Antikoncepce pro kočky: jaké jsou možnosti?

Kočka na bílém pozadí

Existuje mnoho důvodů, proč kočce v zabřeznutí zabránit.

Jak kočky chránit?

Kočky jsou úžasná stvoření. Komu nezaplesá srdce při pohledu na malá, choulící se koťátka? Ovšem zároveň žijeme v době přeplněných útulků pro zvířata. Proto si je mnoho majitelů koček vědomo toho, že existuje nespočet důvodů, proč kočce v zabřeznutí zabránit. Kastrace provedená veterinářem je jedním z nejčastěji prováděných ochranných opatření. Toto řešení ovšem nejde vzít zpět. Naštěstí existují i jiné způsoby, které mohou kočky na určitou dobu chránit, například antikoncepce pro kočky.

Sterilizace a kastrace koček

Před pár lety bylo běžné, že se kocouři kastrovali a kočky sterilizovaly. Při sterilizaci byly přerušeny vejcovody, ale hormonální rovnováha kočky zůstala neporušena. Kočka se tedy i nadále mrouskala. Zabřeznout sice nemohla. Zažívala však každých pár měsíců očekávání potomstva. Základní potřeby jako příjem potravy a návštěva toalety upadaly vlivem touhy po partnerovi v zapomnění.

Riziko nádoru u intaktních jedinců stoupalo. A také pro chovatele byla tato doba nervy drásající a po všech směrech náročná. Pokud vlivem sterilizace nedošlo k oplodnění, celý cyklus se zopakoval, a to zpravidla již po 9 dnech. Kočka se mohla mrouskat neustále.

Kastrace je tedy jedna z lepších, zdravějších alternativ, pokud chcete zabřeznutí zabránit. Kastrace je operativní zákrok – stejně jako sterilizace. Vaječníky nejsou jen přerušeny, nýbrž odstraněny. Tak zůstávají hormony v rovnováze a mrouskání se vytrácí. Kastrace je ovšem zásahem nevratným. Hormonální preparáty dávají chovatelům možnost, jak mrouskání kočky dočasně potlačit a zabránit potenciálnímu zabřeznutí.

„Antikoncepční pilulky“ pro kočky

Antikoncepce pro kočky existuje! Tablety dokáží potlačit cyklus Vaší kočky, zabraňují mrouskání a tím i potenciálnímu zabřeznutí. V závislosti na přípravku jsou tablety podávány většinou nikoli denně, ale týdně.

Jelikož se prášky podávají spolu s krmivem, je nezbynté dohlédnout na to, aby kočka tabletu opravdu snědla. Zvracení chlupů nebo průjem můžou účinek pilulky oslabit.

Antikoncepční injekce pro kočky

Dalším prostředkem, jak kočku chránit, je injekce. Ty jsou aplikovány veterinářem. Což znamená, že kočka musí pravidelně absolvovat návštěvy na veterině.

Injekce jsou vhodným prostředkem především pro chovatele, kteří potřebují kočku chránit pouze v určitém období. Můžete si být jistí, že kočka opravdu tu danou dávku hormonů do těla dostane a tam i zůstane. U tablet tuto jistotu nemáte. Nicméně mnoho chovatelů poukazuje na vedlejší účinky, neboť preparát zasahuje do hormonálního prostředí zvířete.

Concept for Life All Cats 10+

  • Kontrola hmontnosti
  • Zdravé močové cesty
  • Zachování svalové hmoty
  • Redukce tvorby bezoárů

Má antikoncepce pro kočky vedlejší účinky?

Hormonální přípravky pravděpodobně mají vliv na výskyt rakovinotvorných buněk v těle zvířete. Jsou tedy vhodné k občasnému užívání, ovšem nikoli jako trvalé řešení.

Prášky i injekce mohou využít například ti chovatelé, kteří chtějí svému mazlíčkovi dopřát sezónu klidu. Pro chovatele, kteří chtějí kočku chránit trvale je nehormonální způsob ochrany mnohem vhodnější a samozřejmě i finančně méně nákladný.

Kastrace je sice zásahem do těla zvířete, ovšem určitě je mnohem šetrnější než podávání medikamentů. Na rozdíl od sterilizace potlačuje cyklus kočky a období hormonální nevyrovnanosti i nebezpečí neustálého mrouskání bude zcela pryč.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.