Border kolie

Border kolie v přírodě.

Border kolie mají středně dlouhou nebo krátkou srst.

Inteligentní a náročná border kolie se středně dlouhou nebo krátkou srstí je především ovčácký pes. Jako rodinný pes je vhodná pouze v omezené míře.

Povaha

Pastevectví je v krvi border kolie. Díky své neuvěřitelné chuti do práce a své pozoruhodně vysoké inteligenci dokáže bez problémů udržet početné stádo v patřičných mezích. Specializuje se na hlídání ovcí. Snadno je nažene jakýmkoli směrem, provede je bránou nebo izoluje jednotlivá zvířata od stáda. Přestože je velmi nezávislá, s farmářem úzce a ochotně spolupracuje. S patřičným správným vedením, které ocení a podpoří nadání border kolie, je snadno ovladatelná a připravena podřídit se. Je velmi citlivá a chce za každou cenu potěšit své lidi.

V kombinaci s enormním nadšením pro práci tato „vůle potěšit“ znamená, že border kolie bude doslova pracovat do padnutí. Každý páníček tedy musí tu a tam „nenařídit“ trochu odpočinku. Fyzické a (ještě důležitější) duševní činnosti jsou pro toto temperamentní plemeno nepostradatelné. Každý pes by se měl od majitele také naučit, kdy si odpočinout a kdy není jeho honácký instinkt potřeba. Nezřídka se stává, že špatně vychované a nedostatečně vytížené border kolie si najdou kompenzaci a hlídají děti, auta nebo jiné předměty – někdy s fatálními následky.

Výchova

Pes pro zkušené

Včasná socializace a důsledná výchova jsou pro tohoto fascinujícího pasteveckého psa stejně důležité jako vhodný chov s dostatečnou fyzickou a duševní zátěží. Díky rychlému vnímání, radosti z učení a loajalitě vůči „vůdci smečky“ se na jedné straně trénuje celkem snadno, ale na druhé straně se rychle naučí i špatné věci. Inteligentní pes okamžitě rozpozná chyby a slabá místa ve výcviku a ví, jak je využít. Majitelé border kolie by měli mít potřebné zkušenosti, aby byli schopni rychle napravit chyby ve výcviku nebo se jim v nejlepším případě úplně vyhnout.

Vzhled

Pozorný, věrný pohled border kolie, který se může náhle změnit, když je zapojena do práce, již odhaluje mnoho o povaze tohoto na člověka orientovaného, ​​ale příliš horlivého psa. Pokud jde o to, dostat zvířata pod kontrolu, její výraz se stává přísným a pevným. Tento „hluboký pohled do očí“ jí dává autoritu, kterou nemůžete ani jako majitel psa podceňovat. Další zvláštností, která je úzce spjata s její prací jako pasteveckého a honáckého psa, je její typicky přikrčený postoj při práci, který odráží její vysokou úroveň soustředění. Hlava je skloněna a ocas je často stažen pod břicho.

Border kolie štěně © JLSnader / stock.adobe.com
Border kolie patří do rukou zkušeného chovatele.

Atletický běžec na dlouhé tratě

Ale i když tyto dvě zvláštnosti nebudete brát v potaz, nemůže border kolie zapřít své povolání pasteveckého a pracovního psa. Její svalnaté, atletické a proporcionální tělo i obratné plynulé pohyby hovoří o rychlosti, mrštnosti a vytrvalosti. Své tlapy zvedá jen nízko nad zem a pohybuje se tak plíživě a vysokou rychlostí. Harmonické tělo, které je delší než vyšší, dosahuje u psů maximální výšky v kohoutku 55 cm. Feny jsou obvykle o něco menší, jejich kohoutková výška začíná na 45 cm. Hmotnost, která musí být úměrná tělu, je mezi 13 a 22 kg.

Dva druhy srsti, mnoho barev

Podle standardu se srst border kolie vyskytuje ve dvou různých délkách, jedna se středně dlouhou srstí a druhá s krátkými chlupy. U kolií se středně dlouhou srstí jsou jasně vidět hříva, kalhoty a prapor. Na obličeji, uších a na přední straně předních končetin a na zadních končetinách od hlezna k zemi je srst krátká a hladká, dokonce i u dlouhosrstých psů. Oba typy srsti mají velmi silnou svrchní vrstvu srsti se silnou podsadou, která jim poskytuje spolehlivou ochranu za každého počasí.

Ačkoli je nejznámějším zbarvením border kolie černobílé, zbarvení srsti u nich vykazuje velkou rozmanitost. Jsou povoleny téměř všechny barvy, i když bílá by nikdy neměla převládat. Kromě černé a bílé jsou možné například následující barvy: červená, modrá, modrá merle, červená merle, sobolí barva, lila. Znaky pálení se mohou objevit ve všech variantách.

