Čtverzubci

čtverzubec

Rodina čtverzubcovití (Tetraodontidae) zahrnuje 25 rodů s asi 200 druhy. Nejmenší z nich, trpasličí ryba (Carinotetraodon travancoricus), měří jen dva centimetry, největší ryba (Arothron stellatus) dorůstá až 1,20 m. Ryba čtverzubec je reprezentant vysoce vyvinutých kostnatých ryb.

Vzhled čtverzubců

Tvar těla čtverzubce je kulatá jako míč a tak se značně liší od jiných ryb. Čtverzubci jsou kulatí a houževnatí, s výraznou hlavou a očima. Jejich tlama připomíná zobák. Má dvě řady zubů v horní a spodní čelisti.

žlutý čtverzubec

Pohybuje se díky hrudním ploutvím dopředu, dozadu, ocasní ploutev má jen omezený účinek na pohyb. Čtverzubci nemají pevné ploutve. Vzhledem k tomu, že čtverzubci se díky bočním ploutvím pohybují téměř jako helikoptéra, jsou pro chovatele vzrušujícími studijními předměty – fascinují je především skutečnost, že velmi rychle mění pohyb vpřed a vzad.

Nejznámější druhy čtverzubců

Běžné druhy vhodné pro akvaristiku:

  • Čtverzubec amazonský (Colomesus asellus)
  • Čtverzubec hnědý (Tetraodon miurus)
  • Čtverzubec skvrnoocasý (Tetraodon biocellatus)
  • Čtverzubec trpasličí (Carinotetraodon travancoricus)

Čtverzubec (Tetraodon kretamensis) se jen obtížně rozpoznává od čtverzubce zeleného (Tetraodon nigroverides) a proto se v některé literatuře neuvádí jako samostatný druh.

Čtverzubci se rodí ve sladkovodních řekách, přičemž dospělci žijí v brakických vodách a útesových mořích. Proto jsou komerčně dostupnější mořští čtverzubci než vzácní sladkovodní čtverzubci. Sladkovodní čtverzubec kropenatý (Tetraodon palembangesis) je velmi agresivní a může se snadno nafouknout. Čtverzubec kropenatý je ryba o velikosti asi 6 cm a jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů. Ve volné přírodě se vyskytuje ve sladké a brakické vodě, ale měla by být chována v akváriu s brakickou vodou, protože ve sladké vodě je náchylnější k chorobám. Je dobrým hubitelem šneků.

Čtverzubec amazonský (Colomesus asellus) také žije ve sladké vodě a je ideální pro společenské akvárium. Tyto 8 cm neagresivní ryby zůstávají poměrně malé. Pozor nezaměňovat s Colomesus psittacus, protože tato ryba žije v brakické vodě a je mnohem větší až 30 cm. Čtverzubec amazonský pochází z Jižní Ameriky z Amazónie.

Tetraodon cochinchinensis jsou atraktivní ryby, které žijí ve sladké vodě, ale mají velmi vysoké nároky na akvárium. Bohužel je velmi agresivní a může být držen pouze ve velkém, dobře strukturovaném bazénu. Je doma v Kambodži, Thajsku a Vietnamu.

Čtverzubčí jed

Většina druhů čtverzubců je jedovatá a nevhodná k jídlu. Je tedy jedním z nejvíce jedovatých mořských tvorů. Jeho vnitřnosti obsahují neurotoxický tetrodotoxin, který paralyzuje a v krátké době může způsobit smrt udušením při plném vědomí. Neurotoxiny používají zvířata výhradně k obraně. Jed nevytváří čtverzubci, ale bakterie, které přijímá s jídlem. Akumuluje se v játrech a gonádách. Koncentrace jedu se může značně lišit od jedince k jedinci a je nejvyšší v době rozmnožování.

Přirozený domov čtverzubců

Jejich domovem jsou tropické slané vody na pobřeží Afriky, střední a jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Indie. Tam žijí na korálových útesech a mořských loukách. Pouze několik málo druhů se vyskytuje v brakických nebo sladkých vodách.

Přirozená potrava čtverzubců

Zvířata jsou plachá a vyhýbají se lidem. Nicméně pokud se cítí ohroženi, mohou kousnout. Díky svým silným zubům mohou snadno rozkousat tvrdé skořápky krabů, mušlí nebo korálů. Čtverzubec se živí nejen šneky, ale také červy a houbami. Přerušovaným čerpáním vody mohou pohotově zlikvidovat kořist skrytou v písku. Čtverzubci se často pohybují pomalu, ale jsou extrémně pohybliví. Pokud se objeví nebezpečí, mohou ryby výrazně zvýšit svůj objem. Svými silnými svaly pumpují vodu z ústní dutiny do zvětšeného žaludku na břišní straně. Současně trny, které jsou jinak nakloněné k tělu, utvoří hřebeny, které zastaví další zvířata. Takže získají vynikající ochrannou pozici. Dokonce i dravci nedokážou sníst čtverzubce. Mořský vědec Jacques Cousteau zjistil, že čtverzubci se nafouknou dokonce i v ústech dravých ryb, jako jsou žraloci, a uvíznou tam, což způsobí, že se nepřítel udusí. Když čtverzubec čerpá vodu do žaludečního vaku, může se brzy se udusit. Lidé by proto neměli schválně provokovat čtverzubce, protože to znamená pro zvířata obrovský stres.

nafouknutý čtverzubec

Potrava čtverzubce v akváriu

Čtverzubci jsou potravní specialisté, takže jejich krmení je spojeno s určitým úsilím. Šneci jsou základní potravou mnoha druhů čtverzubců. Čtverzubci svými zuby rozkoušou vedle šneků, zejména mušle a korýše. Pokud se vám nelíbí brát hlemýždě do rukou nebo jste tím přímo znechucení, neměli byste čtverzubce vůbec chovat. Stále rostoucí zuby ryb vyžadují tvrdé jídlo, aby se obrušovaly. V opačném případě by zvířata nemohla zavřít ústa a mohla by vyhladovět. Důležité je také, aby voda v akváriu splňovala potřeby zvířat. Čtverzubci zřídka kdy přijímají vločkové krmivo. Místo toho raději jí zmraženou potravu a živé jídlo. Jako krmivo se doporučuje směs krillu, slávek, artemií a jiných malých korýšů, stejně jako larvy komárů a hmyzu. Některé druhy jí dokonce ryby. Čtverzubce byste neměli chovat společně s okouny, protože v této společnosti jsou plaší a nekrmí se.

