Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Ve spolupráci s Feliway
Kočičí mňoukání v noci

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.

Začněme tou špatnou zprávou: kočky jsou aktivní v noci. Není tedy divu, že se v noci – kdy jsou nejčilejší – dožadují vaší pozornosti hlasitým mňoukáním.

Ale nebojte se. I majitelé koček si mohou užívat klidné noci a spát celou noc. Dobrou zprávou je, že kočky se mohou naučit být v noci potichu. K tomu je však důležité nejprve znát příčiny nočního mňoukání kočky.

Proč kočky v noci mňoukají?

Jak už to tak bývá, neexistuje jen jeden důvod, proč kočky v noci mňoukají. Protože stejně jako je každá kočka jiná, tak i důvody jejich nočního mňoukání jsou rozdílné.

Zatímco některé klidně podřimují a sní o denních zážitcích, jiné se neklidně potulují po bytě. Některé také škrábou pohovku, dveře nebo srdceryvně mňoukají.

Samozřejmě existují i kočičí povahy, které jsou prostě „ukecané“ od přírody. Takové kočky se při každé vhodné příležitosti rády hlasitě ozývají a chtějí si se svými lidmi povídat. K tomuto typu patří například většina siamských koček.

Kočičí mňoukání slouží ke komunikaci

Kočky nám vlastně svým mňoukáním chtějí něco sdělit. Nemňoukají proto, že by jen rády mňoukaly. Taktéž je nemůžeme vinit z toho, že by nám chtěly záměrně zabránit ve spánku. Mňoukání je osvědčený způsob komunikace koček s lidmi.

Zatímco dospělé kočky spolu komunikují především řečí těla, mňoukání je vyhrazeno pro konverzaci mezi člověkem a kočkou.

Kočky se rychle naučí, že jejich majitelé jsou často poněkud „nechápaví“, pokud jde o přijímání signálů z řeči těla. Proto na sebe upozorňují pomocí zvuků.

Kočka vykukující z košíku

Jaké jsou nejčastější příčiny mňoukání kočky v noci?

My lidé bohužel ne vždy rozumíme tomu, co nám kočka chce mňoukáním říct. Někdy je třeba hodně empatie, trpělivosti a pořádné dávky detektivní práce, abyste zjistili příčiny mňoukání. Každá kočka má své vlastní sklony, zvyklosti, zkušenosti a potřeby.

Za nočním mňoukáním však často stojí jedna z následujících příčin:

 • stres a nejistota
 • hlad
 • nuda
 • osamělost
 • zvyk
 • nemoc nebo bolest
 • hormonální výkyvy

Jak naučit kočku být v noci potichu?

Bohužel neexistuje žádný univerzální návod, jak kočku naučit, aby byla v noci potichu. Důvody, proč kočka v noci mňouká, se mohou lišit. Stejně tak se liší i prostředky, jak tomuto rušení nočního klidu zabránit.

Nejprve byste se měli pokusit zjistit příčinu nočního mňoukání:

 • Změnilo se v poslední době něco ve vaší domácnosti?
 • Změnili jste krmivo nebo čas krmení vaší kočky?
 • Vykazuje vaše kočka nějaké další neobvyklé chování?

To vše mohou být důležitá vodítka.

Pokud tušíte, co by mohlo být příčinou nočního mňoukání, první krok jste již učinili. Nyní se můžete pokusit přijmout vhodná protiopatření. Která to mohou být, se dočtete níže:

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Tip 1: kočka mňouká, protože je nervózní, bojí se nebo je nejistá

Kočky jsou zvířata milující zvyky a jsou velmi citlivé na změny ve svém známém prostředí. Stěhování do nového domu nebo dokonce jen nový nábytek může kočku velmi znejistět.

Cizí prostředí, nové pachy a neznámé zvuky kočku děsí. O klidném spánku v tomto stavu samozřejmě nemůže být řeč. Místo toho kočka v noci mňouká. Pravděpodobně však bude mňoukat i ve dne, aby upozornila na své trápení.

Kočky mají vysoce vyvinuté smysly a mohou je vyděsit i jiné události, například hlasité silvestrovské oslavy nebo hlasitá bouřka.

Co dělat proti strachu a nejistotě u kočky?

Je důležité, abyste obavy své kočky brali vážně, ale abyste se příliš nezabývali jejím nočním mňoukáním. Kočka by to nakonec brala jako výzvu k tomu, aby se několik dalších nocí opět hlasitě dožadovala vaší náklonnosti.

Místo toho věnujte své kočce hodně lásky a pozornosti – zejména během dne. Hrajte si s ní, hlaďte ji a nechte ji, ať si zdřímne na vašem klíně.

