Německý špic malý a střední

Dva němečtí špicové na louce

Německý špic je velmi známé psí plemeno. Věděli jste ale, že existuje pět různých variant? Představujeme Vám dvě z nich: malý a střední německý špic.

Vzhled: jak vypadá malý a střední špic

Název „špic“ je doložen od 18. století a je odvozen od vzhledu psů – špičatých uší a špičaté tlamy. Stejně jako všechny varianty špiců vypadá malý i střední špic jako „typický špic“. Liší se pouze velikostí.

Malý a střední špic se vyznačuje těmito vlastnostmi:

  • ocas stočený přes hřbet
  • vzpřímené malé špičaté uši
  • tlama podobná lišce
  • kohoutková výška malého špice: 23 – 29 cm
  • kohoutková výška středního špice: 30 – 38 cm
  • hmotnost malého špice: 4 – 5 kg
  • hmotnost středního špice: 7 – 11 kg
  • hustá podsada s dlouhou, mírně odstávající vrchní srstí
  • bohatě osrstěný „límec“
  • zbarvení srsti: hnědá, bílá nebo černá, šedá, oranžová, šedě žíhaná, krémová, krémově sobolí, oranžově sobolí, černá s pálením, strakatá s bílou základní barvou
Německý špic - malý a střední

Povaha a výchova malého a středního špice

Menší druhy špiců byly na farmách chovány především jako lovci krys a myší, kteří hlasitým štěkotem ohlašovali každého cizího člověka.

Povaha: sympatický uličník

Malý a střední špic se liší zejména velikostí, méně pak povahou. Protože jsou to bývalí farmářští psi, jsou velmi teritoriální. Proto bude špic hlásit vše neznámé, co uslyší a uvidí ve svém teritoriu.

Tito psi jsou také úzce spjatí se svými lidmi. Naopak cizí lidé v nich vzbuzují nedůvěru. Špic nikdy není „miláčkem všech“ jako například zlatý retrívr.

Dokonce i na psy stejného plemene, kteří vstoupí do jejich teritoria, se špicové dívají skepticky – a štěkají na ně. Jejich malá velikost jim však nebrání v tom, aby projevovali velké sebevědomí. Na druhou stranu se u nich téměř nevyskytuje lovecký instinkt.

Výchova malého a středního špice

Oba tito němečtí špicové jsou učenliví, chytří a pozorní. S trochou trpělivosti a důslednosti proto není problém naučit je psí základy. Jakmile špic pochopí, co po něm chcete, obvykle vás rád následuje.

Návštěva psí školy ve štěněcím věku může být užitečná. Zde se čtyřnozí kamarádi učí, jak vycházet s ostatními psy různých velikostí. Je to dobrý trénink, aby váš špic nezačal v budoucnu bezdůvodně štěkat, když potká na cestě jiného psa.

Když už jsme u toho štěkání: omezování štěkání byste měli trénovat s rozvahou. Malí a střední špicové by měli mít povoleno si štěknout, ale ne nepřetržitě štěkat, když si něčeho všimnou. Pokud se špic nudí, snižuje se jeho inhibiční práh štěkání. Na cestě k dobře vychovanému špicovi je nezbytným předpokladem správné vytížení.

Mnoho špiců je úzce vázáno na svého majitele. Proto je obzvláště důležité naučit je ještě jako štěňata, aby zůstali po krátkou chvíli sami.

Další tipy pro výchovu špice: Jak odnaučit psa štěkat?

Německý špic - portrét

Na rozdíl od větších variant velkého a vlčiho špice je malý i střední špic vhodný i pro život ve městě. Pro ně platí, že chtějí být u všeho!

Péče: kolik úsilí vyžaduje péče o srst?

Malý i střední špic má bujnou srst. Pravidelně štěně kartáčujte – jemná srst mladých psů má tendenci plstnatět. Navíc: pokud mladého psa zvyknete na péči o srst, bude to později snazší.

Dospělý špic je na péči o srst méně náročný: kartáčování dvakrát týdně je obvykle dostačující. Pokud podpoříte výměnu srsti každodenním kartáčováním, bude příjemným vedlejším efektem méně chlupů ve vaší domácnosti.

Protože srst je spíše drsná, není kartáčování většiny špiců žádný problém. Dávejte pozor na místa, která se snadno zacuchají, například v podpaží.

Pokud je váš špic špinavý, měli byste ho pouze v nutných případech umýt šamponem pro psy. Obvykle stačí zaschlou špínu vyčesat nebo tlapky krátce omýt čistou vodou.

