Úpal u psa

Úpal u psa

Štěně pije vodu z misky

Kdo by se netěšil na léto? Je krásné počasí a slunce láká jak lidi, tak i zvířata ven. Ve velmi horkých dnech se však doporučuje opatrnost, protože psi mohou také dostat úpal. Zvláště ohroženi jsou starší a obézní pejsci, zvířata dlouhosrstá nebo s hustou srstí, stejně jako psi s oběhovými problémy, ale v zásadě může úpal postihnout každého psa.

Jak dochází k úpalu u psů?

Psi regulují svou tělesnou teplotu dýcháním s vyplazeným jazykem, lehkým pocením na tlapkách a  „vytlačováním“ tepla skrze rozšířené cévy na povrchu těla. Mají však jen velmi málo potních žláz, takže se tělo dostatečně nechladí. Mimo to během dýchání s otevřenou tlamou dochází k odpařování vody – což vede k velké ztrátě tělesných tekutin.

Pokud pes není schopen regulovat svou tělesnou teplotu, nastává úpal. Známky úpalu mohou být rychlé dýchání, třes, vrávorání, křeče, zvracení nebo průjem a apatie. Při teplotě nad 41 stupňů jsou primárně zásobovány krví vnější části těla, což znamená, že do životně důležitých orgánů proudí nedostatečné množství krve. Paralýza respiračního centra má v mnoha případech fatální následky.

Co dělat při úpalu u psa?

Přesuňte svého psa na chladné, stinné místo. Pokud je zvíře při vědomí, nabídněte mu vodu. Polévejte mu především hlavu a krk vlažnou vodou, přikryjte ho vlhkými ručníky nebo vlhkou přikrývkou. V závislosti na jeho stavu vezměte psa k veterináři k následnému ošetření.

Jak se vyhnout úpalu u psa?

Vždy se ujistěte, že Váš pes není dlouho vystaven přímému slunci a nabídněte mu dostatek pitné vody. Nikdy nenechávejte svého psa v horkých dnech v autě a vyhýbejte se fyzické námaze a dlouhým procházkám v poledním horku. Užijte si procházky se svým čtyřnohým kamarádem raději ráno nebo večer při chladnějších teplotách.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.