Úpal u psa

Úpal u psa

Štěně pije vodu z misky

Kdo by se netěšil na léto? Je krásné počasí a slunce láká jak lidi, tak i zvířata ven. Ve velmi horkých dnech se však doporučuje opatrnost, protože psi mohou také dostat úpal. Zvláště ohroženi jsou starší a obézní pejsci, zvířata dlouhosrstá nebo s hustou srstí, stejně jako psi s oběhovými problémy, ale v zásadě může úpal postihnout každého psa.

Jak dochází k úpalu u psů?

Psi regulují svou tělesnou teplotu dýcháním s vyplazeným jazykem, lehkým pocením na tlapkách a  „vytlačováním“ tepla skrze rozšířené cévy na povrchu těla. Mají však jen velmi málo potních žláz, takže se tělo dostatečně nechladí. Mimo to během dýchání s otevřenou tlamou dochází k odpařování vody – což vede k velké ztrátě tělesných tekutin.

Pokud pes není schopen regulovat svou tělesnou teplotu, nastává úpal. Známky úpalu mohou být rychlé dýchání, třes, vrávorání, křeče, zvracení nebo průjem a apatie. Při teplotě nad 41 stupňů jsou primárně zásobovány krví vnější části těla, což znamená, že do životně důležitých orgánů proudí nedostatečné množství krve. Paralýza respiračního centra má v mnoha případech fatální následky.

Co dělat při úpalu u psa?

Přesuňte svého psa na chladné, stinné místo. Pokud je zvíře při vědomí, nabídněte mu vodu. Polévejte mu především hlavu a krk vlažnou vodou, přikryjte ho vlhkými ručníky nebo vlhkou přikrývkou. V závislosti na jeho stavu vezměte psa k veterináři k následnému ošetření.

Jak se vyhnout úpalu u psa?

Vždy se ujistěte, že Váš pes není dlouho vystaven přímému slunci a nabídněte mu dostatek pitné vody. Nikdy nenechávejte svého psa v horkých dnech v autě a vyhýbejte se fyzické námaze a dlouhým procházkám v poledním horku. Užijte si procházky se svým čtyřnohým kamarádem raději ráno nebo večer při chladnějších teplotách.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
4 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
10 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.