Proč kočky v noci mňoukají? A co s tím?

Kočka mňouká v noci

pets, comfort, rest and people concept - happy young woman with cat lying in bed at home at night

Bezesné noci kvůli kočičímu mňoukání? Pravděpodobně to už zažil každý majitel kočího mazlíčka. Ale co dělat, když Vás kočka budí každou noc? Proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomůže proti nočnímu naříkání?

Začneme špatnou zprávou: Kočky jsou aktivní v noci. Ve skutečnosti není divu, že si hlasitým mňoukání vyžadují Vaší pozornost zejména v noci, kdy jsou nejčilejší. Ale nebojte se, dokonce i majitelé koček si mohou užít klidné noci. Protože dobrá zpráva je: Kočku můžete naučit být v noci zticha. Je však důležité nejprve znát příčiny nočního naříkání.

Proč kočky mňoukají v noci?

Většinou k tomu nemají žádný důvod. Protože je každá kočka jiná, je jiný i důvod jejího nočního mňoukání. Zatímco některé kočky spokojeně sní o tom, co zažily během dne, jiné neklidně bloudí bytem, ​​škrábou na dveře a srdceryvně naříkají. A samozřejmě existují také kočičí osobnosti, které jsou svou povahou jednoduše „upovídané“, například siamské kočky.

V podstatě nám kočky chtějí mňoukáním něco říct. Nemňoukají proto, že se jim to jednoduše líbí nebo proto, že nás chtějí záměrně budit. Mňoukání je pro kočky osvědčený způsob, jak s námi, lidmi, komunikovat. Protože zatímco dospělé kočky spolu komunikují primárně řečí těla, mňoukání je vyhrazeno pro konverzaci mezi člověkem a kočkou. Kočky rychle pochopí, že jsou jejich majitelé často poněkud „nechápaví“ co se tělesných signálů týče, a proto, stejně jako my lidé, spoléhají na hlas, když chtějí upoutat pozornost.

Nejčastější příčiny nočního mňoukání

Bohužel stále nevíme jistě, co nám chtějí naše kočky a naši kocouři mňoukáním říct. Někdy to chce velkou dávku empatie, trpělivosti a detektivní práce, abychom to zjistili. Koneckonců, každá kočka je jiná. Ale navzdory individuálním sklonům, zvyklostem, zkušenostem a potřebám může mít noční mňoukání jednu z následujících příčin:

 • Nuda
 • Hlad
 • Osamění
 • Stres a nejistota
 • Zvyk
 • Nemoc nebo bolest
 • Hormonální výkyvy

Jak naučit kočku být v noci v klidu?

Stejně jako u otázky, proč kočka mňouká, ani na tuto otázku neexistuje žádná obecná odpověď, která platí pro všechny kočky. Protože stejně jako se liší důvody nočního mňoukání, liší se i prostředky, jak rušení nočního klidu zabránit. Pokud máte podezření, která z výše uvedených příčin se může vztahovat na Vašeho kočičího mazlíčka, již jste učinili první krok a nyní se můžete pokusit přijmout vhodná protiopatření. Co vše můžete učinit, se dozvíte v následujících tipech:

Kočka vykukující z košíku
 • Tipy, mňouká – li kočka z nudy:

Zatímco kočka během dne podřimuje na pohovce, přijde večer a v noci po Vás najednou kočka vyžaduje nějaký „program“?

V zásadě to není nic neobvyklého, koneckonců jsou kočky v tuto chvíli přirozeně nejaktivnější. Dobrá věc je: Pokud trávíte s kočkou dostatek času během dne, hrajete si s ní, necháte ji potulovat venku nebo jí zaneprázdníte lovem, nechá Vás v noci několik hodin odpočívat. Vyzkoušejte, kterou hru má kočka nejraději. Ať už klubíčka vlny, míčky, peříčka, laserové ukazovátko, mělkou misku s vodou nebo jinou kočičí hračku: Při zabavení kočky by Vaše kreativita neměla znát hranic. Zajistěte, aby se kočka večer před spaním dostatečně vyčerpala a užila si Vaší pozornosti.

Pokud i přes tuto večerní aktivitu v noci nespí, můžete jí na noc dát hračky a různé aktivity, které jí zaměstnají, jako jsou například hlavolamy a inteligenční hračky, přičemž se kočka může zabavit sama a Vy můžete v klidu spát.