Chov: ať už ve městě nebo na venkově, hlavní je být u toho

Obě varianty německého špice jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené majitele. Malý i střední špic je úzce vázán na svého majitele, a proto by neměl být příliš často ponecháván několik hodin o samotě.

Malý i střední špic může být chován s dalšími psy. Oba jsou vhodní pro život na venkově i v městském bytě. Je však důležité udržet jejich potřebu štěkat v rozumných mezích.

Výborně se hodí pro rodiny s dětmi, ale i pro svobodné lidi. Špic se také skvěle hodí pro seniory, kteří se svým psem rádi chodí ven a tráví s ním čas.

Sport a aktivity: zaměstnání malého a středního špice

Malí špicové se rádi hýbou, ale nejsou to žádní vrcholoví sportovci. Užívají si dlouhé procházky parkem i za nepříznivého počasí. Malí a střední špicové jsou často hraví a rádi dovádějí. Rádi si také hrají s ostatními psy, pokud si tito dokážou získat jejich sympatie.

Zařaďte do denního režimu psa úkoly pro zaměstnání mysli. Agility pro malé psy, triky nebo dogdancing jsou pro malé a střední špice vhodné. Protože si však špic vždy zachovává vlastní hlavu, měli byste klást větší důraz na společnou zábavu a méně na soutěžení.

Zdraví: téměř žádné zdravotní problémy

Malý i střední špic jsou robustní psi, kteří nemají téměř žádné zdravotní problémy. Seriózní chovatelé nechávají před využitím psů v chovu vyšetřit jejich kolenní klouby, aby vyloučili luxaci čéšky.

Někteří špicové jsou náchylní k dědičnému vypadávání srsti. To začíná mezi druhým a šestým rokem života. V postižených oblastech má kůže často černou pigmentaci, a proto je tato „alopecie X“ známá také jako „onemocnění černé kůže“. Vědci z Bernu pracují na izolaci odpovědných genů, takže v dohledné době budou pravděpodobně k dispozici genetické testy.

Ujistěte se, že pes má kvalitní stravu a zdravou váhu – pod srstí by měl být dobře vidět pas. Pokud jsou špicové v dobré kondici, zůstanou fit a hraví až do vysokého věku.

Kolika let se dožívá malý a střední německý špic?

Průměrná délka života malého a středního špice se pohybuje mezi 13 a 15 lety.

Zjistěte vše o správném krmivu pro Vašeho malého nebo středního špice.

Tipy k pořízení malého a středního špice

Zatímco malý německý špic je o něco rozšířenější, střední špic patří mezi „ohrožená plemena psů“.

Německý špic: jedno plemeno, pět variant

Německý špic byl po staletí typickým hospodářským psem. Dlouho se předpokládalo, že toto plemeno je potomkem psa rašelinného. Tato teorie je však dnes považována za překonanou.

Z německého špice se postupem času vyvinulo pět různých variant. Kromě malého a středního špice existuje ještě velký špic, ještě větší vlčí špic a trpasličí špic, nazývaný také pomeranian.

Velký a střední špic je na seznamu Společnosti pro stará a ohrožená plemena domácích zvířat. Velký špic je považován za extrémně ohroženého, zatímco špic střední je klasifikován „pouze“ jako silně ohrožený.

Pořízení malého nebo středního špice

V České republice existuje několik chovatelských stanic malých nebo středních špiců. Podle statistiky štěňat se v roce 2021 narodilo 11 štěňat malého špice a pouze 1 štěně středního špice. Větší jistotou bude poohlédnout se po štěněti v zemi původu, Německu, kde se každý rok narodí několik desítek štěňat malého i středního špice.

Chcete se připravit na první rozhovor s renomovaným chovatelem? Zde si přečtěte 12 otázek na chovatele psů, které byste rozhodně měli chovateli položit.

Alternativní plemena

Zájemce o malé a střední špice pravděpodobně zaujme i velký špic. Ten je však vhodný především pro lidi s velkým prostorem a méně pro život v bytě bez velké zahrady.

Výbornou alternativou je také bílý japonský špic, který je všestranným společníkem. Alternativou by mohl být také trpasličí špic. Ti jsou však považováni za méně zdravé než ostatní jim příbuzní špicové.

psi_leto_banner_1
hracky pro psy

Ať už malý, nebo střední špic – stále je co objevovat!

Kdo ocení hlídací vlastnosti tohoto bývalého hlídacího psa, získá s malým nebo středním špicem sympatického společníka a přítele v podobě rodinného psa.

Malí a střední špicové se nechtějí zavděčit všem jako některá jiná plemena psů. Svým majitelům jsou však neúplatně věrní a vždy jsou připraveni na hru nebo mazlení na pohovce.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.