Jak správně koupat psa? This article is verified by a vet

Koupání psa ve vaně

Někdy není nazbyt a je prostě nutné dát našeho do vany a pořádně jeje umýt.

Za deštivého počasí není neobvyklé, že naši psi nanesou do bytu špínu. Obvykle postačí chlupáče pořádně utřít ručníkem. Ale co když pes řádil v bahně, jako by se nechumelilo? V tomto případě nám často nezbývá nic jiného, než psa vykoupat. Ale buďte opatrní: příliš časté mytí může být škodlivé pro kůži i pro srst.  Proto jsme pro Vás shrnuli nejdůležitější informace o koupání psů – včetně wellness tipů.

Jak často koupat psa?

Na příležitostném sprchování nebo koupání Vašeho psa není nic špatného. Zvláště, když si Váš čtyřnohý přítel dopřál vydatnou bahenní lázeň nebo začal být nepříjemně cítit, je to někdy dokonce nezbytné. Příliš časté koupání psa může vézt ke zdravotním potížím. Zapamatujte si následující pravidlo: myjte svého psa tak zřídka, jak je to možné, ale tak často, jak je to nutné. U štěňat se koupání pokud možno vyhýbejte.

Jaké následky má příliš časté koupání psa?

Pokožka, jakožto největší orgán psa, plní pro tělo mnoho důležitých funkcí. Slouží jako ochranná vrstva proti vnějším vlivům, reguluje výdej tepla a pomocí senzorických receptorů dokáže vnímat různé podněty, jako je bolest, teplotní rozdíly a tlak. Povrch kůže je pokrytý lipidovou vrstvou. Ta je tvořena převážně tuky a bílkovinami – nazývanými také maz nebo kožní maz. Lipidová vrstva má důležitou ochrannou funkci. Chrání pokožku před vlivy prostředí a dehydratací.

Pokud se psi koupají příliš často nebo jsou používány špatné ošetřující přípravky, může to poškodit lipidovou vrstvu a způsobit kožní problémy. Známkami toho může být zarudnutí kůže a silné svědění. Váš pes se po koupání může více drbat nebo olizovat. Pokud k tomu dochází delší dobu, může to mít za následek lysiny nebo v nejhorším případě bakteriální zánět kůže.

Jak vybrat správný šampon pro psa?

Výběr správného přípravku pro péči o pokožku je důležitý, aby u psů nedošlo ke kožním problémům. Nejprve se ale vždy sami sebe zeptejte, zda je přípravek vůbec nutný. Často stačí opláchnout srst Vašeho miláčka čistou vodou a zároveň odstranit nečistoty rukou.

K tomu, aby bylo možné odstranit nepříjemné pachy nebo silné znečištění, je však někdy skutečně potřeba ošetřující prostředek. V takovém případě použijte šampon vhodný pro psy. Tyto psí šampony jsou speciálně přizpůsobeny kůži našich čtyřnohých společníků a neobsahují žádné dráždivé složky. Pokud Váš pes špatně snáší ošetřující přípravek nebo je na něj alergický, můžete vyzkoušet speciální šampony pro psy-alergiky. Ty jsou k pokožce obzvláště jemné a šetrné. Vyhněte se používání šampónů určených pro lidi, psí pokožka a srst se od té naší výrazně liší a mohli byste tak vyvolat nežádané reakce.

Výběr správného šamponu pro psy pomáhá předcházet potížím s pokožkou vašeho miláčka. V internetovém obchodě zoohit najdete velký výběr péče o pleť.

Jak správně umýt psa?

Učinili jste veškerá opatření a chcete vědět, na co dalšího by si měl člověk při koupání psa dát pozor? Následující tipy vám pomohou:

  • Ideálně psa před koupáním vykartáčujte. Nejen že odstraníte nečistoty a odumřelé chlupy, ale umožníte tím také šampůnu dostat se přes srst až na kůži.
  • Před sprchováním psa zkontrolujte teplotu vody. Můžete ji odhadnout například na předloktí své ruky, protože tato oblast pokožky je velmi citlivá na teplo a chlad.
  • Mnoho psů nemá rádo stříkající vodu a jsou vystrašení, když je vodní proud nasměrován přímo na ně. Můžete proto naplnit dno vany pomalu tekoucí vodou a poté pomocí této vody opláchnout nečistoty.
  • Začněte od nohou Vašeho psa a pokračujte v oplachování vodou směrem k hrudníku a břichu. Jakmile tam budete, můžete pokračovat v mytí zad a krku.
  • Hlavu psovi umyjte až nakonec. Psi na oblast hlavy reagují obzvláště citlivě a mohli byste v něm vyvolat reflexní svalový třes.
  • Stejně jako my lidé, ani naši psi nemají rádi, pokud se jim do očí dostane voda nebo dokonce pěna z přípravku. Buďte při mytí hlavy obzvláště opatrní.
  • Dopřejte svému psovi čas, aby si zvykl na situaci. Nemá smysl držet zpanikařeného psa a pokračovat ve sprchování proudem vody. Místo toho si udělejte pauzu a psa uklidněte, například povzbudivými slovy.

Co dělat, když se můj pes se nerad koupe?

Většina psů spojuje koupelnu s kluzkým povrchem a spoustou nepříjemného stříkání vody. To způsobuje, že někteří psi jsou nervózní až paničtí –často se může stát, že si to koupelna pěkně odskáče. S několika triky můžete udělat z koupání pozitivní zážitek pro Vašeho psa.

  1. Buďte v klidu: V první řadě dbejte na klidné a normální chování, zatímco vstupujete do koupelny se svým miláčkem. Především na sobě nenechte znát žádné negativní emoce. Psi jsou velmi citliví a rychle si všimnou, že je něco špatně.
  2. Buďte pozitivní:  Chcete-li koupání spojit s něčím pozitivním, můžete svého psa také odměnit dobrotami. Například mu cestou do koupelny dejte pamlsek, po vstupu do vany další a ještě jeden během mytí. Také pochvala ukazuje psovi, že koupání je něco pozitivního.
  3. Buďte nohama pevně na zemi: Protiskluzové rohože poskytují psovi dostatečnou oporu ve vaně nebo sprše. Bez této opory se mnoho psů rychle vyděsí a snaží se s panikou vyskočit z vany. Což by mohlo vézt ke zranění psa nebo majitele.

 

Další tipy a triky pro péči o naše čtyřnohé přátele najdete v sekci Péče o zdraví psa v zoohit magazínu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.