Barbet

Barbet na louce

Dobromyslný, inteligentní a připravený na dobrodružství. Barbet má spoustu pozitivních povahových rysů, které z něho dělají ideálního parťáka. Milovníci tohoto psa však nesmí podcenit fakt, že barbet potřebuje širokou paletu rozmanitých aktivit, aby zůstal vyrovnaný.

Vzhled

Chlupatá pastva pro oči

Statná rozcuchaná hlava a výška v kohoutku až 65 cm u psů a 53 až 61 cm u fen. To vše řadí barbeta podle standardu do kategorie středně velkých psů s kompaktní stavbou těla. Nízko posazené uši visí dolů, stejně jako ocas. Jeho dlouhá srst je kudrnatá a někdy tvoří šňůrky. V létě je dobré ji ostříhat.

Pod bradou má pes malé chlupaté vousy a nad nosem „knírek“. Odtud název „barbet“, protože „barbe“ znamená francouzsky vousy. Srst může být černá, šedá, plavá, hnědá, písková nebo bílá. Většina zástupců tohoto plemene je jednobarevná, existují však i pestře barevní jedinci.

Historie

Farmářský pes z francouzského pobřeží

Za původem tohoto vodního psa se musíme vydat až do Afriky. Odtud se pravděpodobně dostal s Araby do oblasti francouzského pobřeží. Zde byli psi podobní dnešnímu barbetovi společníky zemědělců, a to zřejmě již od středověku. Hlídali dům i dvůr a byli spolehlivými partnery „prostého lidu“ při lovu. Šlechta využívala v tu dobu jiná plemena.

Tento „vodní pes“, jak se jemu a dalším plemenům od 16. století říkalo, se hojně účastnil lovů na kachny a labutě. Postupně se pro tento typ psa po celé Evropě vžil termín „barbet“. Po určitou dobu se takto označovali prakticky všichni vodní lovečtí psi s vlnitou srstí.

Ke konci 19. století francouzští předkové dnešního barbeta téměř vyhynuli. Existovalo jen několik málo exemplářů, které chovali farmáři nebo pytláci. Díky své přátelské povaze se však jeho počty od 70. let 20. století opět zvyšují. Dnes je populace rasy stabilní.

Francouzský vodní pes se v dnešní době chová převážně jako pomocník pro lov vodního ptactva nebo jako rodinný pes.

Přestože je barbet poměrně vzácné plemeno, jeho vliv na psí svět je velký. Tento pes má geneticky velký podíl na vývoji loveckých psů, jako jsou irští vodní španělé. Také briard pravděpodobně pochází z křížení barbeta a pikarda. Možná i pudl pochází z barbeta, to však není jednoznačně prokázáno.

Povaha

Sympatický člen rodiny

Pokud s tímto chytrým chlupáčem budete správně zacházet, stane se z něj příjemný a všestranný společník. Je to obecně přátelský, vyrovnaný pes, který má rád společnost a skvěle se začlení do aktivní rodiny. Je vždy připraven na nová dobrodružství a nenechá se jen tak vyvést z míry. Ke svým majitelům je vždy loajální. Ovšem k cizím lidem bývá obvykle odměřený. Rád poukazuje na neobvyklé věci, ale většinou příliš nevyvádí.

Výchova

Zástupci tohoto plemene jsou zvědaví a rádi se učí. Mají tedy ty nejlepší předpoklady pro bezproblémovou výchovu. Protože je však tento pes velmi citlivý a chytrý, rychle rozpozná nedůslednost a dokáže ji využít ke svému prospěchu. Proto si vždy stůjte za svým „NE“, i když na vás upírá svůj úpěnlivý pohled.

Posilování pozitivního myšlení a pestrý výcvik jsou u tohoto citlivého psa zaručenou cestou k úspěchu.

Vezměte svého barbeta na lekce hraní pro štěňata a dopřejte mu seznámení s jinými různě velkými a povahově odlišnými jedinci. Zde může váš psí miláček potkat přátele na celý život. Návštěva psí školy pomůže začátečníkům i pokročilým majitelům. V průběhu výcviku se totiž psi učí hravou formou „základy slušného chování“ pro malé psy.

Zkušení majitelé psů mohou využít i zdokonalovací kurz, který je vhodný pro následnou socializaci vašeho mazlíčka.

Barbet - portrét © ysbrandcosijn / stock.adobe.com

Zdravotní rizika

Rostoucí poptávka v poslední době vede bohužel k tomu, že barbeta nabízí stále více pochybných „chovatelů“. Mějte na paměti, že zodpovědný chovatel je základním kamenem pro dlouhý a zdravý život psa.

