Evropská krátkosrstá kočka

evropská krátkosrstá kočka

Těžko uvěřitelné, ale je to pravda: evropská krátkosrstá kočka je kočičí plemeno. Ne každá micka neznámého původu je EKK – protože toto plemeno má také speciální standardy chovu, které musí splňovat chovná zvířata.

Původ

Evropská krátkosrstá kočka je prototypem domácí kočky, která vznikala po mnoho staletí na evropském kontinentu. Zvláště ve Skandinávii je toto plemeno velmi oblíbené. Zde také najdete většinu chovatelů.

Stavba těla

Tělo evropské krátkosrsté pleti je svalnaté, má široký hrudník a silné středně dlouhé nohy s kulatými tlapkami. Z pohledu anatomie se stavba těla neliší od stavby těla evropské domácí kočky. Evropská krátkosrstá kočka je obvykle vzrůstu středního až velkého. Hlava je docela velká ve srovnání s tělem a obličej působí kulatě. Čelo a lebka jsou mírně zaoblené, tváře jsou plné. Jeden z mála rozdílů mezi domácí kočkou a evropskou krátkosrstou kočkou je rodokmen.

bílo černá evropská krátkosrstá kočka

Zbarvení

Jednobarevné evropské krátkosrsté kočky mají černou, bílou, lila, čokoládovou nebo krémovou barvu. Pouze u čokoládové barvy je povoleno stínování nebo bílé značky. Oči bílé evropské krátkosrsté kočky můžou být oranžové nebo modré. Nosní zrcátko a bříška tlapek jsou růžové. U ostatních evropských krátkosrstých koček jsou bříška tlapek a nosní zrcátko obvykle přizpůsobeny barvě srsti. Oči jsou oranžové, zlaté nebo měděné. U dvoubarevných variant jsou barvy jasně odděleny skvrnami. Maximálně polovina srsti může být bílá. U želvovinové kočky je srst zbarvená černě a různými odstíny červené. U této varianty se nevyskytuje bílá barva. U evropské krátkosrsté kočky se stále objevuje kresba Tabby nebo jsou tečkované.

Povaha

Evropské krátkosrsté kočky jsou přirozeně odolné, živé a chytré rodinné kočky, které dávají svou lásku všem lidem. Evropská krátkosrstá kočka by měla mít dostatek možností ke hře a cvičení. Hračky pro kočky je proto pro tuto kočku velmi vhodné.

Péče

Péče o evropskou krátkosrstou kočku je snadná, jejich srst neplstnatí.

Věděli jste, že i domácí kočka může být uznána jako evropská krátkosrstá kočka, pokud splní standard. Nalezení vhodné kočky někde na venkově nebo v útulku je však obtížné.

Hledáte správnou výživu pro evropskou krátkosrstou kočku? Podívejte se na naši nabídku suchých nebo mokrých krmiv, BIO a bezobilninových krmiv, BARF nebo dietní krmiva.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
6 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...