Holandský králík

Holandský králík

Znalci králíků vědí: holandský králík je zvláštní plemeno. Holanďan je jediným králíkem s typickou kresbou. Kromě pěkného vzoru srsti zaujme chovatele i majitele svou vyrovnanou povahou. Seznamte se s ušatým krasavcem v našem portrétu plemene.

Vzhled holandského králíka

Holandští králíci mají krátké, zavalité tělo. Hlava zvířat je také krátká, čelo a tlama jsou široké. Roztomilé uši, které jsou v průměru deset centimetrů dlouhé, nosí králík obvykle vzpřímeně.

Hlava přechází přímo v rovnou linii hřbetu, která je na konci zaoblená. Ocas leží přímo u těla.

Barvy a znaky holandského králíka

Holandští králíci jsou něčím výjimeční – to je zřejmé na první pohled. Toto malé plemeno králíků je jediné plemeno s tzv. holandskou skvrnitostí.

Krátká, hustá srst je pokryta velkými a souvislými barevnými skvrnami v bílé a jedné nebo dvou dalších barvách. Zatímco barevné znaky na hlavě pokrývají uši, tváře a zátylek, srst na obličeji zůstává bílá. Tato bílá plocha, tzv. lysinka, začíná špičatě na čele, vede mezi očima a směrem k čenichu se rozšiřuje.

Plece, přední končetiny a přední část zadních končetin jsou rovněž bílé, zatímco barevné znaky pokrývají celou zadní část těla králíka.

U králíků je povoleno čtrnáct různých barevných rázů – vždy s bílou. Patří mezi ně například černá, šedá v různých odstínech, žlutá nebo japanovitá.

Je Holandský králík zakrslý?

Jak moc holandští králíci vlastně vyrostou? Jsou malí, kompaktní a nesmírně roztomilí – přesto nepatří do skupiny zakrslých králíků. Na rozdíl od zakrslých králíků, kteří váží maximálně dva kilogramy, holandští králíci váží od dvou do maximálně 3,25 kilogramu. Patří tedy mezi malá plemena králíků.

Povaha: jak se chovají holandští králíci?

Chovatelé a majitelé jsou nadšeni nejen jedinečným vzorem srsti holandských králíků. Králíci vynikají také dobromyslnou a vyrovnanou povahou. Jsou důvěřiví, velmi inteligentní a také hraví a zvědaví.

Všechny tyto vlastnosti dělají z těchto sladkých králíků milující společníky, se kterými si budete rádi hrát a trávit spoustu času.

Chov

Chov: druhově vhodný život holandského králíka

Přátelští králíci s krásnými znaky se skvěle hodí k chovu doma – pokud tam najdou druhově vhodné podmínky. I malá plemena, jako je holandský králík, potřebují dostatek prostoru. Bez problémů je lze chovat i venku.

S velkou dávkou trpělivosti a pozornosti můžete králíka chovat i s dobře vycvičeným psem. Je však vhodnější, aby králík žil s jinými králíky.

Pozor: Vzhledem k tomu, že králíci mohou mít několik vrhů ročně, měli byste uvažovat o kastraci.

Ideální domov pro strakáče

Důležité je, aby měli králíci dostatečný výběh. Pro dva králíky je doporučena podlahová plocha o velikosti nejméně 6 m², aby měla zvířata dostatek prostoru pro skákání a dovádění. Je proto ideální chovat králíky venku. Záleží jen na vaší fantazii, jak si navrhnete výběh pro své nové společníky. Dbejte jen na to, aby byl výběh čistý, a připravte si „králičí startovací balíček“. Měl by obsahovat následující:

Internetový obchod zoohit nabízí velký výběr výběhů. Najdete zde také inteligenční hračky, které zaměstnají mysl vašeho králíka.

