Opičí pinč

Opičí pinč běží na trávníku

Plochý nos, kulaté oči a předkus dávají opičímu pinčovi jeho nezaměnitelný vzhled.

Opičí pinč je jedním z nejstarších a nejpůvodnějších plemen psů v Německu. Se svými 30 cm výšky je velmi malý, ale neměli byste ho podceňovat. Jeho temperamentní povaha, náruživá odvaha a sympatická rozpustilost z něj dělají velkou osobnost.

Vnější znaky: jak vypadá opičí pinč?

Tento čistokrevný pes je známý mimo jiné svými vousy a chocholatou srstí, která vyniká tvrdostí a rozcuchaností. Právě těmto dvěma znakům vděčí za své ne zrovna lichotivé jméno „opičí pinč“.

Mírně opičí výraz obličeje umocňuje jeho poměrně plochý nos, kulaté oči a předkus, který ho odlišuje od ostatních pinčů. Není to však jen předkus, co ho odlišuje od ostatních zástupců jeho plemenné rodiny. Také zkrácená tlama a drsná srst z něj dělají velmi zvláštního pinče.

Někdy je mylně považován za grifonka. Na rozdíl od tohoto plemene má však méně široký a dlouhý čenich. Mimochodem, když má zavřenou tlamu, zuby by neměly být vidět.

Pouze černá barva srsti

Zatímco dříve se charakteristický opičí pinč vyskytoval v mnoha barvách a odstínech, od žluté přes červenou, šedou až po modrou, dnes ho chovatelé chovají – v souladu s jeho standardem – pouze v černé barvě s černou podsadou. Srst má tvrdou strukturu a na hlavě tvoří pozoruhodnou ozdobu s hustým obočím, plnými vousy a špičatou chocholkou a ochlupením na tvářích. Jeho kulaté oči jsou také lemovány mírně nepoddajnými chlupy.

Štěňata opičího pinče

Štěňata opičích pinčů mají obvykle černou srst se stejně černou podsadou. Sem tam se však můžou objevit šedé nebo hnědé odstíny.

Opičí pinč - portrét © Callalloo Twisty / stock.adobe.com
Opičí pinč si dobře rozumí také s dětmi.

Povaha opičího pinče: anděl nebo ďábel?

Nuda je pro tohoto malého živého chlapíka to nejhorší. Čilý opičí pinč má rád jakékoliv zpestření a na procházce nebo při hře je velmi vytrvalý a nadšený.

Dobře vychází s ostatními psy a rád dovádí na psí louce. Dobře si rozumí i s dětmi, které s ním sdílejí jeho hravost. Dokáže jim však také dát jasně najevo, když mu něco nevyhovuje.

Opičí pinč má svou vlastní hlavu. Někdy může být docela drzý nebo tvrdohlavý, když něco nejde podle jeho představ. Této přátelské povaze však její nálady rychle odpustíte. Koneckonců, nemá v sobě zášť a snadno se nechá rozptýlit malou hrou.

Díky své vysoké inteligenci se rychle orientuje a chápe, co se po něm chce. I přes svou určitou tvrdohlavost je to tedy velmi přizpůsobivý a nekomplikovaný pes, který se všude cítí dobře.

Svému člověku je vždy věrně po boku a dokáže být velmi přítulným a mazlivým partnerem. Svůj úkol “strážce rodiny” plní s velkou vážností a neohroženou odvahou. Cizí lidé ho proto někdy mají za malého cholerického “ďáblíka”. Ne nadarmo se mu ve francouzštině říká “diabletin moustache”. Volně přeloženo to znamená “malý čertík s knírkem”.

Chov a výchova

Chov a výchova opičího pinče

Opičí pinčové ke spokojenosti nepotřebují o mnoho víc než blízkost svého člověka. Láskyplní a na lidi orientovaní trpaslíci mají jinak jen malé nároky na své okolí. Cítí se stejně dobře v malém městském bytě jako ve velkém domě se zahradou a dokážou žít téměř všude.

Díky své orientaci na lidi a přizpůsobivé povaze jsou opičí pinčové obecně považováni za snadno cvičitelné. Rychle se učí a vždy ochotně následují svého pána. Přesto se o tomto plemeni říká, že má také určitou tvrdohlavost, která se nezřídka může změnit v umíněnost. To může vést i k problémům při výcviku. Nedůslednost může mít u tohoto psa nepříjemné následky a z tak milého psíka se může stát vznětlivý tyran.

