Péče o psa v zimním období

Německý ovčák ve sněhu

Sníh, mráz a posypová sůl – žádný problém! Ale jen při správné péči...

Toho, kdo miluje procházky na čerstvém vzduchu, špatné počasí neodradí. Ať už je na chodnících bláto, sníh nebo sůl – psi a jejich páníčci, resp. paničky si užívají společné procházky i v zimním období. Ale nezapomínejte, že právě tyto povětrnostní podmínky velmi namáhají tlapky čtyřnohých mazlíčků. Ničím neobvyklým nejsou popraskané polštářky na tlapkách, které mohou ztěžovat chůzi a způsobit nepříjemná zranění. Pomoci může několik jednoduchých triků:

Prevence

 • Zkrácení srsti
  Na dlouhé srsti na tlapkách se v zimě tvoří sněhové hrudky. Opatrně nůžkami prostříhávejte dlouhou srst mezi polštářky!
 • Ochrana
  Tenká vrstva ochranné masti nebo jeleního loje ochrání polštářky na tlapkách a citlivou oblast mezi nimi před posypovou solí a praskáním pokožky!

Na procházce

 • Kontrola

Během dlouhých zimních procházek pravidelně kontrolujte tlapky psa. Sníh, nalepený mezi polštářky, dráždí pokožku a může způsobit nepříjemná zranění! Opatrně sníh odstraňte.

Po každé procházce

 • Čištění tlapek
  Psi si v zimě s oblibou olizují tlapky. Agresivní posypová sůl se tak může dostat do žaludku. V nejhorším případě může způsobit průjem! Proto ihned po návratu z procházky očistěte tlapky vlhkým hadříkem nebo vlažnou vodou.
 • Drobná poranění
  Praskliny na tlapkách ošetřete odvarem z heřmánku a hojivou mastí. Vašemu mazlíčkovi to udělá dobře a urychlí to proces hojení.

V obchodě zoohit naleznete mnoho produktů pro péči o tlapky Vašeho mazlíčka. Vašim společným procházkám již nic nestojí v cestě!

Nejlépe hodnocené články

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.