Canicross – běhání se psem

Canincross

Canincross pomáhá zlepšit fyzickou kondici a pouto s Vaším psem.

Mnoho milovníků psů si se svým mazlíčkem užívá tuto sportovní aktivitu – a to i na méně přístupných cestách. Canicross je ideálním sportem pro zdatné dvojice člověka a psa – nebo pro ty, kteří se zdatnými stát chtějí. Při canicrossu táhne pes svého lidského společníka pomocí flexibilního vodítka. Tento sport Vám nejen zlepší kondici, ale při odpovědném cvičení posiluje také základní poslušnost a pouto mezi lidmi a zvířaty.

Canicross v Evropě: Francie jako průkopník

Canicross má svůj původ ve skijöringu, kdy člověka na saních táhnou psi nebo koně. Původ canicrossu leží ve Francii, kde se konaly první běžecké soutěže člověka a psa již v 80. letech 20. století. Vedle nejrozšířenějších variant, canicrossového běhu a skijöringu, mohou sportovní dvojice soutěžit i v bikejöringu. Při něm jedou cyklisté na kolech a psi jsou s kolem spojeni 2,5 m dlouhým vlečným vodítkem. Sporty jsou obzvláště populární v Belgii a Nizozemsku, kde se na podzim konají četné akce. V ostatních zemích mnoho majitelů a jejich psů teprve objevuje kouzlo a výhody canicrossu.

Canincross - závod © Raquel Pedrosa / stock.adobe.com
Řada psů si užije canincross. Berte však ohled na velikost a stavbu těla Vašeho společníka.

Kdo a kde?

V zásadě jsou pro canicross vhodní všichni psi, kteří mají rádi běh. Je však důležité pamatovat na vyvážený poměr hmotnosti člověka a psa. Drobný chrt bude stěží schopen táhnout člověka o hmotnosti 100 kg. Saňoví psi jako aljašský malamut jsou samozřejmě pro tento sport předurčeni, ale i sportovní královský pudl si může užít běh krajinou.

Canicrossové závody se vyznačují rozmanitými cestami, které nebývají rovné ani plynulé. Tráva a lesní povrch jsou pro citlivé psí tlapky ideální. Přírodní překážky jako kořeny a kameny však vyžadují od týmu plné soustředění. V oficiálních závodech je orientace jednoduchá a efektivní: červená značka na levé straně cesty znamená „odbočit vlevo“, pokud je na pravé straně, znamená to „odbočit vpravo“. Modré značky označují správnou cestu, žluté varují před nebezpečnými místy. Během tréninku byste se měli vyhnout také delším úsekům po asfaltu, které by mohly poškodit citlivé tlapky psa.

Vybavení na canicross

Samozřejmostí jsou dobré běžecké boty s hrubým profilem a obvyklé běžecké vybavení. Budete ale také potřebovat bederní pás pro canicross a odpružené vodítko dlouhé asi 2 metry. Odpružení chrání páteř psů a lidí. Bederní pás by měl mít vypouštěcí karabinu, která minimalizuje riziko zranění. Je také důležité mít speciální canicrossový postroj pro Vašeho psa, který je podobný postroji tažných psů. U těchto postrojů jsou tlakové body rozvrženy tak, aby pes nebyl při běhu omezen a mohl volně dýchat.

Vyrážíme: první kroky v canicrossu

Pro provozování canicrossu by Vašemu čtyřnohému kamarádovi měl být alespoň jeden rok – pak můžete společně začít trénovat. Při sportu předáte vedení psovi, kterého řídíte několika povely („vpravo“, „vlevo“, „táhnout“). Tahání je normálně při běžných procházkách nežádoucí. Nejlépe naučíte psa tahat s pomocí druhé osoby, která psa vepředu láká a po zatažení jej odmění. Pokud dvounohý běžec nestíhá, automaticky se zvýší tah na vodítku – pes zpomalí.

Canincross © Raquel Pedrosa / stock.adobe.com
U canincrossu je dorbré začít běhat krátké vzdálenosti.

Jako spoluběžec byste samozřejmě měli mít také dobrou kondici, abyste mohli držet krok se psem. Nenechte se překvapit bolestí svalů po prvních několika bězích. Tah psa může zvýšit Vaši rychlost při canicrossovém běhu až o 4 km/h. V canicrossu je důležité, aby se čtyřnohý běžec nenechal rozptýlit. Dobrý start ve světě sportu Vám mohou poskytnout kluby tažných nebo saňových psů, kde Vám také mohou poradit ohledně vybavení.

Na co je třeba dávat pozor u canicrossu?

Před samotným během je vhodné absolvovat zahřívací procházku, během níž se může čtyřnohý přítel vyvenčit. Na začátku byste měli trénovat úseky bez nerovností dlouhé jeden až dva kilometry, abyste si oba zvykli běžet jako tým. To platí i pro sportovní psy, kteří s Vámi bez problémů uběhnou 10 km, protože náročnost canicrossu je jiná.

Po několika týdnech můžete prodloužit délku trasy a se psem trénovat další výzvy, jako je závěrečný sprint. I s trénovaným psem běhejte vždy vzadu za ním a psa nepřetěžujte. Pokud máte před sebou velkou vzdálenost, odpovídajícím způsobem snižte rychlost.

Trénujte pouze při maximální teplotě 18 stupňů Celsia, abyste zabránili přehřátí psa. V létě byste měli přesunout canicrossový trénink na časné ráno nebo večer. Vždy se také ujistěte, že Váš pes dostatečně pije. Při běhu z kopce je nejlepší nechat svého psa běžet vedle Vás nebo za Vámi, protože tahání by mohlo rychle vést k pádům.

Přejeme Vám na všech trasách hodně zábavy s Vaším psem!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Psí sporty v přehledu

Kdo se nehýbe, nežije: sport je stejně důležitý pro zdraví lidí i psů. Ale psí sporty jsou mnohem víc než jen podpora fyzické kondice. Představují současně zábavu, pohyb, mozkovou aktivitu, soutěžení, výcvik a sociální interakci. Ale které psí sporty vlastně existují? A který sport je pro vás a vašeho psa ten pravý? V našem článku vám představíme nejoblíbenější sporty se psem.

3 min

Psí agility

Zdají se Vám i Vašemu pejskovi věčné procházky nudné? Toužíte zažít se svým čtyřnohým přítelem něco víc? Pak jsou pro Vás možná právě agility ta správná volba! Agility je moderní sport pro psy, který zlepšuje komunikaci mezi páníčkem a zvířetem a lze se jim věnovat především v létě na volném prostranství.

4 min

Dog Yoga: jóga se psem

O pozitivních účincích jógy toho bylo napsáno mnoho. Co si ale počít, když máte doma psa, který si právem nárokuje část vašeho času – ať už na procházky nebo na hraní. Vyzkoušejte začlenit vašeho psa do cvičení jogy a užijte si společně strávený čas.