Kolik pohybu potřebuje opičí pinč?

Je důležité, aby temperamentní a živý opičí pinč měl dostatek pohybu. Miluje dlouhé a rozmanité procházky a rád si hraje a běhá venku. Ať už s rodinou, nebo s jinými psy. Bez ohledu na jeho velikost bychom nikdy neměli podceňovat jeho vytrvalost a potřebu pohybu.

Opičí pinčové jsou naštěstí pro každou hru a najít s těmito čistokrevnými psy nějakou společnou zábavu by nemělo být příliš obtížné. Díky své hravosti a pohotovému myšlení jsou opičí pinčové velmi vděční a nenároční psi, kteří se rychle nadchnou pro nové cviky, psí sporty nebo jiné aktivity se svým člověkem.

Základní vybavení před pořízením psa

Ještě před pořízením byste měli mít pro svého mazlíčka připravené základní vybavení. Patří sem misky na jídlo a vodu, vodítko s postrojem nebo obojkem, pelíšek a hračky pro psy.

Protože péče o srst opičího pinče je nezbytná, měli byste pořídit jemný šampon a kartáč. Pro všechny případy je také vhodné zakoupit hřeben na blechy a kleště na klíšťata. Pro přepravu opičího pinče je ideální jednoduchý přepravní box, protože se jedná o malé plemeno psa.

Chybí Vám něco? Pak si prohlédněte nabídku příslušenství pro psy v našem obchodě zoohit!

Výživa

Výživa: jak mám správně krmit svého opičího pinče?

Opičí pinč zpravidla netrpí žádnými nesnášenlivostmi, alergiemi, sklonem k obezitě nebo nemocemi, které by vyžadovaly speciální krmivo. Díky tomu je krmení těchto čistokrevných psů poměrně snadné.

Nepotřebují žádné speciální krmivo a snášejí jak běžné granule nebo mokré krmivo, tak i doma připravovanou a syrovou stravu. To samozřejmě nijak neusnadňuje otázku, co je nejlepší dávat psovi do misky. Koneckonců, výběr krmiv pro psy a různých výživových možností je obrovský.

Které krmivo je pro vašeho psa nejlepší, závisí na jeho individuálních potřebách. Proto byste měli vždy přizpůsobit stravu psa jeho životnímu stylu a životním podmínkám. Protože to, jaké živiny váš mazlíček potřebuje a v jakém poměru, se u jednotlivých psů liší a může se v průběhu života měnit.

V otázkách správné výživy byste se proto měli méně spoléhat na reklamní sliby některých výrobců a více dát na doporučení chovatele nebo veterináře. Výživová tabulka přizpůsobená věku, hmotnosti, úrovni aktivity a zdravotnímu stavu vašeho psa vám poskytne přehled o tom, co váš pes potřebuje pro zdravý a aktivní život.

Do každého dobrého krmiva pro psy v podstatě patří hodně kvalitního masa, zelenina a důležité tuky. Příliš mnoho obilovin a jiných plnidel, stejně jako sladidel nebo chemických konzervantů naopak nemá v misce vašeho čtyřnohého přítele co dělat.

Péče

Péče: péče o srst vyžaduje čas

Opičí pinč má větší nároky na péči o srst než na stravu. Přestože je toto plemeno často označováno jako snadné na péči o srst, neznamená to, že úprava zabere málo času.

To rozhodně není případ opičího pinče. Dlouhou černou srst je třeba pravidelně ošetřovat kartáčem nebo hřebenem, aby byla čistá a nezplstnatěla. Kromě toho by se měla alespoň dvakrát ročně trimovat. Psa byste měli koupat pouze v nezbytně nutných případech.

Zvykejte štěně na péči o srst co nejdříve

Aby se péče o opičího pinče nezměnila v „boj“, měli byste psa co nejdříve přivyknout na určité rituály péče. Zaveďte pevný čas pro péči o psa a věnujte se během něj výhradně jeho srsti, zubům, uším a očím.

Kartáčování a kontrolu svého mazlíčka vždy spojte s něčím příjemným: svého psa hlaďte, věnujte mu pozornost a naučte ho, že stojí za to sedět v klidu a nechat se od vás „rozmazlovat“.

