Paraziti u koček – červi

kočka přijímá léky z kapátka

Červy jsou opravdu nepříjemnou a ošklivou kapitolou v životě koček i jejich chovatelů. Nicméně s nimi přijde do styku většina chovatelů – především pokud se vaše kočka pohybuje i ve venkovních prostorách. Avšak i kočky žijící pouze doma mohou být těmito parazity infikovány, a to skrze potravu, která nebyla dostatečně omytá.

Jakožto endoparazité žijí červy v těle kočky. Jedná se o tzv. cizopasníky: tedy živí se na úkor své oběti. Červi zpracovávají živiny, které kočka přijímá v potravě, tím pádem se důležité živiny nedostanou do těla zvířete a to potom strádá.

Jedním z hlavních ukazatelů toho, že kočka je sužována parazity, jsou kromě vajíček ve výkalech také lupy v srsti a podvýživa. U opravdu silného útoku parazitů kočka zhubne velmi razantně a má vzduté bříško. Často nenalézáme v kočičích výkalech pouze vajíčka červů, ale i celé kousky těchto jedinců, případně je může mít kočka i u řitního otvoru.

Zde je zapotřebí mít se na pozoru, neboť tito parazité neškodí pouze kočce, nýbrž jsou přenosní i na člověka.

ležící tigrovaná kočka

Druhy červů – červ jako červ?

Tohle úsloví opravdu neplatí – kromě známé škrkavky a tasemnice existuje i tzv. vlasovec, který parazituje v srdci, červi, kteří parazitují v plicích příp. tzv. lamblie, které tvoří samostatnou skupinu parazitů.

  • Škrkavky patří mezi hlístice. Jedná se o ty nejčastější endoparazity, kteří se u koček vyskytují a mohou být přenášeny už mateřským mlékem. K hlísticím patří tedy škrkavky, měchovci a tenkohlavci.
  • Tasemnice: pokud se kohokoli zeptáte na vnitřní parazity u koček, většina se zmíní o tasemnici. K tomuto druhu patří např. tasemnice liščí. Tasemnice sestávají z většího množství částí, které se mohou odlučovat, a proto je možné je nalézt v kočičích výkalech.
  • Vlasovci jsou červi žijící v srdci oběti. Tam postupně ucpávají cévy. Zní to jako ukázka ze science-fiction, ale taková je realita. Tito parazity přenáší mimo jiné hmyz a vyskytují se především ve střední Evropě a v mnoha regionech severní Ameriky.
  • Typickým příznakem přítomnosti plicních parazitů je supící kašel a výtok z nosu. Není divu, když parazité žijí hluboko v plicích. Zde také kladou cizopasníci vajíčka, vylíhnuté larvy pak putují ještě hlouběji do plicních měchýřů a projdou tělem až do trávicího traktu, kde jsou pak společně s výkaly vyloučeni.
  • Tenkohlavci vlastně nejsou červi, ale samostatní střevní parazité. Mikroskopické jednotlivé organismy jsou většinou na vině, pokud kočka trpí chronickým průjmem. I tyto organismy jsou přenosné na člověka.

Prevence a péče

Odčervení bohužel neúčinkuje jako profylaxe, lze ji nechat předepsat pouze po kontrole zvířete veterinářem a teprve při pozitivním výsledku testů. Již při malém ataku parazitů vykazují kočky známky nákazy a skrze vejce parazitů může být infikován i člověk samotný.

Ohroženy jsou především malé děti nebo starší lidé.  Pravidelný test na parazity a následná kúra je v případě napadení absolutní nutností a testování by mělo probíhat každoročně při pravidelných kontrolách zvířete. Pokud test vyjde pozitivní, neznamená to konec světa: léky na parazity jsou skvěle dostupné a lze najít mnoho různých typů. Většina veterinářů má i u sebe v ordinaci různé druhy od tablet přes pastilky nebo kapky, které se zvířeti kapnou za krk.

klapouchá kočka u veterináře

Přesto je opatrnost na místě: ne každý prostředek působí proti jakémukoli druhu parazita a dávkování se musí přizpůsobit hmotnosti kočky. Mnozí červy jsou dokonce vůči určitým látkám rezistentní. Proto je třeba účinné látky pravidelně obměňovat. Léčba by měla být přesně přizpůsobena potřebám jednotlivých zvířat. Kočky a psi nemají stejnou látkovou výměnu, psi jsou i většinou větší než velká část kočičích plemen.

Pokud se rozhodneme pro domácí léčbu, můžeme zvířeti nechtěně ublížit, dokonce i vyvolat otravu a zvíře zabít. Pouze zvěrolékař je schopný stanovit smysluplný plán léčby, který bude přizpůsoben životnímu stylu jedince, jeho věku a návykům.

Vidíte, červi nejsou u koček ničím neobvyklým a není důvod se bát zajít k veterináři, není proč se stydět. Správná diagnóza a včasné zakročení může naopak zvířeti jen prospět a je jediným klíčem k opravdovému uzdravení. Váš veterinář vám jistě rád pomůže ohledně testů na parazity i dostupných léčiv.

Přejeme vám i vaší kočce hodně zdraví!

V našem internetovém obchodě nabízíme i speciální veterinární krmivo pro kočky s různými zdravotními obtížemi.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.