Saarloosův vlčák

Saarloosův vlčák

Saarloosův vlčák připomíná své předky vzhledem i chováním.

Pes jako vlk: Saarloosův vlčák nejenže vypadá jako vlk. Jeho zdrženlivost, přirozené útěkové chování a lovecký instinkt v sobě rovněž nesou silné vlčí rysy. Tato rasa vyžaduje zkušeného majitele s velkou dávkou odborných znalostí, času a empatie.

Vzhled

Křížení s vlky proběhlo již před mnoha generacemi. I přes to si Saarloosův vlčák dodnes zachoval primitivní a instinktivní chování svého divokého příbuzného. Je přirozeně plachý vůči všem cizím lidem. Má výrazný útěkový instinkt a extrémně rychlou reakční dobu. Všechny tyto vlastnosti ukazují, že tento pes má v sobě skutečnou vlčí krev.

Napůl pes, napůl vlk?

Vlčí chování, které se může pohybovat od přirozené rezervovanosti až po výraznou plachost, se u jednotlivých psů liší. Jeden Saarloos se může chovat spíše jako pes. Může být poměrně otevřený novým situacím. U druhého bude převládat typická vlčí plachost.

Všichni vlčáci však projevují určitou rezervovanost a opatrnost. Tato přirozená dědičná dispozice je podle standardu výslovně žádoucí.  Majitel Saarloose by ji měl rozhodně vzít v úvahu.

Povaha

Útěkový instinkt je pro vlka nezbytný k přežití. U domácího psa však může vést k problémům.  Saarloos, který chce utéct z neznámé situace nebo před cizí osobou, je pro majitele obtížně zvladatelný. Přirozený instinkt útěku převáží nad vším – povely pes v takovém okamžiku nevnímá.

Je nutná komplexní socializace a důsledná výchova s velkou dávkou lásky a trpělivosti. Jen tak se tento citlivý pes přesvědčí, že mu nehrozí nebezpečí od cizích lidí a neznámých situací. Naučí se také, že se může spolehnout na suverenitu svého majitele.

Věrný partner s vlastní hlavou

Pokud se lidem podaří tuto výzvu splnit, získají v Saarloosově vlčákovi spolehlivého partnera a věrného člena rodiny. Saarlosův vlčák může být otevřený a vnímavý k dětem, jiným domácím zvířatům nebo návštěvám.

Vlčáci se vyznačují jejich pozoruhodnou věrností a oddaností svému „vůdčímu vlkovi“, svému pánovi. Ani v tomto případě však nelze očekávat bezmeznou poslušnost.

Saarloosové mají hrdou a nezávislou povahu, a proto se vždy ptají na smysl příkazů. Nevydávají energii na bezmyšlenkovité cvičení a neustálé opakování stejných her. Jako majitel Saarloose musíte vymyslet něco dalšího, co uspokojí náročné a energické vlčáky a zaměstná je.

Historie

Podobně jako československý vlčák i toto plemeno vzniklo na základě poněkud pochybného experimentu křížení psů a vlků. Nizozemský milovník přírody a psů Leendert Saarloos (1884-1969) své německé ovčáky nade vše miloval. Měl ale pocit, že toto plemeno je obecně příliš polidštěné.

Saarlos zkřížil německého ovčáka „Gerarda van der Fransenum“ se sibiřskou vlčicí „Fleuri“. Cílem bylo vytvořit primitivnější typ psa, který by se lépe hodil jako pracovní pes. V této experimentální fázi znovu zkřížil potomky s otcem, a nakonec snížil poměr vlčí krve u svých „pokusných zvířat“ na čtvrtinu.

Nevhodný jako pracovní pes

V průběhu dalších chovných zkoušek se však ukázalo, že zvířata jsou jako pracovní psi zcela nevhodná. Jejich plachost a bojácnost se neslučovaly s požadavky na spolehlivého služebního nebo vodicího psa pro nevidomé. Přesto byli tito psi s přírodní povahou v roce 1975 uznáni jako nové plemeno. Původní název „Evropský vlčák“ byl později přejmenován na „Saarloosův vlčák“ na počest svého nizozemského zakladatele.

