První návštěva veterináře

Bíla kočička u veterináře

Žádný strach!

Bývá pravidlem, že se prvních 6 týdnů o koťata výhradně stará kočka. Koťata dostávají protilátky v mateřském mléce a tak jsou chráněny proti infekcím. Pokud však kotě onemocní, je nutné neodkladně návštívit veterináře, protože mu rychle můžou selhat životní funkce.

Důležité: odčervování

Od druhého týdne začněte v dvoutýdenních intervalech koťata odčervovat. Koťata se vnitřními parazity nakazí prostřednictvím mateřského mléka. Vnitřní parazité mohou poškodit střevní výstelku a způsobit průjem.

První zdravotní prohlídka

V ideálním případě by koťata neměla opustit domov před desátým týdnem života. K první návštěvě veterináře by mělo dojít, až bude kotě schopné překonat stres z cestování a oddělení od sourozenců.  Většinou se první prohlídka dá zkombinavat i s očkováním v 9. nebo 12 týdnu.

Co se bude dít?

V rámci první návštěvy veteřináře se veterinář zeptá na stravu kotěte, zkontroluje stav srsti, sliznic, zubů, uší (jestli se v nich neukrývají parazité), poslechne si srdce a plíce. Veterinář změří kotěti teplotu a pokud je na to už ten správný čas, bude kotě očkováno nebo provede test na virovou leukémii koček. Z kočičího trusu je zjišťována přítomnost parazitů. V každém případě je nutné pokračovat v odčervování až do 12. týdne.

Sledování zdravotního stavu

Tato a další návštěvy poslouží veterináři v případě onemocnění kočky jako záchytný bod. Kromě toho si díky tomu kočka zvykne na pach čekárny a ordinaci lékaře stejně jako na manipulaci při prohlídce. Takže tak můžeme zabránit strachu z lékaře. Navíc můžete s veterinářem probrat vhodnou potravu, průběh růstu, nástup puberty a správný čas pro kastraci, pokud se pro ni rozhodnete. Veterinář v tomto ranném věku začne se zdravotní péčí, která může zabránit vzniku různým zdravotním problémům.

Nejlépe hodnocené články

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

Péče o koťata

Dokud koťata sají mateřské mléko, jsou chráněny v něm obsaženými protilátkami vůči infekcím. Teprve až když od 6.týdne života začínají jíst pevnou stravu, bere tato ochrana za své. Proto se včas zamyslete nad péčí, kterou je třeba koťatům v tomto období poskytnout.