidmi hodně trpí a z nového domova budou šťastní!Přejeme Vám krásné chvíle s Vaším mazlivým a veselým psíkem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.