Selhání ledvin u koček This article is verified by a vet

Kočka na vyšetření u veterinární lékařky

Kočka na vyšetření u veterinární lékařky

Ve stáří kočky trpí tzv. chronickým onemocněním ledvin (chronic kidney didease, CKD), někdy označovaným jako chronická renální insuficience. Jedná se o dlouhodobé poškození ledvin, konkrétně o sníženou schopnost koncentrace. Nemoc postupuje a poškození je nenapravitelné. Kočka vykazuje příznaky teprve až po několika měsících od určitého stupně poškození ledvin. Zvracení, únava nebo život ohrožující nerovnováha elektrolytů jsou příznaky selhání ledvin u koček. Níže se dočtete vše, co o tomto onemocnění potřebujete vědět.

Funkce a struktura ledvin

Ledviny slouží kočce jako centrální orgán pro rovnováhu vody a elektrolytů a pro vylučování toxických metabolických produktů močí. Mají tvar fazole a jsou umístěny na vrcholu břišní dutiny kočky. Na rozdíl od psů leží ledviny u koček přibližně ve stejné úrovni.

Tento vysoce prokrvený orgán se skládá z povrchového ledvinového pouzdra, ledvinové kůry a ledvinové dřeně. V rámci těchto struktur existuje celá řada funkčních jednotek (nefronů). Ty se skládají z ledvinových tělísek (glomerul), ledvinové kůry a ledvinových kanálků (tubulů) ledvinové dřeně. V dolní části ledvin je ledvinová pánvička. Její funkcí je shromažďovat produkovanou moč a odvádět ji do močovodu směrem k močovému měchýři.

Jak dochází k selhání ledvin u koček?

Existuje široká škála chorob a podnětů, které mohou kočičí ledviny poškodit. Může dojít k akutní (náhlé) nebo častěji chronické (dlouhodobé) renální nedostatečnosti:

 • dědičná a získaná onemocnění ledvin: geneticky podmíněné cysty, nádory ledvin nebo okolních orgánů (např. nadledvinek), autoimunitní onemocnění, ledvinové kameny, poruchy oběhu (ischémie)
 • infekční příčiny (např. infekční peritonitida koček FIP)
 • toxické látky (např. rostliny, léky, pesticidy, těžké kovy)
 • jednostranné krmení s příliš vysokým podílem fosforu

Příznaky: jak u kočky poznat selhání ledvin?

Zejména starší kočky jsou náchylné k onemocněním ledvin. Je to způsobeno kompenzační schopnosti ledvin. Jsou-li ledviny poškozeny, fungují bez omezení až do určitého stupně poškození funkčních jednotek (přibližně 75 %). Pokud je však tato prahová hodnota překročena a poškozených nefronů je již příliš mnoho, vykazuje kočka příznaky. Obvykle k tomu dochází poprvé ve vyšším věku Často jsou pozorovány následující symptomy:

 • zhoršený celkový stav: únava, neochota k pohybu, ztráta chuti k jídlu a hubnutí
 • díky matné srsti působí kočka zanedbaně
 • zvýšené nutkání močit a dehydratace
 • kolísání rovnováhy elektrolytů (např. zvýšená koncentrace draslíku v krvi): nepravidelný srdeční rytmus
 • zadržování vody (otoky)
 • hypertenze a výsledná slepota u kočky
 • Snížení vylučování toxických metabolitů, např. amoniaku, může vést ke známkám otravy, jako je zvracení, průjem a zapáchající dech
 • na následky selhání ledvin mohou kočky zemřít

Jaké diagnostické možnosti existují?

Je známo, že kočky jsou zvláště náchylné k onemocnění ledvin. Proto je obzvláště důležité navštívit veterináře v rané fázi, pokud se vyskytnou výše popsané příznaky.

Informace o prvním výskytu klinických příznaků, stavu očkování nebo možném příjmu toxických látek usnadní rozpoznání onemocnění.

Kdy je nutný okamžitý zásah veterinárního lékaře?

 • Pokud je během návštěvy veterinárního lékaře vážně zhoršený celkový stav kočky.
 • Pokud již zvíře vykazuje akutní život ohrožující příznaky, jako je srdeční arytmie. V takovýchto případech je nedostatek elektrolytů a tekutin doplněn infuzemi.

Speciální vyšetření ledvin, které začíná prohmatáním (palpací) ledvin v horní části břicha. Zde může veterinární lékař již detekovat citlivost na bolest a abnormální strukturální změny v ledvinách. Těmito změnami mohou být například rozdíly ve velikosti nebo tvaru. To lze poté podrobněji zkoumat pomocí zobrazovacích zařízení (např. rentgen nebo ultrazvuk).

Na rozdíl od strukturálních změn může být funkce ledvin stanovena pouze pomocí speciálních krevních a močových testů. Jejich výsledky mohou klasifikovat proces onemocnění na akutní nebo chronické selhání ledvin. Jedná se zejména o následující parametry:

 • v krvi: látky vyskytující se v moči (např. kreatinin, močovina, SDMA), elektrolyty (např. draslík), překyselení krve (acidóza)
 • v moči: specifická hmotnost moči (míra koncentrační schopnosti ledvin), obsah bílkovin

Jak lze léčit selhání ledvin u koček?

Léčba selhání ledvin je rozdělena na ledvinovou dietu a podpůrná opatření:

Ledvinová dieta

Kvalitu života koček s onemocněním ledvin lze zlepšit vyváženým a k ledvinám šetrným krmivem. Cílem těchto diet je snížit toxické metabolické produkty v těle a kompenzovat nedostatky elektrolytů a vitamínů pomocí následujícího složení:

 • nízký obsah fosforu a přípravků, na které se fosfor váže
 • bohaté na snadno stravitelné proteiny
 • vysoký obsah uhlohydrátů
 • nízký obsah soli (proti vysokému krevnímu tlaku)
 • přidání vitamínů (např. D, B) a vysoce kvalitních mastných kyselin (např. omega-3 mastných kyselin)

Důležité: Veterinární lékař by měl vždy vyšetřit krev nemocné kočky. Dokud se krevní hodnoty nezlepší, ledvinová dieta by neměla být přerušena. Kočce by neměly být podávány kočičí pamlsky, protože často obsahují vysoký podíl fosforu a nepříliš kvalitní bílkoviny.

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené tělesné funkce vaší kočky. Upozorňujeme však, že dietní potraviny nemohou nemoci ani léčit, ani jim předcházet. Správnou stravu pro vaši kočku byste měli vždy probrat se svým veterinářem. Speciální dietní krmiva najdete v internetovém obchodě zoohit.

Podpůrná opatření

Doprovodné symptomy mohou být zmírněny podpůrnou léčbou:

 • zvracení: tablety na ochranu žaludku
 • infekce: v případě potřeby antibiotika nebo antivirotika
 • bolest: léky proti bolesti

Jaká je prognóza selhání ledvin u koček?

Jakmile jsou ledviny poškozeny, nemohou se z poškození zotavit. Nicméně časná diagnóza a ledvinová dieta mohou někdy výrazně snížit důsledky renální nedostatečnosti a zlepšit kvalitu i délku života kočky.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.