Práce z domu se psem

Černý labrador leží u paničky s laptopem

Svět se digitalizuje a stále více lidí může pracovat z domova. To se týká zaměstnanců, freelancerů a mnoha osob samostatně výdělečně činných. Vývoj ohledně koronaviru však také donutil spoustu lidí k práci z domova. Pokud je součástí rodiny pes, může se stát práce z domova výzvou.  Avšak v případě dobrého naplánování a za pomoci našich nápadů se pes stane při práci z domova velkým obohacením. S následujícími tipy se stanou pracovní dny strávené Vaším čtyřnohým kamarádem procházkou růžovou zahradou!

Dobrý start ve všech ohledech

Chtěli byste pracovat z domova se svým psem? Jde se ven! Protože pouze vytížený pes je spokojený pes. Investujte čas ušetřený normálně potřebný k dojíždění do delší procházky. V létě můžete velkou procházku přesunout na ráno, takže procházka během polední přestávky je kratší. V závislosti na kondici Vás a Vašeho psa je také ranní běh optimálním startem do pracovního dne. Poté lze pro oba připravit zdravou snídani. Čerstvý vzduch a pohyb Vám umožní soustředit se na svou práci, zatímco Váš čtyřnohý přítel může uvolněně podřimovat. To se samozřejmě nevztahuje pouze na lidi pracující z domova, takový pozitivní start do nového dne je vhodný pro všechny psy a jejich majitele.

Útulné místo na spaní

Pevně dané útulné místo pro psa ve Vaší pracovně je stejně důležité jako dobrá kancelářská židle. S Vaší pomocí si Váš pes rychle zvykne: „Na tomto místě na spaní je vyhlášena zóna pro uvolnění bez pozornosti mého dvounohého majitele.“ Kukaň nebo uzavíratelný box pro psy nabízejí psovi místo, kam se může vracet a kde se může uvelebit. To je však doma méně důležité než u kancelářských psů ve firmách. Ujistěte se, že máte pohodlný polštářek nebo pelíšek. Pokud má Váš čtyřnohý přítel tendenci hlídat, může ho místo u dveří od terasy nutit ke štěkání. V tomto případě je vhodnější místo na spaní na strategicky méně důležitém místě. Váš čtyřnohý přítel by tam však neměl strávit celý pracovní den – nechte ho procházet okolo a vybrat si jiná místa k ležení, která se mu budou líbit. Pokud se však potřebujete soustředit, je dobré ho naučit povel, po kterém zůstane až půl hodiny v klidu na jednom místě, např. „siesta“. Nikdy nezapomeňte povel zrušit.

Práce z domova se psem:  Je Vaše pracovna bezpečná pro Vašeho psa?

Zejména u štěňat a velmi hravých psů platí: ujistěte se, že Váš pes nemůže ve Vaší pracovně rozkousat nic nebezpečného.  To se týká především kabelů od počítače, tiskárny a telefonu – zde může pomoci ochrana kabelů. Vyhlaste hned na začátku prostor za počítačem za oblast se zákazem vstupu. Nebezpečí může číhat také v okolí odpadkového koše. Kancelářské odpadkové koše jsou obvykle otevřené, ale čenich psa rychle vycítí, když v něm přistane něco zajímavého. Mějte tedy svého čtyřnohého kamaráda pod dohledem. Pokud má pes tendenci k prozkoumávání odpadkového koše, nevyhazujte do něj nic, co by bylo možné spolknout. To platí také pro popadané gumy, sponky na papír nebo role lepicí pásky.

Je pes vhodný pro flexibilní pracovní dny?

Stále více společností povoluje práci z domova jeden nebo dva dny v týdnu, ve zbývajících dnech je vyžadována přítomnost v podniku.  V případě tohoto flexibilního kancelářského konceptu je pro majitele psů dobré, pokud pes může ve zbývajících dnech jít s majitelem do kanceláře v podniku. Nebo pokud existuje jiná možnost péče – například návštěva školky pro psy. Psi jsou odkázáni na společenský kontakt a neměli by být pravidelně sami déle než čtyři nebo pět hodin. I když máte povoleno vzít psa do práce nebo právě pracujete z domu, zvažte následující: Jaké alternativy se pro Vašeho psa nabízí, pokud se změní Vaše profesní situace?

