Homeopatie u psů This article is verified by a vet

Paní podává léky bostonskému teriérovi

Homeopatie je jedním z nejoblíbenejších přírodních léčebných  postupů – dokonce i u mnohých majitelů domácích mazlíčků. Základní myšlenka je založena na principu podobnosti, tj. onemocnění by mělo být léčeno látkou, která jej vyvolává. Ale použití a účinnost jsou předmětem různých diskuzí: Kritici vytýkají této metodě nedostatek vědeckých studií a účinky přirovnávají k placebo efektu, příznivci zdůrazňují jemný a komplexní účinek.

Níže uvádíme stručný přehled homeopatických postupů. Nicméně, dříve než začnete užívat homeopatické léky, nezapomeňte, že byste je měli nemocnému zvířeti aplikovat pouze po konzultaci s veterinárním lékařem. Nikdy nezaměňujte veterinární léky předepsané zvěrolékařem za homeopatika bez předchozí konzultace s ním! Mnoho veterinářů je v dnešní době nakloněno přírodním metodám a mohou Vám poradit, který homeopatický prostředek by mohl Vašemu mazlíčkovi pomoci.

Alternativní medicína s tradicí

Homeopatické účinné mechanismy objevil německý lékař Samuel Hahnemann, který na konci 18. století zjistil, že určitý lék na malárii v různém zředění na jedné straně vyvolává příznaky a na straně druhé má léčivé účinky. Hahnemann se domníval, že obdobný princip lze použít i u zvířat, ale tuto domněnku již neověřil. Lékaři a lékárníci z celého světa tento princip dále rozvinuli, objevili nové léky a stanovili poměry ředění. Podle doktríny homeopatie se spouštěcí substance energeticky přemění protřepáním a dávkování je velmi nízké. Například zkratka “D2” znamená ředění 1: 100.

Holistický pohled na pacienta

Klasická homeopatie vždy pohlíží na pacienta jako na individum: Před stanovením medikace léčitel nebo vyškolený veterinář důkladně čtyřnohého pacienta prohlédne a zjistí také okolnosti onemocnění.  Tento přístup je často časově i finančně náročný, ale příznivci této metody oceňují léčbu individuálně stanovenou každému pacientovi. Na rozdíl od tohoto přístupu, který klade důraz na zvíře, jsou na trhu dostupné hotové směsi, které jsou „šité na míru“ různým onemocněním a jejich cílem je pokrýt všechny důsledky daného onemocnění. Při akutních onemocněních jsou takovéto hotové směsi vhodnou alternativou, nicméně u chronických onemocnění je vždy nutné provést důkladné vyšetření odborníkem, aby stanovil odpovídající léčbu.

Snadné a šetrné řešení

Základním pravidlem homeopatie je “podobné je léčeno podobným”. Z toho vychází i název “homeopatie”, což znamená něco jako “podobné strádání”. Jako prostředek se používá včelí nebo hadí jed, ale také samotné patogeny. Jako příklad můžeme uvést zředění rulíku zlomocného, které jako “Belladonna” pomáhá proti akutním febrilním infekcím nebo zánětům u psů. Samotný přípravek se obvykle podává v globulích, což jsou kuličky mléčného cukru. Globule můžete umístit přímo na jazyk zvířete – většinou sladkou chuť globulí milují. Pokud je Váš pes nechce dobrovolně pozřít, rozpusťte je ve vodě nebo podávejte injekčně jako roztok s neutrální chutí pomocí plastové injekční stříkačky bez jehly. Malým psům podávejte tři až pět globulí najednou, velkým pět až deset globulí. Frekvenci podávání stanoví veterinární lékař.

Bachovy květy

Bachovy květy jsou odvozeny jako alternativní léčebná metoda od homeopatické doktríny – také se ředí “homeopatickou dávkou”. Metoda je pojmenována podle britského lékaře Edwarda Bacha, který předpokládal, že neharmonické stavy mysli mohou onemocnění podporovat. Bach znal studie a homeopatickou doktrínu Hahnemanna. Při hledání vhodné léčby, která také pozitivně ovlivňuje mentální nerovnováhu, pátral v britském rostlinném světě a vyvinul tzv. “Bachovy květinové směsi”. Ty se zaměřují spíše na potenciální psychické příčiny nemoci nebo behaviorálních problémy. Mezi nejznámější způsoby léčby patří tzv. krizové kapky, vysoce zředěná květinová směs, která pomáhá ve stresových situacích. U psů lze tyto kapky použít před stěhováním nebo cestou letadlem. Také existují individuálně upravené směsi na agresivitu, smutek atd. Veterináři používají jak klasické homeopatické léky, tak Bachovy květy, protože účinky těchto prostředků se vzájemně podporují.

Biochemické tkáňové soli dr. Schüßlera

Dr. Wilhelm Heinrich Schüßler se rovněž intenzivně zabýval homeopatickou doktrínou, nicméně předpokládal, že mnohá onemocnění jsou vyvolána deficitem minerálů. Přestože tkáňové soli patří mezi homeopatické prostředky, nejsou, stejně jako Bachovy květy, klasickou homeopatií. Účinky solí, které se skládají z tělu vlastních minerálů, se také upravují silným zředěním v závislosti na nemocném orgnismu. U psů jsou Schüßlerovy soli používány zejména při kloubních onemocněních, např. jako doplňková léčba při osteoartróze. Další využití naleznou při problémech s pokožkou nebo srstí. Schüßlerova sůl může být podávána ve formě tablety, rozpuštěné ve vodě a aplikované jednorázovou stříkačkou přímo do úst.

Jak nalézt kompetentní pomoc v homeopatické džungli

Homeopatie je nyní často nabízena z nepoctivých zdrojů nebo od domnělých léčitelů bez specializovaného vzdělání. Při výběru léčitele pro svého psa vždy věnujte pozornost jeho vzdělání, protože samotné označení jako léčitel nic neznamená. V každém případě by jeho znalosti o alternativních léčebných metodách neměly být založeny pouze na dvoutýdenním e-learningovém kurzu, ale na důkladném školení. Také veterinární lékaři si mohou rozšiřovat kvalifikaci prostřednictvím dalších školení v mnoha zemích. Mějte na paměti, že první, koho byste měli vyhledat v případě vážného onemocnění Vašeho mazlíčka, je veterinární lékař.

Otázku, zda je kritika homeopatie oprávněná či ne, zodpovědět nemůžeme. Samuel Hahnemann by k tomu možná podotkl: Kdo léčí, má pravdu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska Pantelic, Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

I am supporting the zooplus magazine for several years with my extensive expertise. I became a licensed veterinarian as early as 2009 and currently operate a mobile small animal practice in the metropolitan area of Munich.


Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.