Toyger

Toyger na černém pozadí

Exkluzivní, z USA pocházející, „designová kočka“ toyger je domácí kočka, která byla vyšlechtěna s cílem podobat se malému tygříkovi. Proto je její jméno složeno ze slova „toy“ – hračka a koncovky slova „tiger“ . Již při vyslovení jména tohoto plemene se Vám vybaví typický vzhled tohoto plemene.  Kočka by samozřejmě neměla být považována za hračku, přesto, že to název plemene naznačuje. Kočka by měla být milovaným zvířetem, se kterým hravě a láskyplně zacházíte.

Historie

Koncem osmdesátých let začala Judy Sudgen chovat kočku, která je fenotypově podobná tygrovi. Chovatelka podtrhla tygrovanou tabby kresbu, takže pruhy probíhají po těle dolů a také do obličeje a spánků. Tak vznikl tygrovaný vzhled.

Základem chovu byl bengálský kocour “Millwood Rumpled Spotskin” a domácí kočka “Scrapmetal”. Od roku 2007 je plemeno oficiálně uznáváno jako „Californian Toyger“.

Standard uvádí, že toyger je „designová kočka“. Chovatelé definují svůj chovatelský cíl morfingem, čímž se snaží vytvořit ideální vzhled plemene toyger. Tímto způsobem chtějí dosáhnout nebo optimalizovat svůj chovatelský cíl – malá kočkovitá šelma do obývacího pokoje.

Vzhled

Toyger se vyskytuje výhradně v hnědé kresbě tabby. Správný název této kresby je Brown Tabby Mackarel (hnědé pruhy). Nádherně hedvábná měkká srst koček plemene toyger vypadá jako srst tygra.

Toyger je středně velká kočka s atletickým, svalnatým a protáhlým tělem se širokou hrudí, středně dlouhýma nohama a velkými, silnými tlapkami. Velká kočka v malém formátu dosahuje hmotnosti 3,5 kilogramu v případě koček a až 4,5 kilogramu v případě kocourů. Vzhled je robustní, jak se od tygra očekává. Tlapky jsou velké. Vzdálenost od těla k zemi je totožná s výškou těla.

Hlava koček toyger je dlouhá a široká. Uši bývají malé a zaoblené. Totéž platí pro oči, které jsou posazeny hluboko v lebce. Brada je u tohoto plemene velmi výrazná. Nos je dlouhý a široký.

Povaha

Povaha koček plemene toyger je popisována jako velmi příjemná: hravá, mazlivá, velmi zvědavá a velmi inteligentní.

Toto plemeno bylo vyšlechtěno výhradně pro chov v bytě a nepotřebuje, jak bychom od tygra očekávali, nutně venkovní výběh. Zabezpečená zahrada nebo balkon samozřejmě ale uvítá. Malý tygr může v zásadě vést šťastný život jako městská kočka žijící v bytě.

Toyger není ani tak šelma, jako spíše domácí mazlík. Dokonalá kombinace kontrastů – vzhled asijské velké kočky a charakter mazlivého koťátka fascinuje fanoušky a chovatele tohoto plemene. Je však důležité, aby inteligentní, podnikavé a hravé zvíře mělo dostatek zábavy – ve formě inteligenčních hraček a dalších aktivit, které mu pomohou rozvíjet jeho silné stránky.

Agility pro kočky a výcvik pomocí clickeru jsou způsoby, jak těmto extrémně inteligentním zvířatům poskytnout mentální výzvy. Hraní a zábava jsou pro toygera velmi důležité – stejně jako mazlení se svou lidskou rodinou. Kočka bude šťastná a spokojená pouze v případě, že bude vést život, který odpovídá její povaze a jejím potřebám.

Péče a zdraví

Velmi odolná kočičí stvoření se vzhledem tygra by měla, stejně jako všechny kočky, pravidelně absolvovat veterinární prohlídku, očkování a odčervení.
Tato krátkosrstá kočka bude spokojená, pokud jí čas od času vykartáčujete srst měkkým kartáčem.
Specifická dědičná onemocnění nejsou u tohoto plemene známa. Její zdraví je obecně považováno za velmi dobré.

Výživa

Kočky jsou vysloveně masožravci. S ohledem na jejich přirozené stravovací návyky je obsah masa v jejich potravě velmi vysoký. BARF (Biologically Adapted Raw Food) – odpovídá krmení syrovým masem a vnitřnostmi. Mnozí majitelé koček považují BARF za biologicky odpovídající metodu krmení, protože nejvíce odpovídá stravování koček v „divočině“. Při přípravě jídla podle standardů BARF byste se nikdy neměli používat kuchyňskou sůl, ale pouze sůl himálajskou nebo mořskou.

