Problémy dýchacích cest u koček

Veterinář poslouchá dýchání kočky

Veterinář poslouchá dýchání nemocného kotěte

Kašle vaše kočka nebo kýchá? Nebo snad má rýmu a hlasitě chrápe? Dýchací problémy nejsou ve světě koček ničím výjimečným. Onemocnění může mít mnoho příčin.

Jak kočka dýchá

Kočka má podobně jako lidé horní a dolní cesty dýchací. Nos, hrdlo a hrtan spadá k horním cestám dýchacím. Dýchací trubice a plíce řadíme k dolním cestám dýchacím.

Problémy dýchacích cest – symptomy

Mezi typické příznaky onemocnění horních cest dýchacích jsou kýchání, rýma chrapot a škytání. Onemocnění spodních cest se projevuje kašlem, dušností, potížemi s dechem a dýcháním s otevřenou tlamičkou. Všechny symptomy mohou být doprovázeny špatným celkovým stavem, horečkou či sníženým apetitem.

Příčiny

Častou příčinou potíží s dýchacími cestami u koček jsou alergie, cizí tělesa v dýchacích cestách, potíže s chrupem, parazité v plících nebo infekce. Dýchací problémy mohou být však průvodními jevy i jiných, vážnějších onemocnění, jako jsou problémy se srdcem. Proto je třeba tyto komplikace brát vždy vážně a neprodleně navštívit veterináře. To platí především v případě dušnosti nebo namodrale zbarvené sliznice – v takovém případě je nutné volat pohotovost, Veterinář vyloučí nebo potvrdí vážné život ohrožující onemocnění a identifikuji případnou příčinu problémů.

Kočka na dece
© photopixel / stock.adobe.com

Častou příčinou onemocnění dýchacích cest je infekce, jako například rýma, která je vyvolána viry (herpesvirus, calicivirus) nebo bakteriemi (bordetella, chlamydien, mykoplasmen). Nejčastějším příznakem je tužší výtok z nosu, nemocná zvířata chraptí a jsou zřetelně oslabená. Přítomnost viru lze prokázat prostřednictvím vatového tampónu, péče spočívá v podpoře imunitního systému a zmírnění symptomů. Rýma je u koček vážné onemocnění, které by v každém případě mělo být konzultováno s veterinářem. V ideálním případě byste měli zvířata proti kočičí rýmě v koťákovském věku naočkovat.

I při zápalu plic se objevuje kašel, vynechávání dechu vedoucímu až k namodralému zbarvení sliznic a celkový špatný zdravotní stav provázený horečkou. Zápal plic je řešen širokospektrálními antibiotiky, které naordinuje veterinář a kočka je musí užívat po dobu mnoha týdnů nebo dokonce měsíců. Inhalování a rozpouštění hlenů může kočce onemocnění také ulehčit.

Také kočky mohou trpět astmatem! Bronchitida se projevuje atakujícím, chronickým kašlem vedoucím až k dušnosti. Rentgenový obraz plic ukazuje typické změny. Tyto zdravotní problémy bývají léčeny kortizonem, který zmírňuje projevy a inhalace nebo speciální medikamenty mohou pomoci při dýchání.

Problémy s chrupem mohou také stát za onemocněním dýchacích cest. Symptomy jdou od kašle přes dušnost až ke kýchání – pouze veterinář zpravidla dokáže stanovit přesnou diagnózu!

Veterinář poslouchá dýchání kočky

Parazité jako jsou plicní červi se vyskytují především u volně žijících koček, které pojídají i hlemýždě. Můžou vyvolat příznaky zánětlivého onemocnění jako je chronický kašel, někdy však infekce probíhá i zcela bez příznaků. Plicní červivost lze prokázat rentgenovým vyšetřením nebo otestováním stolice. Léčba spočívá v podávání odpovídajících antiparazitik – často se jedná o opakované podávání. Doprovodné dýchací potíže se vytratí, ovšem pouze zřídka se podaří potřít i parazity. Proto je často nutné poškozené dýchací cesty cíleně léčit tak dlouho, dokud kočka není zase v pořádku.

Alergie u koček nejsou ničím vzácným. Pokud se potíže s dechem vyskytují pouze v určitém ročním období nebo při určitých situacích, může se jednat o alergii. Podobně jako jsou lidé alergičtí na pyl, prach, spory z hub nebo potraviny, můžou být alergické i kočky. Léčba závisí na příznacích, které zvíře vykazuje.

Pokud se v dýchacích cestách objeví stéblo trávy nebo jiné cizí těleso, může dojít k podráždění, které vyvolá kašel, kýchání nebo dávení. Většinou tato tělesa přistanou v nozdrách, ale mohou se posunout i dál do dutiny nosní, kde může vyvolat velké škody. Proto je zapotřebí rychle navštívit veterináře!

Polypy jsou nezhoubné výrůstky na sliznici, které se objevují především u mladých koček. Bují v hrdle nebo při vyústění ušních kanálků, mezi typické symptomy patří výtok z nosu a chrčení. Veterinář dokáže polypy zvířeti odstranit, a to pod narkózou.

Dýchací problémy u koček mohou mít mnoho příčin, proto při nástupu příznaků vyhledejte veterináře, který dokáže stanovit přesnou diagnózu a dokáže kočku začít správně léčit.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Přejeme vašim kočkám hlavně pevné zdraví.

Chcete vaši kočku potěšit? Podívejte se na nabídku hraček, kde si vybere i ta nejnáročnější kočička.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.