Devon Rex

Devon rex

Devon rex miluje společnost svých lidí.

Devon rex je vzácné plemeno koček, které se od ostatních plemen odlišuje svým vzhledem. Tyto kočky mají plochý tvar lebky s extrémně velkýma odstávajícíma ušima a velkýma očima.

První reakce na kočku plemene devon rex byly zdrženlivé až odmítavé. Později se rychle proslavila svými velmi zvláštními vnějšími znaky. Devon rex je díky svým příjemným povahovým vlastnostem typickou rodinnou kočkou. Velmi dobře se hodí i pro bydlení v domácnosti.

Historie – kočka z dolu

Překvapení na zahradě

Toto zvláštní plemeno koček bylo objeveno v roce 1960 v Buckfastleighu v anglickém Devonu u nepoužívaného cínového dolu. Angličanka, která zajímavou kočku našla, se jmenovala Beryl Coxová. Kočka měla želvovinovou až bílou barvu srsti. Beryl Coxové se tento neobvyklý kočičí vzhled zalíbil a chtěla kočku chytit pro chovné účely. To se jí však nepodařilo.

Kirlee, praotec devon rex

Stalo se ale něco jiného. Jednoho dne přišla březí kočka na pozemek Beryl Coxové a na její zahradě porodila koťata. K překvapení všech se ve vrhu narodil také kocourek s kudrnatou srstí. Paní Coxové se tento malý „skřítek“ zalíbil a pojmenovala ho Kirlee. Kirleeho hlava byla obzvlášť široká a jeho tváře zřetelně vystupovaly. Černý kudrnatý Kirlee se stal předkem všech pozdějších devon rexů.

Paní Coxová nejprve kontaktovala chovatelku cornish rexů, paní Sterling Webbovou. Kirlee se tak zkřížil s dcerou samce plemene cornish rex. Na výsledek vrhu se čekalo s velkou zvědavostí. Příroda je však známá tím, že se ne vždy vše vyvíjí podle lidských představ. A tak to dopadlo úplně jinak: všechna koťata z vrhu měla rovnou srst! Bylo tedy jasné, že kocour Kirlee musí mít jiný genotyp. Byl to nový typ kočky rex a stal se známým jako gen 2, což odpovídalo kočce devon rex, zatímco gen 1 nesou kočky cornish rex.

Jak se dědí kudrliny

Gen zodpovědný za kudrnatou srst se dědí recesivně. To znamená, že tento gen je vždy předáván jedním z kudrnatých rodičů. Kudrliny se ale u koťat objevují pouze tehdy, pokud mají kudrliny oba rodiče. Ze spojení kocoura Kirlee s hladkosrstou kočkou tedy nevznikla kudrnatá koťata.

Uznání plemene

V roce 1967 byl devon rex uznán Governing Council of the Cat Fancy (GCCF). Féderation Internationale Féline (FiFe) jej uznala v roce 1968. V roce 1979 se připojila Cat Fanciers Association (CFA).

Devon rex – portrét

Vzhled – skřítek s nohami do O

Poměrně krátká srst této exotické kočky je vlnitá až kudrnatá. Srst má kroucenou strukturu s malým množstvím vnější srsti a vysokým podílem podsady. Hustota srsti se liší podle oblastí těla – a podle ročního období.

Svýma velkýma ušima a širokou lebkou připomíná skřítka. Dlouhý tenký ocas se směrem ke špičce zužuje a je pokrytý krátkou kudrnatou srstí. Středně dlouhé zakroucené vousy jsou poměrně silné. Zástupci plemene devon rex mají dlouhé štíhlé nohy a malé oválné tlapky. Mírné zakřivení nohou působí dojmem, že devon rex má nohy do tvaru O.

Kočky plemene devon rex se vyskytují v mnoha zbarveních.

Je devon rex hypoalergenní?

Na otázku, zda tato kočka patří mezi hypoalergenní, není jednoznačná odpověď. Bezpochyby však velmi málo líná. Pravděpodobnost, že by devon rex vyvolal alergickou reakci u svého lidského spolubydlícího, je proto nízká.