Chov čtverzubců v akváriu

V závislosti na druhu musí být čtverzubci chováváni v mořské vodě, brakické vodě nebo ve sladkovodních akváriích. Čtverzubci nejsou vhodné řešení proti šíření hlemýžďů v akváriu, a to i přesto, že se toto řešení často propaguje. Spíše byste měli vyšetřit příčinu intenzivního šnečího útoku. Příčinou přemnožení bývá často překrmování. Ideální teplota vody pro správný chov čtverzubce je mezi 22 ° C a 28 ° C. Hodnota pH by měla být 6,0 – 7,5 a tvrdost vody 5 – 15 ° dGH. Při chovu ve sladké vodě, je ideální neutrální pH a stupeň tvrdosti od 8 do 15dGH. Na začátku je vhodné chovat méně náročné druhy jako je čtverzubec skvrnitý. Také druhy čtverzubec amazonský (Colemesus asellus) a čtverzubec trpasličí (Carinotetraodon travancoricus) jsou povařovány za celkem bezproblémové. Chovejte zvířata v jednodruhovém akváriu a vytvořte oddělený chov hlemýžďů nebo je sbírejte venku (například pomocí pastí na slimáky). Ryby potřebují mnoho úkrytů. Na dno je vhodný písek, protože většina druhů se do něj ráda zahrabává. Vzhledem k tomu, že jejich chování s ostatními druhy bývá problematické, většina chovatelů je chová odděleně.

Nejsou to ryby vhodné pro začátečníky. Než si troufnete na tuto exotiku, měli byste mít již zkušenosti s jinými rybami. Praxe je velkou výhodou protože, tato zvířata jsou velice náročná. Čtverzubci jsou vždy přizpůsobeny svému stanovišti, takže složení vody je rozhodující pro prosperitu Vaší ryby. Brakická ryba, která je chována ve sladké vodě směřuje nevyhnutelně k atrofii. Také existují druhy, které migrují mezi mořskou, brakickou a sladkou vodou, například Tetraodontidae fluviatilis a Tetraodontidae biocellatus. Zde se doporučují kolísavé koncentrace soli, nejsou však naprosto nezbytné. Zvířata chována v čisté sladké vodě atrofují a stávají se náchylná k plísňovým chorobám očí. Pokud mají být zvířata chována s výkyvy salinity, je třeba poznamenat, že obsah kyslíku ve sladké vodní fázi je vysoký, způsobený silnějším pohybem povrchu vody nebo difuzorem na vodním filtru.

Zdraví a délka života čtverzubců

Čtverzubci nejsou přecitlivělí, ale mohou reagovat na rušivé vlivy a špatné životní podmínky apatií. Konstrukce akvária je rozhodující pro chov čtverzubců. Věkem stále agresivnější čtverzubec zelený potřebuje dobře zarostlé akvárium o délce nejméně 120 m, s úkryty a spoustu volného prostoru. Krmení hlemýžďů při chovu čtverzubců je nenahraditelné, jinak okusují ploutve ostatních ryb, aby si obrousili zuby. Při vhodném chovu se někteří čtverzubci mohou dožít až 20 let. Trpasličí ryby se v průměru dožívají pět let. Tohoto věku však dosahují jenom při dobré kvalitě vody a kvalitní potravě. Pokud jejich břicho zčerná, indukuje to nějaký problém. Čtverzubec skvrnoocasý má, stejně jako mnoho jiných druhů čtverzubců, intenzivní metabolismus. Pokud není voda dostatečně filtrována, zhoršuje se její kvalita a ryby onemocní.

Kde můžeme čtverzubce koupit

Čtverzubce můžeme koupit v různých kamenných obchodech a na internetu. Ve většině obchodů jsou nabízeny čtverzubci rodu Carinotetraodon, Tetraodon a Colomesus. Tyto ryby mohou být dobře chovány v akváriu. Brzy se zabydlí a rychle si zvyknou na rytmus krmení. Ve skupinách můžou mít odlišné chování. Pro některé druhy má brakická voda příznivý vliv na délku života. Některé druhy a poddruhy se specializují na sladkovodní vodu, ale většina komerčně dostupných čtverzubců jsou brakické ryby. Své mládí strávili ve sladké vodě, později se přestěhovali do brakické vody. V brakické nebo v mořské vodě sexuálně dozrají. Pro úspěšný chov několika druhů čtverzubců, musí být akvárium dobře postaveno a musí být dostatečně zarostlé. Druhově odlišný spolubydlící musí být mírumilovný, ale může se bránit! Větší druhy čtverzubců vyjdou s pancéřníkem oranžovobřichým nebo s duhovkami a s Metynnis. Menší druhy vyjdou s živorodkami a s dániemi.

Všechny produkty spojené s akvaristikou, jako jsou akvária, dekorace do akvárií nebo filtry najdete na zoohitu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.
9 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.
3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.