Kastrace kočky: vše, co potřebujete vědět

Kočka v náručí u veterináře

Sotva najdete na světě něco roztomilejšího než koťátka. Ale bohužel ne všechna koťata najdou pěkný domov. Když se kočky nekontrolovaně rozmnožují, je jejich potomkům prakticky předurčen bídný život. Kastrace kočky je způsob, jak předejít zbytečnému utrpení. Shrnuli jsme pro Vás, jak kastrace probíhá, co je třeba zvážit a jak se od ní liší sterilizace.

Proč kastrovat kočku?

Hlavním důvodem, proč nechat kočku vykastrovat, je samozřejmě prevence reprodukce. Většina koček pohlavně dospívá před dovršením prvního roku života. Pouze u některých čistokrevných koček to trvá o něco déle.

Proč je ale reprodukce takový problém? Je to dáno tím, že u koček jde rozmnožování velice rychle. Kočka může rodit v průměru dvakrát ročně. V jednom vrhu se rodí asi dvě až šest koťat.

Modelový příklad: Kočka rodí dvakrát ročně a pokaždé má šest koťat. To znamená, že jen ona sama za pět let porodí 60 zvířat. Pokud nyní předpokládáme, že všechny kočky přežijí a budou se dále rozmnožovat, toto číslo se znásobí. Teoreticky je to téměř 500 koček po třech letech a asi 20 000 po pěti letech! I když jsou tato čísla možná nadhodnocená: bohužel je nemožné najít pro všechna malá koťata pěkný domov.

Nechtěná koťata jsou často opuštěna, usmrcena nebo v lepším případě odvezena do útulků. Ty jsou na mnoha místech již beznadějně přeplněné. Kastrace koček a kocourů proto není „omezováním“ jejich práv, ale důležitým opatřením na ochranu zvířat.

Kdy nechat kočku vykastrovat?

Toto bohužel nelze obecně říci. Správná doba pro kastraci kočky závisí na různých faktorech. Rozhodující je samozřejmě individuální vývojový stupeň a plemeno. Váš veterinární lékař Vám rád pomůže najít vhodný čas právě pro Vaši kočku.

Kočky by obvykle měly být kastrovány nejpozději poté, co dosáhnou pohlavní dospělosti. K tomu dochází mezi šestým a osmým měsícem života. Existují však také raná a pozdní plemena koček.

V zásadě platí: nečekejte příliš dlouho! Jediná „schůzka“ Vaší venkovní kočky s nekastrovaným kocourem může stačit k tomu, aby se Vaší kočce narodil vrh koťat. Z tohoto důvodu byste měli svou dosud nevykastrovanou kočku pouštět ven pouze pod dohledem (pokud vůbec).

Je časná kastrace rozumná?

Často se provádí raná kastrace ve věku 8 až 14 týdnů. Tento postup je však dodnes velmi kontroverzně diskutován. Ve studiích byly zkoumány možné negativní účinky na zdraví předčasně vykastrovaných koček.

Závěr: z veterinárního hlediska nelze nic namítat proti časné kastraci. Zejména to platí pro místa, kde se vyskytují velké populace koček – například v útulcích. Tam je prevence nekontrolované reprodukce rozhodně na prvním místě. V domácnostech však tento postup není nezbytně nutný.

Jak probíhá kastrace koček?

Při kastraci veterinář odstraní kočce orgány nebo žlázy produkující hormony. Za tímto účelem se kocourům otevře šourek malým řezem, podvážou se chámovody a cévy a poté se odstraní varlata.

U kočky je postup složitější než u kocoura. K odstranění vaječníků je třeba otevřít břišní stěnu.

Nezřídka veterinář odstraní také dělohu. To platí zejména v případě, kdy je doba kastrace již velmi pozdní. Tato operace není složitá, ale je invazivnější (a dražší) než kastrace kocoura.

Pokud chcete nechat svou kočku vykastrovat, obraťte se na svého veterinárního lékaře. Jedná se o standardní postup, který provádí většina veterinářů.