 • Tipy, mňouká-li kočka z hladu

Na rozdíl od lidí nebo psů, kterým stačí pouze jedno nebo dvě hlavní jídla denně, kočky upřednostňují male svačinky i v mezičase, což také prospívá jejich zažívacímu systému. Pokud se večer najedí málo a jsou v noci vzhůru, je pochopitelné, že vyžadují v noci malou svačinu, a proto hlasitě mňoukají.

Neměli byste však okamžitě vyskočit z postele a naplnit kočičí misku, protože jakmile kočka zjistí, že mňoukáním dosáhla svého, bude to pravděpodobně zkoušet znovu a znovu.

Místo toho nakrmte kočku těsně před tím, než jdete spát, a dejte jí další malou porci na noc, kterou si může sama podle potřeby vzít. Praktickým řešením mohou být také krmné automaty nebo hlavolam naplněný krmivem, protože kočku nejen zasytí, ale také na chvíli zabaví, a Vy můžete v klidu spát.

 • Tipy, mňouká-li kočka, protože je osamělá

Zejména v noci, když páníček spí a noční procházka je zapovězená, se mnoho tygříků cítí velmi osaměle. Zejména koťata, která jsou plná energie a jsou velmi hravá, nemájí ráda noční osamění.

Řešením by mohla být druhá kočka, protože na rozdíl od Vás je také aktivní v noci, a může tak být skvělým parťákem. Zatímco obě malé kočičky soupeří o pohovku nebo dobývají škrabadlo, Vy můžete spát vedle v ložnici.

I u starších koček může být socializace s druhou kočkou dobrým řešením. Předpokladem však je, že soužití obou koček naplánujete v dostatečném předstihu a postupujete opatrně. V opačném případě by se příchod nového čtyřnohého kamaráda mohl proměnit v boje o území - a to by pravděpodobně take dost narušilo Váš klidný spánek.

 • Tipy, mňouká-li kočka, protože je nervózní, vystrašená nebo nejistá

Kočky jsou zvířata konzervativní a velmi citlivá, pokud jde o změnu jim známého prostředí. Nový nábytek nebo dokonce přestěhování do nového domu může kočku velmi znejistit. Neznámé prostředí, nové pachy a neznámé zvuky ji děsí. V tomto stavu není samozřejmě na klidný spánek ani pomyšlení, a tak místo toho začne hlasitě naříkat.

Také další události, jako jsou hlasité novoroční rachejtle nebo dokonce nový, neobvykle vonící koberec, mohou kočky vystrašit.

Je důležité, abyste obavy své kočky brali vážně, aniž byste jí ale v noci věnovali příliš velkou pozornost – to by mohlo být pro kočku výzvou, aby si Vaší lásku hlasitě vyžadovala každou další noc. Místo toho dopřejte kočce hodně lásky a pozornosti - zejména během dne. Hrajte si s ní, hlaďte jí a nechte ji zdřímnout v klíně. Dokonce ani v noci by dveře do Vaší ložnice neměly zůstat zamčené. Možná může kočka dokonce spát ve Vaší posteli a najít tak klid? Pokud si to nepřejete, můžete také zařídit útulné místo na spaní vedle nebo pod postel nebo instalovat houpací síť pro kočky.

Pokud je kočka i přes tato opatření v noci neklidná, mohou jí pomoci také Bachovy květy nebo speciální vonné rozprašovače. Některé kočky dokonce zklidní, hraje-li v noci tiše rádio a odpoutá pozornost od strašidelných zvuků.

Hlazení kočky
 • Tipy, mňouká-li kočka ze zvyku

Samozřejmě existují i ​​kočky, které v noci mňoukají pouze proto, že si na to zvykly. Zejména pokud má mňoukání požadovaný účinek, a to přilákat Vaší pozornost a ujistit se, že se o ni postaráte, že ji pohladíte nebo jí dáte jídlo.

Chcete-li mňoukání ze zvyku ukončit, je nejlepší kočku ignorovat, přesto, že to může být těžké. Několik nocí bude kočka stále mňoukat a okrádat Vás o spánek: V určitém okamžiku si však uvědomí, že je naříkání zbytečné a přestane.

Přesto byste neměli mňoukání brát na lehkou váhu. Obzvláště, pokud se kočka takto dříve nechovala, byste měli uvažovat nad tím, co je příčinou nočního mňoukání. Stalo se něco, co mohlo kočku vyděsit? Věnovali jste jí v poslední době dostatek času? Nebo jste změnili doby krmení? Pokud za nočním naříkáním stojí stres, úzkost nebo nuda, mohou pomoci výše uvedené tipy. Pokud vše ostatní selže, domluvte si raději prohlídku u veterináře, protože nemoc nebo bolest mohou způsobit, že kočka trpí, a proto v noci hlasitě volá o pomoc.