Stříhání drápků se může kvůli husté černé srsti rychle stát nepříjemným, pokud se omylem zastřihne příliš mnoho. Pokud si nejste jisti, je proto lepší přenechat nezbytné a pravidelné zkracování drápků vašemu veterináři.

Zdraví

Zdraví opičích pinčů: nemoci typické pro plemeno se téměř nevyskytují

Pořízení štěněte opičího pinče je rozhodnutí na dlouhou dobu. Průměrná délka života tohoto plemene je úctyhodných 15 let. Je to dáno tím, že se plemeno od svého vzniku téměř nezměnilo a zachovala se jeho původní a robustní kondice.

Opičí pinč se nikdy nevydal cestou módního psa, na kterou draze doplatila mnohá plemena. Nemoci typické pro plemeno se téměř nevyskytují a tento malý pejsek se obvykle těší nejlepšímu zdraví.

Chov

Chov opičího pinče: dnes velmi vzácné plemeno

S nástupem industrializace a šlechtění nových plemen psů, kdy se kromě temperamentu kladl stále větší důraz na krásný vzhled zvířat, poptávka po malých krysařících s opičím výrazem klesla.

Dnes se v Německu, zemi původu, rodí pouze 20 až 30 štěňat ročně. Dalším důvodem nízkého počtu štěňat je skutečnost, že opičí pinčové mají často jen dvě až tři štěňata na vrh. Nicméně i v jiných zemích existují chovatelé, kteří se tomuto speciálnímu plemeni psů věnují.

Mimochodem: kromě oficiálního standardu FCI, který byl převzat z německého „Pinscher-Schnauzer-Klub 1895“, existují ještě dva další standardy pro opičí pinče v British Kennel Club (KC) a v American Kennel Club (AKC), které se od standardu FCI mírně liší.

Pořízení: kolik stojí opičí pinč?

Zájemce o čistokrevného opičího pinče někdy musí na štěně čekat poměrně dlouho. Již hledání vhodného chovatele často vyžaduje mnoho úsilí a trpělivosti kvůli příliš velkým vzdálenostem a nedostatku odchovů.

Ti, kteří po dlouhém úsilí konečně našli chovatele, mají přirozeně tendenci po této šanci skočit. Stejně jako u všech psů byste však neměli s koupí opičího pinče spěchat. Pozorně si prověřte chovatele a věnujte pozornost nezbytným dokladům s logem FCI, které štěně označují jako zdravého psa s pevnou povahou.

Čistokrevné štěně s papíry stojí 25 000 až 40 000 korun. Pokud si na čistokrevná zvířata nepotrpíte, vyplatí se zajít do blízkého útulku.

Historie

Původ: odkud opičí pinč pochází?

Je obtížné přesně vysledovat, z jakých psů opičí pinč pochází. Malí chundelatí psi se totiž dříve vyskytovali v mnoha zemích světa. Podle nejpravděpodobnější teorie vznikl opičí pinč křížením pinčů s asijskými psy podobnými mopsům.

Malý typ psa, kterého zachytil malíř Jan van Eyk na jednom ze svých obrazů v roce 1434, mohl být také možným předchůdcem grifonka, malého knírače nebo opičího pinče. Je jisté, že opičí pinč existuje ve své současné podobě již velmi dlouho.

Opičí pinč v Německu

V Německu, které je dnes považováno za zemi původu plemene, patří opičí pinčové k nejstarším a nejméně modifikovaným plemenům psů. Již Albrecht Dürer (1471-1528) zobrazil na svých dřevořezbách psy, kteří se velmi podobají dnešnímu plemeni opičího pinče.

První záznamy o opičím pinčovi pocházejí z roku 1879. Známá Brehmova příručka Život zvířat (Tierleben) z roku 1890 toto plemeno také obšírně popisuje. To ukazuje, jak byli tito malí psi ve své domovině oblíbení.

Původně lidé toto plemeno psů chovali a šlechtili především jako krysaříky. Psi měli chránit dům a dvůr před krysami a myšmi. Brzy však byla oceněna i jejich věrnost rodině. To z nich spolu s jejich odvahou a ostražitostí činilo spolehlivé hlídací psy.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.