Jaké komplikace mohou nastat?

Stejně jako při každém chirurgickém zákroku se i při kastraci a po ní mohou vyskytnout komplikace. Tři nejdůležitější body jsou:

  • Riziko anestezie: anestezie je vždy spojena s určitým rizikem. Veterinární lékař proto Vaši kočku před zákrokem důkladně prohlédne, aby zjistil, zda je anestezie možná.
  • Krvácení: cévy vaječníků nebo varlat jsou během zákroku podvázány tzv. ligaturami. Teoreticky může takový podvaz nepozorovaně vyklouznout a může dojít ke krvácení. To je další důvod, proč byste měli svou kočku po zákroku pečlivě pozorovat. Pokud je velmi apatická, je lepší ji znovu vzít k veterináři.
  • Olizování ran: kočky mají od přírody potřebu doslova si lízat rány. Abyste tomu předešli, dostane Vaše kočka od veterináře buď límec, nebo body. Kvůli ostrým papilám na kočičím jazyku by si jinak Vaše kočka mohla stehy odstranit. Rána by se v takovém případě musela znovu zašít. Bakterie v kočičí tlamě také vedou k infekcím ran. Proto body nebo límec kočce nesundávejte, dokud nebudou stehy odstraněny.

Co musím před operací zvážit?

Operace se provádí v narkóze, proto je nutné přivést kočku k veterináři nalačno. Devět až dvanáct hodin před kastrací nesmíte kočce podávat žádné krmivo. Kočka však může pít vodu.

Je také důležité, aby Vaše kočka nebyla v době operace v říji. V opačném případě existuje zvýšené riziko pooperačního krvácení.

Kočka na střeše při měsíci

Výhody a nevýhody kastrace kočky: co se změní?

Pokud necháte svou kočku vykastrovat, budou ji provázet hormonální změny. To může mít vliv na její chování. Změní se chování kočky po kastraci? Vnímá majitel tyto změny spíše pozitivně nebo negativně? Odpovědi na tyto otázky se liší případ od případu.

Někdo je šťastný, když jeho mazlíček už – někdy doslova – neleze po zdech. Někdo považuje své zvíře po operaci za příliš líné. Také ne každá kočka reaguje na hormonální změny stejně.

Jedním z nejčastějších negativních účinků je snížená aktivita. Z toho důvodu jsou některé kočky po kastraci vnímány jako líné a pomalé.

Pozitivní vedlejší účinky kastrace koček

Kromě toho má kastrace kočky i některé pozitivní účinky:

  • Kastrované kočky jsou obvykle důvěřivější a vyrovnanější. V průměru mají dokonce delší průměrnou délku života než nekastrované kočky.
  • Obvykle jsou méně agresivní vůči ostatním kočkám a mají menší teritorium. U venkovních koček se tím snižuje nebezpečí nehod a počet rvaček s jinými kočkami.
  • Po kastraci se kočky již nedostávají do říje.
  • Nedochází k „trvalé říji“, která může nastat u nekastrovaných koček, pokud nedojde ke krytí. To vede k trvalému stresu a zvýšenému riziku onemocnění pohlavních orgánů.
  • Kocouři se obvykle zdržují značkování v domácnosti.
  • Onemocnění podmíněná pohlavím jsou méně častá nebo zcela vyloučená (například onemocnění dělohy, pokud je při kastraci rovněž odstraněna).
Dvě kočky na zidce

Na co je třeba dbát po kastraci koček?

Pokud je Vaše kočka vykastrovaná dopoledne, můžete si ji u veterináře vyzvednout obvykle večer. Kočka by měla mít k dispozici klidné a teplé místo. To ji umožní zcela se probrat z anestezie a nerušeně se zotavit.

Většina koček je po anestezii stále velmi omámená. Umístěte kočku na deku nebo do pelíšku na podlahu. Kočka by neměla odpočívat na židlích ani na pohovce. V opačném případě hrozí nebezpečí pádu, když se zvíře snaží pohybovat.