Zatímco metoda BARF má velkou základnu fanoušků, jiní se přiklánějí ke konvenčnímu vlhkému krmivu. V mnoha domácnostech je základní složkou potravy. Při výběru vlhkého krmiva je však důležité věnovat pozornost kvalitě. Testy prováděné uznávanými institucemi Vám poskytnou přehled vhodných druhů. Zvláštní význam má při hodnocení kvality krmiva pro kočky například podíl bílkovin. Doporučené produkty tak obsahují vysoce kvalitní bílkoviny, které může trávicí trakt kočky dobře zpracovat.

Naproti tomu nedoporučené druhy často obsahují příliš mnoho fosforu, v některých případech až šestinásobek doporučeného množství. Takto velké množství může poškodit ledviny. Rozhodujícím faktorem je, zda je fosfor umělou přísadou nebo zda pochází ze živočišných složek krmiva. Nelze však popřít, že chronické onemocnění ledvin je u koček běžnou příčinou úmrtí. V některých krmivech můžeme také zaznamenat velké množství sodíku. Jak poznat velmi kvalitní krmivo pro kočky se dozvíte v našem zoohit magazínu.

Jedním z pozitivních aspektů vlhkého krmiva je vysoký obsah vody – až 80%. Výrazně nižší podíl tekutin má suché krmivo. Někteří milovníci koček suchá krmiva odmítají, protože je zde v popředí aspekt pohodlí člověka: I když ho kočka konzumuje po celý den během  nepřítomnosti svého majitele, nešíří se bytem nepříjemný zápach.

Pokud se rozhodnete krmit hlavně granulemi, ujistěte se, že má Váš malý tygřík dostatečný příjem tekutin. Můžete například umístit pítka nebo misky s vodou na různá místa v bytě. Pro kočku je přirozené mít krmivo a vodu odděleně na různých místech. Měli byste kočce v bytě připravit podmínky podobné těm v přírodě. Protože pouze kočka, která žije druhově odpovídajícím způsobem, je šťastná kočka.

Toyger se umývá

Jak nalézt správného chovatele

Počet uznávaných chovatelů koček plemene toyger je značně omezený. Seriózního chovatele poznáte podle určitých aspektů. Například by měl nabízet koťata nejméně 12 týdnů stará.  Chovatel by se také měl zajímat o blaho svých koček. Vytvořte si ucelený celkový dojem: Jaký je hygienický stav misek na krmivo a toalet pro kočky? To Vám také hodně napoví.

Je také důležité, aby měly kočky kontakt s rodinou. Částečně proto, že si navyknou na podmínky, ve kterých budou později žít ve Vaší domácnosti. Pokud budete například používat hlasitý vysavač, nemělo by to kočku vyděsit. Nebojte se zeptat se na vše, co máte na srdci: Důvěryhodný chovatel Vám rád poskytne cenné rady a pomoc.

Také chování koček mnohé naznačuje: Zvířata jsou obecně vůči lidem otevřená nebo spíše apatická a nervózní? Takové chování  je varovným signálem. Podívejte se také na matku a sourozence Vašeho budoucího kotěte: Jak na Vás působí a jak se k sobě navzájem chovají? Pouze u koček v útulku, které zažily něco negativního, je velmi plaché chování posuzováno jako „normální“. Zvířata od chovatele by však neměla být příliš plachá nebo vyděšená. Pozitivně lze také hodnotit, pokud je chovatel členem chovatelského spolku.

Na cestu do nového domova dostane kotě od seriózního chovatele také následující:
• Očkovací průkaz (pas EU pro zvířata v zájmovém chovu)
• Zdravotní osvědčení
• Informace o rodokmenu zvířete
• Důkaz vlastnictví
• Údaje o čipu
• Kupní smlouvu
• Výživová doporučení

Cenové rozpětí pro plemeno toyger je 20 000 Kč až 40 000 Kč. Cena chovného zvířete se pohybuje ve vyšší cenové kategorii, může se vyšplhat dokonce až na 100 000 Kč. U „International Independent Toygerbreeders Association“ platí pravidlo: Seriózního chovatele poznáte podle toho, že jsou jeho zvířata registrována u TICA (The International Cat Association). Další registrace u jiných uznaných klubů jsou možné, ale nejsou povinné. Nezbavují však chovatele povinnosti registrace u TICA.

Je jen na Vás, zda si pořídíte kočku plemene toyger od chovatele nebo se zamilujete do jiného malého tygříka z útulku.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...