Vzhled

Holandské plemeno je zapsáno v mezinárodní kynologické organizaci FCI pod číslem standardu 311. Stále se velmi podobá vlkovi. Saarloosův vlčák je silně stavěný a má poměrně dlouhé končetiny. Protože je však tělo spíše delší než vysoké, nepůsobí jako vysokonohý. Samci dosahují statné výšky 65 až 75 cm. U fen je výška v kohoutku o něco menší, 60 až 70 cm. Hmotnost dospělého vlčáka se v závislosti na velikosti a pohlaví pohybuje mezi 30 a 45 kg.

Velká podobnost s vlkem

Má lehkou pružnou chůzi vlka a pro vlka typický výraz v obličeji se žlutýma, mandlovýma, šikmo posazenýma očima. Vlčí dojem umocňuje barva a struktura srsti. Stejně jako u jejich divokých příbuzných se letní srst značně liší od zimní. V létě je celé tělo pokryto hustou vrchní srstí. V zimě převládá hustá podsada. Ta spolu s hustou srstí poskytuje psovi spolehlivou ochranu a hřejivý kožich. Kolem krku tvoří srst v chladném období výrazný límec. Srst Saarloosova vlčáka se šlechtí ve třech různých barevných variantách:

  • vlčí šedá: černá-divoká, světle až tmavě stínovaná
  • „bos“ hnědá nebo lesní hnědá: hnědá-divoká, světle až tmavě stínovaná
  • bílá: světle krémově bílá až bílá

Chov Saarloosova vlčáka a nebezpečný trend k větší divokosti

Navzdory nápadné podobnosti s vlkem bylo poslední oficiální křížení vlka u Saarloosova vlčáka zaznamenáno před několika generacemi. Křížení psů a vlků je dnes ve většině zemí z dobrých důvodů ilegální. Extrémní plachost těchto divokých, často agresivních vlčích kříženců je příliš nekontrolovatelná. Nicméně v posledních letech se v některých zemích Evropy a USA objevil nebezpečný trend „divočení v domácnosti“.

Na černém trhu, na internetu nebo na sociálních sítích se prodávají kříženci vlka s mnohem vyšším podílem vlčí krve. Tito psi jsou s falešnými doklady vydáváni za Saarloose. O tom, že je po těchto divokých zvířatech jako domácích mazlíčcích velká poptávka, svědčí v neposlední řadě ceny štěňat. U nelegálních vlčáků se pohybují až do výše 3 000 eur. Kromě vzhledu mají tato zvířata se Saarlooským plemenem jen málo společného.

Pozor při pořízení štěněte

Pokud máte zájem o pravého Saarloosova vlčáka, měli byste se před koupí štěněte pečlivě poohlédnout po chovateli. Renomovaní chovatelé jsou registrováni v příslušném chovatelském klubu a podléhají chovatelským požadavkům FCI.

Jejich cílem je chov zdravých psů se silnou povahou. Psi jsou sociálně kompatibilní a nejsou ani příliš plaší, ani příliš nervózní. Dobrá a zdravá genetická výbava je jen začátek. Zodpovědní chovatelé začínají se socializací svých štěňat již doma a nenechávají to na kupujícím. Pečlivě také prověří, zda jste vhodným majitelem pro některé z jejich štěňat. Saarloosovi vlčáci by měli být pouze v rukou odborníků, kteří mají dostatečné znalosti o chování psů i vlků.

Cena a dokumenty

Cena čistokrevného Saarloosova vlčáka z dobrého chovu s včasnou socializací a všemi zdravotními vyšetřeními se obvykle pohybuje mezi 25 000 a 30 000 korunami. Trvejte na obdržení všech potřebných dokumentů, jako je rodokmen a certifikát DNA. Nedejte na to, že je pro Vás samotné štěně důležitější než jakékoli doklady. Pouze papíry certifikované FCI Vám zaručují zodpovědný a kontrolovaný chov se zdravými rodiči a stejně zdravými a charakterními potomky.

Zdraví

Díky své původní genetické výbavě je naštěstí Saarloosův vlčák náchylný k poměrně malému počtu onemocnění typických pro toto plemeno. Předepsané a dobrovolné genetické testování rodičů zajišťuje, že počet existujících vad může být dále snížen. Průměrná délka života je 10 až 12 let. Nezřídka se ale jedinci tohoto plemene dožívají i více než 16 let.

