První návštěva veterináře

Bíla kočička u veterináře

Žádný strach!

Bývá pravidlem, že se prvních 6 týdnů o koťata výhradně stará kočka. Koťata dostávají protilátky v mateřském mléce a tak jsou chráněny proti infekcím. Pokud však kotě onemocní, je nutné neodkladně návštívit veterináře, protože mu rychle můžou selhat životní funkce.

Důležité: odčervování

Od druhého týdne začněte v dvoutýdenních intervalech koťata odčervovat. Koťata se vnitřními parazity nakazí prostřednictvím mateřského mléka. Vnitřní parazité mohou poškodit střevní výstelku a způsobit průjem.

První zdravotní prohlídka

V ideálním případě by koťata neměla opustit domov před desátým týdnem života. K první návštěvě veterináře by mělo dojít, až bude kotě schopné překonat stres z cestování a oddělení od sourozenců.  Většinou se první prohlídka dá zkombinavat i s očkováním v 9. nebo 12 týdnu.

Co se bude dít?

V rámci první návštěvy veteřináře se veterinář zeptá na stravu kotěte, zkontroluje stav srsti, sliznic, zubů, uší (jestli se v nich neukrývají parazité), poslechne si srdce a plíce. Veterinář změří kotěti teplotu a pokud je na to už ten správný čas, bude kotě očkováno nebo provede test na virovou leukémii koček. Z kočičího trusu je zjišťována přítomnost parazitů. V každém případě je nutné pokračovat v odčervování až do 12. týdne.

Sledování zdravotního stavu

Tato a další návštěvy poslouží veterináři v případě onemocnění kočky jako záchytný bod. Kromě toho si díky tomu kočka zvykne na pach čekárny a ordinaci lékaře stejně jako na manipulaci při prohlídce. Takže tak můžeme zabránit strachu z lékaře.

Navíc můžete s veterinářem probrat vhodnou potravu, průběh růstu, nástup puberty a správný čas pro kastraci, pokud se pro ni rozhodnete. Veterinář v tomto ranném věku začne se zdravotní péčí, která může zabránit vzniku různým zdravotním problémům.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.