Vlčí špic (keeshond)

wolfsspitz im grass

Der Wolfsspitz trägt seinen Namen, da er optisch an einen Wolf erinnert.

Vlčí špic, v zahraničí známý také jako keeshond, dostal své jméno díky charakteristické šedé barvě srsti, která připomíná vlka. Zástupci této rasy jsou ideální hlídací psi. Díky své orientaci na lidi a nenáročnosti jsou vhodní i jako společníci a rodinní psi.

Vzhled: divoký jako vlk

Učenlivá a přátelská povaha vlčího špice kontrastuje s jeho původním, téměř divokým vzhledem. Hustá, středně dlouhá srst má bohatou podsadu a je stříbrošedá s černými konečky chlupů.

Šedá srst připomínající znaky divokého vlka je pro toto plemeno psů typická. Proto také plemeno nese vlka ve svém názvu.

S výškou v kohoutku 43 až 55 cm je vlčí špic jedním z největších zástupců německého špice. V porovnání s ostatními plemeny je středně vysoký.

Jak je pro špice typické, má také keeshond špičatou, liščí tlamu. Tlama a uši mají většinou černou barvu. Huňatá hříva kolem ramen je světlejší stříbrošedé barvy. Na hřbetě a břiše srst opět tmavne. Ocas je velmi huňatý a je sebejistě nesen přes hřbet.

Povaha: hlídací pes, který potřebuje lásku

Dodnes je vlčí špic známý svou věrností a oddaností. Vlčí špic se také vyznačuje vysokou ostražitostí, nedůvěrou k cizím lidem a včasným zakročením. Tyto vlastnosti z něj udělaly vynikajícího a velmi oblíbeného hlídacího psa u farmářů a jiných velkých majitelů pozemků.

I jako dnešní rodinný a společenský pes si zachoval svou věrnou, přítulnou povahu a ostražitost. Vlčí špic potřebuje hodně lásky. Vždy vyhledává blízkost svých lidí. Od přírody nemá rád samotu. Naštěstí díky své silné „vůli potěšit“ a nenáročné povaze může své lidi doprovázet (téměř) všude.

Dokáže se přizpůsobit životním podmínkám a každodennímu životu svých majitelů. Přičemž si neklade téměř žádné nároky – pokud ví, že jeho blízcí jsou nablízku.

Vlčí špic – portrét
Vlčí špic je vázaný na lidi a vlemi loajální.

Jaké jsou požadavky na chov vlčího špice?

Vlčí špic je považován za nenáročného. Tohoto psa byste však neměli podceňovat. Na jednu stranu se dokáže přizpůsobit (téměř) všem životním podmínkám svých lidí. Pokud je dobře vychovaný, projevuje se jako ochotný a poslušný společník. Zůstává ale psem s určitými potřebami.

I když nemusíte trávit na hřišti několik hodin denně, měli byste psovi zajistit dostatek pohybu a rozmanitost. Vlčí špici milují přírodu a rádi se pohybují venku. Doma Vám můžou ležet klidně u nohou, ale venku se opravdu rozjedou a projeví svůj temperament.

Dlouhé procházky lesem nebo společné výlety určitě uvítá. Pokud máte rádi více sportu, Váš vlčí špic bude nadšený i do různých psích sportů.

Rodinný pes nebo pes pro seniory? Venkovský nebo městský pes?

Vlčí špic je vhodný pro mladé rodiny i aktivní seniory, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Jako učenlivý a snadno ovladatelný společník se dokáže všude rychle přizpůsobit.

Život na venkově je pro tohoto štěkavého čistokrevného psa určitě vhodnější než stísněný řadový dům ve městě. V této rase stále dřímá mnoho z hlídacího psa.

Výchova: vlčí špic rád štěká

Aby však vlčí špic mohl plně projevit svou vyrovnanost a nenáročnost, je nutný dobrý a důsledný výcvik. To ostatně platí pro všechny psy. Kromě naučení nejdůležitějších základních povelů jde také nezřídka o omezení jeho potěšení ze štěkání.

Vlčí špic, který má hlídání v krvi, má také sklon ke štěkání – zejména když se nudí. Co nejdřívější socializací, důsledným vymezováním hranic a zvýšenou aktivitou k vybouření jeho temperamentu můžete štěkání výrazně omezit.

Zároveň je dobré, abyste svého oddaného čtyřnohého přítele co nejdříve zvykli na to, že zůstane sám. Začněte s krátkými časovými úseky a postupně je prodlužujte.

Péče: pravidelné kartáčování

Navzdory husté srsti vyžaduje vlčí špic jen málo péče. Podsada nemá tendenci plstnatět nebo tvořit uzlíky, takže stačí srst pravidelně kartáčovat. Jednou z výhod keeshonda je, že jeho srst téměř vůbec nepáchne. U tohoto plemene se tak nemusíte obávat silného psího zápachu.

Stejně jako u všech psů byste měli pravidelně kontrolovat a čistit oči, tlapky, zuby a uši. Měly by se také provádět každoroční prohlídky u veterináře, očkování a odčervení.

Strava vlčího špice

Důležitou otázkou, kterou si majitelé psů musí vždy položit, je, jaké krmivo můj čtyřnohý přítel potřebuje? Vlčí špic je považován za poměrně nenáročné plemeno. I tak byste měli dbát na to, aby Váš pes dostával všechny důležité živiny.