Pár Holandských králíků © Mary Swift / stock.adobe.com

Péče

Tipy pro péči o holandské králíky

Pod krásným vzorem srsti malých králíčků se skrývá poměrně velké množství podsady. Dopřejte proto svému domácímu mazlíčkovi čas od času malou wellness proceduru a pečlivě mu vyčesejte srst. Tím zabráníte plstnatění a kožním onemocněním.

Králíci ve venkovních výbězích nepotřebují žádnou zvláštní péči o drápky. Jejich drápy se přirozeně obrušují. Pokud jsou však králíci chováni uvnitř, je pravidelná pedikúra povinná. O péči o drápky se můžete postarat sami nebo se poradit s veterinářem.

Strava

Strava: co mají holandští králíci nejraději?

Ve volné přírodě se králíci živí především čerstvým zeleným krmivem. Kromě sena byste proto měli svému králíkovi nabídnout také čerstvou trávu a zeleninu a čas od času i nějaké ovoce.

Pro vašeho malého ušatého kamaráda je důležitá vyvážená strava a její stálý přísun. To pomáhá předcházet zažívacím problémům a vadám chrupu. Ohlodávaní větví stromů také podporuje zdravé zuby.

Zdraví

Zdraví: tak zůstane králík fit

Mezi králíky nevykazují holandští králíci žádnou zvláštnost, pokud jde o jejich zdraví. Stejně jako jejich příbuzní jsou však náchylní k zažívacím potížím a problémům se zuby. Správnou stravou můžete těmto potížím předcházet.

Pravidelné návštěvy veterináře a pozorné sledování chlupáčů vám také zajistí, že budete schopni včas rozpoznat zdravotní změny a reagovat na ně.

K dlouhému a zdravému životu svého ušáčka můžete účinně přispět také tím, že ho necháte očkovat.

Kolika let se dožívají holandští králíci?

Králíci v druhově vhodném chovu obvykle dosahují věku kolem osmi let – to platí i pro holandské králíky.

Délka života samozřejmě závisí na vaší láskyplné péči a zdravotním stavu králíků. Pokud jsou všechny faktory v pořádku, mohou se zvířata dožít klidně deseti a více let.

Pořízení

Koupě holandského králíka: co potřebujete vědět

Podmanili si holandští králíci se svým originálním zbarvením vaše srdce? Pak si můžete najít alespoň dvě zvířata od chovatelů, soukromých majitelů nebo z útulku.

Důležité je vždy blaho zvířat. Pokud je to možné, dobře se podívejte, jak zvířata žijí. Zjistěte si co nejvíce informací o serióznosti chovatelů a zdraví zvířat.

Jakmile konečně najdete své nové společníky, nic nebrání opatrnému navykání králíčků na nový domov.

Původ: pochází plemeno opravdu z Holandska?

Plemeno holandských králíků bylo založeno v Anglii. Jejich předkové, brabantští králíci, byli chováni jako jateční zvířata především v dnešním Nizozemí a Belgii.

Zvířata se vyvážela mimo jiné do Velké Británie, kde si jejich výjimečný vzor srsti rychle našel mezi britskými chovateli mnoho příznivců.

Jako holandští králíci se krasavci nakonec dostaly zpět na pevninu a do Německa. Tam byli králíci poprvé vystaveni v roce 1891. Dnešní holandští králíci odpovídají standardu plemene, popsaném v roce 1898, téměř beze změny.

Mimochodem, typický holandský vzor je mutace, která se vyskytuje i u divokých králíků. Proto se první vyobrazení dvoubarevného králíka objevují již na obrazech z 15. století.

Závěr: unikát mezi plemeny králíků

Holandský králík je jedineční díky svému krásnému strakatému zbarvení. Vynikají však také svou povahou. Při správném zacházení se krásní strakáči rychle stanou krotkými, a proto jsou vhodní i pro rodiny.

Abyste naplnili život svého králíčka radostí, budete kromě našich tipů na chov a péči potřebovat dostatek času na aktivity se zvířetem.

Vše, co potřebujete pro králíčka, najdete jednoduše v oddělení pro malá zvířata v obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.