Chovatelé by měli chovat pouze zvířata, která byla prokazatelně testována na dysplazii kyčelních kloubů a dysplazii loketních kloubů. Proto neváhejte a vyžádejte si výsledky těchto testů v písemné formě. K dobrému stavu kloubů samozřejmě přispívá i správná tělesná hmotnost a odpovídající pohyb.

V některých liniích mívá barbet genetickou dispozici k epilepsii a k vadě očního víčka (entropium). Zodpovědní chovatelé sledují rodokmeny několik generací zpět a vybírají si chovná zvířata nejen podle typu a povahy, ale také podle zdraví jejich předků.

Jako mnoho dalších vodních psů má i barbet vyšší náchylnost k ušním infekcím, těm však můžete zabránit správnou péčí.

Barbet je velmi zdatný, odolný a robustní. To platí pro pobyt ve studené vodě i na souši. Nemá však rád horko, proto jej v létě raději ostříhejte.

Barbet se dožívá v průměru 13 až 15 let.

Strava

Obecně byste měli barbetovi dopřávat stravu vhodnou pro všechny psy. Do misky mu dávejte hlavně maso! Ať už zvolíte suché, nebo mokré krmivo, maso by mělo být vždy na prvním místě.

Štěněti doporučujeme dávat krmivo, které již zná z chovatelské stanice. Platí to i pro případ, že plánujete jídelníček měnit. Až si u vás zvykne, můžete mu postupně přimíchávat do známé stravy nové pochutiny. Vyhnete se tak nechtěným reakcím způsobeným přecitlivělostí. Tato metoda se osvědčila i u mnoha dospělých psů.

Jako pamlsky dávejte smysluplné odměny, jako jsou sušené masové snacky nebo speciální pamlsky pro psy, které pečují o chrup. To samé, co platí pro hlavní jídlo, platí též pro svačinky. Vyhněte se obilovinám a cukrům, které nemají ve vysoce kvalitním krmivu pro psy co dělat. Občas dopřejte svému čtyřnohému kamarádovi psí žvýkačky nebo suché žvýkací pamlsky, jako je například bachor, ten je pro něho skutečnou delikatesou.

U středně velkých psů, jako je barbet, je důležité nechat ho po jídle odpočívat, aby nedošlo k životu ohrožující torzi (přetočení) žaludku. Proto platí, že jídlo je nejlepší dávat po výletech a před spánkem.

Sledujte obvod jeho pasu, jde to i přes jeho bujnou srst. Pokud si nejste jisti, každých pár týdnů ho zvažte, abyste včas zachytili nadváhu. Hmotnost můžete obvykle korigovat i bez dietní stravy – zaměřte se spíše na úpravu porcí a větší míru pohybu.

Nezapomeňte svému barbetovi dát vždy k dispozici misku s vodou.

Objevte naši nabídku krmiv pro psy!

Péče o kudrnatého psa

Vlnitá srst u tohoto psa vypadá přirozeně a snadno se upravuje. Pokud má váš barbet srst delší, měli byste ji alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat, abyste zabránili jejímu zplstění. Svého přítele s dlouhou srstí byste měli nejlépe denně prohledávat a odstraňovat všelijaké suvenýry v podobě listí nebo malých větviček, které se snadno zachytí na srsti.

A když už budete u toho, prohlédněte mu také uši, protože tento pes je náchylný k ušním infekcím. Těm můžete předejít tím, že jeho uši budete udržovat bez chlupů a v případě znečištění použijete jemný čisticí prostředek na uši pro psy. Při prvních příznacích zánětu je nejlepší ihned vyhledat veterináře.

Pokud je srst vašeho čtyřnohého miláčka příliš špinavá, můžete ho vykoupat a umýt jemným šamponem pro psy. Přestože je barbet „vodní pes“ a jako takový nemá s vlhkostí problémy, na koupel se šamponem ho raději navykejte již od štěněcího věku.

V létě nechává mnoho majitelů tohoto plemena svého psa ostříhat – dopřávají mu tak úlevu v horkých dnech. A to samé byste měli pro svého barbeta udělat i vy. Obecně lze doporučit i častější stříhání, třeba čtyřikrát ročně. O frekvenci stříhání se koneckonců můžete poradit se svým chovatelem. Mnozí majitelé mohou stříhání s trochou zaučení provádět sami doma.

Pokud má pejsek drápy příliš dlouhé, zkraťte je. V opačném případě si je může váš čtyřnohý přítel někde bolestivě zaseknout.

