Parazité u psů: zbavte se klíšťat i blech

Jack russel běźící v řepce

Mezi parazity, kteří naše psy nejvíce ohrožují, patří především klíšťata a blechy. Pijí krev a mohou způsobit mnoho komplikací. Přečtěte si následující článek o tom, co byste měli o těchto parazitech vědět.

Klíšťata u psů

Jakmile přijde jaro a teplota stoupne nad 10°C, zvyšuje se výskyt klíšťat. Riziko kousnutí je především ve vysoké trávě. Klíšťata jsou nejen nepříjemná, ale přenášejí různé nemoci, například boreliózu či babeziózu.

Nezapomeňte na kontrolu!

Čím dříve klíště na svém psovi objevíte a odstraníte, tím nižší bude riziko přenosu nemoci. To platí zejména pro boreliózu, jež přežívá ve střevech klíšťat. Proces přenosu borelie trvá nejméně dvanáct hodin. Pokud tedy odstraníte klíště včas, je přenos infekce velmi nepravděpodobný.

Proto bychom měli psa po každé procházce kontrolovat. Věnujte zvláštní pozornost oblasti hlavy, uší, krku, břichu a vnitřní straně stehen. To proto, že klíšťata preferují místa, kde je slabší kůže a kde není tolik srsti. Přesto důkladně prohlédněte psa celého. Klíšťata mohou být velmi špatně vidět, záleží na jejich velikosti.

Odstranění klíšťat

Nejsnadnější způsob je použít pinzetu na to přímo určené. S pinzetou můžete opatrně klíště vytáhnout celé, včetně kusadel. Za žádných okolností byste neměli klíště mačkat, jinak se může stát, že vyloučí obsah žaludku a s ním i nebezpečné infekce. Důležité je odstranit klíště celé, jinak může dojít k zánětu.

Vyhněte se použití olejů, lepidel, odlakovače na nehty a podobných domácích tekutin. Mohou totiž způsobit zvracení klíštěte, a tím pádem se do poranění dostanou původci choroby.

Odstranění klíštěte u psa oranžovou pinzetou © Astrid Gast / stock.adobe.com

Jak správně odstranit klíště:

 1. Použijte pinzetu k tomu určenou.
 2. Přiložte pinzetu co nejblíže ke kůži psa.
 3. Uchopte pinzetou klíště a jemně a rovně ho vytáhněte.
 4. Zkontrolujte, zda je celé a zda nezůstaly v kůži psa kusadla klíštěte.
 5. Vydezinfikujte ránu a pravidelně ji kontrolujte. Pokud v kruhu kolem rány kůže zarudne, může to znamenat, že je pes nakažen lymskou boreliózou.
 6. Pokud by se u Vašeho psa objevily zdravotní komplikace, jako je horečka nebo únava – nechte ho prohlédnout veterinářem.

Pokud jste klíště už vyndali, musíte jej také zlikvidovat. Někteří lidé klíšťata zapalují, ale funguje i jiná varianta. Nalepte klíště na lepicí pásku a překlopte ji. Tak ho bezpečně zlikvidujete.

Choroby přenášené klíšťaty

Klíšťata mohou šířit některé nemoci, které bychom neměli podceňovat. Patří sem například:

 1. Lymská borelióza: infekční choroba způsobená bakterií Borrelia. Tyto bakterie využívají parazity, jako jsou klíšťata, jako přenašeče, aby se dostaly do krve jejich hostitelů.
 2. Klíšťová encefalitida (TBE): virové onemocnění způsobené virem TBE. Obvykle se přenáší při zakousnutí infikovaného klíštěte. Toto onemocnění je velmi vzácné a postihuje pouze zvířata s oslabeným imunitním systémem.
 3. Babesióza: infekční onemocnění způsobené parazity Babesie. Přenáší se při zakousnutí a napadá červené krvinky.
 4. Anaplasmóza: infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu anaplasma.
 5. Ehrichióza: infekční onemocnění způsobené bakterií skupiny Rickettsia. Nemoc je přenášena hnědým klíštětem, které se vyskytuje především v evropských zemích středomoří.
 6. Hepatozoonóza: infekční onemocnění způsobené jednobuněčným parazitem Hepatozoon canis. Je přenášeno klíštětem, avšak pes se může nakazit i pozřením klíštěte. Nemoc je rozšířena v Jižní Evropě, Africe, Asii a Jižní Americe.

Prevence proti klíšťatům

Prevence je účinnější než následné prohlížení psa – proto byste měli psa předem chránit a snížit tak riziko přenosu onemocnění. Existují různé přípravky (antiparazitika), která klíšťata zabíjejí nebo je od psa odpuzují.

