Problémy dýchacích cest u koček

Veterinář poslouchá dýchání kočky

Veterinář poslouchá dýchání nemocného kotěte

Kašle Vaše kočka nebo kýchá? Nebo snad má rýmu a hlasitě chrápe? Dýchací problémy nejsou ve světě koček ničím výjimečným. Onemocnění může mít mnoho příčin.

Jak kočka dýchá

Kočka má podobně jako lidé horní a dolní cesty dýchací. Nos, hrdlo a hrtan spadá k horním cestám dýchacím. Dýchací trubice a plíce řadíme k dolním cestám dýchacím.

Problémy dýchacích cest – symptomy

Mezi typické příznaky onemocnění horních cest dýchacích jsou kýchání, rýma chrapot a škytání. Onemocnění spodních cest se projevuje kašlem, dušností, potížemi s dechem a dýcháním s otevřenou tlamičkou. Všechny symptomy mohou být doprovázeny špatným celkovým stavem, horečkou či sníženým apetitem.

Příčiny

Častou příčinou potíží s dýchacími cestami u koček jsou alergie, cizí tělesa v dýchacích cestách, potíže s chrupem, parazité v plících nebo infekce. Dýchací problémy mohou být však průvodními jevy i jiných, vážnějších onemocnění, jako jsou problémy se srdcem. Proto je třeba tyto komplikace brát vždy vážně a neprodleně navštívit veterináře. To platí především v případě dušnosti nebo namodrale zbarvené sliznice – v takovém případě je nutné volat pohotovost, Veterinář vyloučí nebo potvrdí vážné život ohrožující onemocnění a identifikuji případnou příčinu problémů.

Černá kočka na bílé dece

Infekce

Častou příčinou onemocnění dýchacích cest je infekce, jako například rýma, která je vyvolána viry (herpesvirus, calicivirus) nebo bakteriemi (bordetella, chlamydien, mykoplasmen). Nejčastějším příznakem je tužší výtok z nosu, nemocná zvířata chraptí a jsou zřetelně oslabená. Přítomnost viru lze prokázat prostřednictvím vatového tampónu, péče spočívá v podpoře imunitního systému a zmírnění symptomů. Rýma je u koček vážné onemocnění, které by v každém případě mělo být konzultováno s veterinářem. V ideálním případě byste měli zvířata proti kočičí rýmě v koťákovském věku naočkovat.

I při zápalu plic se objevuje kašel, vynechávání dechu vedoucímu až k namodralému zbarvení sliznic a celkový špatný zdravotní stav provázený horečkou. Zápal plic je řešen širokospektrálními antibiotiky, které naordinuje veterinář a kočka je musí užívat po dobu mnoha týdnů nebo dokonce měsíců. Inhalování a rozpouštění hlenů může kočce onemocnění také ulehčit.

Astma u koček

Také kočky mohou trpět astmatem! Bronchitida se projevuje atakujícím, chronickým kašlem vedoucím až k dušnosti. Rentgenový obraz plic ukazuje typické změny. Tyto zdravotní problémy bývají léčeny kortizonem, který zmírňuje projevy a inhalace nebo speciální medikamenty mohou pomoci při dýchání.

Potíže se zuby

Problémy s chrupem mohou také stát za onemocněním dýchacích cest. Symptomy jdou od kašle přes dušnost až ke kýchání – pouze veterinář zpravidla dokáže stanovit přesnou diagnózu!

Parazité

Parazité jako jsou plicní červi se vyskytují především u volně žijících koček, které pojídají i hlemýždě. Můžou vyvolat příznaky zánětlivého onemocnění jako je chronický kašel, někdy však infekce probíhá i zcela bez příznaků. Plicní červivost lze prokázat rentgenovým vyšetřením nebo otestováním stolice. Léčba spočívá v podávání odpovídajících antiparazitik – často se jedná o opakované podávání. Doprovodné dýchací potíže se vytratí, ovšem pouze zřídka se podaří potřít i parazity. Proto je často nutné poškozené dýchací cesty cíleně léčit tak dlouho, dokud kočka není zase v pořádku.

Veterinář poslouchá dýchání kočky

Alergie u koček

Alergie u koček nejsou ničím vzácným. Pokud se potíže s dechem vyskytují pouze v určitém ročním období nebo při určitých situacích, může se jednat o alergii. Podobně jako jsou lidé alergičtí na pyl, prach, spory z hub nebo potraviny, můžou být alergické i kočky. Léčba závisí na příznacích, které zvíře vykazuje.

Cizí těleso

Pokud se v dýchacích cestách objeví stéblo trávy nebo jiné cizí těleso, může dojít k podráždění, které vyvolá kašel, kýchání nebo dávení. Většinou tato tělesa přistanou v nozdrách, ale mohou se posunout i dál do dutiny nosní, kde může vyvolat velké škody. Proto je zapotřebí rychle navštívit veterináře!

Polypy

Polypy jsou nezhoubné výrůstky na sliznici, které se objevují především u mladých koček. Bují v hrdle nebo při vyústění ušních kanálků, mezi typické symptomy patří výtok z nosu a chrčení. Veterinář dokáže polypy zvířeti odstranit, a to pod narkózou.

Vidíte: Dýchací problémy u koček mohou mít mnoho příčin, proto při nástupu příznaků vyhledejte veterináře, který dokáže stanovit přesnou diagnózu a dokáže kočku začít správně léčit.

Přejeme vašim kočkám hlavně pevné zdraví.

Chcete Vaši kočku potěšit? Podívejte se na nabídku hraček, kde si vybere i ta nejnáročnější kočička.

Nejlépe hodnocené články

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Proč kočky předou a jak to dělají?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře - a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.