Dveře do ložnice by neměly zůstávat zavřené ani v noci. Možná by mohla kočka dokonce spát ve vaší posteli a najít tak klid?

Pokud si to nepřejete, můžete jí také připravit útulné místo na spaní vedle postele nebo pod postelí. Můžete kočce také postavit houpací síť pro kočky. Některým kočkám prý dokonce pomáhá, když jim v noci hraje tiše rádio. Odvádí totiž jejich pozornost od děsivých zvuků.

Je vaše kočka neklidná a mňouká v noci i po zavedení těchto opatření? Použití speciálního rozprašovače může pomoci. Rozprašovač obsahuje kočičí feromony, tj. tělu vlastní kočičí pachy, které mají antistresový účinek. Známé pachy mohou přispět ke zklidnění vaší kočky. Feromony jsou k dispozici v různých provedeních. Naleznete je například ve formě spreje nebo difuzéru, který stačí zapojit do zásuvky.

Tip 2: mňoukání kočky z hladu

Kočky nejraději jedí často a v malých porcích. Liší se tak od nás lidí nebo od psů, kteří by měli jíst pouze jedno nebo dvě hlavní jídla denně. Tento způsob stravování prospívá trávicímu systému koček. Pokud kočky večer nic nejedly nebo jen málo, je pochopitelné, že se později budou dožadovat něčeho na zub – mňoukáním.

Přesto byste v tomto případě neměli hned vyskočit z postele a naplnit kočce misku. Jakmile se totiž kočka naučí, že mňoukání o krmivo je úspěšné, bude to pravděpodobně zkoušet znovu a znovu.

Místo toho kočku nakrmte ještě těsně před spaním. Kočce můžete také dát malou porci na noc.

Užitečná mohou být také automatická krmítka nebo krmivem naplněné hlavolamy. Ty nejenže poskytnou vaší kočce malou noční svačinku, ale také ji na chvíli zabaví. Vy tak budete moct v klidu spát.

Buďte však opatrní: stálý přístup ke krmivu může snadno vést k nadváze vaší kočky. Vždy sledujte váhu své kočičky a odvažte denní množství krmiva. Tímto způsobem můžete zabránit přibírání na váze vašeho domácího mazlíčka.

Tip 3: kočka mňouká z nudy

Dřímá vaše kočka během dne pohodlně na pohovce? Ale večer a v noci najednou ožije, neustále mňouká a vyžaduje tak zábavný program? To v podstatě není nic neobvyklého, protože kočky jsou v tomto čase nejaktivnější.

Pokud však přes den svého mazlíčka dostatečně zaměstnáte, bude ochoten si na několik hodin odpočinout i v noci. Můžete si s ním například hrát, nechat ho běhat venku nebo ho zaměstnat malými loveckými hrami či sportovními úkony. Stačí vyzkoušet, která hra se vaší kočce bude líbit nejvíce.

Vyzkoušejte klubíčko vlny, míček, udici s peřím, laserové ukazovátko, mělkou misku nebo jiné kočičí hračky. Vaší kreativitě se při zaměstnávání kočky meze nekladou. Jen se ujistěte, že se vaše kočka před spaním pořádně vyřádí a užije si vaši plnou pozornost.

Pokud kočka i přes všechny tyto akce večer nespí, můžete jí dát něco na práci i na noc. Mohou to být například hlavolamy nebo jiné inteligenční hračky. Díky nim se může vaše kočka v noci zabavit, zatímco vy můžete v klidu spát.

Tip 4: kočka mňouká, protože je osamělá

Pokud je kočka sama, zatímco „její“ člověk spí, cítí se mnoho koček v domácnosti strašně osaměle. Zejména koťata, která jsou plná energie a nesmírně hravá, nerada zůstávají v noci sama.

Pomoci by mohla druhá kočka. Na rozdíl od vás je totiž aktivní i v noci, a proto je skvělým kamarádem na hraní. Zatímco se obě malé kočky honí na pohovce nebo společně dobývají škrabadlo, Vy můžete ve vedlejší místnosti v klidu spát.

I u starších koček může být dobrým řešením nočního mňoukání socializace s druhou kočkou. Předpokladem však je, že spojování obou koček naplánujete s dostatečným předstihem a budete postupovat opatrně. V opačném případě by příchod druhého čtyřnohého člena rodiny mohl vést ke konfliktům.

Tip 5: kočka mňouká ze zvyku

Samozřejmě existují i kočky, které mňoukají jen v noci, protože si na to zvykly. K tomu dochází hlavně tehdy, když kočka mňoukáním dosáhne požadovaného účinku. Kočka přitahuje vaši pozornost a nutí vás, abyste se o ni starali, hladili ji nebo jí dali krmení.