 • Spot-On: Spot-On se aplikuje mezi lopatky a odpuzuje klíšťata po dobu až čtyř týdnů. Aktivní složka se přenáší na kůži
 • Sprej: Spreje jsou efektivní ochranou. Po aplikaci fungují až čtyři týdny.
 • Obojky: Další možností, jak chránit psa před klíšťaty, jsou obojky.

Jako prevence proti borelióze je možné nechat psa také očkovat. Přestože vakcína nezabrání přenesení nemoci z infikovaného klíštěte, pomáhá tělu vytvořit si protilátky, které s nemocí budou bojovat. Existuje několik druhů vakcín, pro více informací se obraťte na veterináře.

Blechy u psa

© Christian Müller / stock.adobe.com

Pokud se pes nadměrně škrábe, mohou být příčinou právě blechy. Tito malí parazité patří mezi běžně se vyskytující druh. Nejsou nejen nepříjemní, ale mohou také přenášet nemoci.

Pes si může přinést blechy především po kontaktu s dalším zablešeným psem či jinými zvířaty, nebo při kontaktu s místem, kde mají blechy své hnízdo. Jakmile se dospělá blecha dostane na svého hostitele, zřídkakdy ho zase opustí. Živí se krví a velmi rychle se množí – samice za den vyprodukuje až 30 vajec. Ty se rozprostřou po těle psa a po místech, kde se pes zdržuje – pelech, pohovka, podlahové trhliny.

Po čtyřech až dvanácti dnech se z vajíček vylíhnou larvy a živí se buněčným materiálem. O něco později se z larev stanou blechy, a ty si hledají svého hostitele. Z tohoto důvodu je důležité při boji s blechami brát v úvahu nejen dospělé blechy, ale také vajíčka a larvy.

Blechy nejsou vybíravé. Ačkoliv se různé druhy specializují na určitého hostitele (například blechy psí, kočičí), mohou ale také napadnout člověka.

Jak poznáme, že má pes blechy?

Blechy jsou velké pouze několik milimetrů a tak jsou jen stěží viditelné okem. Hlavním symptomem napadení blechami je svědění. To způsobuje, že se zvíře škrábe, líže nebo kouše. Samotné škrábání či kousání může způsobit zranění nebo ekzém

Pokud máte podezření na blechy, psa prohlédněte. Pokud je najdete, je to samozřejmě jasné. Pokud ale blechy pouhým okem nespatříte a stále máte podezření, je možné udělat rozbor výkalů.

Floh Nahaufnahme © constantincornel / stock.adobe.com
Unter dem Mikroskop sind Flöhe noch genauer zu erkennen.

Jak zjistit, že Váš pes má blechy:

 1. Postavte psa na hladké a světlé místo, abyste viděli, co z kožichu vypadne.
 2. Vyčešte psa úzkým hřebenem. Blechy a jejich výkaly hřeben vyčeše.
 3. Drobky, které na hřebeni zůstanou, setřete bílou látkou a opatrně navlhčete.
 4. Pokud to budou opravdu výkaly blech, rozpustí se a zanechají na látce červené skvrny. To proto, že obsahují strávenou krev psa.

Nebezpečí spojené s blechami

Blechy jsou pro psa nejen nepříjemné, ale mohou způsobit i jiné komplikace:

 • Anémie: Silné napadení blechami může vést k významné ztrátě krve. V nejhorším případě je pes ohrožen anémií.
 • Alergie na bleší sliny: Když blecha saje krev, vylučuje sliny. To vede k typickému svědění – někteří psi ale mohou být na bleší sliny alergičtí.
 • Tasemnice: Blechy mohou také přenášet vejce od tasemnic. Pokud se tak stane, vejce tasemnice se dostane do střev psa. Nejlepší prevencí je co nejrychleji se zbavit blech.

Zbavte se blech úspěšně

Chcete-li se bezpečně zbavit blech, postupujte následovně:

 1. Zbavte se blech na psovi: Pro ošetření psů existují různé prostředky: Spot-On, který se aplikuje mezi lopatky psa, spreje nebo obojky.
 2. Zbavte se blech v prostředí, kde se pes zdržuje a ošetřete i ostatní zvířata

Pokud má váš pes blechy, mohou být rozšířené také v pelechu, pohovce, a ostatních místech, kde se pes zdržuje. Je to důležité prohlédnout tato místa právě proto, že v těchto prostorách se nacházejí většinou vejce a larvy, které se později vyvinou. Je proto nezbytné zbavit se všech vývojových fází blechy. Vyperte podložky a přikrývky alespoň na 60°C, důkladně umyjte všechna místa, kde by se blechy mohly udržet. Po vysávání co nejdříve vyhoďte pytel z vysavače. Místa ošetřete sprejem proti blechám.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.