Aktivity pro univerzála

Barbet je v zásadě psem vhodným k lovu. Ať už jde o přinášení ztracených kusů při vodním lovu, služby talentovaného pointra nebo stopování. Můžete jej také snadno chovat jako čistě společenského psa. Jen mu musíte zajistit odpovídající vytížení.

Váš všestranný přítel má talent pro všechny druhy práce s čichem, patří mezi ně pátrací hry, mantrailing nebo psí sporty jako třeba agility. Je také skvělým parťákem na dlouhé túry nebo běhání. Dbejte však na to, abyste sportovní aktivity vždy přizpůsobili jeho kondici. Zejména u mladých psů je nutné najít správnou míru zátěže.

Tomuto chytrému a citlivému plemenu však nejde skvěle jen sport a lov. Vynikající schopnosti prokazuje také jako vodicí nebo terapeutický pes.

Barbet - agility © Juha Saastamoinen / stock.adobe.com

Je pro mě barbet vhodný?

Tento chytrý společník vyžaduje čilou domácnost a členy rodiny, se kterými může dělat různé aktivity. Zkrátka se nejedná o psa, který by ležel doma na gauči. Vyhraďte si proto třeba i několik hodin denně na to, abyste společně trávili čas plnohodnotnými aktivitami.

Toto přátelské plemeno se hodí do rodin a může být skvělým společníkem pro děti, pokud se umí chovat ke zvířatům s respektem. Barbet se může přátelit i s kočkami. Doporučujeme však, aby si na takový vztah zvykal již od štěněte.

Navzdory jeho bujné srsti po něm doma moc chlupů nenajdete. Toto plemeno totiž prakticky nelíná, když nepočítáme jeho podsadu. Ta ovšem líná minimálně. Pravidelným kartáčováním můžete také podsadu vyčesávat a zabránit tomu, aby se šířila po domácnosti. To však v žádném případě neznamená, že je to pes vhodný pro alergiky.

Pokud trpíte alergií na zvířecí srst, předem se poraďte svým lékařem, zda jste alergičtí konkrétně na psy. V případě jakýchkoli pochybností se s ním poraďte o dalších možnostech. Vzhledem k tomu, že někteří alergici nemají na barbety žádnou reakci, je vhodné s tímto psem strávit nějakou dobu a možnost alergie si ověřit.

Barbeta mohou chovat i začátečníci. Doporučujeme jim však se psem navštěvovat psí školu. Ačkoli se svojí velikosti nehodí do malého bytu, ve vhodném prostoru se z něho může stát i městský pes. V takovém případě se s ním co nejčastěji vydávejte na výlety do parků nebo mimo město, abyste mu poskytli potřebný pobyt v přírodě.

Obecně platí, že byste tohoto psa neměli nechávat příliš dlouho samotného. Na své páníčky totiž bývá fixován

Kde najdu svého barbeta?

Barbet od renomovaného chovatele

Zcela jistě ve Francii. V posledních letech se toto plemeno těší popularitě i v jiných zemích, ale je to spíše výjimka. Určitě se ale nenechte zlákat ke koupi domnělého barbeta bez dokladů.

Důvěřujte know-how renomovaných chovatelů, kteří svým chovem přispívají k zachování tohoto sympatického plemene. Těmto znalcům psů jde především o to, aby pomohli vstoupit do života typickým a zdravým štěňatům se silnou náturou.

Rozhodně navštivte chovatele osobně a přesvědčte se, že jsou zde štěňata vychovávána s láskou. Pokud se vás chovatel také na něco zeptá, je to dobré znamení. Poukazuje to na fakt, že mu záleží na budoucnosti jeho svěřenců. I když se možná budete muset smířit s delší dobou čekání a také cestováním, kvalitní štěně barbeta za to opravdu stojí.

Pes z útulku

Možná ale máte zájem o koupi dospělého jedince. To budete potřebovat trochu štěstí, protože toto plemeno je stále poměrně vzácné, zejména mimo Francii. Nejlepším řešením je obrátit se na specializované kluby.

Mohou vám pomoci kluby, které se zaměřují na vodní psy. Někdy toto plemeno chovají i kluby pro francouzské ohaře.

Jako další alternativa se nabízí možnost adopce jiného plemene vodního psa, případně křížence s podobnými vlastnostmi.

Úžasného psího společníka, který si vás svým šarmem omotá kolem tlapky, můžete najít také v místním psím útulku. Při hledání dospělého psa do rodiny buďte otevření různým variantám a raději se co nejpodrobněji informujte o minulosti zvířete. Jedině tak máte šanci zjistit, zda se k vám a vašim životním podmínkám hodí.

Přejeme vám spoustu krásných chvil strávených s tímto všestranným vodním psem!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.