Můj pes se bojí ohňostroje

Hnědá border kolie má strach

Na Silvestra, o státních svátcích nebo při jiných událostech: Ohňostroj zářící na noční obloze je pokaždé fascinující podívanou. Bohužel většina psů to vidí jinak. Kňučí, neklidně pobíhají, třesou se a jsou z nich doslova uzlíčky nervů. Přečtěte si, jak svého psa na ohňostroj připravit a uklidnit ho.

Přelom roku je pro některé majitele psů skutečnou výzvou. Hlasité rachejtle, barevné ohňostroje a vybuchující petardy mohou rychle vyvést z klidu i odvážné psy. Někteří čtyřnozí mazlíčci reagují útěkem nebo hledáním útočiště u svého páníčka, jiní doslova panikaří. Nejí, nereagují, třesou se nebo panicky utíkají. Vykazuje-li pes tyto příznaky, měli byste zasáhnout a pomoci mu překonat strach a úzkost. Ale jakým způsobem psa uklidnit? Ohňostroj venku bohužel nelze vypnout stisknutím tlačítka.

Rychlá opatření proti strachu z ohňostroje

Doléhají k Vám zvuky prvních ohňostrojů a hodiny za malý moment odbijí půlnoc? Pak je již příliš pozdě na dlouhodobé terapie proti strachu z hlasitých zvuků. Nicméně i v této situaci můžete učinit některá opatření.

  • Psa připoutejte na vodítko

I na Silvestra potřebují psi svojí každodenní dávku pohybu na čerstvém vzduchu. Zůstat celý den doma není řešení. Aby procházka se psem proběhla v klidu a bez stresu, měli byste vyrazit během dne na klidnější místa. Zajeďte si například do lesa a vyhněte se velkým městům, kde se bouchání petard ozývá již od brzkých hodin.  Nicméně mějte psa stále na vodítku. Nikdy nevíte, kdy se ve Vaší blízkosti ozve hlasitý „výbuch“. Nikdy nepodceňujte riziko, že se pes lekne, uteče a už se nevrátí nebo vběhne na rušnou silnici.

  • Je čas jít domů

Jakmile se setmí, zvuky vybuchujících rachejtlí se ozývají stále častěji a intenzivněji. Je nejvyšší čas vzít psa domů. Pokud chcete oslavit příchod Nového roku venku, zůstaňte se svým psem a nenechávejte ho samotného v takto rozrušeném stavu. Zvláště úzkostliví psi, kteří se ve strachu odplíží do klidného koutku, potřebují Vaší blízkost a ochranu.

  • Zavřete okna a dveře a stáhněte rolety

Hlasité zvuky petard proniknou i tlustými domovními zdmi. Zavřené dveře a okna a stažené rolety pomohou ztlumit zvuky, které jsou pro psy neznámé a stresují je. Mnoho psů se takto uklidní. Také na záblesky na noční obloze reagují někteří psi podrážděně. Pokud nemáte na oknech rolety nebo žaluzie, zatáhněte alespoň závěsy.

  • Zapněte rádio nebo hudbu

Zavřete okna a zvuky petard a ohňostrojů se pokuste přehlušit jinými, pro psa známými zvuky. Pusťte si svou oblíbenou hudbu nebo zapněte rádio. Také zvuky televize, pračky nebo myčky nádobí mohou psa uklidnit. Ale nepřehánějte to s hlasitostí nebo psa rozrušíte ještě více.

  • Odpoutejte pozornost psa neobvyklými pamlsky

Psi, kteří ještě nepodlehli stresu, můžete rozptýlit přitažlivými vůněmi nebo oblíbenými pamlsky. Pes se bude koncentrovat na pachové a chuťové smysly a odpoutá pozornost od sluchových vjemů. Můžete například v bytě vytvořit pachovou stopu, kterou bude pes sledovat. Psi, kteří nemají v takové situaci chuť k jídlu, uvítají neobvyklé pamlsky, které běžně nedostávají a díky kterým na rušivé zvuky petard zapomenou.

  • Vyzařujte klid

To nejdůležitější ze všech opatření ale je: Buďte stále v klidu. Signalizujte svému psovi „všechno je v pořádku“. Ukažte mu, že zvuky venku jsou zcela normální. Pokud budete na reakce Vašeho psa sami reagovat hekticky a podrážděně, budou veškerá opatření zbytečná.

Hnědý labrador pod dekou © Magnus Pomm / stock.adobe.com

Hlazení zakázáno!

