Správná domácí lékárnička pro kočky

Kotě v ručníku

Domácí lékárnička pro kočky

Život s člověkem je pro zvířata opravdu pohodlný a obvykle bez většího nebezpečí, ale může dojít ke zranění nebo drobnému poranění. Se správnou výbavou lékárničky páníček rychle svého mazlíčka ošetří nebo mu alespoň poskytne první pomoc!

Kam lékárničku umístit?

Lékárnička by měla být umístěna na snadno přístupném místě a měla by být vždy po ruce. Protože jakmile nastane nouzová situace, musíte být schopni jednat co nejrychleji. Dále je důležité mít poznamenané telefonní číslo veterinárního lékaře a nejbližší veterinární kliniky. Tak můžete v případě závažných mimořádných událostí okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Co patří do kočičí lékárničky?

  • V podstatě se můžete inspirovat lidskou lékárničkou: různé druhy obvazů, léky a další zdravotní pomocníci jako jsou teploměry, nůžky a pinzeta na klíšťata.
  • Připravte si lékárničku dopředu. Pokud se něco stane, budete mít vše nutné rychle při ruce a můžete stabilizovat stav zvířete před příjezdem veterináře.
  • Mast a dezinfekce může urychlit hojení i malých ran. Buďte opatrní s přípravky, které obsahují jód. Nejsou vhodné pro kočky.
  • Jednorázové injekční stříkačky bez jehel pomohou při podávaní léků nebo potravy.
  • Také pinzeta na klíště a hřeben na vyčesávání vší a blech patří do každé kočičí domácnosti! Doporučujeme mít v lékárničce přípravky na zklidnění ve stresových situacích – speciální kapky bez alkoholu, které jsou určeny pro domácí mazlíčky!
  • Do lékárničky pro volně žijící kočky doporučujeme ještě přípravek na odčervení a spot-on nebo obojek proti parazitům.

Pravidelně kontrolujte všechny přípravky a obvazy, zda jsou sterilní a průběžně nahrazujte prošlé léky a pomůcky.

Kočka s lékařskými pomůckami © kulkann / stock.adobe.com

Na co si musím dávat pozor při výběru léků?

Je třeba věnovat pozornost výběru léků a dezinfekčních sprejů, protože lidské léky by v žádném případě neměly být kočkám podávány.  Pro čtyřnohé mazlíčky to může mít vážné následky a v některých případech dokonce i smrtelné. Výběr vhodných léků proto vždy ponechejte na veterináři!

Pro nouzové případy: Lékárničky první pomoci a další přípravky pro péči o kočky, toalety a příslušenství ke kočičím toaletám naleznete na zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.