Bolest jako následek

Zejména u samic koček může trvat několik dní, než budou opět zcela bez bolesti. Kocouři se obvykle cítí dobře po jednom až dvou dnech.

Během této fáze však kočku pozorně sledujte. Pokud se vyskytnou nějaké komplikace, budete tak včas moci kontaktovat Vašeho veterináře.  Veterinář Vás pravděpodobně druhý den po zákroku zavolá na další návštěvu.

Správná strava po kastraci

Zákrok, jako je kastrace, ovlivňuje energetické potřeby kočky. Již dva dny po kastraci klesá bazální metabolismus, tj. potřeba kalorií, přibližně o 30 procent. V kombinaci s menším množstvím pohybu může Vaše kočka rychle získat nadváhu. Z tohoto důvodu se kastrace může negativně projevit na hmotnosti kočky. Je tudíž nutné věnovat větší pozornost správné výživě kastrované kočky.

Nemusíte však zcela měnit stravovací návyky své kočky. Stačí, aby porce byly o něco menší, a kočku pravidelně vážit. Pokud v týdnech nebo měsících po kastraci zaznamenáte nárůst hmotnosti Vaší kočky, je množství krmiva stále příliš velké.

Může být užitečné přejít na kočičí krmivo se sníženým obsahem kalorií. K dispozici je dokonce speciální krmivo pro kastrované kočky s výživovým profilem přizpůsobeným jejich specifickým potřebám.

Mimochodem, nenechte se zmást, pokud je speciální krmivo označeno jako "krmivo pro sterilizované kočky". Sterilizace se v tomto případě používá jako obecný termín; je to krmivo také pro kastrované kočky.

Kolik stojí kastrace kočky?

Samotná kastrace stojí podle sazebníku poplatků veterinárních lékařů nejméně 500 Kč za samce a 1000 Kč za samici. To se však týká pouze samotného zákroku. Kromě toho jsou zde náklady na (následná) vyšetření, anestezii a případné léky.

Velké rozdíly v celkových nákladech vznikají i kvůli dalším faktorům. Mezi ty patří například individuální náročnost operace nebo časová náročnost nebo počet lékařů a sester, kteří se na operaci podílejí.

mnoho koček na chodníku

Jaký je rozdíl mezi kastrací a sterilizací koček?

Mnozí majitelé koček mají v otázce kastrace a sterilizace koček zmatek. Označují oba pojmy totéž? Je kastrace určena pro kocoury a sterilizace pro kočky? A jak se obě opatření liší?

V podstatě můžete nechat vykastrovat nebo sterilizovat jak kocoura, tak kočku. Cílem obou postupů je učinit zvířata neplodnými – zabránit tak nechtěnému potomstvu. Kromě toho jsou možná rizika a náklady na oba zákroky stejné.

Sterilizace nemá vliv na produkci hormonů

Jaký je však rozdíl mezi kastrací a sterilizací kočky? Sterilizace spolehlivě zabrání plodnosti kočky tím, že se u samců přeruší chámovody a u samic se podvážou vejcovody. K oplodnění proto již nemůže dojít.

Kromě toho se pro zvířata nic nemění. Produkce hormonů, a tím i reprodukční pud, zůstávají stejné. Samozřejmě zůstává zachováno i veškeré související chování. Jako je například značení močí u samců nebo říje u samic.

Závěr: aby se zabránilo tomu, že kočky budou mít neustále koťata, jsou kastrace a sterilizace stejně účinné. Kastrace má však větší dopad na zvíře, a tedy i na majitele. Protože je narušena tvorba hormonů, je eliminována potřeba reprodukce. Díky tomu jsou zvířata méně stresovaná a agresivní.

Zkušení majitelé koček, útulky a veterinární lékaři většinou doporučují kastraci, protože je to „komplexní řešení“. Odstraňuje chování, které škodí zvířatům i lidem.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.