Sphynx

Sphynx - portrét

Kočka Sphynx vypadá tajemně – a je velmi kontroverzní.

Sphynx patří mezi nahé kočky a rozděluje milovníky zvířat. Zatímco někteří vidí chov tohoto kanadského plemene kriticky a hovoří o týrání, jiní se rozplývají nad neobvyklými mazlíčky. V Německu je chov koček sphynx, které nemají žádné hmatové vousy, považován za týrání. Po přečtení našeho článku si udělejte na tuto rasu vlastní názor.

Vzhled: kočka bez srsti

I když toto plemeno také upoutá pozornost, nemá nic společného se svou jmenovkyní, staroegyptskou sfingou.

Sphynx je středně velká svalnatá kočka, která může vážit až sedm kilogramů. Na vrcholu hranaté hlavy má velké otevřené uši. Oči kočky sphynx mají podle standardu „tvar citronu“ a jsou mírně šikmo nad výraznými lícními kostmi.

Pro plemeno je na jedné straně typická téměř úplná absence srsti. Tělo je pokryto pouze lehkým, sotva viditelným chmýřím. Typická je také volně visící, mírně vrásčitá kůže. Vrásky na hlavě jsou podle standardu povinné.

Barvy kůže jsou stejně rozmanité jako barvy srsti normálních chlupatých koček. Mohou být také skvrnité nebo mít bílé znaky.

Upozornění: Bohužel existují chovy kočky sphynx, kde kočky nemají hmatové vousy. Jedná se o týrání zvířat. Vousy jsou totiž považovány za smyslové orgány koček.

Povaha kočky sphynx: mazlivá přítulná kočka

Kočky sphynx jsou inteligentní, hravé, živé a přítulné. Mnoho z nich se rádo mazlí s ostatními kočkami i s lidmi. Jsou velmi oddaní svým majitelům a obvykle jsou přátelští k ostatním domácím zvířatům, například ke psům.

Pokud si chcete pořídit sphynxe, nemělo by Vám vadit, že občas vydává zvuky. Toto plemeno patří k těm upovídanějším. Jejich mňoukání však v žádném případě není hlasité. Často vydávají pouze tiché švitoření.

Chov

Speciální zacházení s kočkou sphynx?

Sphynx má stejné potřeby jako ostatní kočky. Je však třeba vzít v úvahu několik detailů.

Mazlit se, hrát si, být šťastný

Dobře socializované kočky sphynx potřebují ke štěstí alespoň jednoho společníka. Nejlepší je jiný sphynx nebo kočka, která je stejně přítulná.

Sphynx by se také neměl pohybovat v nezabezpečených venkovních prostorách. Jejich neobvyklý vzhled v kombinaci s velkou důvěřivostí z nich činí oblíbený cíl zlodějů. Alternativou k přístupu ven je zřízení zabezpečeného balkonu pro kočky. Kočky se zde mohou za vhodného počasí vyřádit podle libosti.

Stejně jako každá kočka potřebují nahé kočky pravidelné a rozmanité zaměstnání. K tomu lze použít například inteligentní hračky, které jsou pro kočku sphynx psychickou výzvou. Aktivní mazlíčci se mohou naučit i aportovat.

„Zvláštní srst“: péče o nahé kočky

Kočičí srst není dekorace, v každodenním životě plní užitečné ochranné funkce. Nahé kočky sphynx mohou být citlivější. Při potyčkách s jinými kočkami se kvůli nedostatku srsti rychleji zraní.

Mnoho majitelů uvádí, že sphynx, navzdory některým předsudkům, nepotřebuje vyšší teplotu v místnosti, aby se cítil dobře.

Mimochodem: I přes rozšířené domněnky nemá sphynx vyšší tělesnou teplotu než ostatní kočky. Protože nahé kočky nemají izolační srst, působí jejich kůže tepleji než u koček se srstí.

Toto plemeno sdílí jeden problém s lidmi. Čím je pokožka světlejší, tím je náchylnější ke spálení. Světlé nahé kočky se tedy mohou během léta také trochu opálit. Podle zkušeností většiny majitelů však opalovací krém pro kočky není nutný. V případě pochybností se zeptejte svého veterináře.

Nahé kočky nemají srst, která by absorbovala kožní maz. Usazuje se proto na nich časem lehká vrstva kožního mazu. Někteří majitelé koček proto své sphynx pravidelně koupou. Případně můžete sphynxe každých několik dní jednoduše otřít vlhkým hadříkem.

Jsou nahé kočky vhodné pro alergiky?

Často se tvrdí, že kočky sphynx mohou bez problémů chovat i alergici. U jednotlivců to může být pravda, ale není to vždy zaručeno.

Alergeny se totiž nacházejí nejen v srsti, ale také v šupinách kůže a slinách. Proto se může stát, že alergici na kočičí srst jsou alergičtí i na kočky sphynx. Pokud máte podezření na alergii na zvířecí srst, požádejte o radu alergologa. Může být také užitečné strávit několik hodin v domácnosti chovatele.

Zdraví

Jak zdravý je sphynx?

Kočky sphynx jsou poměrně vzácné. Dostupný genofond je tedy poměrně malý. Proto může snadněji dojít k určitým onemocněním. Někteří zástupci tohoto plemene mají navíc problematický, chovem způsobený znak, a sice chybějící hmatové vousy.

