Selhání ledvin u koček

Kočka na vyšetření u veterinární lékařky

Kočka na vyšetření u veterinární lékařky

Ve stáří kočky trpí tzv. chronickým onemocněním ledvin (chronic kidney didease, CKD), někdy označovaným jako chronická renální insuficience. Jedná se o dlouhodobé poškození ledvin, konkrétně o sníženou schopnost koncentrace. Nemoc postupuje a poškození je nenapravitelné.Kočka vykazuje příznaky, jako zvracení, únava nebo život ohrožující nerovnováha elektrolytů teprve až po několika měsících od určitého stupně poškození ledvin.

Funkce a struktura ledvin

Ledviny slouží kočce jako centrální orgán pro rovnováhu vody a elektrolytů a pro vylučování toxických metabolických produktů močí. Mají tvar fazole a jsou umístěny na vrcholu břišní dutiny kočky. Na rozdíl od psů leží ledviny u koček přibližně ve stejné úrovni. Tento vysoce prokrvený orgán se skládá z povrchového ledvinového pouzdra, ledvinové kůry a ledvinové dřeně. V rámci těchto struktur existuje celá řada funkčních jednotek (nefronů), které se skládají z ledvinových tělísek (glomerul), ledvinové kůry a ledvinových kanálků (tubulů) ledvinové dřeně. Konečně v dolní části ledvin je ledvinová pánvička, která shromažďuje produkovanou moč a odvádí ji do močovodu k močovému měchýři.

Jak dochází k selhání ledvin u koček?

Široká škála chorob a podnětů může kočičí ledviny poškodit do té míry, že dojde k akutní (náhlé) nebo častěji chronické (dlouhodobé) renální nedostatečnosti:

 • Dědičná a získaná onemocnění ledvin: geneticky podmíněné cysty, nádory ledvin nebo okolních orgánů (např. nadledvinek), autoimunitní onemocnění, ledvinové kameny, poruchy oběhu (ischémie)
 • Infekční příčiny (např. infekční peritonitida koček FIP)
 • Toxické látky (např. rostliny, léky, pesticidy, těžké kovy)
 • Jednostranné krmení s příliš vysokým podílem fosforu

Příznaky: jak u kočky poznat selhání ledvin?

Zejména starší kočky jsou náchylné k onemocněním ledvin. Je to způsobeno kompenzační schopnosti ledvin. Jsou-li ledviny poškozeny, fungují bez omezení až do určitého stupně poškození funkčních jednotek (přibližně 75 %). Pokud dojde k překročení této prahové hodnoty a poškozených nefronů je příliš mnoho, kočka začne vykazovat příznaky. Obvykle se tak stává až ve vyšším věku. Často jsou pozorovány následující symptomy:

 • Zhoršený celkový stav: únava, neochota k pohybu, ztráta chuti k jídlu a hubnutí
 • Díky matné srsti působí kočka zanedbaně
 • Zvýšené nutkání močit a dehydratace
 • Kolísání rovnováhy elektrolytů (např. zvýšená koncentrace draslíku v krvi): nepravidelný srdeční rytmus
 • Zadržování vody (otoky)
 • Hypertenze a výsledná slepota u kočky
 • Snížení vylučování toxických metabolitů, např. amoniaku, může vést ke známkám otravy, jako je zvracení, průjem a zapáchající dech
 • Na následky selhání ledvin mohou kočky zemřít

Jaké diagnostické možnosti existují?

Je známo, že kočky jsou zvláště náchylné k onemocnění ledvin. Proto je obzvláště důležité navštívit veterináře v rané fázi, pokud se vyskytnou výše popsané příznaky.

Informace o prvním výskytu klinických příznaků, stavu očkování nebo možném příjmu toxických látek usnadní rozpoznání onemocnění.

Pokud je během návštěvy veterinárního lékaře vážně zhoršený celkový stav kočky nebo pokud již zvíře vykazuje akutní život ohrožující příznaky, jako je srdeční arytmie, je nutný okamžitý zásah veterinárního lékaře. V takovýchto případech je nedostatek elektrolytů a tekutin doplněn infuzemi.

Následuje speciální vyšetření ledvin, které začíná prohmatáním (palpací) ledvin v horní části břicha. Zde může veterinární lékař již detekovat citlivost na bolest a abnormální strukturální změny v ledvinách, jako jsou rozdíly ve velikosti nebo tvaru. Tyto lze poté podrobněji zkoumat pomocí zobrazovacích zařízení (např. rentgen nebo ultrazvuk). Na rozdíl od strukturálních změn může být funkce ledvin stanovena pouze pomocí speciálních krevních a močových testů, jejichž výsledky mohou klasifikovat proces onemocnění na akutní nebo chronické selhání ledvin. Jedná se zejména o následující parametry:

 • v krvi: látky vyskytující se v moči (např. kreatinin, močovina, SDMA), elektrolyty (např. draslík), překyselení krve (acidóza)
 • v moči: specifická hmotnost moči (míra koncentrační schopnosti ledvin), obsah bílkovin

Jak lze léčit selhání ledvin u koček?

Léčba selhání ledvin je rozdělena na ledvinovou dietu a podpůrná opatření:

Ledvinová dieta

Kvalitu života koček s onemocněním ledvin lze zlepšit vyváženým a k ledvinám šetrným krmivem. Cílem těchto diet je snížit toxické metabolické produkty v těle a kompenzovat nedostatky elektrolytů a vitamínů pomocí následujícího složení:

 • Nízký obsah fosforu a přípravků, na které se fosfor váže
 • Bohaté na snadno stravitelné proteiny
 • Vysoký obsah uhlohydrátů
 • Nízký obsah soli (proti vysokému krevnímu tlaku)
 • Přidání vitamínů (např. D, B) a vysoce kvalitních mastných kyselin (např. omega-3 mastných kyselin)

Důležité: Veterinární lékař by měl vždy vyšetřit krev nemocné kočky. Dokud se krevní hodnoty nezlepší, ledvinová dieta by neměla být přerušena. Kočce by neměly být podávány kočičí pamlsky, protože často obsahují vysoký podíl fosforu a nepříliš kvalitní bílkoviny.

Objevte naši nabídku krmiv pro kočky s ledvinovými potížemi!

Podpůrná opatření

Doprovodné symptomy mohou být zmírněny podpůrnou léčbou:

 • Zvracení: tablety na ochranu žaludku
 • Infekce: v případě potřeby antibiotika nebo antivirotika
 • Bolest: léky proti bolesti

Jaká je prognóza selhání ledvin u koček?

Jakmile jsou ledviny poškozeny, nemohou se z poškození zotavit. Nicméně časná diagnóza a ledvinová dieta mohou někdy výrazně snížit důsledky renální nedostatečnosti a zlepšit kvalitu i délku života kočky.

Jak lze zabránit selhání ledvin u koček?

Ačkoli příčiny selhání ledvin jsou různé, zdravá strava může zabránit výskytu nemoci. Obyčejné komerčně dostupné krmivo pro kočky je často bohaté na fosfor a bílkoviny nízké kvality, které přetěžují ledviny.

Nejlépe hodnocené články

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Proč kočky předou a jak to dělají?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře - a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.