Sphynx

Kočka Sphynx

Kočka bez srsti SPhynx.

Původ

Původ koček Sphynx není úplně jistý. Bezsrsté kočky jsou s námi již dlouho: Aztékové údajně chovali bezsrsté kočky již před mnoha staletími. První záznamy o bezsrstých kočkách byly nalezeny v Novém Mexiku na počátku roku 1900. Narodila se tam dvě bezsrstá koťata, ale nebyla dále křížena, protože byli sourozenci. Byli nazváni „Nové mexické bezsrsté kočky“. Tyto kočky však nesouvisí s dnešní kočkou Sphynx. Kočka Sphynx je plemeno koček kanadského původu. V roce 1966 porodila domácí kočka bezsrsté kotě. Tak začal chov koček Sphynx. Majitel bezsrstou kočku jménem Prune křížil dále, aby choval více bezsrstých koček. Některá koťata měla srst, jiná byla bezsrstá. Koťata měla vážné zdravotní problémy, které byly způsobeny nedostatečně vyvinutým imunitním systémem. Tím došlo k téměř úplnému poklesu chovu. V polovině 70. let však bylo nalezeno více jedinců bezsrsté kočky a chov pokračoval. Sphynx jako plemeno bylo uznáno roku 1971.

Vzhled

Díky výraznému vzhledu kočku Sphynx okamžitě poznáte. Markantní je její téměř absolutně chybějící srst. Na kůži je jen malé množství chmýří. Sphynx je středně velká, svalnatá kočka. Má čtvercovou hlavu s velkýma otevřenýma ušima. Velké oči kočky Sphynx mají tvar citronu a na hlavě jsou posazeny v mírně šikmé poloze. Má extrémně zvrásněnou pokožku, která se může vyskytovat v různých zbarveních. Skvrny jsou také tolerovány. Hmotnost Sphynxe se pohybuje mezi 3,5 a 7 kg.

Mimochodem, v Německu – podle zákona o dobrých životních podmínkách zvířat – je stanoveno, že u koček Sphynx, které se narodí bez hmatových vousů, jde o jistou formu týrání zvířat, protože vousy slouží jako smyslové orgány a jsou pro kočky naprosto nezbytné. Tyto kočky by dále neměly být využity v chovu.

sphynx kotě

Povaha

Kočky Sphynx jsou živé a milující. Jsou velmi vázané na svého majitele, většinou jsou přátelské k ostatním mazlíčkům a zřídkakdy jsou agresivní. Neměli byste nechávat svého mazlíčka doma příliš dlouho samotného, protože tato inteligentní zvířata se mohou rychle začít nudit. Kočky Sphynx by se měly mentálně zaměstnat například pomocí inteligenčních hraček. Aby měla kočka trvalou zábavu, je možná socializace s ostatními kočkami stejného plemene. Tyto kočky lze také vodit na vodítku, přitom byste ale měli věnovat pozornost povětrnostním podmínkám. Vyhněte se procházce ve velmi chladném počasí a na přímém slunci. Případně můžete pro svého mazlíčka zařídit vhodný bezpečný balkón, na kterém se může za příznivého počasí vyřádit. Aktivní kočky Sphynx se v některých případech mohou dokonce naučit aportovat. Pokud si chcete pořídit Sphynxe, nemělo by Vám vadit, že občas vydává zvuky. Sphynx jsou více „mluvící“ plemeno, ale jejich mňoukání není v žádném případě hlasité. Často jen vydávají tiché švitořivé zvuky.

