Nervová onemocnění u psů

Husky u veterináře

Poruchy nervového systému mohou mít mnoho příčin – jedná-li se o infekci, kráčí ruku v ruce s horečkou. Dále se nervová onemocnění projevují poruchami smyslů (čichu, sluchu, zraku)., neurologickými projevy jako je chvění, apatie, křeče, kulhání, hlava povislá bokem, nekontrolovatelné močení a vyměšování se nebo poruchy v chování zvířete. V následujícím článku Vám předestřeme nejznámější onemocnění nervového systému – důležité je, abyste při podezření na některou z nich neprodleně vyhledali veterináře.

Epilepsie a epileptická ataka

Ne za každou epileptickou příhodou se ukrývá opravdová epilepsie. Opravdovou epilepsii neprovázejí žádné očividné změny na mozku, oproti tomu ataky, které nejsou vyvolány epilepsií, poukazují na mozkovou poruchu, která je podmíněna infekcí, otravou nebo tumorem. V obou případech jsou pejsci nejdříve neklidní, samotný atak je většinou provázen krátkodobou ztrátou vědomí a různými křečemi, při nichž pes leží na zemi. V takových případech může dojít k úniku moči nebo výkalů, také k zastavení dechu. Pokud příznaky přicházejí bez přerušení, jedná se již o životu nebezpečný stav, a v takovém případě musíte neprodleně vyhledat lékaře specialistu, nejčastěji neurologa, případě minimálně veterináře. Specialista postupně prověří všechny možné příčiny záchvatu a vyloučí ty nesprávné. Další diagnostika bude probíhat na základě počítačové expertízy nebo magnetické rezonance, aby mohla být vyloučena přítomnost nádoru. Pokud nepřicházejí do úvahy žádné další příčiny nastoupení záchvatu, pak mluvíme o „opravdové“ epilepsii, která je léčena antiepileptiky, ta jsou většinou podávána po celý život. Pravidelné kontroly u lékaře jsou nezbytné.

Jak při záchvatu jednat

Pokud má Váš pejsek epileptický záchvat a do toho křeče, může na Vás celá situace působit děsivě. Myslete po celou dobu na to, že po dobu záchvatu se Váš mazlíček nemůže kontrolovat a dávejte pozor na to, aby Vás nepokousal – psa nedržte a nezkoušejte mu ani orálně podávat léky! Nechejte ho v klidu, zatemněte místnost, pokud pes ještě s tímto problémem nebyl v péči veterináře, tak ho kontaktujte nebo oslovte veterinární kliniku. Ihned po záchvatu si udělejte poznámky o tom, jak dlouho atak trval, jaké byly projevy a symptomy, to všechno jsou věci, které budou Vašemu veterináři při diagnostice nápomocné.

Traumatická poranění mozku

Pokud je mozek poškozen vlivem nehody, může se tato skutečnost projevit poruchami vědomí, pohybů, změnami v reakcích zornic, pomalou tepovou frekvencí nebo obecně otupělostí. Pokud podobné projevy registrujete, vezměte do nejkratší cestou k veterináři a dbejte na klidní převoz pejska na místo ošetření.

Infekce

Nejznámějším druhem infekce je pravděpodobně vzteklina, která je přenosná i na člověka a patří k onemocněním, proti nimž je povinné zvíře nechat naočkovat. Virus napadne během 14-30 dní mozek a dojde k výrazným změnám v chování: například divoká zvířata se znenadání vyskytují v blízkosti člověka. Další fáze nemoci se projevuje neklidem, který s sebou přináší agresivitu. Mnozí jedinci nemohou vlivem ochrnutí zadních mozkových nervů polykat, kvůli čemuž pes slintá nebo chraplavě štěká. Nakonec vede vzteklina k celkovému ochromení zvířete a po zhruba dvou týdnech způsobuje smrt. Při podezření na vzteklinu jsou zvířata bez výjimky z úředního pověření odsouzena k usmrcení – neexistuje žádná terapie nebo injekce, která by mohla zvíře po nakažení zachránit. Poté, co zvíře získá ve štěněcím věku základní imunitu, stačí jedince dle typu vakcíny přeočkovávat zhruba jednou za 3 roky.

Ačkoliv je známo pouze málo případů, mohou psy onemocnět i klíšťovou encefalitidou. Jedná se o infekci, která je přenášená klíšťaty, napadá nejdříve mozkové blány a následně mozek samotný. Projevuje se křečemi, ochrnutím, třasem a bolestmi. Symptomy se částečně podobají vzteklině. Jen ve vzácných případech je zvíře uzdraveno prostřednictvím včasné terapie a klidového režimu. V oblastech, kde je zvýšené množství klíšťat je proto vhodné zvířeti aplikovat klíšťata odpuzující preparáty.

Dalším onemocněním, které je třeba zahrnout do této škály onemocnění nervového systému, je Aujeszkyho choroba. Jedná se o virovou chorobu, která napadá nervový systém a způsobuje křeče, svědění a ochrnutí. Onemocnění je vždy smrtelné, nicméně v posledních letech se vyskytuje velmi zřídka. Přesto bychom Vás chtěli varovat podáváním syrového vepřového masa Vašemu čtyřnohému kamarádovi, protože tímto způsobem se virus přenáší.

Náš internetový obchod zoohit nabízí i různá veterinární krmiva jak pro psy, tak pro kočky. Podívejte se na naši nabídku produktů.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.