Povaha – ideální člen rodiny

Věrná, mazlivá a přítulná povaha dělá z devon rexe ideální kočku pro rodiny. Je to veselá, bystrá, hravá, uvolněná a společenská kočka. Velmi výrazná je její zvědavost ke všemu, co se kolem ní děje.

Kočka devon rex má ráda zábavu. Díky své hravé povaze se také ráda a rychle učí triky. Její povaha je trochu podobná povaze psa. Je považována za velmi věrnou a přátelskou k lidem. Věrnost byla poprvé pozorována u prapředka plemene, malého kocourka Kirleeho. Podle legendy Kirlee dokonce rád chodil na vodítku. Možná toto chování okopíroval od nějakého psa.

Vždy po Vašem boku

Devon rex dělá ze svého lidského spolubydlícího zcela „svého“ člověka. Devon rex s Vámi bude pravděpodobně ve stejnou dobu jíst a spát. A když budete pracovat, bude Vám nejspíše sedět na rameni. Tak moc se účastní Vašeho života a je na Vás vázaná. Devon rex Vás bude Vás následovat, kamkoli půjdete. Rád Vám bude sedět u nohou nebo na klíně. Dokonce Vás bude doprovázet i při domácích pracích. Kočka devon rex je také považována za poměrně komunikativní. S touto kočkou si vždy užijete tu nejlepší společnost a zábavu na nejvyšší úrovni!

Hodí se devon rex k dětem?

S dětmi vychází velmi dobře. Děti v rodině si mohou se svým milovaným kočičím kamarádem skutečně vytvořit přátelské pouto nebo alespoň blízkou vazbu. Devon rex si rád hraje se svými lidskými spolubydlícími, se kterými si utváří hluboké pouto.

Rád dovádí a šplhá po škrabadlech. Jedno nebo více škrabadel by proto měl mít devon rex k dispozici. I když se rád baví se svými lidskými spolubydlícími, je také soběstačný a dokáže se dobře zabavit sám.

Devon rex – kotě

Péče – pozor na uši a na slunce

Péče o tohoto „plyšového skřítka“ je vcelku nekomplikovaná. Devon rex potřebuje pouze milující a živý domov. Abyste mu zajistili trvale dobré zdraví, měli byste věnovat pozornost jen několika aspektům specifickým pro dané plemeno.

Při kartáčování byste si měli dávat pozor, abyste kočce omylem nevytrhli chlupy. Nejlepší je používat velmi měkký kartáč na kočky. Svého kočičího kamaráda můžete několikrát týdně pečlivě vyčesat. Kromě posílení Vašeho vzájemného pouta to také podpoří dobrý krevní oběh a krásnou a zdravou srst.

U tohoto plemene koček chybí kvůli nedostatku chlupů ve zvukovodu samočisticí efekt. Proto doporučujeme, abyste své kočce pravidelně čistili uši.

Kvůli tenké vrstvě srsti není devon rex dostatečně chráněn před škodlivými účinky slunečních paprsků. Toto plemeno je proto náchylné k úžehu.

Výběr správného chovatele

Nejdříve se můžete informovat v útulku nebo v dočasných péčích, zda tam nějaký devon rex nehledá milující domov. I tam je možné najít kočku s rodokmenem.

Jinak se samozřejmě můžete obrátit na renomovaného chovatele. Ten Vám poskytne informace o rodokmenu kočky, který je uznávaný světovými organizacemi. Koťata by také měla pocházet z legální, kontrolované a registrované chovatelské stanice. Koťata od renomovaného chovatele mají očkovací průkaz, jsou očkovaná, odčervená a čipovaná.

Nezáleží na tom, zda jste si pořídili mazlíčka od renomovaného chovatele nebo z útulku. Přejeme Vám hodně radosti a krásné chvíle s těmito zábavnými a věrnými zvířecími kamarády!

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
6 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...