Myšice lesní

Myšice lesní

Myšice lesní (žlutohrdlá)

Není divu, že myš se žlutým hrdlem, která je aktivní v noci a v okolí lidských obydlí se většinou nevyskytuje, není příliš známá. Až do tohoto století se tento druh hlodavců dokonce nerozlišoval od příbuzného druhu – myši lesní, která je všeobecně známá.

Vzhled

Oba druhy jsou na první pohled stejné. Mají velké oči a uši typické pro všechny druhy čeledi myšovití (muridae), silné zadní nohy schopné skákat a dlouhý ocas, který slouží jako „kormidlo“. Záda myšice mají intenzivní okrové až červenohnědé zbarvení, břicho je bělavě šedé. Na rozdíl od lesní myši má však myšice výrazný žlutý límec, uši připomínající velké pytle, a její srst má kontrastnější barvu. Celkově je větší než myš lesní a dospělí jedinci mohou dosáhnout hmotnosti jako půlka tabulky čokolády.

Myšice lesní na kmeni

Způsob života

Životní návyky obou myší vykazují určité rozdíly. Oba hlodavci obývají lesy a houštiny, lesní myš však není příliš náročná a proto flexibilně obývá téměř všechny oblasti, zatímco myšice lesní je typickým obyvatelem listnatého lesa a na svůj životní prostor má vysoké nároky. Obývá zejména bukové a dubovo – habrové lesy se starými stromy. Lesní myš si noru vyhrabe sama bez většího úsilí, nicméně myšice je tak trochu líná a spoléhá se na již vytvořené nory pod kořeny a úkryty ve větvích starých stromů.

Pro odchov mláďat potřebuje myšice stravu bohatou na energii, například žaludy, bukvice a lískové ořechy. Pokud najde území s vhodnými podmínkami, důrazně jej brání před ostatními samicemi. Vzhledem ke svým vysokým nárokům nemá myšice tolik možností a díky fyzické převaze vytlačuje svou konkurenci – flexibilní lesní myš. To vede k tomu, že oba druhy neobývají stejné území, ale žijí odděleně.

Myš bez budoucnosti?

V dnešní kulturní krajině je myšice lesní stále více postižena rozsáhlým ničením lesů. Stávající lesy se zmenšují na několik hektarů a jsou od sebe izolovány poli, pastvinami a silnicemi. Aktuální studie mají za úkol zjistit, do jaké míry se s těmito změnami myšice lesní vypořádá a zda je její existence v západní Evropě ohrožena.

Všechny produkty pro drobná zvířata, jako je např. krmivo pro myšiklece vybavení klece, naleznete v online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.