V závislosti na barvě srsti je nos border kolie černý, hnědý nebo břidlicový. Široká hlava s výrazným stopem má středně krátkou tlamu a silný a úplný nůžkový skus. Oválné, středně velké oči jsou obvykle hnědé – pouze u psů v barvě modré merle mohou být částečně nebo úplně modré. Uši střední velikosti mohou stát vzpřímeně i naklánět dopředu. Středně dlouhý nízko posazený ocas je dobře osrstěný a nikdy není přetočen nad hřbet.

Historie

Odkaz na zeměpisný původ tohoto psa je obsažen již v jeho jménu. Anglické slovo „border“ označuje v tomto případě pohraniční region mezi Anglií a Skotskem. Po staletí chovali místní farmáři pastevecké psy, kteří spolehlivě a poslušně hlídali své ovce. Tito psi také velmi dobře snášeli drsné podnebí této oblasti.

První zmínku o těchto mimořádně robustních a pracovitých pasteveckých psech, kteří dokázali ohlídat ovčí stáda tak jako žádné jiné plemeno, lze najít v knize „De Cannibus Britannicus“ od Johna Caiuse z roku 1576. I když v té době nebyli známí pod názvem border kolie, Caiův popis se velmi blíží popisu tohoto známého čistokrevného psa.

Předek Old Hemp

Cílený chov border kolie jako pasteveckého psa začal až na konci 19. století. Za předka plemene je považován samec Old Hemp, který se narodil v roce 1893 a který už ve věku 12 měsíců zaujal výjimečnými pasteveckými vlastnostmi.

V takzvaných „Sheepdog Trials“, organizovaných pasteveckých soutěžích, v nichž proti sobě soutěžili nejlepší pastevečtí psi, prokazoval Old Hemp znovu a znovu své zvláštní schopnosti a brzy se stal jedním z nejvyhledávanějších chovných psů. Old Hemp zplodil více než 200 potomků, kteří zase předali svým štěňatům vynikající pastevecké vlastnosti svého rodiče. Mnoho dnešních border kolií se vrací k linii Old Hemp.

Název plemene border kolie, pod kterým jsou dnes psi známí a kterým se odlišují od ostatních druhů kolií, poprvé použil James Reid v roce 1915. Reid byl prvním výkonným ředitelem společnosti International Sheep Dog Society (ISDS), která od roku 1906 organizuje soutěže Sheepdog Trials. Úspěch v Sheepdog Trials je dodnes stále důležitým kritériem, pokud jde o hodnocení pasteveckých kvalit border kolie.

Tyto pastevecké kvality jsou také to, co podle ISDS určuje vhodnost psů pro chov. Až organizace FCI (Fédération Cynoloqique Internationale), která v roce 1976 oficiálně uznala border kolie jako plemeno, stanovila standard plemene, který poprvé zahrnoval i vzhled psů.

Mladá border kolie merle © AnnuO / stock.adobe.com
Border kolie jsou k vidění v široké škále zbarvení.

Chov

Border kolie byla po dlouhou dobu chována výhradně jako pastevecký pes. V popředí chovatelského úsilí byl pracovní instinkt, vytrvalost a poslušnost ve vztahu k jeho pastevecké schopnosti. Teprve v posledních několika letech chovatelé stále častěji vydávají border kolii za rodinného psa.

Se vzrůstající popularitou Agility v Anglii, v neposlední řadě díky filmům jako „Babe – galantní prasátko“, se o toto plemeno začali zajímat i „nepastevci“. Ale ani pokus některých chovatelů vyšlechtit klidnější variantu border kolie, která je vhodnější jako rodinný a společenský pes, nemůže jen tak snadno odstranit po staletí trvající chov zaměřený na vysoké výkony tohoto psa. To, že psovi odpadá jeho prapůvodní úkol, pasení ovcí, změní mnoho vysoce specializovaných border kolií na psy trpící nedostatkem mentálního vytížení.

Pro koho je border kolie vhodná

Pro své vlastní duševní zdraví byste se měli před nákupem border kolie sami sebe zeptat, zda splňujete požadavky tohoto plemene. Ani dlouhé procházky, jízdy na kole nebo vysoce výkonné sporty, jako je Agility, nestačí k uspokojení jeho vrozené touhy pracovat.

Nedostatečné duševní zaměstnání často vede k problematickému chování. Pes nahrazuje přirozenou potřebu hlídáním dětí nebo předmětů. Může se vyskytnout i agresivnímu chování, které ve skutečnosti odporuje povaze přátelských border kolií. Border kolie opravdu patří pouze do rukou pastevce nebo profesionála, který ocení vlastnosti a chování tohoto plemene.

Majitelé border kolie musí svému psu poskytnout jak fyzické, tak duševní zatížení. Aby tito psi byli šťastní i jako členové rodiny, je nutné jim také nabídnout také dostatek bezpečí, klidu a stability.

