Pozdní věk kočky: jak rozpoznat příznaky stáří This article is verified by a vet

Stáří u koček

Příznaky stáří u koček jsou různé.

Dělá Vám starosti, že Vaše stárnoucí kočka již neslyší na své jméno? Nebo se divíte, proč nemůže najít misku s krmivem? Vysvětlíme Vám, jak včas rozpoznáte pozdní věk kočky. S ohledem na stáří kočky můžete Vašemu tygříkovi umožnit vést dlouhý a zdravý život.

Jak dlouho žijí kočky?

Kočky se dožívají v průměru 15 let. Některé z nich se ale mohou dožít o několik let více.

Kolika let se kočka skutečně dožije, závisí na jejích genech a způsobu života. A samozřejmě na tom, jak se u ní projevují příznaky stárnutí. Čím zdravěji kočka žije, tím je pravděpodobnější, že se příznaky stárnutí budou rozvíjet pomaleji. Faktem je, že podvýživa, nedostatečná výživa nebo základní onemocnění mohou délku života zkrátit.

Zajímavost: Podle Guinnessovy knihy rekordů byla nejdéle žijící kočkou světa kočka jménem „Creme Puff“, která se dožila 38 let. To je ale samozřejmě absolutní výjimka.

Pozdní věk kočky: typické známky

Staré kočky vykazují ve srovnání s mladšími jedinci určité známky pokročilého věku. Ty se vyskytují u koček od sedmi let. Jsou rozděleny na rozpoznatelné vnější znaky a změny v chování:

Tělesné změny

Častým znakem stáří u koček je šedobílé zbarvení srsti, zejména kolem hlavy. Matnější srst, která ztrácí svůj lesk, často značí pokročilý věk kočky.

Kvůli stáří také často vypadá srst koček plstnatě, protože kočky již nemohou ve stáří provádět dostatečnou péči o svou srst.

Rovněž si lze stále více všimnout, že kočce ubývají svaly a držení těla se stává nestabilnějším. Základní onemocnění, která se často ve stáří vyskytují (např. opotřebení kloubů), mohou mít také negativní dopad na vnější vzhled.

Změny chování

Je normální, že se kočky chovají jinak, když jsou staré. Odlišné chování není způsobeno nemocí, jednoduše ke stárnutí patří:

  • zmatené bloumání kvůli ztrátě zraku a sluchu
  • náhlé močení v domácím prostředí
  • zvýšená únava
  • ztráta paměti
  • snížená potřeba krmení a pití
Pozdní věk kočky © Mahlebashieva / stock.adobe.com
Pozdní věk kočky lze poznat nejen na pohled, odráží se také v chování.

Je možné předcházet stařecké sešlosti u koček?

Věk kočky je ovlivněn dvěma faktory: faktory prostředí a geneticky zděděným věkem. Genetický faktor lze ovlivnit pouze cíleným chovem. Délku života svého chlupatého přítele však můžete zvýšit díky zdravému životnímu stylu. Tím také ovlivníte projevy stárnutí u kočky.

Správná výživa

Kočky jsou masožravci a potřebují vysoký obsah bílkovin. Je také nezbytné kočkám dodávat vitamín A a taurin. Tělo kočky si tyto dvě látky neumí samo vyrobit. Arginin nebo kyselina arachnidonová jsou také živiny, které jsou důležité pro zdravou výživu a vysoký věk Vaší kočky.

Dostatečný pohyb

Pohyb je pro zdravý život koček zásadní – to je známé již dlouho. Pohyb nemusí vždy znamenat vrcholové sportovní výkony. Pokud se Vaše kočka toulá po okolí, obvykle má pohybu dostatek. Pokud však máte doma pohodlného domácího tygříka, můžete ho k pohybu motivovat pomocí hraček nebo zajímavých překážek. Tímto způsobem můžete zabránit předčasnému stárnutí Vaší kočky.

Pravidelné zdravotní kontroly

Mnoho starších koček trpí systémovými chorobami, jako je cukrovka nebo problémy s ledvinami. Onemocnění kloubů, jako je osteoartróza, jsou u starých koček také běžná. Doporučujeme pravidelně navštěvovat veterináře, abyste mohli tato onemocnění identifikovat a co nejdříve léčit. Veterinář může Vaší staré kočce pomoci, například tím, že jí podá léky proti bolesti.

Prostředí bez stresu

Na rozdíl od dospělých koček mají staré kočky slabší imunitní systém. Pokud jsou navíc ve stresu, jsou ještě více náchylné k infekcím a jiným chorobám. Za takových podmínek se může věk kočky projevit dříve.

Zajistěte pro kočku prostředí bez stresu, vyhněte se příchodu nových zvířat nebo hlasitým oslavám. Pokud je to nevyhnutelné, můžete zvážit opatření ke zmírnění stresu, jako je použití feromonů.

Hlavolamy

Je normální, že se paměť koček s věkem zhoršuje. Přesto můžete tento vývoj trochu zpomalit tím, že kočce nabídnete hlavolamy. Hledání a dobývání pamlsků nebo nabídka interaktivních hraček může výkon mozku posílit.

Co s sebou přináší pozdní věk kočky?

Každá živá bytost se skládá z miliard buněk. V závislosti na typu buňky mají v těle specifickou funkci. Rozdělují se, množí a nahrazují buňky, které již odumřely.

V mladém věku jsou tělesné buňky stále velmi vitální. S přibývajícím věkem však postupně ztrácejí funkčnost a životnost. Tehdy začíná u koček stárnutí.

Stává se také, že funkčnost ztrácejí některé orgány. Týká se to především ledvin, jater a mozku. Pokročilý věk kočky se projevuje podobným způsobem i u dalších orgánů. Jejich snížená funkce pak vede například k poruchám sluchu nebo zvýšenému močení.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.