Abyste zabránili mňoukání ze zvyku, je nejlepší kočku v noci ignorovat – i když je to těžké. Kočka bude nejspíše mňoukat ještě několik nocí a připraví vás o spánek. Nakonec si ale uvědomí, že je to zbytečné, a přestane mňoukat.

Nicméně pokud vaše kočka v noci mňouká, měli byste to brát vážně. Zejména pokud se kočka v minulosti takto nechovala. Zamyslete se nad tím, co mohlo noční mňoukání u kočky vyvolat. Pokud za nočním kočičím povykem stojí stres, úzkost nebo nuda, můžete jí pomoci výše uvedenými radami.

Tip 6: mňoukání kočky jako reakce na nemoc nebo bolest

Mnoho koček trpí v tichosti a skrývá bolest, dokud to jde. To je jejich přirozenost. Jejich předci, divoké kočky, totiž nikdy nesměli projevit slabost, aby přežili.

V noci se však bolest často stává nesnesitelnou. K tomu se přidává tma, ticho, nepřítomnost lidí a nedostatek rozptýlení. Hlasité mňoukání je někdy pro kočky jediný způsob, jak si pomoci.

Kromě výše uvedených psychických příčin byste měli vždy zvážit i fyzické potíže:

 • bolesti vnitřních orgánů nebo kloubů
 • vysoký krevní tlak
 • hypertyreóza
 • nedostatečnost ledvin
 • srdeční onemocnění

Všechna tato onemocnění mohou vést k nočnímu neklidu. Také případná omezení související s věkem mohou být příčinou. Úbytek některých smyslů (hluchota, slepota), mohou kočku vyděsit natolik, že v noci mňouká.

Proto byste měli svou kočku vždy nechat vyšetřit veterinářem. Jedině tak lze vyloučit, že by příčinou mohla být nemoc.

Tip 7: kočka mňouká kvůli hormonálním výkyvům

Zejména u koček nebo kocourů, kteří nejsou kastrovaní, se čas od času hormony prostě zblázní.

Ve věku přibližně šesti měsíců samice pohlavně dospívají a zažívají první říji. Jsou připravené k páření.  Tento stav demonstrují neklidným chozením sem a tam, třením hlavy o předměty, válením se po podlaze, častějším značkováním, zvedáním ocasu a mňoukáním, syčením nebo „vrkáním“. Dokonce i kočky, které byly v noci vždy tiché, najednou hlasitě mňoukají, když jsou v říji.

Pohlavně dospělé kočky zároveň vydávají pach, který kocouři díky svému jemnému nosu cítí na velkou vzdálenost. Může se tedy stát, že i váš kocour začne být najednou nesnesitelný, když je kočka v sousedství v říji. Pak udělá vše pro to, aby se k ní dostal. Svou nespokojenost se zavřenými dveřmi bytu dává v noci najevo hlasitým mňoukáním.

Nejúčinnějším prostředkem proti tomuto sexuálně motivovanému kočičímu teroru je určitě kastrace kočky nebo kocoura. Kastrované kočky jsou obvykle klidnější a ztrácejí zájem o partnery. Kastrací se také zabrání nebezpečí trvalé říje, která hrozí kočkám, pokud nejsou v době říje nakryté.

Pokud chcete svou kočku nebo kocoura vykastrovat, měli byste tento plán důkladně probrat se svým veterinářem. Podrobně Vám poradí, kdy je kastrace vhodná, jaké jsou její výhody a možné vedlejší dopady.

Je kočičí mňoukání důvodem k návštěvě veterináře?

Pokud kočka v noci mňouká, má to obvykle psychologické příčiny. Toto chování často vyvolává nuda, nedostatek výzev nebo osamělost. Noční mňoukání však mohou vyvolat i fyzické potíže.

Pokud se chování vaší kočky náhle změní, měli byste ji vždy nechat vyšetřit veterinářem. Možná je váš mazlíček opravdu nemocný a potřebuje léky nebo speciální krmivo.

Pokud veterinář potvrdí, že je vaše kočka v perfektním zdravotním stavu, už jen tato informace vám pomůže ke klidnějšímu spánku. Výše uvedená opatření proti psychicky podmíněnému mňoukání budete moci vyzkoušet s větším klidem a trpělivostí.

Nic nepomáhá a noční mňoukání kočky prostě nekončí? Neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc zkušeného kočičího psychologa. Koneckonců nejste jediní, kdo trpí nespavostí. Vaše kočka se pravděpodobně také cítí nesvá a chce vyjádřit potřebu silným mňoukáním. Příčinám byste měli přijít na kloub.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?
9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.