Zdraví

Zatímco udržování duševní rovnováhy je pro mnoho majitelů velkou výzvou, celkové zdraví plemene je obvykle docela dobré. Border kolie jsou robustní psi, kteří jsou méně náchylní k nemocem. Mají však také nemoci, které jsou typické pro jejich plemeno.

U border kolií, stejně jako u jiných kolií, se vyskytuje častěji porucha MDR1, což vede k přecitlivělosti na různé léky.

Dědičné choroby, které se mohou u border kolie vyskytnout:

  • oční onemocnění: progresivní retinální atrofie (PRA),  anomálie oka kolií (CEA)
  • metabolické onemocnění: psí ceroidní lipofuscinóza (CL)
  • onemocnění kostní dřeně: TNS (Trapped Neutrophil Syndrome).

Stejně jako u mnoha jiných plemen psů se může i u border kolie vyvinout problém s klouby, jako je DKK (dysplazie kyčelního kloubu), nebo epilepsie.

Péče

Péče o border kolie trvá jen málo času ve srovnání s fyzickými a psychickými nároky na chov těchto psů. Přesto si i tento pes musí zvyknout na určitou rutinní péči. Pro zachování krásy a zdraví srsti je důležité srst pravidelně kartáčovat, jinak by mohlo dojít k nepříjemnému zplstnatění, zejména u border kolií se středně dlouhou srstí. Majitelé by navíc měli pravidelně kontrolovat uši, zuby a oči svého psa a v případě potřeby je čistit. Možné infekce lze takto nejen objevit a léčit dříve, ale v nejlepším případě se jim přímo vyhnout.

Strava border kolie

Strava má rozhodující vliv na zdraví psa. Ale stejně jako u všech plemen psů neexistuje pro border kolie jedno dokonalé krmivo. Co je pro psa dobré závisí spíše na mnoha individuálních faktorech než na jeho plemeni. Věk, pohlaví, hmotnost a zdravotní stav hrají stejně důležitou roli jako jeho podmínky bydlení a úroveň jeho aktivity.

Štěňata potřebují jinou stravu než dospělí psi a senioři potřebují také jinou stravu než dospělí psi. Psi s alergií nebo s nadváhou musí být krmeni jinak než úplně zdraví psi. Border kolie, které se stále věnují pastevecké činnosti, mají samozřejmě jinou energetickou potřebu než jiní zástupci plemene, kteří jako rodinní psi vedou mnohem klidnější život.

Border kolie na trávě © Elayne / stock.adobe.com
Border kolie je velmi oblíbená rasa pro psí sporty, jako je Agility nebo Dog Dance.

Masožravá border kolie

Na samém vrcholu v seznamu přísad by mělo být zásadně maso, a to jak pro pracovní psy, tak i pro rodinné. Psi jsou masožravci, celá jejich trávicí soustava a také jejich zuby jsou zaměřeny na příjem masa. Proteiny obsažené v mase jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro psa.

Pokud krmíte syrovým masem, například jako při dnešní oblíbené metodě BARF, je třeba se vyhnout vepřovému masu, protože by mohlo – i když jen zřídka – přenášet parazity, bakterie nebo červy. Všechny ostatní druhy masa lze bez váhání podávat syrové. Pokud si chcete být opravdu jistí, můžete dát maso na týden zmrazit do mrazáku. To zabije možné patogeny.

Co dalšího by mělo být v jídelníčku

Kromě masa by měla být v krmivu border kolie obsažena také zelenina a ovoce. Pro optimální péči o psa se také doporučuje podávat oleje (např. lososový), které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Syrové vejce také pomáhá zachovat zdravou a lesklou srst kolie. Čas od času mohou být také podávány kosti, které podporují zdraví zubů psa. Podávat se však mohou pouze plné kosti – duté kosti, které se tříští, mohou vést k život ohrožujícím zraněním jícnu nebo gastrointestinálního traktu.

Závěrem: co potřebuje border kolie?

Vyvážená a zdravá strava, přiměřená a pravidelná péče a dobré životní podmínky jsou základními kameny života zdravého psa. Pravděpodobně největší výzvou je výchova, která by měla odpovídat typické povaze border kolie. Stísněné životní podmínky nebo majitel, který se psovi příliš nevěnuje a zanedbává jeho fyzickou a duševní podporu, mohou vyvolat problémy. Border kolie není pes, se kterým můžete trochu sportovat a který se přizpůsobí každé situaci. Pastevecký pes chce pracovat – i když je chován jako rodinný pes.

Pokud si chcete pořídit border kolii, měli byste si určitě ujasnit, zda dokážete splnit vysoké nároky, které toto fascinující plemeno má. Každý, kdo je ochoten a má dostatek času na práci se psem, má dostatek kreativity na to, aby před psa kladl vždy nové výzvy a má dostatek zkušeností a znalostí v oblasti výcviku psů, bude s věrným a roztomilým energickým přítelem nejen v kondici, ale také velmi šťastný.

Přečtěte si také náš článek o Navykání štěněte na nový domov

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.