Polední přestávka – jde se ven!

Práce z domova často znamená větší flexibilitu. Můžete si udělat flexibilní polední přestávku. Pokud byla procházka ráno jen krátká, mělo by se nejpozději v poledne vyrazit na delší průzkumnou túru. Šťastný jsou ti, kteří mají v blízkosti les nebo park.  Polední přestávku se psem dokonale doplní i sport, jako je frisbee nebo cvičení aportování. Díky tomu bude Váš chlupatý kamarád zaneprázdněný nejen fyzicky, ale i duševně.  Máte-li vlastní zahradu, můžete upustit páru i zde.

Pětiminutový trénink

Většina lidí pracujících s počítačem zná fáze, kdy dochází k propadům produktivity.  Místo čokoládové tyčinky nebo přehrávání vtipných videí se psy mohou majitelé psů využít svůj čas lepším způsobem:  Procvičte si se svým psem malé triky, jako je “dát pac” nebo “válet sudy”. Není váš čtyřnohý přítel z triků nadšený? Použijte byt na krátkou čichací hru. Nebo pracujte se svým psem na základní poslušnosti, jako je povel „zůstaň“ při házení hračky. Jakmile řeknete „běž“, může Váš pes vyrazit a hračku Vám přinést. Existuje mnoho nápadů na hry, které zároveň zahrnují trénink. Cvičení pravidelně obměňujte.

Které hračky se hodí do pracovny se psem?

Společné hraní je zábava a posiluje pouto. Avšak pokud pracujete z domova, musí se pes také umět zabavit sám.  Pro tento případ zde naleznete výběr z interaktivních hraček pro psy.  Zde je několik možností:

  • Inteligenční hračky, z nichž pes získá dostává suché krmivo mačkáním, taháním, nebo šikovným „dolováním“
  • Čichací koberečky pro „čmuchací psy“
  • Kuličky naplněné suchým krmivem povzbuzují psa k běhání za nimi, jsou ovšem trochu hlučné.
  • Tiché plyšové hračky

Ujistěte se, že váš čtyřnohý přítel žádné hračky nezničí a nesežere žádné části z nich. Pro nadšence žvýkání existují neškodné žvýkací pamlsky.

Práce z domova se psem: žvýkání uklidní psy v pracovně

Mnoho psů miluje žvýkání. Tyto pamlsky uspokojí jejich žvýkací potřeby a zároveň je uklidní. Mějte proto doma malou zásobu žvýkacích předmětů, které můžete v případě potřeby dát svému psovi. Videokonference nebo náročný telefonní hovor začne během několika minut? Dejte svému psovi těsně předtím něco ke žvýkání! Pouvažujte nad přírodními produkty, jako jsou bachor nebo býkovec. Sušená hovězí kůže je k dispozici v mnoha variantách a s mnoha doplňky a pro většinu psů je zdrojem velké zábavy ze žvýkání. Ideální jsou také speciální psí kosti nebo pamlsky pečující o zuby. Zajistěte, aby Váš čtyřnohý přítel nespolykal velké kusy vcelku.  U hltajících psů pomáhá zvolit dlouhé nebo tvrdé žvýkací pamlsky, které jim na konci odeberete.  Dobrou alternativou jsou hračky vyrobené z pevného přírodního kaučuku plněné chutnými pamlsky nebo speciálními pastami pro psy.

Odolejte psím očím

Pracujete koncentrovaně ale Váš čtyřnohý kamarád na Vás dělá „psí oči“?  Jasný vzkaz: „Hraj si se mnou!“ Kdo jednou poleví, bude častěji odváděn od práce. I když je to obtížné: Pošlete svého psa zpět na jeho místo ke spaní. Je lepší, když určíte začátek a konec hry nebo tréninku. Naplánujte si ale tyto začátky a konce s ohledem na psa, aby byl rovnoměrně zaneprázdněn. Také byste měli upravit přestávky podle malých a velkých potřeb Vašeho psa: Mladí psi by měli chodit na chvilku ven každou jednu až dvě hodiny. Starší psi by tuto možnost měli mít nejpozději po pěti hodinách.

Přejeme Vám spoustu zábavy při práci z domova s Vaším psem!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.