Chov

Při chovu je třeba mít na paměti, že kvůli jejich chybějící srsti jsou citlivé na povětrnostní podmínky. Dalo by se předpokládat, že Sphynx má vyšší tělesnou teplotu ve srovnání s jinými kočkami. Tak to však není. Sphynx má tělesnou teplotu stejnou jako ostatní kočky. To je pravděpodobně způsobeno chybějící vrstvou srsti, která u ostatních plemen izoluje teplo. U bezsrstých koček se teplo přenáší přímo přes kůži, a proto nám připadají teplejší než kočky se srstí. Je proto důležité chránit Sphynxe před nadměrným chladem a přímým slunečním zářením. Teplota v bytě by neměla být příliš nízká. Můžete také Vašemu Sphynxovi zařídit příjemné místo na topení, abyste zabránili podchlazení. Také se ujistěte, že Vaše kočka není vystavena přímému slunci, neboť jsou na slunce díky chybějící srsti velmi citlivé. K ochraně před slunečním zářením můžete použít opalovací krém určený pro kočky.

Kvůli své citlivosti je kočka Sphynx vhodná výhradně pro chov v bytě. Pokud je to možné, zajištěný balkón poskytne prostor pro malý výběh, který bude pro Vaši kočku velkým zpestřením. Toto plemeno lze chovat jednotlivě, ale v tomto případě byste si měli naplánovat dostatek času na mazlení a hraní. Protože kočky Sphynx jsou velmi inteligentní zvířata, je nezbytná pravidelná a rozmanitá činnost. K tomu lze použít například inteligenční hračky, které kočku mentálně zaměstnají. Aby se Vaše kočka mohla opravdu vyřádit, měli byste kočce pořídit škrabadlo s několika úrovněmi. Protože kočky milují, když mohou ležet vysoko a sledovat své okolí.

Jsou kočky Sphynx vhodné pro alergiky?

Často se říká, že tyto bezsrsté kočky mohou bez problémů chovat i lidé trpící alergiemi. U některých lidí to tak může být, avšak alergie na kočky je způsobena alergeny, které se nacházejí nejen na kočičí srsti, ale i ve slinách a  šupinkách kůže. Může se proto stát, že osoby trpící alergií na kočičí srst mohou reagovat i na kočky Sphynx. Jew vhodné, aby alergici strávili nějaký čas s kočkou Sphynx, než začnou uvažovat o koupi.

Portrét kočky Sphynx

Nemoci - jsou kočky Sphynx náchylné na různá onemocnění?

Kočky Sphynx jsou i přes chybějící srst relativně odolné vůči nemocem. Určité riziko představuje malý genový fond, který často vede k inbreedingu a souvisejícím defektům. Zodpovědní chovatelé ale vědí, jak se s tím vypořádat. Důležité je, abyste v případě onemocnění odvezli kočku k veterináři co nejdříve, aby bylo možné co nejrychleji přijmout vhodná opatření.

Strava Sphynxe

Kočka Sphynx potřebuje kvůli své chybějící srsti více krmiva než chlupaté kočky. Termoregulace nahých koček je složitější: kvůli chybějící srsti ztrácí Sphynx teplo rychleji. K vyvážení tepla je tedy zapotřebí více energie, proto Sphynx potřebuje více živin než kočky se srstí. Vliv na stravu koček Sphynx mají i další faktory, jako je věk, zdravotní stav nebo hmotnost kočky.

Stejně jako ostatní kočičí plemena je i kočka Sphynx intolerantní na laktózu, proto by se jí nemělo podávat mléko. Čas od času jí můžete nabídnout speciální kočičí mléko se sníženým obsahem mléčného cukru. Kočičí mléko by však nikdy nemělo být náhradou vody. Ujistěte se, že Vaše kočka má vždy k dispozici dostatek čerstvé vody. Jako základní krmivo byste měli podávat vysoce kvalitní suché a mokré krmivo. Krmivo pro kočky by mělo mít vysoký podíl kvalitního masa a nízký obsah sacharidů. Více informací o tomto tématu naleznete v našem článku „Jak poznám kvalitní kočičí krmivo?“

 

Objevte krmivo Royal Canin pro kočky Sphynx!

Nejlépe hodnocené články

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ani náhodou!  Ragdoll  je plemeno spřízněné s kočkami siamskými, colorpoint a dalšími point kočkami. Tito nežní obři Vás uchvátí nejen krásnou srstí, neobvyklou barvou a zářivě modrýma očima...