Cestovní nemoc u psů

hrubosrstý jezevčík s hnědou cestovní taškou

Dokonce i zvíře může trpět „jako zvíře“

I v dnešní době je některým lidem špatně v moderních dopravních prostředcích, jako je auto, autobus, loď nebo letadlo. Zdá se, že jejich tělo snáší a také v minulosti snášelo pouze cestování s vozem s koňským spřežením, na kole nebo pěšky. To se týká i našich čtyřnohých přátel, kteří nejraději chodí po vlastních.

Jak u zvířat poznáte cestovní nemoc?

Je Váš pes vyčerpaný, unavený a často zívá, nebo je neklidný, silně slintá a dokonce zvrací? To jsou klasické příznaky cestovní nemoci. Spouštěčem je jízda v automobilu nebo strach z neznámých zvuků, které dopravu provázejí. Ale někdy má i zvíře zvyklé na cestování tendenci zvracet, když se právě přecpal svým oblíbeným jídlem.  Prázdný žaludek je proto při jízdě přínosný pro lidi i zvířata.

Může si zvíře zvyknout na jízdu autem?

Štěňata nebo i starší psi si nejlíp zvyknou, když se s autem pomalu seznámí. Během krátké první jízdy je důležité hlazení a uklidňující slova. Po každé zkušební jízdě by měl pes dostat odměnu. Pro psy to může být procházka nebo hra. Další jízdy jsou vždy pak o něco delší. Pokud budete mít dost času na to, aby si Váš mazlíček zvykl na vozidlo postupně a bez stresu, budete mít brzy nadšeného spolujezdce.

Co dělat, pokud se zvíře stále necítí dobře?

Zvláště citliví jedinci potřebují na začátku „jízdního výcviku“ lehký lék. Váš veterinář Vám jistě předepíše vhodný lék – existují také homeopatické produkty. U homeopatik je důležitý homeopatický typ zvířete. V závislosti na individuálním typu a chování se můžete zeptat na: Apomorphinum muriaticum, Borax, Cocculus, Hyoscyamus, Nux Domica, Passiflora incarnata, Petroleum, Tabacum. Z rostlin se doporučuje zejména zázvor, v lékárnách je k dispozici v kapslích. Tyto látky mají výhodu, že nemají žádné anestetické vedlejší účinky. Jakmile si Váš mazlíček zvykne na jízdu autem, může jí obvykle absolvovat i bez těchto malých pomocníků.

Co je třeba vzít obecně na vědomí při cestování autem?

Pokud se s Vaším psem vydáte na delší dovolenou, cesta by měla být přerušována častými přestávkami na pití a vyvenčení. Také zajistěte dobré větrání a zamezte akumulaci tepla ve vozu. Doufáme, že bude pro Vás náš článek užitečný!

Nejlépe hodnocené články

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.

Kempování se psem

Ať už se jedná o obytný vůz, karavan nebo stan - kempování je nyní populárnější než kdykoli předtím. Je ale taková dovolená možná i se psem? Jak najdu kempy vhodné pro psy? Jak přepravím psa v karavanu a kde bude ve stanu spát?

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.