Průjem u koček

Main coon na toaletě pro kočky

Pokud vaše kočka chodí na záchod mimořádně často, může být příčinou průjem.

Průjem (diarrhoea) je jistě jedním z nejčastějších příznaků onemocnění, se kterým se majitelé koček setkávají. Co ale může způsobit průjem u koček a kdy byste se měli začít obávat? V tomto článku jsme pro vás shrnuli nejdůležitější informace.

Jak nebezpečný je průjem u koček?

Průjem není u koček neobvyklý a ve většině případů není pro kočku nebezpečný. Existují však i závažnější příčiny průjmu u koček. Proto byste tento příznak neměli brát na lehkou váhu. Průjem, zejména u mladých koček a seniorů, ale i u jiných věkových skupin, může být život ohrožující, a to v důsledku ztráty tekutin a změny rovnováhy elektrolytů.

Příčiny: co způsobuje průjem u koček?

Pokud průjem vzniká v trávicím traktu, dělí se na průjem z tenkého a tlustého střeva. Průjem u koček však mohou vyvolat i onemocnění jiných orgánových systémů nebo různé podněty z prostředí.

Nejčastějšími spouštěči průjmu u koček jsou však následující příčiny:

Průjem související se stravou

Průjem u koček je velmi často důsledkem chyb v krmení, potravní intolerance a potravinových alergií. Ve většině případů se však jedná o zkažené potraviny nebo velmi rychlou změnu krmiva.

Infekční příčiny

Na vzniku průjmu u koček se často podílejí infekční patogeny, jako jsou bakterie, viry nebo parazité. Mezi nejčastější infekční příčiny patří:

 • Viry: kočičí mor (parvovirus), kočičí koronavirus (FCoV), virus kočičí leukémie (FeLV), virus kočičí imunodeficience (FIV)
 • Bakterie: Campylobacter, Salmonella

Parazité (zejména červi): škrkavky a tasemnice, prvoci (giardie, kokcidie), Tritrichomonas foetus

Průjem v důsledku otravy

Průjem u koček mohou způsobit také jedy a některé léky (např. antibiotika). Abyste se vyhnuli závažným nežádoucím účinkům, měli byste léky podávat pouze po konzultaci s veterinářem nebo jinou kompetentní osobou.

Metabolické a nádorové příčiny

Některá základní onemocnění, jako je zánět slinivky břišní (pankreatitida) nebo onemocnění štítné žlázy, často vedou u koček k těžkým průjmům. Průjem často způsobují také nádory střeva nebo jiných orgánů (paraneoplastický syndrom).

Strukturální změny střeva

V některých případech vedou k průjmu závažné zácpy (obstipace), například v důsledku cizích těles nebo změn polohy střeva (zaškrcení nebo invaginace). V tomto případě se u postižených koček obvykle objevují další klinické příznaky. Patří mezi ně rychle se zhoršující celkový stav nebo zvracení.

Zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Stejně jako lidé a psi mohou i kočky trpět zánětlivým onemocněním střev. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je často doprovázeno mnoha dalšími příznaky, jako je únava a matná, rozcuchaná srst.

Symptomy: další příznaky nemoci

Průjem u koček se objevuje buď náhle (akutní), nebo po dlouhou dobu (chronický). Velké rozdíly jsou také v doprovodných příznacích.

Zatímco mírná potravinová intolerance obvykle proběhne bez dalších potíží, závažný infekční průjem se obvykle projeví dalšími příznaky onemocnění. Ty mohou vážně ovlivnit celkový stav kočky.

Obzvláště časté jsou následující příznaky:

 • Změna konzistence stolice: vodnatá, řídká až kašovitá
 • Problémy/bolesti při vyprazdňování
 • Celkové příznaky, jako je slabost, únava a horečka
 • Krev nebo hlen ve stolici
 • Masivní ztráta vody (dehydratace): slabý puls, zrychlený tep až srdeční arytmie
 • Další gastrointestinální potíže: ztráta chuti k jídlu a vyhublost, nevolnost a zvracení, bolesti břicha
 • Svalová slabost způsobená ztrátami elektrolytů

Průjem tak může u koček způsobit mnoho dalších problémů. Proto je třeba brát dlouhodobý nebo zvláště silný průjem vždy vážně.