 • Tipy, mňouká-li kočka, protože je nemocná nebo trpí bolestmi

Mnoho koček potichu trpí a skrývá bolest tak dlouho, jak je to jen možné – je to pro ně přirozené, protože jejich předkové, divoké kočky, nikdy nemohly projevit slabost. Ale v noci je bolest často nesnesitelná (což je podobné jako u lidí). K tomu se přidá tma, ticho, nepřítomnost páníčka a nedostatek rozptýlení - a kočka neví, jak si pomoci a tak hlasitě mňouká.

Kromě výše zmíněných duševních příčin může být příčinou i onemocnění fyzické. Bolest vnitřních orgánů nebo kloubů, vysoký krevní tlak, hypertyreóza nebo renální insuficience a srdeční choroby mohou vést k nočnímu neklidu. Také omezení související s věkem, jako je ztráta určitých smyslů (hluchota, slepota), mohou kočku v noci zneklidňovat. Proto vždy nechte svou kočku vyšetřit veterinárním lékařem. To je jediný způsob, jak vyloučit nemoc jako příčinu.

 • Tipy, mňouká-li kočka z důvodu hormonálních změn

Zejména u koček nebo kocourů, kteří nejsou kastrováni, mohou nastat čas od času hormonální výkyvy. Ve věku asi šesti měsíců se kočky stávají pohlavně dospělými a zažívají první mrouskání. Nyní jsou připravené na páření a demonstrují to neklidným pohybem tam a zpět, třením se hlavou o předměty, válením po zemi, zvýšeným značkováním, zvedáním ocasu a stále častějším mňoukáním, syčením nebo vrněním. Dokonce i kočky, které byly v noci vždy potichu, najednou hlasitě mňoukají, mrouskají-li. Pohlavně zralé kočky zároveň vydávají vůni, kterou kocouři cítí na velkou vzdálenost. Může se stát, že je Váš kocour najednou nesnesitelný, pokud kočka ze sousedství mrouská. Udělá vše pro to, aby se ke kočce dostal, a svou nelibost nad zavřenými dveřmi dává v noci najevo hlasitým mňoukáním.

Nejúčinnějším řešením tohoto sexuálně motivovaného kočičího teroru je kastrace kočky nebo kocoura. Vykastrované kočky se obvykle zklidní a ztrácejí zájem o páření. Také riziku chronického mrouskání, které může kočku postihnout, pokud není kočka během období mrouskání nakryta, lze předejít kastrací.

Chcete-li kočku nebo kocoura nechat vykastrovat, měli byste se poradit se svým veterinárním lékařem. Podrobně Vám poradí ohledně správného načasování, výhod a možných vedlejších účinků kastrace.

Musím s kočkou k veterináři, pokud v noci mňouká?

I když je noční mňoukání ve většině případů psychicky podmíněné, to znamená z nuudy, nedostatečné pozornosti nebo osamělosti, nelze vyloučit, že za ním stojí i fyzické onemocnění. Změní-li Vaše kočka náhle chování, měli byste ji nechat nejprve vyšetřit veterinárním lékařem. Možná je Váš mazlíček skutečně nemocný a potřebuje léky nebo speciální stravu. A konstatuje-li veterinář, že je kočka naprosto zdravá, bude se Vám zcela jistě lépe spát. V takovém případě budete moci vyzkoušet výše uvedená opatření proti psychicky podmíněnému mňoukání s větší vyrovnaností a trpělivostí.

Pokud však žádné z opatření nepomůže a mňoukání neustále pokračuje, neváhejte vyhledat odbornou pomoc u zkušeného kočičího psychologa. Jinak budete trpět nespavostí, Vaše kočka se nebude cítit dobře a bude to dávat najevo vytrvalým mňoukáním, které Vás může dostat až dno Vašich sil.

Nejlépe hodnocené články

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

Proč kočky v noci mňoukají? A co s tím?

Bezesné noci kvůli kočičímu mňoukání? Pravděpodobně to už zažil každý majitel kočího mazlíčka. Ale co dělat, když Vás kočka budí každou noc? Proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomůže proti nočnímu naříkání?

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?