Podobně fatální, jako je propadnout panice, je psa hladit a mluvit na něj uklidňujícím způsobem. Slovům politování jako „Ty můj chudáčku“ „ Hluk brzy skončí“ pes nerozumí.  Spíše se hlazením a zvýšenou pozorností prohloubí jeho úzkost. I když je to těžké: Pokuste se strach psa ignorovat a chovat se pokud možno „normálně“. Samozřejmě se o svého psa starejte, ale nepřehánějte to s hlazením. Udělejte si pohodlí se svým psem na pohovce, povídejte si s rodinou, čtěte knihu, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo si dejte sklenku dobrého vína. Vaše blízkost a klidné chování dodají Vašemu psovi jistotu daleko více, než když budete zmateně pobíhat a mluvit s ním nervózně. Ukažte mu, že hluk není nic, co by Vás vyvedlo z míry.

Mohu psovi podat uklidňující léky?

Pokud všechna tato opatření selžou, sáhne celá řada majitelů psů po uklidňujících lécích. Je to pochopitelné, ale takové prostředky by měly být opravdu až tou poslední možností. Většina sedativ psa pouze znehybní, bez toho, že by eliminovala stres nebo jeho příčiny. Stav, kdy se psi nemohou hýbat a utéci před hlasitými zvuky, je ještě více vyděsí. Poraďte se nejdříve s Vaším veterinářem, zda takové léky Vašemu psovi opravdu pomohou. Také rostlinné přípravky se zklidňujícími účinky, jako jsou Bachovy květy nebo homeopatika (globulis), byste měli podávat pouze po konzultaci s veterinářem.

Lze vyléčit strach z ohňostrojů pomocí terapie?

Úzkostlivé stavy u psů lze léčit pomocí terapie – ať už se jedná o strach z osamění, strach z cizích lidí či zvířat nebo strach z hlasitých, cizích zvuků. Psi, kteří se do stavu úzkosti dostanou při zvucích ohňostroje, reagují většinou úzkostlivě i na jiné zvuky, jako je např. bouřka, sirény apod. Dobré je zjistit, proč psa tyto zvuky zneklidňují. Terapie pod vedením odborníka pomůže odhalit příčiny úzkosti a cíleně proti ní bojovat. Například narušený vztah v rodině může být spouštěčem fóbie z hlasitých zvuků, pokud si pes myslí, že musí převzít roli šéfa a ochránce, protože jeho páníček postrádá autoritu a jistotu.

Snížení citlivosti stiskem tlačítka

Další formou terapie může být snížení citlivosti pomocí CD se zvuky nebo odpovídajícími zvukovými soubory z internetu. Při této terapii se psovi pouštějí zvuky ohňostroje nejprve potichu a postupně se hlasitost zvyšuje. Pokud pes zůstane v této situaci klidný, pozitivně ho v tomto chování povzbuzujte. Pokud reaguje podrážděně a úzkostlivě, ignorujte ho. Tímto způsobem můžete postupně snížit citlivost psa na hlasité zvuky. Tato metoda vyžaduje čas, a proto byste měli s terapií začít již několik týdnů před oslavami Silvestra.

Další opatření proti strachu

Kromě výše uvedených možností existuje ještě celá řada dalších metod, které pomohou psovi překonat strach z ohňostrojů. I přesto, že jsou některé metody kontroverzní a úspěch není vždy zaručen, stojí za to, se na některé z těchto alternativních metod podívat. Existují například rozprašovače, spreje nebo obojky, které rozprašují uměle vyrobený uklidňující feromon, který vylučují feny a který psy uklidňuje. Někteří trenéři zase pracují s TTouch-metodou, kterou vyvinula kanaďanka Linda Tellington-Jones. Speciálními dotyky rukou uvolníte napětí zvířete a spustíte procesy samouzdravení. Částečně se využívají také obvazy, které dodávají psovi pocit bezpečí a stability. Na podobném principu je založen také tzv. „Thundershirt“. Pevná látka se omotá kolem těla psa. Jemný, kontinuální tlak působí na některé psy uklidňujícím způsobem.  Někteří majitelé psů sáhnou v nejvyšší nouzi po alkoholu – ne pro sebe, ale pro psa!  Například jedna až dvě lžíce vaječného likéru učiní u středně velkého psa zázraky. Ale pozor – příliš alkoholu způsobí více škody než užitku.

A co při dalším přelomu roku?

I přes všechna opatření čekají mnozí majitelé psů na příchod Nového roku s napětím. I přes to, že byl jejich mazlíček při oslavách v klidu, jistě si příchod Nového roku moc neužíval. Hlasité petardy, shon celé rodiny a vypjatá atmosféra nedělají žádnému psovi dobře. Třeba se rozhodnete nadcházející oslavy Nového roku strávit na místě, kde je z důvodu ochrany přírody zakázáno bouchání petard a ohňostrojů. Koneckonců ticho léčí!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.