Ležící kočka © olezzo / stock.adobe.com
Průjem u koček může vyvolat mnoho dalších příznaků, například bolesti břicha.

Diagnóza: kdy mám kvůli průjmu u kočky jít k veterináři?

Průjem u koček byste neměli podceňovat. Pokud příznaky trvají déle než 24 hodin nebo se objeví jiné příznaky nemoci, měli byste navštívit veterináře. Masivní ztráta tekutin a elektrolytů může rychle ohrozit život.

Pro cílenou terapii je nesmírně důležitá anamnéza – podrobné dotazování majitele veterinárním lékařem. Důležité indicie, jako je rychlá změna stravy, požití pravděpodobně toxických látek nebo předchozí trvání průjmu, pomáhají stanovit správnou diagnózu.

Po anamnéze je důležité zhodnotit celkový stav nemocné kočky. Než veterinární lékař přistoupí k dalším diagnostickým opatřením, musí například obnovit nestabilní krevní oběh.

Speciální vyšetření průjmu u koček

Pokud je krevní oběh kočky stabilní, může veterinář zahájit speciální vyšetření. Krevní test – založený na koncentraci různých imunitních buněk – odhalí mnoho o možné příčině. Například zvýšení počtu eozinofilních granulocytů (eozinofilie) je známkou napadení parazity nebo alergické reakce.

Parazitologické, bakteriologické a virologické vyšetření je často doprovázeno vyšetřením trusu.

Lze použít i zobrazovací postupy, jako je rentgen nebo ultrazvuk. Viditelná jsou například spolknutá cizí tělesa nebo jiné změny na orgánech. Pokud byly vyloučeny infekční příčiny a otravy, lze diagnostikovat chronický průjem související se stravou pomocí eliminační diety.

Léčba: co mám dělat, když má moje kočka průjem?

V případě akutního průjmu byste měli kočku nejprve nakrmit lehkou stravou. Může se skládat z kuřete vařeného v páře a nekořeněné rýže. Rozdělte krmnou dávku na několik malých porcí, které kočce nabízejte během dne. Spolu s lehce stravitelným dietním krmivem tak ulevíte trávicímu traktu Vaší kočky.

Ostatní „domácí prostředky“ by měly být používány pouze po konzultaci s odborníkem. Pokud se průjem nezlepší do 24 hodin pomocí šetrné diety, měli byste se rozhodně poradit s veterinářem.

Další léčbu průjmu u koček pak lze rozdělit na symptomatickou a speciální terapii:

Symptomatická léčba:

 • Tekutinová terapie (infuze) s přídavkem cukru a draslíku (ten se podává pouze v závažných případech po vyšetření krve)
 • Léky proti bolesti
 • Léky proti nevolnosti (antiemetika)
 • Umělá výživa pomocí sondy nebo dietní strava
 • Léky na ochranu žaludku

Specifická terapie (v závislosti na příčině):

 • Spouštěče související s krmivy: podávání dobře stravitelných krmiv
 • Infekce: v případě potřeby antibiotika nebo odčervení
 • Otrava: v případě potřeby léky na vyvolání zvracení
 • Změny polohy v trávicím traktu: chirurgická opatření

Prognóza: jaké jsou šance na vyléčení průjmu?

Prognóza průjmu u koček je velmi závislá na příčině a léčbě. Průjem způsobený stravou obvykle probíhá bez dalších klinických příznaků a obvykle se dá rychle léčit. Akutní otrava nebo nepříznivé změny polohy střeva mohou být naopak smrtelné, pokud je léčba zahájena příliš pozdě.

Prevence: jak lze předcházet průjmu u koček?

Bohužel nelze zabránit všem příčinám průjmu u koček. Pro minimalizaci rizika se však doporučují následující profylaktická opatření:

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.