Častá onemocnění u Saarloosova vlčáka:

  • Oční choroby: progresivní retinální atrofie (PRA), která u psa vede ke slepotě, nebo katarakta (šedý zákal).
  • Onemocnění kloubů: dysplazie kyčelních kloubů (DKK) a dysplazie loketních kloubů (DLK), jiné kloubní problémy se u Saarloosů nevyskytují.
  • Degenerativní myelopatie (DM): neurodegenerativní onemocnění, které začíná v pokročilém věku. Může vést k poruchám pohybového aparátu, a dokonce k ochrnutí.
  • Hypofyzární dwarfismus: hypofýza (podvěsek mozkový) produkuje příliš málo růstového hormonu. Psi svou tělesnou velikostí neustále připomínají štěňata. Pokud se hormonální porucha neléčí, vede k mnoha dalším závažným onemocněním. Patří mezi ně nedostatečnost štítné žlázy, jater a ledvin, ochrnutí. Způsobuje také problémy s háráním, které nezřídka vede k předčasnému úhynu postižených zvířat.
  • Epilepsie: opakované křečové záchvaty (epileptické záchvaty) bez předchozí rozpoznatelné příčiny.

Pro všechny zmíněné nemoci (u poslední přinejmenším pro dědičnou epilepsii) dnes existují genetické testy. Jejich pomocí lze předpovědět predispozice psa. Vyloučení postižených psů z chovu zajistí, že riziko onemocnění bude dále minimalizováno.

Výchova a socializace

Saarlosova vlčáka je nezbytné správně vychovat a socializovat. Kromě jídla potřebuje štěně i Vás jako svého majitele. Musíte psovi dát pocit jistoty, důvěry a bezpečí. Pak se dokáže orientovat v každodenním životě, který může být pro tyto plaché psy velmi znepokojivý. Předpokladem úspěšné socializace a dosažení výchovných cílů je důvěrný vztah mezi Vámi a Vaším psem.

Cíl socializace

Socializace štěněte má u psa tohoto plemene rozhodující význam. Ze pas se může stát otevřený, společensky přijatelný domácí pes. V opačném případě může být bázlivý, či dokonce agresivní, a tedy nezvladatelný.

V nejlepším případě je pes průběžně socializován mezi 4. a 16. týdnem života. U štěňat stále převažuje zvědavost nad strachem. Tím se liší od psů, kteří nejsou socializováni nebo jsou socializováni příliš pozdě.

Pes by měl během socializace poznat co nejvíce různých věcí z každodenního života. To mu pomůže pochopit, že mu od těchto cizích lidí, zvířat, zvuků nebo cizích předmětů nehrozí žádné nebezpečí.

Jak probíhá socializace?

Na psa by neměly být kladeny příliš velké nároky. Mohlo by dojít k vyplašení. Tréninkové jednotky proto zvyšujte pomalu. Začněte například s krátkými výlety v méně rušných oblastech. Postupně přejděte k větším výletům, kde se Váš čtyřnohý přítel setká s mnoha lidmi nebo mnoha psy. Svého Saarloose musíte také postupně a šetrně zvykat na jízdu autem a na to, že ho necháte samotného.

Stejně jako u mnoha jiných věcí je klíčem k úspěchu trpělivost. Nenechte se odradit neúspěchy. Ve stresových situacích cvičení klidně přerušte a jednoduše to zkuste později znovu.

Neuklidňujte nervózního psa útěšnými slovy nebo hlazením. Jen tím potvrdíte jeho stres a strach. Jednoduše psa dostaňte ze stresové situace a poskytněte mu ochranu, kterou v danou chvíli potřebuje. Tak se naučí, že se na Vás může vždy spolehnout.

Jak probíhá výcvik psů?

Saarloosův vlčák je obecně považován za obtížně cvičitelného, pokud vůbec. To však není pravda. Saarloos je schopný poslouchat příkazy. Podmínkou jsou dobrá socializace a důvěra ve „vůdce“.

Měli byste však mít na paměti, že Saarloos má vysokou úroveň inteligence a je výrazně samostatný. To ho přirozeně vede k tomu, že „přemýšlí sám“ a zpochybňuje význam Vašich příkazů. Proto je třeba hodně fantazie, abyste tohoto psa motivovali k výcviku.

Pes potřebuje pestré cviky a hry a dostatek pohybu. Psi by měli být aktivní alespoň dvě až tři hodiny denně. velká rozmanitost v každodenním výběru tras je vítaná. Majitel musí mít dostatek času, klidu, trpělivosti a zkušeností. Pak může být výchova tohoto náročného psa jistě úspěšná.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.