Portrét kočky Sphynx © jagodka / stock.adobe.com
Sphynx bezsrstá kočka. Detailní portrét na bílém pozadí

Běžná onemocnění

Rizikem chovu tohoto plemene koček je malý genofond. To často vede k příbuzenské plemenitbě a souvisejícím chorobám.

Zodpovědní chovatelé však vědí, jak tomuto problému předcházet promyšleným spojením s nízkými koeficienty příbuzenské plemenitby. Před chovem se také testují rodiče na srdeční onemocnění HCM a onemocnění ledvin PKD. Je to proto, že toto plemeno může být náchylné k oběma nemocem.

Podle odhadů potřebuje sphynx kvůli své chybějící srsti také asi o 20 procent více potravy než kočky se srstí. Termoregulace nahých koček je složitější: kvůli absenci srsti ztrácí sphynx rychleji teplo. To znamená, že k vyrovnání tepelných ztrát je zapotřebí více energie.

Tip: Vyberte pro svou kočku sphynx kvalitní krmivo.

Chovatelství

Problematický původ kočky sphynx

Kočka sphynx je poměrně vzácná a také velmi kontroverzní. Protože – a to by měli mít všichni zájemci na paměti – jejich neobvyklý vzhled byl původně náhodnou vadou. Tu pak člověk záměrně rozšířil.

Původ kočky sphynx

Kočka sphynx nepochází od Aztéků, jak se často uvádí, ale pochází z Kanady. V roce 1966 se kočce domácí omylem narodilo bezsrsté kotě. To byl začátek chovu sphynxů.

Majitel pokračoval v chovu bezsrsté kočky, které dal jméno „Prune“. Některá koťata měla srst, jiná byla bez srsti. Koťata však vykazovala vážné zdravotní problémy. Jejich imunitní systém se nemohl správně vyvíjet. Tak se chov téměř zastavil.

V polovině 70. let se však podařilo najít další bezsrsté kočky a chov pokračoval. Od roku 1971 je sphynx uznán jako plemeno. Nejznámějším představitelem tohoto plemene koček je pravděpodobně „pan Bigglesworth“ z filmu Austin Powers.

Chov nahých koček pod palbou kritiky

Chov koček sphynx bez hmatových vousů je považován za týrání. Proto je chov takových koček v Německu zakázán. Díky tomu se počet chovatelů v této zemi výrazně snížil.

Kanadský sphynx není jedinou kritizovanou nahou kočkou. Zcela bez chloupků je Kohona z Havaje. I toto plemeno postrádá hmatové chlupy. Jeho chov je v Německu také zakázán na základě zákona o ochraně zvířat.

Levkoy není uznáván žádnou seriózní kynologickou organizací. Vznikl křížením skotské klapouché kočky a nahých koček, jako je sphynx. Někteří chovatelé píšou, že zakřivené uši připomínají exotickou květinu. Ve skutečnosti jsou uši jednoduše deformované. Jedná se o mutacc, která může být spojena s vážným poškozením páteře.

Pozor při nákupu

Kočky sphynx jsou poměrně vzácné. Pokud hledáte toto plemeno, musíte být trpěliví. Pravděpodobně budete na svého mazlíčka muset čekat. Rozhodně si počkejte na zodpovědného chovatele a nekupujte kotě sphynxe „narychlo“.

Bohužel existuje mnoho pochybných prodejců. Nabízejí nahé kočky bez jasného dokladu o původu a bez rozsáhlých vyšetření rodičů. Mnozí se přidávají k pochybným sdružením, aby získali údajné doklady. Féderation Internationale Féline (FIFe) však mnohá z těchto sdružení neuznává.

Nekupujte kotě, které Vám chce chovatel prodat před dvanáctým týdnem jeho života. Kromě toho kupte kotě pouze od toho, kdo nechal rodiče vyšetřit na dědičné choroby HCM a PKD. Všechna chovná zvířata by měla mít také hmatové vousy.

Podobná plemena

Kromě sphynxů existují i další nahá plemena koček. Ta jsou však ještě vzácnější.

Jedním z nich je donský sphynx, plemeno kočky pocházející z Ruska. Donský sphynx existuje v pěti variantách srsti, z nichž jedna je „nahá“ verze. Pozitivní je, že „ruský sphynx“ má vždy vousy. Chovatelé koček vytvořili také další nahou kočku, Peterbald, křížením bezsrsté verze donských sphynxů a siamských koček.

Devon rex vypadá podobně jako kočka sphynx, přestože má srst. Je také velmi orientované na lidi. Jejich kudrnatá srst je založena na stejné mutaci jako změny srsti u kanadského sphynxe.

sphynx kotě © Pavlo Vakhrushev / stock.adobe.com
Šedá čistokrevná kočka sphynx, kotě na bílém pozadí. Ukrajinské plemeno levkoy

Kočka sphynx: velmi kontroverzní plemeno

Kočka sphynx je hříčkou přírody, kterou nyní lidé chovají záměrně. Co nejexotičtější a od průměru odlišný vzhled je kritizovanou spornou motivací pro chov koček.

Nepochybně existuje mnoho okouzlujících a sympatických „bezsrstých“ mazlíčků. Ale každý milovník zvířat by si měl před koupí kotěte položit otázku: proč to musí být nahá kočka? V popředí by v žádném případě neměl být mimořádný „cizí vzhled“, který někteří majitelé sphynxů zdůrazňují. Mělo by jít spíše o zodpovědnost za čtyřnohého společníka, který chce být především a jen kočkou.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...