Požadavky na výživu se liší nejen u jednotlivých psů, ale závisí také na jejich věku. Štěně ještě přirozeně roste. Potřebuje tedy jiné krmivo než dospělý pes nebo senior, který tráví většinu času ležením v pelíšku. Kromě toho má na potřeby psa vliv množství a druh pohybu, stejně jako velikost, hmotnost a zdravotní stav psa. V případě pochybností se poraďte s veterinářem nebo chovatelem, abyste zjistili přesné požadavky Vašeho psa.

Jak je na tom vlčí špic se zdravím?

Typické choroby plemene nejsou u vlčího špice známy. Toto původní plemeno psa je velmi odolné a nenáročné.

Kolika let se dožívá vlčí špic?

Věk 15 let a více není neobvyklý. To je pravděpodobně způsobeno tím, že plemeno nebylo nikdy přešlechtěno. Díky své skromnosti v těžkých dobách, zejména během druhé světové války, poměrně oblíbený. Divoký a svérázný keeshond se však nikdy nestal módním psem.

Chov a koupě: vlčí špic je vzácný

Dodnes je vlčí špic poměrně vzácným plemenem. Hledání chovatelů keeshondů, kteří navíc ještě čekají štěňata, proto může chvíli trvat.

Využijte tento čas k optimální přípravě na nového čtyřnohého spolubydlícího. Kromě nezbytného počátečního vybavení, jako je miska na krmivo a psí deka, byste si měli ujasnit důležité otázky, jako například: „Kdo se o mého psa postará, pokud budu muset někdy cestovat nebo budu nemocný?“, „Jaká očkování jsou nutná?“ a „Jaké krmivo můj pes potřebuje?“.

Jakmile najdete chovatele, pečlivě si ho prověřte. Renomovaný chovatel Vám obvykle umožní návštěvu u něj doma. Tak budete moct poznat prostředí štěňat vlčího špice i jejich rodičů. Také zde máte možnost ptát se chovatele na to, co Vás zajímá.

Získáte také představu o tom, jak jsou štěňata chována a socializována. Fáze intenzivního vtiskávání probíhá až do devátého týdne života. Láskyplná socializace je tedy v tomto období zásadní.

Kolik stojí vlčí špic?

U renomovaných chovatelů stojí vlčí špic od 25 000 do 35 000 korun.

Vlčí špic – štěně
Vlčí špic a keeshond jsou od sebe těžce rozpoznatelní.

Historie: je vlčí špic a keeshond totožný?

Tato otázka je zdrojem nejasností jak pro odborníky, tak pro laiky. Většina kynologů dnes používá holandský název keeshond a český název vlčí špic jako synonyma pro jedno a totéž psí plemeno. Při bližším pohledu však zjistíme několik rozdílů mezi vlčím špicem a keeshondem.

Například vlčí špic je obvykle o něco větší než keeshond. Keeshond má poněkud delší, a ještě huňatější srst. Jak jsou ale takové rozdíly možné?

Pohled do historie pomůže

Abychom pochopili vývoj vlčího špice nebo keeshonda, stojí za to podívat se na původ tohoto plemene. Jisté je, že obě varianty mají společný původ, který sahá daleko do minulosti. Špic je považován za jedno z nejstarších psích plemen v Německu. Díky svým vynikajícím vlastnostem jako domácí, dvorní a hlídací pes se stal nepostradatelným každodenním společníkem mnoha generací.

Maskot Holandské lidové strany

Holanďan Cornelis „Kees“ de Geyzelar, vůdce Holandské lidové strany, měl vlčího špice jako mimořádně věrného společníka. V roce 1781 se Keesův pes stal symbolem vlastenecké revoluce. Od té doby se psi tohoto typu v Holandsku nazývali keeshond.

Dnes se tento název používá v Nizozemí jako obecné označení pro všech pět variant německého špice. Pro přesnější rozlišení se zde používají doplněné názvy. Patří mezi ně „Dwergkeeshond“ (trpasličí špic), „Grote Keeshond“ (velký špic) nebo „Wolfsgrijze Keeshond“ (vlčí špic).

Z Německa a Nizozemí do celého světa

Z Německa a Nizozemí se toto plemeno nakonec dostalo do dalších evropských zemí a do USA. Lidé přijali buď jméno keeshond nebo vlčí špic, v závislosti na původu psů.

Postupem času se vyvinuly dvě různé šlechtitelské linie, z nichž každá upřednostňuje jiné vlastnosti. Při přímém srovnání holandského keeshonda a německého vlčího špice jsou skutečně patrné jemné rozdíly. Například menší vzrůst a delší srst u keeshonda versus delší nohy a o něco kratší srst u vlčího špice. Přesné vymezení obou fenotypů se však nikdy nepodařilo kvůli velkému množství podobností.

V závislosti na zemi se proto termíny keeshond nebo vlčí špic používají velmi odlišně. V Nizozemí se keeshound používá, jak již bylo zmíněno, jako obecné označení pro špice. Ve Velké Británii a USA se tento název vztahuje výhradně na plemeno vlčího špice.

Naproti tomu ve Skandinávii se používají oba názvy, které označují různé varianty. Němečtí kynologové a chovatelé obvykle používají pro oba typy označení „vlčí špic“.

Pro odlišení od typu keeshound, který byl v zahraničí dále vyvíjen, se německý vlčí špic někdy nazývá také „starý německý typ“.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.